JAK PŘIPRAVIT FIRMU NA KORONAVIR – PREVENTIVNÍ DOPORUČENÍ AMSP ČR 2020

JAK PŘIPRAVIT FIRMU NA KORONAVIR – PREVENTIVNÍ DOPORUČENÍ AMSP ČR 2020

(aktualizováno ke dni 27. 12. 2020)

 

Vláda prodloužila nouzový stav do 22. ledna 2021, do 5. stupně PES přechází Česko v neděli 27. prosince 2020

 

Vláda schválila odpovídající přísnější opatření, která mají platit až do 10. ledna 2021. V důsledku toho byl opět prodloužen noční zákaz vycházení, který bude nově začínat ve 21 hodin. Ve stejnou dobu budou muset zavřít všechny prodejny a služby včetně výdejních okének, přičemž vláda opět přikročila k jejich výraznému omezení, budou povoleny opět jen vymezené základní druhy prodávaného zboží a poskytovaných služeb.

Současně s prodloužením nouzového stavu vláda prodloužila platnost všech dosud přijatých krizových opatření do 26. prosince včetně. Přikročila pouze k několika dílčím úpravám v souvislosti s vánočními svátky. Provozovny maloobchodního prodeje a služeb budou moci mít otevřeno na Štědrý den do 12 hodin, výjimku ze zákazu provozu na svátky budou nově mít i půjčovny a servisy sportovního vybavení, lyžařské školy, infocentra, parkoviště a parkovací domy v lyžařských areálech a také provozovatelé lyžařských vleků. Vláda dala také výjimku ze zákazu nočního vycházení pro účastníky půlnoční mše 24. prosince, a to do dvou hodin do rána.

Více informací naleznete zde:
https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/vlada-prodlouzila-nouzovy-stav-o-dalsich-30-dnu–prisnejsi-opatreni-zacnou-platit-od-27–prosince–258651/


Antigenní testy jsou rychlé a spolehlivé, výsledek je k dispozici maximálně do 30 minut

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví připravilo leták určený zejména pro zaměstnavatele k antigennímu testování. Antigenní testy by se měly primárně používat u osob s příznaky covid-19. Testy jsou určeny pro profesionální užití. Provádět je musí vyškolený zdravotnický personál, který má povinnost zápisu údajů a výsledků provedených testů do zdravotnických informačních systémů.

„Oproti PCR testům jsou antigenní testy výrazně rychlejší a levnější. Výsledek je k dispozici asi za čtvrt hodiny, maximálně do 30 minut. Antigenní test pátrá po bílkovině z povrchu koronaviru, zatímco PCR test hledá genetickou informaci, odběr vzorků je nicméně stejný. Spolehlivost antigenního testu ovlivňuje například koncentrace viru či doba od začátku nemoci,“ říká ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„Antigenní testy už nyní používá řada podniků, mnohé průmyslové firmy proto, aby mohly fungovat i v době pandemie, mají systém boje s koronavirem velmi dobře nastavený a mohou být inspirací i pro ostatní,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: „Příklady dobré praxe z průmyslu bychom chtěli postupně zveřejňovat tak, aby bylo zřejmé, že průmysl jede dál, i když situace není příznivá.“

Kompletní seznam testů registrovaných CEIVD v Evropě je k dispozici na: https://covid-19-diagnostics.jrc.ec.europa.eu/devices, WHO přehled pak na: www.finddx.org/covid-19/pipeline. Vždy je třeba používat antigenní testy (POC Ag) s certifikací CE IVD a s citlivostí > 90% a specificitou > 97%. Informace pro firmy a OSVČ poskytuje celostátní informační linka 1212, která by od 2. poloviny ledna příštího roku měla nabídku služeb ještě rozšířit.

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ_MPO_MZ_Antigenni_testy_22_12_20

Příloha TZ: Leták „Antigenní testy na COVID – 19“:
letak_antigenni_testy_def


MPO spouští „ošetřovné“ pro OSVČ za listopad, žádosti začne přijímat v pondělí 21. prosince 2020. Datová schránka urychlí vyřízení

 

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely po uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání v souvislosti s péči o dítě do 10 let či handicapovaného člověka, mohou požádat o dotaci v další výzvě z programu COVID – „Ošetřovné“ pro OSVČ. Výzva za listopad je k dispozici na webu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na adrese: www.mpo.cz/osetrovneosvc. Žádosti mohou živnostníci podávat od 21. prosince.

Výzvu MPO vyhlásilo v návaznosti na schválení zákona o spotřebních daních Poslaneckou sněmovnou. Ten umožnuje kombinovat kompenzační bonus v daný kalendářní den s jinou přímou podporou proti následkům koronaviru.

OSVČ mohou nyní kombinovat ošetřovné i s kompenzačním bonusem, dosáhnou tak na větší pomoc,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Nebudou se tak muset rozhodovat, jakou podporu zvolí. Nově mohou kompenzační bonus kombinovat s programem COVID – Nájemné, s ošetřovným pro živnostníky a s programem Antivirus. Získají tak od státu vyšší podporu.“

Žádosti o „ošetřovné“ OSVČ začne MPO přijímat v pondělí 21. prosince 2020 od 9 hodin a bude možné je posílat do 21. ledna 2021. Dotace za jeden kalendářní den včetně víkendů a svátků činí 400 Kč. „Doporučujeme žádosti podávat datovou schránkou, tak se vyřizují nejrychleji,“ říká ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler a dodává: „MPO je bude přijímat také e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem či poštou, nejlépe doporučeně.“

V případě, že se OSVČ stará o dítě, které je žákem 1. nebo 2. třídy, může žádat o podporu za dny       od 1. do 17. listopadu 2020. Na další dny pouze tehdy, když dítě nemohlo navštěvovat školské zařízení kvůli karanténě v zařízení či ve společně hospodařící domácnosti. Pokud se živnostník stará o dítě, které je žákem 3., 4. nebo 5. třídy (do 10 let), může žádat o podporu za dny od 1. do 29. listopadu 2020, za 30. listopad může žádat pouze tehdy, když dítě nemohlo navštívit školské zařízení kvůli karanténě v zařízení či ve společně hospodařící domácnosti. O dotaci nelze žádat v případě dobrovolného ponechání dítěte/handicapovaného člověka v domácí péči.

MPO má v rozpočtu na „ošetřovné“ pro OSVČ v současné době 250 milionů korun. Bude-li třeba, dojde k navýšení. Podrobné informace k programu jsou k dispozici na www.mpo.cz/osetrovneosvc.

Tiskovou zprávu naleznete zde:
TZ_MPO_osetrovne_osvc_listopad_19_12_20


Česko se 18. 12. 2020 přesouvá do stupně 4 PES – zavírají se restaurace, hotely, omezuje se pohyb apod.

 

Více informací naleznete zde:
https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/maloobchod-a-sluzby-1332.pdf


OSVČ by měly mít možnost čerpat ošetřovné za listopad a zároveň také kompenzační bonus

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce umožnit čerpat „ošetřovné“ pro OSVČ a kompenzační bonus za stejný den. Výzvu z dotačního programu „Ošetřovné“ pro OSVČ za listopad tak resort vyhlásí ihned poté, co Poslanecká sněmovna schválí zákon o spotřebních daních. Ten má umožnit kombinovat kompenzační bonus v daný kalendářní den s jinou přímou podporou proti následkům koronaviru, konkrétně s „ošetřovným“ pro OSVČ.

Tento návrh má umožnit kombinovat „ošetřovné“ pro OSVČ za listopad s kompenzačním bonusem, OSVČ by si tedy už nemusely vybírat, která podpora je pro ně výhodnější,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Celkově by si tedy měli moct podnikatelé požádat o vyšší podporu. Sněmovna má návrh projednat tento týden.“

Nadále platí, že zpětně žádat o „ošetřovné“ pro OSVČ není možné. „O zveřejnění výzvy a o zahájení příjmu žádostí budeme informovat na www.mpo.cz/osetrovneosvc,říká ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Pavel Vinkler a dodává: Žádáme všechny žadatele, aby své žádosti zatím neposílali a počkali na podrobné informace.

Ministerstvo průmyslu a obchodu přijalo od OSVČ celkem 23 439 žádostí o „ošetřovné“ za říjen. K proplacení jich zatím postoupilo 15 641 za 91 milionů korun. Z přijatých žádostí jich resort schválil 16 644, dalších 4 796 je v procesu hodnocení. K dopracování bylo třeba vrátit 1 999 žádostí.

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ_MPO_osetrovne_OSVC_14_12_20


Poslední den pro žádosti o ošetřovné

 

Živnostníci mají dnes 9.12.2020 poslední den k podání žádosti o ošetřovné za říjen. Příjem žádostí končí ve 23:59. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení přerušit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohly o ošetřovné za říjen žádat od 9. října. Dotaci budou moci čerpat i za listopad.

Více informací naleznete zde:
https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/opatreni-na-pomoc-podnikatelum-a-zivnostnikum–253690/


Zkrácení otevírací doby restaurací a hospod

 

Počínaje dneškem, 9. 12. 2020, se zkracuje provozní doba do 20:00 h.


Občerstvení na vánočních trzích

 

Počínaje dneškem, 9.12.2020, se zakazuje prodej alkoholu a občerstvení na trzích.


Zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti

 

Počínaje dneškem, 9.12.2020, se zakazuje konzumace alkoholu na veřejnosti


Datové schránky urychlí online komunikaci

 

Pro urychlení vyřízení všech žádostí podnikatelů (OSVČ) o podpory a kompenzace směrem ke státu a dalším institucím je datová schránka tou správnou volbou. Její zřízení např. na poště trvá ca 10 minut. Je to jedna z možností, jak zajistit online kontakt s úřady. Jak na to naleznete zde:

https://www.datoveschranky.info/
https://www.jaknainternet.cz/page/1264/datove-schranky/
https://www.postaonline.cz/egovernment/datova-schranka
https://www.mvcr.cz/clanek/datove-schranky-datove-schranky.aspx


Od 3. 12. 2020 přechází ČR do úrovně 3 podle matice opatření protiepidemického systému (PES)

 

Usnesení vlády České republiky s účinností od 3. 12. 2020 do 12. 12. 2020 naleznete ZDE.

Přílohy – jednotlivé matice ke stažení zde:
Matice_opatreni_PES_druheho_stupne_skolstvi
Matice_opatreni_PES_druheho_stupne_kultura_bohosluzby_final_29112020
Matice_opatreni_PES_druheho_stupne_sport_final_29112020-1
Matice opatreni_prumysl a obchod_final_291120


Vláda přijala nová krizová opatření s účinností od 23. listopadu 2020 do 12. prosince 2020

 

Změny se týkají jak maloobchodu, provozoven stravovacích služeb, nákupních center, tržnic, kongresových a vzdělávacích aktivit, ubytovacích služeb, konzumace alkoholu na veřejnosti.

Více informací zde:
https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Omezeni-maloobchodu-1201.pdf


UPOZORNĚNÍ AMSP ČR NA DISKRIMINACI OSVČ

 

Podle expertů AMSP ČR existuje disproporce mezi OSVČ a malými s. r. o. ve věci souběhu kompenzačního bonusu a programu Antivirus. OSVČ nemůže kombinovat kompenzační bonus (pro sebe) s Antivirem (pro své zaměstnance), kdežto společník malého s.r.o. ano. Přesto, že je důvod logický (rozdílnost žadatelů v případě kompenzačního bonusu – společník s. r. o., v případě ANTIVIRUS – právnická osoba), zakládá to velkou disproporci mezi podnikateli.  

Námi identifikovaný problém je dán zněním ustanovení § 8 odst. 1 zákona č. 461/2020 Sb., o kompenzační bonusu v souvislosti se zákazem podnikatelské činnosti a v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2.

Aktuální znění zákona je následující:

(1) Subjektu kompenzačního bonusu nevzniká nárok na

a) podporu v nezaměstnanosti podle zákona upravujícího zaměstnanost za kalendářní den, za který obdržel kompenzační bonus,

b) kompenzační bonus za kalendářní den, za který obdržel podporu v nezaměstnanosti podle zákona upravujícího zaměstnanost,

c) kompenzační bonus za kalendářní den, za který obdržel v České republice nebo v některém z členských států Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru podporu související se zmírňováním následků výskytu koronaviru označovaného jako SARS CoV-2,

d) kompenzační bonus podle § 3 za kalendářní den, za který společnost s ručením omezeným, které je společníkem, obdržela v České republice nebo v některém z členských států Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru podporu obdobnou kompenzačnímu bonusu, z důvodu zaměstnání tohoto společníka podporu poskytovanou zaměstnavatelům v souvislosti se zmírněním některých hospodářských následků vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobeného koronavirem označovaným jako SARS CoV-2.

