1/2/2015, ČRo Radiožurnál, AMSP ČR vytváří zázemí pro podnikání žen a seniorů. Sdružuje jich již 4 tisíce.

1/2/2015, ČRo Radiožurnál, AMSP ČR vytváří zázemí pro podnikání žen a seniorů. Sdružuje jich již 4 tisíce.

Je jim padesát let a ještě víc. Přišli o zaměstnání nebo dali výpověď, protože už je práce nebavila. Teď se ale rozhodli, že ještě před důchodem rozjedou vlastní byznys. Starších podnikatelů v Česku v posledních letech přibývá. Zakládají si vlastní firmy ve službách nebo pracují jako živnostníci například v poradenství.

Začínala jako učitelka v mateřské škole. Když se pak manžel pustil do podnikání, šla Lenka Čejková z Pardubic do jeho firmy. Jenže po letech zjistila, že jí taková práce nebaví. Po šestnácti letech jsem zjistila, že mě ta práce vůbec nenaplňuje a že tam jsem opravdu od rána do večera. Takže jsem se rozhodla začít podnikat.“ 

Mají pár let do důchodu a rozjíždějí vlastní byznys. O starších podnikatelích v Česku natáčela Zuzana Benešová. Paní Lenka se tak před čtyřmi lety stala poradkyní pro zdravý životní styl. Svého rozhodnutí ale nelituje. Najednou si organizovala čas podle sebe. Pro mě to byl opravdu krok dopředu, který mi pomohl. I když je to třeba finančně horší, hlavní je, že jsem spokojená,“ dodává Čejková. 

Podobně se do vlastního byznysu pouští v posledních letech stále více starších lidí. „Za poslední rok jsme zaregistrovali to, že z jedenácti tisíc nových podnikatelů bylo skoro deset tisíc žen. Podle předběžných odhadů deset procent z těchto nových podnikatelů byli lidé nad padesát let,“ vysvětluje Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků. 

To je jasný signál, že ti lidé přišli o práci, nebo se dostali do nějaké složité životní situace, takže začínají podnikat. Jinak není úplně běžné,“ tvrdí Havlíček. 


Celý článek včetně záznamu rozhovoru naleznete zde:

http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/v-cesku-pribyva-starsich-podnikatelu-pracuji-ve-sluzbach-nebo-vedou-stavebni-firmy–1450266X