CLOUD COMPUTING aneb Jak využít nových technologií ve svůj prospěch

CLOUD COMPUTING aneb Jak využít nových technologií ve svůj prospěch

Shrnutí „Týdne v cloudu“ – na základě výsledků průzkumu Google, AMSP ČR a agentury Aspectio na téma využívání „cloud computingu“ v malých a středních firmách jsme ve spolupráci s českým Googlem a mediálním partnerem Profit připravili v týdnu na přelomu listopadu a prosince 2011 seriál pro malé a střední firmy a podnikatele „Týden v cloudu“. Zde přinášíme jeho shrnutí spolu s praktickými informacemi, radami a tipy pro podnikatele.
 

Celkem pět lekcí, které byly zveřejněny na portálu profit.cz v sekci Cloud (http://www.profit.cz/tag/cloud/), se zabývalo palčivými “cloudovými” otázkami, které – podle průzkumu agentury Aspectio a AMSP ČR – trápí české malé a střední podniky nejvíce. Jak jsme slíbili minulý týden, těm, kteří seriál nestihli sledovat, přinášíme shrnutí celého týdne společně s odkazy na jeho jednotlivé lekce. 

1. lekce: Co je tocloud computing“? 

Z průzkumu vyplynulo, že 16 % respondentů, kterými byli převážně malí a střední podnikatelé, netuší, že při svém podnikání cloudové služby využívají. 70 % dotazovaných podnikatelů navíc vůbec neví, co cloud computing znamená. Princip cloud computingu se dá přirovnat k fungování dnešních bank. Ovšem místo peněz svěřujete zabezpečenému serveru svá data. Mnoho firem už cloudové služby využívá, aniž by o tom věděly. Vedle e-mailu existují v cloudu i nástroje typu textových procesorů, tabulek, databází, apod. Více v první lekci.

2. lekce: Výhody cloud computingu 

Ptáte se, jak vám cloud computing může pomoci ve vašem podnikání? Nic nákladného si dovolit nemůžete, najmout další lidi pro správu složitého systému také ne. Nic takového ovšem není potřeba. Cloud computing má totiž výhodu, že nevyžaduje žádnou novou pracovní sílu na jeho správu a také není třeba vynakládat velké investice na jeho zřízení. Cloud computing je pohodlný, zvyšuje flexibilitu i produktivitu práce, ale nejdůležitější je úspora nákladů, kterou dosáhnete při zavedení svých dat do mraků. Zajímá vás více? Čtěte ve druhé lekci.

3. lekce: Bezpečnost 

Největší obavou neuživatelů cloud computingu je bezpečnost systému. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří novinkám moc nevěří a hlavně se obávají bezpečnostních rizik, je tato lekce věnována právě vám. Protože ti, kdo cloudové služby už využívají, zmiňují právě bezpečnost uložených dat jako jednu z největších výhod tohoto řešení. Proč tomu tak je, se dozvíte zde.

4. lekce: Jak vyzkoušet cloud computing bez rizika 

Z výzkumu i zkušeností odborníků vyplývá, že jakmile se drobní podnikatelé o výhodách a možnostech cloud computingu dozví, chtějí si jej vyzkoušet ve své firmě. Tato část seriálu proto představuje nástroje, které je možné ve firemním prostředí využít. Jedná se o balíček služeb, které se využívají v podnikání nejvíce, tj. e-mail, textový či tabulkový editor, prezentace a kalendář. Všechny tyto služby nabízí také společnost Google v balíčku Google Apps, který je do 10 licencí zdarma. Zajímá vás více? Více ve čtvrté lekci.

5. lekce: A co na to IT experti?

Praxe ukazuje, že výhody cloudových řešení IT dalece převažují nad změnami a prací při jeho nasazení. Experti v mnoha případech mohou poradit, jak na to. V této sekci se dozvíte, jaký pohled na věc mají experti ze společností Appsatori a Netmail, kteří si práci bez cloudových služeb už nedokážou představit. Tipy a rady od expertů si přečtěte zde.

Shrnutí výsledků unikátního nezávislého průzkumu Google, AMSP ČR a agentury Aspectio o názorech podnikatelů na cloud computing naleznete zde.amsp.cz
https://amsp.cz/wp-includes/theme-compat/12220058.html