Program MPSV ANTIVIRUS je dle oficiálních materiálů vymezen následovně:

Smyslem Programu Antivirus je zmírnění negativních dopadů celosvětového šíření onemocnění COVID-19 způsobeného virem SARS-CoV-19 (dále jen „COVID-19“) na zaměstnanost v České  republice. Vývoj šíření onemocnění COVID-19 ve světě a po 1. březnu 2020 i v České republice může

vyvolat závažné hospodářské problémy s negativním dopadem na míru zaměstnanosti.

Z uvedeného vyplývá, že problém je ve vymezení § 8 odst. 1 písm. c), které fakticky brání přiznat OSVČ současně kompenzační bonus a podporu s programu ANITIVIRUS. Ke stejnému výkladovému závěru došlo MF i Generální finanční ředitelství.

GFŘ – Otázky a odpovědi ke KB podzim 2020 viz https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/nouzovy-stav/kompenzacni-bonus-podzim-2020/dotazy-odpovedi/dotazy-odpovedi-KB-podzim-2020-10986

 1. Jsem OSVČ a mám jednoho zaměstnance na hlavní pracovní poměr. Provozovnu musím mít uzavřenu na základě nařízení vlády. Pro zaměstnance bych chtěl požádat o podporu z program Antivirus. Mohu si pro sebe požádat o kompenzační bonus?

Zákon o kompenzačním bonusu (§ 8 odst. 1 písm. c) nyní nepřipouští souběh výplaty kompenzačního bonusu za kalendářní den, za který žadatel obdržel v České republice nebo v některém z členských států Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru podporu související se zmírňováním následků výskytu koronaviru SARS CoV-2. Přestože podpora z programu Antivirus je určena primárně pro kompenzaci mezd zaměstnanců, nemůže tomu, kdo tuto podporu obdržel (OSVČ – zaměstnavatel), současně vzniknout ve dnech bonusového období nárok na kompenzační bonus.

 1. Jsem společníkem s.r.o. a chtěl bych si požádat o kompenzační bonus. Činnost s.r.o. byla opatřeními státních orgánů souvisejících s šířením koronaviru zakázána a zaměstnanci s.r.o. museli zůstat doma. Já sám nejsem zaměstnán v této s.r.o. Společnosti byla pro náhrady mezd jejích zaměstnanců vyplacena v bonusovém období podpora z programu Antivirus. Mohu si pro sebe, jako společníka s.r.o., který není v této společnosti zaměstnán a tudíž neobdržel kompenzaci z programu Antivirus, požádat o kompenzační bonus?

Kompenzační bonus nemůže být přiznán za kalendářní den společníkovi s.r.o., za který s.r.o., které je společníkem, obdržela v České republice nebo v některém z členských států Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru podporu obdobnou kompenzačnímu bonusu (§ 8 odst. 1 písm. d) bod. 1). Také v případě, kdy společnost obdržela z důvodu zaměstnání tohoto společníka podporu poskytovanou zaměstnavatelům v souvislosti se zmírněním některých hospodářských následků vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 (§ 8 odst. 1 písm. d) bod. 2). Jestliže tedy nejste zaměstnancem s.r.o., která obdržela podporu z programu Antivirus (tedy jste tuto formu kompenzace – náhradu mzdy, jako fyzická osoba od „své s.r.o. – zaměstnavatele“ neobdržel), může Vám, při splnění všech zákonem o kompenzačním bonusu stanovených podmínek, vzniknout nárok na kompenzační bonus.

MF – Otázky a odpovědi ke KB podzim 2020

 1. Mohu prosím jako OSVČ čerpat Antivirus na své zaměstnance?

Platí, že jeden subjekt nemůže za daný kalendářní den bonusového období čerpat kompenzační bonus a současně příspěvek z programu Antivirus. Za bonusové období od 5. října do 4. listopadu 2020 si tedy musíte zvolit právě jeden z těchto programů, který je pro vás ekonomicky výhodnější.

 1. Jsem jediným společníkem malého s.r.o. Mohu žádat o kompenzační bonus, když využívám náhradu mezd z programu Antivirus na své 3 zaměstnance?

Obecně platí, že nelze kombinovat jednotlivé protikrizové programy vládní pomoci, tedy například kompenzační bonus a Antivirus. Výjimkou však jsou právě malá s.r.o., kde subjektem kompenzačního bonusu jste vy coby společník (fyzická osoba). Subjektem programu Antivirus na vaše zaměstnance je přitom právnická osoba (vaše s.r.o). Ve vašem případě tedy, splňujete-li další podmínky, můžete o kompenzační bonus žádat.


Obchody i restaurace se při zlepšení epidemiologické situace otevřou naráz

 

„Zdravotní situace se zlepšuje. Platí, že v momentě, kdy se dostaneme do pandemického stupně číslo tři a za předpokladu, že budeme dodržovat pravidla, tak se může, byť s určitými restrikcemi, otevírat,“ řekl na tiskové konferenci 13. 11. 2020 vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Chtěli bychom otevřít vše a to naráz, ale záleží na stupni epidemiologické situace, resp. na tabulce, kterou 13.11.2020 představilo ministerstvo zdravotnictví a na které se podílelo i MPO. Nechceme vytvářet neférové konkurenční prostředí tím, že budeme otevírat postupně.

Více informací z MPO zde:
https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/obchody-i-restaurace-se-pri-zlepseni-epidemiologicke-situace-otevrou-naraz–257855/

AMSP ČR podporuje tento návrh, což vyjádřila svou tiskovou zprávou dne 13. 11. 2020 zde:
https://amsp.cz/amsp-cr-podporuje-castecne-uvolneni-podnikani-se-specifickym-rezimem/


Nová vládní rozhodnutí v době Nouzového stavu platná od 18.11.2020 do 20.11. 2020

 

Od 18. do 20. listopadu je upraveno krizové opatření o zákazu volného pohybu osob a o zákazu maloobchodního prodeje a služeb. Bude prodloužena možnost prodejní doby až do 21.00 (platí i pro výdejová okénka restaurací), v provozovně bude moci být maximálně 1 zákazník na 15 m2 prodejní plochy a nově je výjimka ze zákazu pro psí a kočičí salóny.

S účinností od 18. do 20. listopadu 2020 je upraveno mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví o nošení ochranných prostředků dýchacích cest a s účinností od 17. listopadu je upraveno ochranné opatření týkající se překročení státní hranice ČR. Prodlužuje se možnost cestovat v nutných případech do červených zemí až na 24 hodin bez testu.


Kompenzační bonus pro zavřené obory podnikání schválen

 

Poslanci včera (10. 11. 2020) přehlasovali senátní vratku návrhu Ministerstva financí na obnovení kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně pro OSVČ a společníky s.r.o. s převažující činností podnikání v zavřených oblastech ekonomiky. Původní sněmovní návrh nyní zamíří k podpisu prezidentem republiky. O bonus lze žádat již od minulého týdne a v pondělí 16. listopadu začne Finanční správa zpracovávat a vyplácet první peníze. Ty mohou podnikatelé na účtech očekávat již koncem příštího týdne (kolem 20. 11. 2020). Žádat lze o 500 Kč za každý den bezprostředního omezení či zákazu podnikání v období od 5. října do 21. listopadu. V tuto chvíli tedy nejvýše o 24 tisíc korun za 48 dní omezení činnosti v důsledku vládních opatření. Zájemci z řad OSVČ a malých s.r.o. s nejvýše dvěma společníky budou moci o kompenzační bonus snadno požádat na místně příslušném finančním úřadě vyplněním jednoduchého formuláře. Bonus si budou moci žadatelé nárokovat za každý den bezprostředního zákazu či omezení podnikání v důsledku vládních restrikcí, a to za bonusové období od 5. října do 21. listopadu 2020 s možností jeho automatického prodloužení při dalším pokračování nouzového stavu. Podmínkou čerpání kompenzačního bonusu bude převažující činnost podnikání v oboru, který byl přímo omezen či uzavřen v důsledku vládních restrikcí. Oproti jarním měsícům tak již nebude zkoumán souběh se zaměstnáním, ale pouze tzv. dominantní zdroj obživy za rozhodné období od 1. června do 30. září 2020 v některé z oblastí postižených vládními restrikcemi, např. v pohostinství, kultuře, sportu, maloobchodu, ubytování, službách a dalších oblastech.

Vedle přímo zasažených podnikatelů budou moci o bonus požádat i podnikatelé z řad OSVČ a s.r.o., kteří jsou na přímo zavřené obory významně navázáni. Tato návaznost je dána buďto dlouhodobým dodavatelsko-odběratelským vztahem (restaurace – dodavatel surovin), anebo je jejich činnost nerozlučně spjata s uzavřenou provozovnou (posilovna – fitness trenér). Klíčovou podmínkou přitom je omezení této navázané činnosti o nejméně 80 % za bonusové období. Současně platí, že tato činnost musí být pro žádající subjekt majoritním příjmem obživy, ke kterému neexistuje snadná substituce (nelze tuto činnost bez zásadních obtíží vykonávat jinde).

Kompenzováni ve stejné výši budou také pracovníci na DPP či DPČ, kteří ztratili tento příjem u podnikatele zasaženého bezprostředním zákazem či omezením ze strany státu.

Stejně jako na jaře platí, že žádat mohou OSVČ s aktivním živnostenským oprávněním k 5. říjnu 2020 nebo s krátkodobým přerušením živnosti po 12. březnu 2020. U s.r.o. platí, že se jedná o firmy s nejvýše dvěma společníky, anebo o rodinná s.r.o. Dohodáři pak musí prokázat práci na danou DPP či DPČ, za kterou veřejným rozpočtům plynou příslušné odvody, po dobu nejméně 3 ze 4 předcházejících měsíců, stejně jako na jaře. Nicméně nárok žadatelů na kompenzační bonus nebudou finanční úřady zdlouhavě ověřovat a vyplatí ho v řádu dní na základě podepsaného čestného prohlášení o splnění zákonných podmínek. Případné kontroly oprávněnosti tohoto nároku tak lze očekávat spíše ex-post. Žádat půjde opět nejdéle dva měsíce po skončení bonusového období, a to nejen osobním podáním na finančním úřadě či datovou schránku, ale také e-mailem, což na jaře využilo okolo 60 % všech žadatelů.

Více informací  vč. formuláře naleznete zde:
https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/obnoveni-kompenzacniho-bonusu-39701


OŠETŘOVNÉ PRO OSVČ II.

 

MPO spouští 9. 11. 2020 v 9:00 h ošetřovné pro OSVČ. O dotaci budou moci oprávněné OSČ žádat ex post, tedy po uplynutí daného měsíce. Od pondělí 9. 11. 2020 budou přijímány žádosti za říjen. Osobní podání v budově Ministerstva průmyslu a obchodu není z hygienických důvodů možné.

O dotaci je možné žádat na děti do 10 let věku. Dotaci nelze kombinovat s Kompenzačním bonusem vypláceným Ministerstvem financí podle zákona o kompenzačním bonusu. Za dny 29. 10. – 30. 10. 2020 ošetřovné nenáleží, neboť se jedná o podzimní prázdniny. Na dotaci není právní nárok. Výše dotace: 400 Kč/den.

Podrobnosti vč. formuláře naleznete zde:
www.mpo.cz/osetrovneosvc


COVID cestovní ruch

 

MMR spouští 11. 11. 2020 příjem žádostí o dotaci. Podpora cestovních kanceláří je max. 2,5 % z plánovaných tržeb z prodeje zájezdu. Podpora průvodců v cestovních ruchu je 40.000 Kč, plus 10.000 Kč pokud poskytují výchovně vzdělávací služby nebo se rekvalifikují.

Více informací naleznete zde:
www.mmr.cz


COVID Sport II.

 

Národní agentura sportu, MPO spouští příjem žádostí 6. 11. 2020. Oprávnění žadatelé – kluby a pořadatelé sportovních akcí, kompenzace nákladů vynaložených na zrušení sportovní události, program rozdělen do skupin A a B.

Více informací naleznete zde:
https://www.businessinfo.cz/clanky/vlada-schvalila-program-covid-sport-2-pro-kluby-je-prichystano-500-milionu-korun/


KOMPENZAČNÍ BONUS SPUŠTĚN

 

Finanční správa spustila ve středu 4. listopadu 2020 příjem žádostí o vyplácení kompenzačního bonusu pro poškozené OSVČ, společníky malých s.r.o. a osoby pracující na DPČ a DPP v rámci programu navazujícího na úspěšnou Pětadvacítku známou z jarních měsíců.

Více informací naleznete zde:
https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/financni-sprava-zacina-prijimat-zadosti-39891

Formulář žádosti zde:
https://ouc.financnisprava.cz/kbv/form/bonus


Rozšíření restrikcí vlády od 28.10.2020, výsledky jednání vlády

 

 • Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku 2020.
 • Vláda odmítla rozšířit ošetřovné na 80 % základnu na děti do 13 let.
 • Kabinet v úterý 27. 10. 2020 projedná žádost o prodloužení nouzového stavu. V poslanecké sněmovně se předpokládá projednání v pátek 30. 10. 2020.
 • Ministryně financí Schillerová uvedla, že firmám v krizi budou prominuty zálohy na daň z příjmu či silniční daň. Vláda schválila i prominutí úroků z prodlení u DPH.
 • Premiér Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést daň z příjmu 15 % z hrubé mzdy a 23 % u 4násobku průměrné měsíční mzdy a vyššího, a to omezeně po dobu 2 let.

 

Z důvodu nepříznivých epidemiologických výsledků v ČR a v návaznosti na konzultace protikoronavirových opatření v okolních zemí zavádí vláda ČR následující opatření:

 • Zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 04:59 h.
 • Výjimka platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání a zpět, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku.
 • Venčení psů je povoleno ve vzdálenosti do 500 m od bydliště.
 • Povoleny jsou neodkladné cesty k zajištění zdraví nebo majetku.
 • Lidé budou v době zákazu nočního vycházení muset prokázat, proč vyrazili z domova.
 • Maloobchodní prodej v provozovnách bude zakázán v neděli po celý den, v ostatních dnech od 20:00 do 05:00 ráno. Nevztahuje se na čerpací stanice, lékárny nebo prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště, železniční stanice nebo autobusová nádraží.
 • Zakazuje se prodej na tržištích, tržnicích a mobilních provozovnách – nevztahuje se na pojízdné prodejny, které nabízejí prodej v obcích, kde jinak zboží nelze zakoupit. Zákaz se nevztahuje na prodej ovoce a zeleniny, mléka a mléčných výrobků, masa a masných výrobků, vajec, pekařských a cukrářských výrobků, medu a výrobků z medu, ale z domácí provenience. V místě takových trhů se zakazuje konzumace potravin. Stánky musí mít minimální vzdálenost dva metry mezi sebou. Na jednom místě nesmí být více než 20 lidí na 400 m2.
 • Firmám je nařízen home office všude, kde je to možné.
 • Povoleno je poskytování zdravotní nebo sociální péče.
 • Povoleny jsou rozvážkové služby a zajištění zásobování.

UPOZORNĚNÍ AMSP ČR K SOUBĚHU PODPOR

 

Vzhledem k nekoordinaci jednotlivých podpor ze strany státu se bohužel se projevuje nesoulad takto:

1) OSVČ, která požádá o kompenzační bonus (u MF), nemá nárok na program Covid Nájemné (u MPO)  –  u komp. bonusu se totiž musí žadatel vzdát veškerých ostatních podpor.

Aktualizováno 27.10.2020: Souběh komp.bonusu a Covid Nájemného je nyní možný, protože rozhodným obdobím u COVID nájemné je červenec až září, zatímco komp.bonus začíná rozhodným obdobím 4.10. Dle večerního vyjádření MF z 26. 10.2020 je potvrzeno, že dle dohody MF a MPO se rozhodné období toho současného programu liší od období, za které je možné vyplácet daňový bonus, tj. kompatibilita obou těchto podpor by tam měla být možná. Samozřejmě, pokud by se období prodlužovalo, pak by některé dny mohly být vyloučeny.

2) Odklad platby DPH za 3.Q. – to je možné ode dneška (26.10.2020) realizovat bez úroku (viz promíjecí pokyn MF, resp. generální pardon) do 31. 12. 2020. Ovšem tím de facto existuje dluh na dani vůči státu (i když je bezsankční, je to dluh). Tím pádem si však žadatel nesáhne na Covid NÁJEMNÉ, neboť zde musí prokázat bezdlužnost. Bezdlužnost musí být také u veškerých dotačních programů, tzn. uplatněním odkladu platby DPH by se podnikatel vzdal i jakékoliv další dotační podpory.

Toto se nám v AMSP ČR jeví jako nesmyslné, a proto aktivujeme jednání v této věci k nápravě.


Ministerstvo financí odloží splatnost DPH za třetí kvartál obchodníkům

 

Ministerstvo financí připravuje rozšíření generálního pardonu představeného v rámci Velkého liberačního balíčku, díky kterému posune splatnost DPH více subjektům. Jedná se o oblast maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem (zákaz činnosti). DPH za 3. čtvrtletí a měsíc září 2020, jehož splatnost je v pondělí 26. října 2020, bude těmto subjektům na základě podaného oznámení finanční správě fakticky prodloužena do 31. prosince 2020 (tím, že dojde k prominutí úroků za pozdě zaplacenou daň). Vzhledem k tomu, že nedojde k prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Podrobnosti budou upraveny v generálním pardonu, který bude zveřejněn ve Finančním zpravodaji v pondělí 26. října 2020.

Více informací naleznete zde:
https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/ministerstvo-financi-odlozi-splatnost-dp-39780


Vláda rozhodla o dalším zpřísnění preventivních opatření proti šíření nemoci covid-19

 

Na základě nepříznivých čísel o vývoji nemoci covid-19 je po mimořádném jednání ve středu 21. října 2020 vyhlásila vláda. Zásadně bude omezen maloobchod a služby, činnost úřadů i volný pohyb obyvatel.

Vláda rozhodla, že od čtvrtka 22. října 2020 od 6.00 h po dobu vyhlášeného nouzového stavu do 3. listopadu 2020 včetně bude až na výjimky zakázán volný pohyb osob na území celé České republiky. Stejně jako na jaře ale bude z tohoto zákazu existovat několik výjimek, a to především na cesty do zaměstnání a v souvislosti s podnikáním, na cesty za rodinou, na nákupy základních životních potřeb či na cesty do zdravotnických zařízení. Lidé budou moci si vyjít i do parků, do přírody nebo vyjet na vlastní rekreační chatu či chalupu a pobývat tam. Na veřejně přístupných místech se s výjimkou členů domácnosti budou moci společně pohybovat jen dvě osoby, omezena je i účast na svatbách a pohřbech na deset lidí a právo shromažďovací na nanejvýš sto osob ve skupinách po dvaceti.

Znění krizového opatření naleznete zde: https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Pohyb-osob-1078.pdf.

Až na přesně stanovené výjimky bude od 22. října 2020 od 6.00 zakázán i maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v provozovnách. Mezi výjimky patří například prodej potravin, pohonných hmot, drogerie či novin, tabáku a časopisů, otevřeno budou mít i autoservisy, čistírny, lékárny, pohřební služby či květinářství. Zavřít budou muset až na výjimky i hotely a další ubytovací zařízení či foodcourty v nákupních centrech. Znění krizového opatření naleznete zde: https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Omezeni-obchodu-a-sluzeb-1079.pdf.

Vláda od čtvrtka od 6.00 h omezí i provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů, a to na nezbytné minimum nutné k zajištění chodu veřejné správy. Úřední hodiny zůstávají omezeny na pět hodin denně dva dny v týdnu, přičemž úřady mají zajistit svůj chod vždy nejnižším možným potřebným počtem zaměstnanců na pracovišti. Stejné doporučení vláda vydala i pro ostatní zaměstnavatele. I ti mají v tomto období upřednostnit práci z domova, udělování dovolených a placeného pracovního volna a zredukovat činnost na nezbytné minimum. Znění krizového opatření naleznete zde: https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Organy-verejne-moci-1080.pdf.

Kabinet v souvislosti s nově přijatými krizovými opatřeními schválil také rozšíření Výzvy 2 programu Covid – Nájemné. Do dotačního programu budou nově zařazeny i ty provozy, které byly dnes vyhlášenými opatřeními zakázány nebo výrazně omezeny. Kompenzace je ve výši 50 % nájemného za 3. Q/2020, není nutná spoluúčast pronajímatele, jako tomu bylo na jaře 2020.Alokace programu bude v důsledku tohoto rozšíření navýšena o 1,8 miliardy korun na celkem tři miliardy korun. Vláda tyto finanční prostředky uvolní z vládní rozpočtové rezervy. Výzvu už Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo na https://www.mpo.cz/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/covid-19-najemne–255305/.

Dále se projednává:

 • Kompenzační bonus pro OSVČ ve výši 500,- Kč/den, na který by měly nárok všechny OSVČ, kterým byly nařízením vlády uzavřeny provozy, a to po celou dobu nouzového stavu. Současně budou kompenzováni i podnikatelé s navazujícími obory za podmínky, že více jak 50 % jejich byznysu je navázáno na uzavřené provozy.
 • Ošetřovné pro OSVČ.

 

AMSP ČR dále požaduje:

 1. Prodloužení programu Antivirus B beze změn minimálně do 31. 12. 2020 a následné napojení smysluplného kurzarbeitu od 1. 1. 2021 (projedná vláda v pondělí 26. 10.2020).
 2. Přesnou definici „navazujících“ oborů + kontaktní místo státní správy pro tyto dotazy (přislíbeno).
 3. Prodloužení moratoria na splátky úvěrů – zatím není příliš velká ochota bank, proběhne jednání s Českou bankovní asociací, nelze řešit nařízením vlády.
 4. Obnovení programu COVID Ubytování pro postižené hotely a penziony (spadá pod MMR).

Přehled podpory pro podnikatele – firmy i OSVČ – je na https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/opatreni-na-pomoc-podnikatelum-a-zivnostnikum–253690/.


 

JAK PŘEŽÍT KRIZI – DOPORUČUJEME!

 

Zkušení krizoví manažeři z České asociace interim managementu se rozhodli připravit další aktuální sadu upozornění a doporučení pro firmy, které jim pomohou přežít krizi, nebo si alespoň uvědomit důležité souvislosti a nasměřovat další kroky. Součástí dokumentu je také jednoduchý „kondiční“ test, kterým si firmy mohou snadno a rychle zjistit, jak vážná je jejich situace.

Dokument čtěte ZDE:
https://www.caim.cz/www/upload/news/documents/20201018043237349.pdf


16.10.2020 | Vláda schválila následující opatření

 

 • Odklad EET o 2 roky, tj. do konce roku 2022.
 • Ošetřovné pro OSVČ– 400 korun za den je „ošetřovné“, které získají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), na něž dopadla pandemie koronaviru a přijatá nařízení. Vláda schválila návrh Ministerstva průmyslu a obchodu na podporu podnikatelů, kteří kvůli uzavření školy, nebo jiného zařízení nemohou plnohodnotně podnikat a pečují o dítě do 10 let či hendikepovaného blízkého. K žádosti se nebude přikládat žádná příloha, bude stačit pouze čestné prohlášení. Podpora je určená lidem, kteří nemohou v kontextu s péčí o dítě do 10 let nebo hendikepovaného člověka vykonávat samostatnou výdělečnou činnost hlavní. Při splnění stanovených podmínek mohou dostat pomoc ve výši 400 Kč za kalendářní den. O „ošetřovné“ se bude žádat prostřednictvím inteligentního on-line formuláře, který bude dostupný, stejně jako všechny detailní informace, na webu MPO. Nárok na podporu nemají ti, kteří pobírají invalidní nebo starobní důchod, mají jiné zaměstnání, pobírají rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství. MPO apeluje na všechny podnikatele, aby své žádosti posílali pouze elektronicky, dostanou tak mnohem dříve své peníze. Program je koncipován jako rámcový a bude vyhlašován prostřednictvím výzev. Z rozpočtu Ministerstva průmyslu a obchodu je na něj v první etapě vyčleněno 200 milionů Kč.
 • Covid Nájemné – MPO zveřejňuje druhou výzvu k programu COVID – Nájemné, žádosti mohou podnikatelé podávat od příštího týdne. Žádosti bude možné podávat od 21. října 2020 do 21. ledna 2021, a to elektronicky přes informační systém dostupný na webu mpo.cz. Podnikatelům přispěje MPO 50 % z celkového nájemného za třetí čtvrtletí 2020. Nově už není přiznání dotace podmíněno slevou pronajímatele tak, jako tomu bylo u první výzvy. Maximální výše podpory činí deset milionů korun na všechny provozovny jednoho žadatele. Platí, že maximální výše podpory v částce deset milionů korun z výzvy 1 a výzvy 2 v programu COVID – Nájemné se nesčítají. I nadále musí žadatel kontrolovat nepřekročení Dočasného rámce EK ve výši 800 tisíc eur. Dotace bude proplácena ex-post po uhrazení částky žadatelem pronajímateli. MPO má pro druhou výzvu připravenu částku 1,2 mld. Kč. Pokud se žadatel do systému AIS MPO registroval již v první výzvě, nová registrace nebude nutná. Ověření identity žadatele bude probíhat prostřednictvím prostředku pro elektronickou identifikaci. Podrobnosti o jednotlivých prostředcích elektronické identifikace jsou na webu eIdentita.cz. Všechna potřebná potvrzení a formuláře jsou pro žadatele připraveny v informačním systému. Procesem podání žádosti systém žadatele provede. Nejčastější otázky a odpovědi k celému programu jsou k dispozici na portále BusinessInfo.cz.
 • Kompenzační bonus pro OSVČ ve výši 500 Kč/den pro podnikatelské subjekty, které vládním opatřením musely omezit nebo uzavřít své provozovny a tyto příjmy jsou u nich převažující (nad 50 %). Administrovat bude opět MPO. Podpora se týká i malých s.r.o.
 • Podpora potravinářům a zemědělcům dodávajícím do restaurací a jídelen v celkové alokaci 3 mld. Kč – podmínky budou ještě upřesněny mezi MZe a MF a následně bude znovu program předložen na jednání vlády.
 • Pracovně-lékařské prohlídky a další periodické prohlídky je možné řešit v době nouzového stavu čestným prohlášením.

Brífink vlády 14. 10. 2020 – kompenzace podnikatelům

 

 • Daně – MF vydává tzv. generální pardon podnikatelům, které zasáhla vládní opatření, odloží ministerstvo financí všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně do konce roku, a to s okamžitou účinností od zítřka, tj. 15. 10. 2020. Forma žádostí – stačí e-mailem na místně příslušnou finanční správu sdělení, že se na daného podnikatele vztahuje generální pardon MF. Všechna další opatření z jara zůstávají v platnosti (zpětné započtení daně, plošné prominutí příslušenství k daním, clům.. + jsou k dispozici individuální nástroje, kde mohou podnikatelé požádat bez poplatku u FS v důsledku Covid-19 o posečkání, snížení, zrušení, splátky, prominutí apod.
 • OSVČ a malá s.r.o. – v pátek  10. 2020 projedná vláda návrh na kompenzační bonus ve výši 500 Kč/den pro podnikatele, kde se jedná o zavřené provozy a jejich hlavní zdroj příjmů (nebude se vztahovat na vedlejší příjmy).
 • Ošetřovné OSVČ – bude předmětem jednání vlády v pátek 16. 10. 2020 v rámci balíčku pro OSVČ, zatím se jedná o 10 dní, á 400 Kč, tj. 4000 Kč/OSVČ.
 • COVID III. a státní záruky – prodlužuje se program COVID III., a to schválením EK do 30. 6. 2021. Nově se plánují zahrnout i investiční úvěry. MF jedná s MPO, ČNB a bankami.
 • EET – případný odklad 3. a 4. vlny EET bude předmětem jednání MF a zástupců podnikatelů dne 16. 10. 2020
 • Superhrubá mzda – předpokládá se zrušení od 1. 1. 2021.
 • Zaměstnanci – vláda schválila prodloužení programu Antivirus A do konce tohoto roku. Firmám, které musely zavřít své provozy, stát proplatí 100 % náhrady mezd až do výše 50.000 Kč superhrubé mzdy. Bude platit zpětně od 1. 10. 2020. Nový název programu Antivirus A+.
 • Nájemné – MPO má připraveno program Covid Nájemné Výzva II. pro zavřené provozovny, žádosti budou nárokové při splnění podmínek, příspěvek státu je 50 % po dobu 3 měsíců zpětně za období 6-9/2020. Nyní neplatí podmínka spoluúčasti pronajímatele ve výši 30 %.
 • Odpuštění soc. pojištění za zaměstnance (Antivirus C) – neschváleno, muselo by být plošné, a to nelze.
 • Sedačkovné – MPO má připraven program Covid Bus pro zájezdové dopravce, pokud splní emisní normu EURO 2-6. Příspěvek bude dle emisní třídy a kapacity vozu násoben počtem dnů, kdy autobus stál od jara. Alokace 1 mld. Kč
 • Kultura – navazuje program Covid Kultura II., připravilo MPO a MK + zástupci kulturní obce, struktura uznatelných nákladů je výrazně širší než dosud. Týká se jak příspěvkových a neziskových organizací, tak ziskových organizací. Půjde o úhradu marně vynaložených nákladů, a to až do 50 % uznatelných nákladů a zároveň až 80 % uznatelných nákladů za kontinuálně vyvíjenou činnost (provozní náklady). Bude stanovena max. suma. Podpora se bude týkat i jednotlivců (hudebníci, tanečníci), kteří žijí z jednotlivých zakázek. Ti doloží své kulturní CV a skutečnost, že tyto příjmy jsou jejich hlavním příjem – tito obdrží jednorázový příspěvek 60.000 Kč na období do konce roku 2020. Podpora se týká živého umění. Alokace 750 mil. Kč. Netýká se filmu, art kin a audiovizuální tvorby, zde bude podpora předměte jednání vlády v následujícím týdnu od 19. 10. 2020.
 • Sport – navazuje program Covid Sport II., připravilo MPO a Národní sportovní agentura, bude se týkat 1) klubů (fotbalové, hokejové, basketbalové…) na společnosti aktivní v 1. a 2 . lize a 2) pro sport na úrovni organizací (maratony, jednorázové závody apod.) organizátorům, kdy se proplatí část vydaných nákladů (nemohou prodávat vstupenky apod.)
 • Restaurace – MMR připravuje program na podporu majitelů zavřených provozoven týkající se dotace na zaplacenou daň z nemovitých věcí, celá částka bude vrácena.
 • Veletrhy a výstavy – MPO dokončuje program na podporu
 • Cestovní ruch – MMR dokončuje program na podporu
 • Hotely – hledá se vhodná pomoc i u krajů a měst
 • Plán obnovy – ČR v 1.skupině zemí EU, premiér se bude účastnit jednání, v materiálu zatím za ČR alokováno 40+65=105 mld. Kč NADpožadavků z jednotlivých resortů, řeší se vyřazování. Do 30/4 se musíme dostat na celkovou úroveň 182 mld. Kč.

Příprava podpor v souvislosti s nouzovým stavem a vydanými opatřeními státu od 14. 10. 2020

 

Ošetřovné a Antivirus

Z vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na ČT24 dne 13. 10. 2020:

 • Rodiče dětí do 10 let oznámí svému zaměstnavateli standardním způsobem (telefonát, e-mail) překážku v práci – péče o dítě do 10 let. Nad rámec tohoto nemusí nic více dále činit – jde o nouzový stav s nařízením vlády k uzavření škol.
 • V současné době platí standardní ošetřovné 9 dní.
 • Shoda vlády je na 60 % příspěvku, minimální částka se zvyšuje na 400 Kč/den.
 • Dva dny dodatečných podzimních prázdnin budou také proplaceny v rámci ošetřovného.
 • Program Antivirus A je navržen na dorovnání příspěvku zaměstnavatelům na 100 % z vyplacené náhrady mzdy (v současnosti je 80 %) a zvýšení zastropování ca do 50.000 Kč (v současnosti je max. do 39.000 Kč)
 • Vše bude předmětem jednání v následujících dnech s cílem co nejrychlejší platnosti.

 

Kultura, sport, autobusová doprava, restaurace a hotely

Z vyjádření vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka na ČT1 dne 13. 10. 2020:

 • MPO oznámí 14. 10. 2020 nové programy podpory pro kulturu, podnikání ve sportu, dálkovou autobusovou dopravu a gastronomii. Návrh obsahuje úhradu nákladů na zaměstnance, tj. náhradu mzdy ve 100 % vč. odvodů a dále podporu nájemného v rychlejším módu než na jaře, tj. bez spoluúčasti pronajímatele bude podpora vyplácena přímo podnikatelům. Programy projedná 14. 10. 2020 na svém zasedání vláda.

Požadavky AMSP ČR směrem k vládě v souvislosti s vyhlášeným opatřením

 

Za AMSP ČR obecně chceme hlavně udržet CASH V PODNIKÁNÍ, tedy navrhujeme:

 1. Pro OSVČ „pětadvacítku“ – bylo rychlé  a funkční, tedy nevymýšlet nic nového, je třeba rozjet spotřebu. ALE neomezovat jako jaře a nechat zde možnost si k „25“ přivydělat brigádně.
 2. Obnovení ošetřovného pro OSVČ.
 3. Odpuštění soc. pojištění – vybrané obory v potížích, nemá to být success fee, ale možnost podpořit firmy, které mají náhlý problém ve spojení s covid (tedy Antivirus C), jinak rozhodně prodloužit Antivirus A i B aspoň do 31.12.2020. Antivirus A upravit pro gastro na 100% náhradu i pro provozy s výdejním okénkem. Následně smysluplný kurzarbeit. Kdyby byl Antivirus C neprůchozí, tak varianta: malé firmy do 50 zaměstnanců 100% náhrada soc. poj., střední firmy (do 250 zaměstnanců) 50 % náhrada soc. poj. za zaměstnance.
 4. Kompenzovat MSP náklady na náhradu mzdy (nemocenskou) na zaměstnance v karanténě. Je to VELMI nákladné. Firmy platí prvních 14 dní – tj. celou karanténu, i opakovaně.
 5. Pro udržení cash by také rozhodně pomohlo uvolnit trh OKAMŽITÝM PROPOUŠTĚNÍM ZAMĚSTNANCŮ POSTIŽENÝCH OBORŮ s přechodem na úřad práce, který by platil podporu HNED od prvního dne, podnikatelé tak vypadnou ze schématu odstupného, které je jinak finančně naprosto zdrtí (jde vlastně o 5 mezd), umožní jim to rychle nastartovat a ušetřit cash.
 6. Prodloužení COVID Nájemného.
 7. Podpůrný program pro gastro – á la COVID Lázně, COVID Ubytování…., banky jim nechtějí půjčovat, jsou zcela na dně. Snížení DPH, i na take away, vouchery s dotací státu 50 % na jídlo (UK model) – skrze EET,  odklad daňových plateb, obnova poptávky formou marketingové kampaně – kampaň Bezpečná restaurace, Národní program pro gastronomii.
 8. Moratorium na úvěry – vrátit se k němu, otázkou je postoj bank.
 9. Kontroly v provozech v potížích – omezit nebo snížit po dobu nezbytně nutnou v postižených provozech kontroly ze strany státu.
 10. Nastartovat ve střednědobém horizontu COVID Invest, ale BEZÚROČNÝ – zejména pak investice do nástrojového vybavení (pomůže rozšířit produktové portfolio), technologický upgrade (stroj, lepší SW, digitalizace…), do vývoje finálních produktů s vyšší přidanou hodnotou.

Více informací naleznete ZDE.


12. 10. 2020 | Vláda rozhodla o uzavření škol a restaurací – nová nařízení od 14. 10. 2020

 

 • Omezuje se shromažďování na maximálně 6 osob do konce nouzového stavu (5. 11. 2020).
 • Uzavírají se restaurace, bary a kluby od 14. 10. do 3. 11. 2020, je umožněno pouze výdejní okénko do 20:00. Neuzavírají se hotelové restaurace, poskytují jídlo ubytovaným pouze do 20:00 h.
 • Zakazuje se konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech.
 • Zavádí se povinné nošení roušek na zastávkách veřejné dopravy, nástupištích, v přístřešcích a čekárnách.
 • Uzavírají se i 1. stupně ZŠ na dva týdny, tj. do 2. 11. 2020; ruší se praktická výuka na SŠ, individuální výuka na ZUŠ, školy v přírodě, školní družiny, VŠ koleje. Nastupuje distanční forma výuky.
 • Ošetřovné zůstane ve výši 60 %, ale se zvýšeným minimem na 400 Kč/denně.
 • Chrání se kritická infrastruktura.
 • Omezení se rozvolní poté, co průměrné reprodukční týdenní číslo klesne na 0,8 (k dnešku je 1,5).

8. 10. 2020|Vláda kvůli strmému růstu počtu nakažených zpřísnila opatření v ČR:

 

 • Od pondělí 12. 10. 2020 se na dva týdny přeruší konání kulturních akcí.
 • Budou zakázány návštěvy muzeí, galerií, památek a jiných kulturních objektů.
 • Zavřou se divadla či kina, nebude možné navštívit zoologické zahrady.
 • Restaurace musí už od zítřka, tj. 9. 10. 2020,zavírat ve 20:00, u stolu mohou být jen 4 lidé.
 • U stolů v jídelnách obchodních center budou moci sedět jen 2 lidé.
 • Od pondělí 12. 10. 2020 se nesmí konat profesionální ani amatérské sportovní soutěže.
 • Už od dnešní půlnoci (8. 10. 2020) budou zavřené posilovny, fitness centra a bazény.
 • II. stupně ZŠ budou střídat prezenční a online výuku mezi třídami.
 • Žáci nižšího stupně víceletých gymnázií budou mít dál běžnou výuku.
 • VŠ a SŠ v celém Česku přejdou  od pondělí 12. 10. 2020 na 2 týdny na online výuku.
 • V ZUŠ bude od pondělí 12. 10. 2020 umožněna individuální výuka.
 • Podzimní prázdniny se prodlouží o 2 dny (26. a 27. 10. na týden).
 • Účast na náboženských akcích bude omezena maximálně na 10 lidí.
 • Připravuje se testování v podstatě všech obyvatel přes antigenní testy.
 • Nakažení koronavirem budou mít možnost izolovat se v hotelech.
 • Na 2 týdny budu zakázány návštěvy nemocnic a domovů důchodců.
 • Provoz úřadů se na příštích 14 dní omezí na 2 dny v týdnu.
 • Vláda schválila návrh na prodloužení ošetřovného kvůli koronaviru.

Nouzový stav od 5. října 2020

 

Podle informací od ministra zdravotnictví Romana Prymuly na tiskové konferenci vlády 30.9.2020 půjde o omezení shromažďování ve vnitřních prostorách na max. 10 osob, ve vnějších prostorách na 20 osob, a to na dobu 14 dnů. Výjimky mají domácnosti, podniky, výkon povolání, (zasedání zastupitelstev, ústavních orgánů, církevní obřady, tam je max. počet 100 osob a dodržování rozestupů). Výjimku mají také divadla, filmová představení do 500 osob. Zakazuje se zpěv vč. zkoušek (opery, muzikály, sólový zpěv, zpěv při církevních obřadech, maturitní plesy apod.) a přestávky na konzumaci jídla a pití. Sportovní aktivity mohou být pouze bez diváků (max. 130 lidí vč. personálu a obslužného týmu). Pro kroužky a zájmové činnosti platí omezení 10/20 osob, nedoporučují se. Svatby a pohřby od 19. října 2020 budou mít omezení max. 30 osob na následujících 14 dnů. V případě poklesu epidemie na produkční číslo 0,8 lze uvažovat o zkrácení, záleží na vývoji. Restaurace mají jedno nové omezení, a to max. počet 6 osob u jednoho stolu.

Bez dalších regulací zůstávají obchody, aquaparky a bazény, fitness pro individuální účast (s dosavadními pravidly). U obchodních center fungují dále food courty na vymezených místech s rozestupy stolů 2m.

Školy – v červených a oranžových regionech (10) přechází SŠ do online výuky, je omezena výuka tělesné výchovy a hudební výchovy. Školní družiny zůstávají v provozu.


Doporučené postupy pro ochranu Vašich provozů před koronavirovou nákazou

 

V této neklidné době tu pro Vás máme doporučené postupy pro ochranu Vašich provozů před koronavirovou nákazou zpracované firemním sektorem.

Navazujeme tak na naše doporučení z 5. března 2020 a nyní doplňujeme ještě o oficiální materiály a doporučení v oblasti BOZP (zejména home office) poskytnuté z MPSV. Pokud máte nějaká další užitečná doporučení, prosím zašlete nám je, rádi je poskytneme dalším podnikatelům s uvedením zdroje.

AKTUALIZOVANÁ PRAVIDLA  ZDE

DOPORUČENÍ Z OBLASTI BOZP  ZDE

 

Přejeme Vám pevné zdraví a hodně sil.


Dotační titul COVID – Ubytování spuštěn

 

Podpora cestovního ruchu v České republice resp. zejména provozovatelů hromadných ubytovacích zařízení, které byly zasaženy důsledky opatření souvisejících s COVID-19, byla spuštěna.

Příjem žádostí o dotaci bude spuštěn v pátek 11. září a potrvá až do 30. října 2020. Příjemcem žádostí o dotace je Státní fond podpory investic a poskytovatelem dotace je Ministerstvo pro místní rozvoj.

Rozhodné období pro poskytnutí dotace je stanoveno na 14. března až 24. května 2020.

Podrobnější informace naleznete ZDE.


Program COVID – Kultura

 

O podporu podnikatelů v kontextu s kulturními akcemi, které se kvůli COVID-19 musely zrušit, bude možné on-line žádat od 18. 8. do 18. 9. 2020. Podpora poskytnutá MPO může příjemci pokrýt až 50 % uznatelných výdajů za přesunuté nebo zrušené kulturní akce dle níže uvedených specifik. Maximální výše dotace na jeden podnikatelský subjekt je 5 mil. Kč. Speciální dotační program COVID – Kultura připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem kultury (MK) v reakci na celosvětovou pandemii koronaviru.

Oprávněnými žadateli jsou:

 • podnikatelské subjekty, které mají jako svou hlavní činnost pořádání či zajištění hudebních, hudebně dramatických, tanečních a divadelních projektů, jejichž primárním cílem je poskytnutí kulturní služby veřejnosti v oblasti Performing Arts;
 • individuální umělci;
 • podnikatelské subjekty:
  • pořadatelé filmových festivalů;
  • pořadatelé hudebních festivalů;
  •  pořadatelé výtvarných, divadelních či tanečních festivalů a přehlídek;
  • hudební kluby – provozovny, jejichž hlavní funkcí je autorská živá hudební produkce a vytváření hudebního programu, dramaturgie, propagace a provozování hudebního programu je jejich hlavní činností;
  • technické firmy a podnikatelské subjekty zajišťující akce v rámci kulturní služby veřejnosti (poskytující služby či prostory pro kulturní akce dle Programu);
  • umělecká tělesa, tj. umělecké soubory, hudební tělesa či orchestry;
  • pořadatelé cirkusů a nového cirkusu;
  • umělecko-manažerské agentury, které jsou hlavními pořadateli kulturní akce;
  • galerie a muzea;
  • divadla.

Výzva ke COVID-Kultura byla 11. 8. 2020 zveřejněna na webu MPO a více informací naleznete zde: https://www.mpo.cz/kultura.

 


Program COVID – Ubytování

 

Vláda 22. 7. 2020 schválila další z programů MMR, které pomáhají občanům a podnikatelům v boji proti dopadům koronavirové pandemie. Program COVID – Ubytování je zaměřen na ubytovací zařízení v ČR. Stát přispěje částkou 100 až 330 Kč (v závislosti na kategorii a třídě ubytovacího zařízení) na pokoj a noc za období, kdy musela být uzavřena. Výzva by měla být vyhlášena v srpnu. COVID – Ubytování počítá pouze s ubytovacími zařízeními, kam nespadají krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Tato podpora přispěje k udržení stávajícího rozsahu a kvality poskytovaných služeb v oblasti cestovního ruchu, dále též k udržení nabídky služeb. Program bude spuštěn bezprostředně po notifikování programu Evropskou komisí.

Více informací naleznete zde:
https://mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/covid-%E2%80%93-ubytovani-ma-zelenou-stat-prispeje-ubytov


Kompenzační bonus pro „dohodáře“ je schválen, zpětně budou moci žádat i OSVČ a společníci malých s.r.o.

 

Senát dne 22. 7. 2020 schválil další kompenzační bonus. Lidé pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), kteří jsou účastníky nemocenského pojištění (tzv. pojištěná dohoda), a bylo jim kvůli koronaviru znemožněno pracovat, obdrží státní podporu. Žádat budou moci o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. března do 8. června 2020. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s.r.o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu. Zákon nyní čeká pouze na podpis prezidenta. Následně budou moci podnikatelé žádat o kompenzace na finančních úřadech.

Více informací, formulář a nejčastější dotazy naleznete na webu MF zde:
https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/kompenzacni-bonus-pro-dohodare-38886


Podnikatelům v kultuře pomůže nový dotační program, připraveno je 900 milionů korun

 

Vláda schválila nový dotační program COVID-KULTURA, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Ministerstvo kultury (MK). Pomůže podnikatelům v kulturním a kreativním průmyslu (KKP). O dotaci budou moci požádat pořadatelé kulturních akcí, kteří museli kvůli epidemii koronaviru zrušit či přesunout naplánované akce. Určena je i pro technické firmy a podnikatelské subjekty, které kulturní akce pro veřejnost zajišťují, či umělce a umělecké agentury, které je zastupují.

Program COVID-KULTURA má za cíl zmírnit negativní dopady koronaviru na podnikatele v kulturním a kreativním průmyslu v České republice a přispět ke stabilizaci a oživení tohoto sektoru.

Je to už předjednaný program, jehož záměr byl schválen už na konci června, čekali jsme na to, až bude schválen definitivně státní rozpočet. Žádat budou moci například hudební kluby, nedotovaná divadla, organizátoři festivalů a dalších kulturních akcí, kteří nečerpají jiné dotace,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Stát jim vyplatí jako refundaci 50 procent způsobilých výdajů, nanejvýš 5 milionů korun. Vláda pro tyto účely vyhradila až 900 milionů korun.”

„Finančně podpoříme tu část kultury, která běžně žije ze zisku a nedostává žádné dotace (festivaly, soukromá divadla, koncerty apod.),“ říká ministr kultury Lubomír Zaorálek a dodává: „Poskytovatelem podpory a příjemcem žádostí bude MPO, na administraci žádostí podaných do programu poskytne Ministerstvo kultury tým lidí.“

O podporu budou moct žádat podnikatelské subjekty, které jako hlavní činnost pořádají či zajišťují hudební, hudebně dramatické a divadelní projekty. Dotace se v kontextu s pandemií koronaviru bude týkat období od 10. 3. do 31. 8. 2020. Určena je i pro technické firmy a podnikatelské subjekty, které kulturní akce pro veřejnost zajišťují. Využít ji budou moct také individuální umělci, provozovatelé hudebních klubů, umělecké agentury, které zastupují umělce a soukromoprávní umělecká tělesa, soukromoprávní orchestry, umělecko-manažerské agentury, soukromoprávní galerie a muzea.

Podrobnosti o dotačním programu COVID-KULTURA budou zveřejněny na webu MPO a platformě Kreativní Česko. MPO s MK také začaly společně připravovat celkovou strategii podpory kulturně-kreativního průmyslu. Mimo jiné se zvažují kreativní vouchery, které by měly být součástí samostatného dlouhodobého programu na podporu kreativní ekonomiky a inovací. To vše v souladu s Inovační strategií ČR 2019 – 2030 s vědomím, že se může jednat o významné investiční nástroje pro budoucnost České republiky.

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ_MPO_vláda schválila program COVID-KULTURA


COVID Nájemné: Metodika určení prokazovaného nájemného

 

Vzhledem k tomu, že se na MPO obrací řada firem vč. našich členů s dotazy, jak stanovit výši původního měsíčního nájemného před 13. březnem 2020, především pak ve chvíli, kdy ve smlouvě mají stanoven různý nájem pro různá období a nemohou tedy výši nájemného za měsíce duben, květen a červen prokázat platbami za leden a únor, Vám zasíláme metodiku, která zohledňuje i tyto případy.

Metodika určení rozhodného nájemného a měsíčního nájemného:

 • Výše rozhodného nájemného:

Za rozhodné nájemné se považuje celková souhrnná výše nájemného připadajícího na celé rozhodné období (od 1. dubna 2020 do 30. června 2020, v případě skončení nájmu před 30. červnem 2020 je rozhodným obdobím časový úsek od 1. dubna 2020 do skončení nájmu), a to ve výši před slevou poskytnutou pronajímatelem, tedy stanovená nájemní smlouvou uzavřenou a účinnou před 13. březnem 2020, vztahující se pouze na prostor provozovny.

V případě, že se k nájemnému účtuje DPH a zároveň žadatel je plátcem DPH, není DPH způsobilým výdajem a nelze na ní čerpat podporu. Nájemné nezahrnuje platby služeb a energií. V případě, že není stanovena pevná částka nájemného (například u nájemních smluv s výpočtem tzv. obratového nájemného), je způsobilým výdajem pouze základní nájemné bez obratové složky za rozhodné období.

 • Výše původního měsíčního nájemného před 13. březnem 2020

Jedná se o výši průměrného měsíčního nájemného za měsíce leden a únor 2020. V případě, že v den podání žádosti neuplynula dle nájemní smlouvy lhůta splatnosti nájmu za únor a leden 2020 nebo nebylo nájemné uhrazeno z jiného důvodu (nelze tedy prokázat platbu za leden a únor), pak jde o průměrné měsíční nájemné za období říjen, listopad, prosinec 2019. Pokud byla nájemní smlouva uzavřena po 31. lednu 2020, pak jde o průměrné měsíční nájemné přepočtené z nájemného od uzavření nájemní smlouvy do 13. března 2020. Jestliže byla nájemní smlouva uzavřena na různé, avšak pevné výše nájemného v jednotlivých obdobích roku, lze výši původního měsíčního nájemného počítat jako průměrné měsíční nájemné za duben, květen červen 2019. V každém z případů je nutné doložit doklady o platbách v daném období.

V případě, že se k nájemnému účtuje DPH a zároveň žadatel je plátcem DPH, není DPH způsobilým výdajem a nelze na ní čerpat podporu. Nájemné nezahrnuje platby služeb a energií. V případě, že není stanovena pevná částka nájemného (například u nájemních smluv s výpočtem tzv. obratového nájemného), je způsobilým výdajem pouze základní nájemné bez obratové složky za rozhodné období.

 • Výše poskytnutí podpory pro provozovny v nestátním objektu

Výše podpory činí 50 % rozhodného nájemného. Způsobilé výdaje nesmí při přepočtu na jeden měsíc rozhodného období přesáhnout výši původního měsíčního nájemného před 13. březnem 2020 prokazovaného nájemcem, jinak se za způsobilé výdaje považuje násobek původního měsíčního nájemného před 13. březnem 2020 za rozhodné období.

 • Výše poskytnutí podpory pro provozovny ve státním objektu

Výše podpory činí 80 % rozhodného nájemného. Způsobilé výdaje nesmí při přepočtu na jeden měsíc rozhodného období přesáhnout výši původního měsíčního nájemného před 13. březnem 2020 prokazovaného nájemcem, jinak se za způsobilé výdaje považuje násobek původního měsíčního nájemného před 13. březnem 2020 za rozhodné období.

Zdroj: MPO


Kompenzační bonus pro DPČ a DPP

 

Vláda schválila 29. 6. 2020 novelu zákona o kompenzačním bonusu Ministerstva financí navrhující státní pomoc pro lidi, kteří pracovali na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). O kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně budou moci žádat dohodáři, kteří platili nemocenské pojištění, a to zpětně za období od 12. března do 8. června 2020.

Podmínkou nároku na kompenzační bonus je, že daná osoba pracovala alespoň 4 z 6 měsíců před krizí (od 1. října 2019 do 31. března 2020) na pojištěnou dohodu. Dále muselo dojít k omezení nebo úplnému znemožnění výkonu této činnosti z důvodu koronavirové krize, např. ukončením spolupráce ze strany zaměstnavatele. Podobně jako u kompenzačního bonusu pro podnikatele jsou vyloučeny osoby, které vedle DPP a DPČ vykonávají jiné zaměstnání.

Stejně jako u OSVČ a společníků s.r.o. budou peníze vyplácet finanční úřady, které začnou přijímat žádosti neprodleně po nabytí účinnosti zákona. Předpokládá se projednání úpravy na mimořádném zasedání Poslanecké sněmovny 10. července, a to ve zrychleném legislativním procesu.

Kompenzační bonus pro dohodáře bude po vzoru OSVČ a společníků s.r.o. vyplácen ze sdílené daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Negativní rozpočtové dopady novely zákona jsou odhadovány v maximální výši 2,1 mld. Kč na veřejné rozpočty, z toho 1,4 mld. Kč na státní rozpočet, 0,5 mld. Kč na rozpočty obcí a 0,2 mld. Kč na rozpočty krajů.

Zdroj: 
https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/vlada-rozhodla-o-kompenzacnim-bonusu-pro-38886


Program COVID – Lázně

 

Vláda ČR schválila 29. 6. 2020 program COVID – Lázně. Na podporu českých lázeňských měst půjde jedna miliarda korun. Poukaz se bude vztahovat na pobyty zakoupené a realizované od 1.7. – 31. 12. 2020 v českých lázních. Jedinou podmínkou je strávit v lázeňském zařízení minimálně šest nocí a absolvovat alespoň pět procedur. Půjde o přímou slevu lidem a významnou pomoc lázním.

Cílem dotačního titulu je částečně nahradit výpadek zahraniční klientely, která představovala až 44 % klientů českých lázní. Současný výpadek zahraniční klientely a nucené omezení provozu lázeňských služeb znamená absenci cca 170-200 tis. hostů za rok. S ohledem na omezenou poptávku zahraničních návštěvníků rezidenti sami o sobě nemohou výpadek zahraničních návštěvníků vyrovnat. Kromě rozvoje lázeňského cestovního ruchu je záměrem dotačního titulu, aby se zákazníci naučili do lázní jezdit i na vícedenní pobyt spojený s čerpáním léčebných služeb i s relaxací a odpočinkem. Poskytnutá podpora přispěje k obnově celého regionu.

Zdroj: https://mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/vlada-schvalila-vouchery-do-lazni-program-covid


Google Maps a uzavřené provozovny

 

Na AMSP ČR se obrátila řada podnikatelů před nástupem koronavirové pandemie i během ní se stížností týkající se uvedení informace „Provozovna uzavřena“ u jejich firmy na Google mapách. Do řešení vstoupil i Úřad na ochranu osobních údajů a dle dnešní informace by měl být problém vyřešen a toto sdělení u postižených firem vymazáno. Pokud jsou ještě další podnikatelské subjekty, které tuto informaci na Google mapách u své provozovny našly, prosíme obracet se na podporu u Google Maps (viz Odeslat zpětnou vazbu / Chybné informace).


Program COVID-Nájemné spuštěn, MPO začalo přijímat žádosti od podnikatelů

 

Ode dneška, tedy od pátku 26. června, do středy 30. září 2020 mohou podnikatelé žádat o dotaci z programu COVID-Nájemné. Speciální podporu v reakci na pandemii koronaviru připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Žádat o ni lze elektronicky prostřednictvím informačního systému. Vše potřebné je k dispozici na webu MPO na adrese www.mpo.cz/najemne

„Protože se dotace týká letošního dubna, května a června, vyhlásili jsme výzvu právě teď na konci června, aby administrativa byla co nejmenší a podnikatelé mohli žádat o podporu na základě jedné žádosti,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Pomoc z programu COVID-Nájemné se týká podnikatelů, kteří museli kvůli opatřením proti koronaviru uzavřít nebo omezit provoz. Předpokládáme, že by mohlo jít až o 150 tisíc provozoven, které dostanou dotaci na principu participace: majitel poskytne nájemci slevu 30 %, 20 % zaplatí nájemce a na 50 % nájemného přispěje stát. Žádat o podporu je možné do 30. září, není tak třeba spěchat, k dispozici je dost peněz, v současné době je na program alokováno 5 miliard korun.“     

„Bude-li třeba, požádáme o navýšení alokace tak, aby se vyšlo vstříc všem. Maximální podpora přitom činí 10 milionů korun, přičemž platí, že nájemci, kteří nájem platí veřejnému subjektu, dostanou podporu 80 %,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová a dodává: „Podmínkou je také to, že žadatel nesmí překročit dočasný rámec veřejné podpory 800 000 eur (více než 21 milionů korun), který stanovila Evropská komise. Na vyřizování žádostí jsme vyčlenili speciální tým proškolených lidí, kromě informací na webu počítáme také s vyřizováním dotazů prostřednictvím e-mailu covidnajemne@mpo.cz.“

 

Více informací naleznete zde:
https://amsp.cz/program-covid-najemne-spusten-mpo-zacalo-prijimat-zadosti-od-podnikatelu


Výzva k programu COVID – Nájemné

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zveřejňuje Výzvu k programu COVID – Nájemné. Zájemci o tuto podporu se nyní mohou s Výzvou podrobně seznámit a vše potřebné připravit. Žádosti bude možné podávat od 26. června 2020, 9:00 hodin, a to elektronicky přes informační systém dostupný na webu mpo.cz.

Speciální dotační program COVID – Nájemné připravilo MPO v reakci na celosvětovou pandemii koronaviru. Určen je podnikatelům, kteří museli kvůli krizovým mimořádným opatřením dočasně uzavřít provozovny pro maloobchodní činnost a poskytování služeb zákazníkům v těchto provozovnách.

Více informací naleznete zde:
https://www.mpo.cz/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/najemne–255305/


Paušální daň pro živnostníky míří ke schválení

 

Jeden souhrnný odvod sociální, zdravotního pojištění a daně měsíčně, to je institut s pracovním názvem „paušální daň“. Týkat se bude živnostníků (OSVČ) s obratem do 1 milionu Kč ročně, a měla by jim ulevit od vedení účetnictví i kontrol ze strany finančního úřadu. Počítá se s ní od ledna 2021. Pro AMSP ČR je klíčové, aby zůstala na dobrovolné bázi.

Paušální částka se bude každý rok aktualizovat jako v současnosti výše minimálního odvodu na sociální a zdravotní pojištění. Pro příští rok (2021) by měla být v celkové výši 5.740,- Kč. V ní je zahrnuto zdravotní pojistné ve výši 2514 Kč a daň z příjmů v symbolické výši 100 Kč, která má kompenzovat navýšení minimálního sociálního pojistného, a to o 15 %. To pro příští rok odpovídá výši 3126 Kč.

Právě navýšené minimální sociální pojistné o 15 % má zlepšit situaci živnostníků v důchodu. Většina OSVČ dnes totiž platí jen nezbytné minimum. Možnost dobrovolného přispívání ještě vyšší částky na pojistné na důchodové pojištění přitom zůstane zachována. Není zatím jasné, zda se minimální sociální pojistné v roce 2021 zvýší o zmíněných 15% i pro OSVČ, které novou paušální daň nevyužijí.

„Paušální daň je princip, o který naše Asociace dlouho usilovala, jakkoli se asi nebude týkat statisíců živnostníků. S přihlášením se k paušální dani totiž už nebude možné uplatňovat žádné další daňové slevy. Celá řada živnostníků přitom uplatňuje bonus na děti, slevu na manželku a podobně. Tito patrně paušál nevyužijí,“ upřesňuje místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková.

Přestože živnostníků do 1 milionu obratu je v ČR přibližně 400 tisíc, ministerstvo financí odhaduje, že by se do systému – právě kvůli nemožnosti uplatnit další daňové úlevy – mohlo přihlásit cca 140 tisíc lidí.


Antivirus C – Vláda je jako chytrá horákyně: chce pomáhat-nepomáhat

 

Vládní poslanci přehlasovali smysluplný návrh Senátu ČR, na němž se podílela i AMSP ČR. Ten mohl skutečně firmám napomoci udržet zaměstnanost. Jde o prominutí sociálního pojištění firmám do 50 zaměstnanců. Ty však musí splnit poměrně nereálné podmínky: udržet 90 % zaměstnanců (kteří přitom nesměli předtím čerpat Antivirus, tj. nebýt na překážce) a současně jim udržet 90 % mezd. Na to dosáhne minimum firem, a navíc samozřejmě jen těch, které koronakrize nijak nepostihla. Vláda se tak líbivě prezentuje údajnou „pomocí“, kterou ale reálně příliš poskytovat nebude.

Na tento program totiž dosáhnou jen ti, kteří žádnou pomoc nepotřebují, protože zakázky evidentně mají. Neexistuje totiž privátní firma, která by udržela 90 % mezd bez ohledu na výkon, to je realitou jen ve státní správě. A z toho patrně paní ministryně Maláčová vycházela – bez ohledu na stav trhu a ekonomiky se peníze vždycky nějak objeví.

Firmy se ovšem musí naprosto reálně živit (a živit i stát), proto musí postupovat s péčí řádného hospodáře. Není tedy možné, aby vyplácely například příplatky za noční směnu, pokud ji musely v útlumu na čas zrušit. Také přesčasů patrně ubylo, jakož i prémie za překročení obratu, marže či zíkání nových zákazníků většina firem v koronakrizi nemohla vyplácet. Ten pokles musel být logicky větší než 10%, jestliže firmy hlásí propady napříč odvětvími v průměru 50%. Vyvstává pak logická otázka, komu má být tato „pomoc-nepomoc“ určena.

Odkaz na program: https://www.mpsv.cz/web/cz/antivirus#Antivirus%20C


COVID Nájemné

 

Program je určený pro podnikatele postižené celosvětovým šířením onemocnění COVID-19. „COVID – Nájemné“ si klade za cíl zmírnit negativní dopady způsobené koronavirem na podnikatele v České republice formou částečné podpory – dotace na náklady spojené s platbou nájemného. Alokace pro tento program je 5 mld. Kč.

Cílem programu je poskytnout podporu podnikatelům provozujícím maloobchodní podnikatelskou činnost nebo poskytování služeb zákazníkům v provozovnách na základě nájemní nebo podnájemní smlouvy, kterým byl na základě přijatých mimořádných opatření zakázán prodej zboží a služeb v provozovnách, a tím snížena schopnost tvořit zisk a platit nájemné.

 

Podmínky poskytnutí podpory:

 • Poskytnutí slevy ve výši 30 % pronajímatelem z ceny nájmu na období měsíců dubna, května a června 2020 (přípustné je, že byla před podáním žádosti uzavřena dohoda či dodatek nájemní smlouvy mezi pronajímatelem a žadatelem o podporu).
 • Uhrazení 20 % z měsíčního nájemného žadatelem o podporu za období měsíců duben, květen a červen roku 2020 způsobem a v termínu obvyklém dle platné nájemní smlouvy, anebo do skončení nájemní smlouvy, pokud k němu dojde před 30. 6. 2020.
 • K pronajímanému prostoru může být vztažena jen jedna žádost.
 • Na způsobilé výdaje podpořené z tohoto Programu není možné získat jinou podporu v rámci rozhodného období, kterým je duben, květen a červen 2020.
 • Podpora se poskytuje od vyhlášení výzvy Poskytovatelem podpory nejpozději do 31. prosince 2020.

 

Forma a výše podpory:

 • Podpora je poskytována nejvýše za celé období měsíců duben, květen a červen roku 2020 v případě, že podnikateli byl zakázán prodej zboží a služeb
  v provozovnách alespoň v části období od 13. března do 30. června 2020.
 • Žadatel může předložit pouze jednu žádost za stejnou provozovnu.
 • Výše podpory na jednoho příjemce podpory činí 50 % měsíčního nájemného za období měsíců duben, květen a červen 2020.
 • V případě, že se k nájemnému účtuje DPH, nejedná se o způsobilý výdaj a nelze na něj čerpat podporu. Výše podpory dle znění tohoto Programu se vždy vypočítává bez příslušné sazby DPH.
 • Maximální míra podpory je 10 mil. Kč.

Spuštění se předpokládá kolem 20. června 2020, kdy budou zveřejněny i detailní podmínky.


Odpuštění sociálního pojištění za zaměstnavatele má vážné nedostatky

 

Vládní návrh promíjející platbu sociálního pojištění hrazenou zaměstnavatelem za měsíce červen až srpen 2020 vrátil včera Senát do Poslanecké sněmovny. Návrh je jistě dobrým úmyslem pomoci podnikatelům, avšak nebyl s nimi předem konzultován, což se promítlo do velmi nejasného textu. Nedostatky vládního návrhu se nyní pokouší napravit senátní verze. Ačkoli podnikatelé svou součinnost nabízeli již v březnu, nebyli ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) vyslyšeni. Jde o společné úsilí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) spolu s Komorou daňových poradců ĆR (KDP ČR), Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR), Svazem průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) i Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS).

Jedná se například o způsob stanovení počtu zaměstnanců. Zákon zatím vůbec neřeší, jakým způsobem se má určit počet zaměstnanců, přitom jde o jeden z klíčových parametrů vládního návrhu. V praxi se používá několik způsobů, které ale vedou k různým výsledkům. Podnikatelé vítají, že senátní verze jednoznačně určuje, že se pro určení počtu zaměstnanců použije průměrný přepočtený počet. Jde o údaj, který je zaměstnavatelům dobře znám, používají jej a tento výpočet také zohledňuje délku úvazků jednotlivých zaměstnanců. Je však zcela zásadní, aby se zachovala konzistence ve výpočtových metodikách i v terminologii. Jinak je skutečně obtížné se v legislativě a jednotlivých nařízeních orientovat. Ostatně byli jsme toho svědky například i u programu Antivirus a je třeba takovým situacím předcházet.

Prosazujeme, aby se odpuštění sociálního pojištění týkalo firem do 150 zaměstnanců – namísto 50 z původního návrhu MPSV. Současně je podmínkou, že firma zachovala stav svých zaměstnanců minimálně na úrovni 90 % oproti březnu a také nesnížila mzdy o více než 10 %.

Pomineme-li fakt, že MPSV chce z nějakého důvodu odpustit pojistné jen firmám, které krize prakticky nepostihla, tak návrh vůbec nereflektuje podnikovou praxi,“ dodává k tomu místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková.

Je zásadní, aby se pro účely srovnání počtu zaměstnanců v březnu a červnu neuvažovali ti, kteří například pobírají nemocenské dávky nebo odejdou na mateřskou. Když např. ve firmě s 9 zaměstnanci odejde jeden do důchodu nebo z vlastní vůle, tak již firma na odpuštění pojistného nedosáhne. Statistika velkých čísel v segmentu malých a středních firem nefunguje.

Dalším sporným kritériem je, že nesměly o více než 10 % poklesnout mzdy. Kompromisním návrhem prosazujeme akceptaci poklesu alespoň o 20 %, ačkoli i to je pro firmu v útlumu velkým problémem. „Paní ministryně Maláčová evidentně nechápe, že firmy mohou vyplácet jen tolik, kolik vydělají. Jinými slovy, na rozdíl od státního sektoru, kde už nyní je průměrná mzda vyšší než v privátním, firmy v krizích vždy snižují náklady, a tedy logicky i mzdy, které jsou vázané na výkon firmy. „Perlou“ v návrhu je podmínka nesnížení mezd (udržení výše 90% původních mezd). Jestliže náhle nemůžete jet na 3 směny, tak prostě nejsou například noční příplatky – mzda se o ně přirozeně sníží. Stejně tak výkonová složka mzdy vázaná na obrat nebo na získání nových zákazníků je logicky nižší, a nelze hovořit o nevůli zaměstnavatele. I ve státním sektoru, v úřednických profesích, na ministerstvech by nebylo od věci měřit výkon a vázat na to odměnu. Možná by se zrychlila řada úkonů a zlepšil by se servis státu pro firmy, které ho vlastně živí,“ komentuje Pavla Břečková.

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ-2020-06-12-Odpuštění sociálního pojištění za zaměstnavatele má vážné nedostatky


Antivirus A i B prodloužen do 31. srpna 2020

 

Vláda na svém jednání 8. 6. 2020 schválila prodloužení příspěvku firmám na náhrady mezd do 31. srpna 2020.

Více informací zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/antivirus


Krizový akční plán pro cestovní ruch

 

Vláda 8. 6. 2020 schválila krizový akční plán pro obnovu cestovního ruchu v ČR. Obsahuje 16 opatření, některá jsou plošná (nájemné, kompenzanční bonus pro OSVČ), jiná jsou cílená. Součástí jsou i státem podporované poukazy na domácí dovolenou, dále rovněž obnovení marketingových aktivit na zahraničních trzích a zvýšení rozpočtu státní agentury CzechTourism.  Více informací zde: https://www.mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/klara-dostalova-predstavila-krizovy-akcni-plan-ces


Příspěvek státu na lázeňské pobyty v České republice

 

Vláda v pondělí 8. 6. 2020 schválila příspěvek na lázeňský pobyt, pokud potrvá nejméně šest nocí, výše podpory je maximálně do 4000 korun, což zhruba odpovídá 40 procentům nákladů nižší cenové hladiny lázeňských pobytů.


Posílení ekonomické diplomacie – Rekonstrukční balíček

 

Ministerstvo zahraničních věcí posílí ekonomickou diplomacii, aby po krizi COVID-19 podpořilo český export. Využívá již existujících nástrojů podpory českých firem, důraz je kladen na zvýšení podpory přímo v zahraničí a její větší flexibilitu. Materiál schválila vláda 8. 6. 2020.

Více informací zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_06_08_vlada_schvalila_rekonstrukcni_balicek.html


Daňové přiznání fyzických osob do 18. srpna 2020

 

Vládou schválený návrh dne 8. 6. 2020 upravuje několik daňových úlev přijatých v rámci Liberačního balíčku I a II, zejména posouvá lhůtu do 18. srpna 2020 pro podání daňového přiznání k dani z příjmů. Balíček dále prodlužuje prominutí DPH na bezúplatná dodání ochranných prostředků do 31. července 2020. Až do 31. prosince 2020 se odsouvá také povinnost podat daňové přiznání a uhradit daň z nabytí nemovitých věcí. Rovněž dojde k automatickému prominutí úroků na všech daních za období od počátku nouzového stavu do 31. prosince 2020 v případech, kdy bude správcem daně povoleno posečkání v souvislosti s koronavirem.

Více informací zde: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/vlada-schvalila-prodlouzeni-danovych-ule-38663


Podpora boje se suchem

 

Vláda dne 8. 6. 2020 odsouhlasila navýšení rozpočtu Ministerstva zemědělství na letošek o miliardu a navýšení rozpočtu Ministerstva životního prostředí o dvě miliardy – peníze půjdou na opatření pro boj se suchem a povodněmi.


Plošný kompenzační bonus pro OSVČ dnes končí

 

8. červen 2020 je posledním dnem plošného kompenzačního bonusu pro živnostníky, na jehož vzniku měla naše Asociace lví podíl. Od března vyjednávala s Ministerstvem financí podmínky fungování tak, aby sítem nepropadli ti, kteří se snaží stát na vlastních nohou, na vlastní odpovědnost a nic po státu nežádat. KOMPENZAČNÍ BONUS ve výši 500,- Kč na den zafungoval velice efektivně, a po uvolnění většiny ekonomických a zdravotních restrikcí k dnešnímu dni (8.6.2020) končí. Jednáme s vládou o jeho částečném pokračování pro oblasti, kde ještě ke stoprocentnímu uvolnění fungování nedošlo.

Místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková, která se účastní pracovních jednání s Ministerstvem financí, k tomu dodává: „Jsem potěšena, že nás ministryně Schillerová přizvala do velice úzkého týmu, který pracoval mimo jiné na podobě kompenzačního bonusu pro živnostníky. Pracovali jsme – včetně ministerstva – přes víkendy, svátky, s využitím rychlé moderní komunikační technologie, a myslím, že ta efektivita je zřejmá. Doufám, že se tento model spolupráce přenese i do doby po-koronavirové, protože podnikání obecně potřebuje rychlá a efektivní řešení kopírující dennodenní praxi, nikoli zdlouhavé procesy bujné a drahé byrokracie“.

S uvolněním státních restrikcí spojených se snahou o zamezení šíření viru SARS-CoV-2 dneškem plošná výplata kompenzačního bonusu pro OSVČ končí. Přesto existují situace, kdy OSVČ stále nemůže provozovat svou živnost (majitel nočního baru, diskotéky – od 23 h musejí podávat alkohol jen přes okénko, průvodci – nejsou zahraniční hosté, nebo karanténa). Je také zřejmé, že je zde odvětvová i individuální různorodost, pokud jde o schopnost restartu podnikání.

Stávající znění zákona o kompenzačním bonusu ovšem neumožňuje sektorové řešení. Cílené formy státní finanční pomoci vybraným skupinám dosavadních adresátů kompenzačního bonusu si však představit dovedeme, a proto žádáme vládu o návrh řešení pro podobné případy.

Obecně jde však o to, aby stát včetně všech jeho institucí v období restartu maximálně usiloval o co největší úlevy od administrativní a kontrolní zátěže podnikatelů. Žádoucí je vytvořit podnikatelům prostor, aby se sami mohli co nejaktivněji angažovat v obnovení svého podnikání, a opětovně se dokázali postarat sami o sebe a své blízké. Jen jim v tom nesmí stát překážet nadbytečnými restrikcemi.


Uvolňování opatření ke COVID-19

 

Od 8. června 2020 se povoluje:

 • Divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, oslavy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí nejvýše 500 osob ve stejný čas;
 • konání hromadných akcí ve venkovních i vnitřních prostorách s účastí nejvýše ve stejný čas 500 osob;
 • organizovaný trénink nebo zápas sportovců na venkovním i vnitřním sportovišti s účastí nejvýše ve stejný čas 500 osob;
 • svatby s účastí nejvýše ve stejný čas 500 osob;
 • bohoslužby s účastí nejvýše ve stejný čas 500 osob;
 • přítomnost osob ve venkovních prostorách provozoven stravovacích služeb mezi 23. a 6. hodinou;
 • během farmářských trhů zkoušet oblečení přímo na místě;
 • provoz muzeí, galerií, výstavních síní a dalších podobných zařízení s účastí ve stejný čas nejvýše 500 osob (kdy připadá 1 návštěvník na 10 m2 prostorů přístupných návštěvníkům);
 • provoz divadel, kin, koncertních síní, cirkusů a podobných provozů s účastí nejvýše 500 osob;
 • provoz vnitřních prostor hradů, zámků a dalších podobných kulturních památek s účastí ve stejný čas nejvýše 500 osob (kdy připadá 1 návštěvník na 10 m2 prostorů přístupných návštěvníkům);
 • přítomnost nejvýše 500 osob ve stejný čas na přírodních a umělých koupalištích (kdy připadá 1 návštěvník na 10 m2 prostorů přístupných návštěvníkům).

 

Mimořádná opatření k uvolňování od středy 4. června, pondělí 8. června a pondělí 15. června 2020 (překračování státních hranic, nošení roušek, hromadné akce, omezení provozoven).


AMSP ČR v úzké poradní skupině MF

 

Asociace je členem úzké poradní skupiny k materiálu „Daňový majetek“.  Za AMSP ČR chceme v souladu s požadavky členů akcentovat následující body:

1/ Zvýšení limitu hranice hmotného (§ 27) i nehmotného majetku (§ 32a) a technického zhodnocení (§ 34 a § 24/2/zb) minimálně na 250 000 Kč  (významná částka je u každého subjektu jiné vzhledem k výši jeho obratu)

1a/ v této vazbě též podporujeme návrh navázání doby odpisování na vstupní cenu, tj. dobrovolný paušál (např. počítaný ze vstupní ceny), do jehož výše by se nerozlišovaly náklady na opravy a technické zhodnocení.

2/ Podporujeme redukci počtu odpisových skupin (zjednodušování) + zkrácení odpisové doby

3/ Opravné položky – velmi zpřístupnit a zjednodušit – smysluplná reakce na očekávanou druhotnou platební neschopnost. Tj. zkrátit časový interval pro tvorbu daňové opravné položky podle ustanovení § 8a/1 – 12 MĚSÍCŮ. Doporučujeme provést jako trvalé opatření, tedy s platností i po krizi. Dále žádáme zvýšení limitu pro hodnotu nevýznamných pohledávek, dle ustanovení § 8c – současný limit 30 tis. se jeví nedostatečný.


Inspektoři práce se vracejí, budou trestat přešlapy z nouzového stavu

 

Během stavu nouze inspektoři práce zahajovali kontroly jen výjimečně, od 1. června 2020 se vrací k normálnímu režimu. Pokud firmy doufaly, že na jejich přešlapy z dob před koronavirem úřad zapomněl, budou možná překvapeny. Přibudou k tomu kontroly na přestupky z dob koronavirové epidemie.

Zdroj:
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/inspektorat-prace-suip-kontrola.A200531_175851_ekonomika_ven


EET odložena do 31. 12. 2020

 

Prezident republiky včera (28. 5. 2020) podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.


Jednatelé s.r.o. dostanou konečně podporu

 

Sněmovna dne 27. 5. 2020 přehlasovala senátní vratku a Finanční správa tak začne přijímat žádosti od společníků malých s.r.o. Podle slov ministryně financí Aleny Schillerové je finanční správa připravena začít přijímat žádosti ihned poté, co novelu zákona podepíše prezidente republiky. Klidně ještě tento týden. Podle MF se jedná o rozšíření již fungujícího programu Pětadvacítka, kde pomoc je dobře zacílena na malé podnikatele poškození dopady opatření ke koronaviru. Po vzoru Pětadvacítky pro poškozené OSVČ půjde o přímou podporu vyplacenou finančními úřady formou kompenzačního bonusu ve výši 500 Kč denně za celkové období od 12. března do 8. června, tedy o max. 44 500 Kč.

Pomoc je namířena pro aktivní společníky v čele s.r.o., nikoliv pro firmy jako takové, ani pro pasivní investory. Pokud je žadatel společníkem ve více společnostech, ve kterých naplní podmínky programu, vznikne mu nárok na podporu pouze jednou. Podmínkou je s.r.o. s nejvýše dvěma společníky, kde o podporu mohou požádat oba, nebo s více společníky, kteří jsou členy jedné rodiny (příbuzenství v řadě přímé, sourozenec, manžel či manželka nebo partner podle zákona o registrovaném partnerství). V takovém případě mohou o podporu požádat všichni. Stejně jako u Pětadvacítky nesmí být žadatel současně zaměstnancem účastným na nemocenském pojištění (s výjimkou zaměstnání v dané společnosti, např. příkazní smlouvou jako jednatel, nebo pracovní smlouvou) a nesmí na sebe v daném období čerpat příspěvek v rámci programu Antivirus, tzv. kurzarbeit. Nesmí také jít o stejného žadatele, který již bonus čerpá z titulu OSVČ. Nárok nevzniká ani společníkům ve společnostech, které byly v bonusovém období v úpadku, v likvidaci nebo nespolehlivým plátcem (nespolehlivou osobou) podle zákona o DPH.

Více informací naleznete zde:
https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/snemovna-schvalila-podporu-pro-spolecnik-38411


Antivirus C

 

Vláda na svém jednání 25. 5. 2020 schválila režim C programu Antivirus na podporu zaměstnanosti, který je navržen pro firmy postižené koronavirovou krizí do 50 zaměstnanců. Tyto firmy budou moci využít odpuštění odvodů u zaměstnavatele ve výši 24,8 %, a to na 3 měsíce červen, červenec a srpen. Podmínkou bude tzv. dvojí krytí:  90% zaměstnanost a 90 % vyplacených mezd v březnu 2020. Strop pro mzdy je stanoven na 1,5 násobek průměrné mzdy (ca 23.000 Kč). Antivirus C bude fungovat jako automat, tzn. firma pošle měsíční elektronický přehled a nepošle platbu. Firmy, které daly svým zaměstnancům v březnu výpověď, tak mají možnost k 31. 5. 2020 stáhnout výpovědi. Žadateli o Antivirus C nemohou být residenti daňových rájů. Nelze rovněž kombinovat režim B a C programu Antivirus. Antivirus C by se mohl týkat ca 233.000 firem, které tvoří 88 % soukromého sektoru s 1.464.000 zaměstnanci, což je ca 13, 5 mld. Kč výpadek ve státním rozpočtu.


Program Antivirus prodloužen do srpna

 

Vláda na svém jednání 25. 5. 2020 schválila prodloužení programu Antivirus do 31. srpna 2020. V pondělí 25. května 2020 MPSV vydalo Analýzu podpory v Programu Antivirus. Její plné znění k dispozici ZDE.


Pokles DPH (protikrizový balíček MF)

 

Vláda 25. 5. 2020 schválila snížení DPH z 15 % na 10 %na ubytovací služby  či vstupenky na kulturní a sportovní akce.

Více informací naleznete zde:
https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/ministerstvo-financi-preklada-vlade-prot-38580


Nižší silniční daň (protikrizový balíček MF)

 

Ministerstvo financí navrhuje snížit silniční daň o 25 % u nákladních automobilů s maximální povolenou hmotností vyšší než 3,5 tuny. Změna se projeví zpětně již od počátku roku 2020, což se projeví i snížením záloh, které mají být na tuto daň v letošním roce placeny.

Více informací naleznete zde:
https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/ministerstvo-financi-preklada-vlade-prot-38580


Zpětné uplatnění daňové ztráty, tzv. loss carryback (protikrizový balíček MF)

 

Dalším opatřením na zmírnění negativních dopadů pandemie je zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty (tzv. loss carryback) u daní z příjmů fyzických a právnických osob. V současnosti si mohou poplatníci uplatnit daňovou ztrátu až v následujících zdaňovacích obdobích a za předpokladu, že opět generují zisk. Nově si budou moci uplatnit vzniklou daňovou ztrátu i za dvě zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém ztráta vznikla.

Více informací naleznete zde:
https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/ministerstvo-financi-preklada-vlade-prot-38580


Zrušení vyhrazené doby pro seniory

 

Od 26. 5. 2020 přestává platit vyhrazená prodejní doba 8:00 – 10:00 h pro seniory v obchodech.


Cestování ČR – Slovensko na 48 h

 

Od 27. 5. 2020 bude možné na 48 h vycestovat mezi Českou republikou a Slovenskem bez dokládání negativního testu na Covid-19 či vstupu do karantény.


Hranice s Německem a Rakouskem se otevírají

 

Od 26. 5. 2020 se otevírají všechny přechody na hranicích s Německem a s Rakouskem. Kontroly na hranici budou pokračovat a budou namátkové. Při návratu do ČR je nutné se prokázat testem na Covid-19. Zelené hranice (pro pěší) však zůstávají nadále uzavřeny.


„Semafor“ pro režim s dalšími zeměmi

 

Vláda avizuje předložení návrhu tzv. semaforu pro země s vyšším a nižším rizikem Covid-19, u kterých bude či nebude vstup podmíněn negativním testem na Covid-19. Návrh bude předložen na jednání vlády v týdnu od 1. června 2020 s očekávanou platností od 15. 6. 2020.


Kadeřníci bez dvojité ochrany

 

Vláda schválila, že kadeřníci nemusí používat dvojitou ochranu (rouška a štít) při práci.


Kompenzační bonus OSVČ a podpora malých s.r.o. v ohrožení

 

Ministryně financí Alena Schillerová avizovala okamžité zastavení vyplácení kompenzačního bonusu pro OSVČ a podpory jednatelů pro malá s.r.o. v případě, že by sněmovna schválila senátní návrh na vyplácení těchto podpor z dotačních titulů a zpětně. Finanční správa by tento režim nemohla realizovat. Nyní funguje formou negativní daně, funguje dobře a rychle směrem k adresátům. MF apeluje na sněmovnu, aby při dalším projednávání této věci schválila původní návrh.


Přihlášky/Odhlášky zaměstnanců na ČSSZ do druhého dne

 

Za zcela skandální a v praxi velmi obtížně realizovatelnou považujeme změnu z dílny MPSV týkající se lhůty pro Přihlášky/Odhlášky zaměstnanců na ČSSZ, která se z 8 dnů zkrátila na 1 den. Z pohledu zejména menších firem, které mají účetnictví zajišťováno externě, toto nebudou schopny firmy dodržet a obávají se postihů. Není znám ani důvod pro tuto změnu.

Příloha ke stažení zde:
TZ_KDPCR_2020_05_24_Zakon_ktery_mel_ulevit_v_platbe_SP_zkomplikuje_mzdovou_evidenci_final


AMSP ČR žádá vládu o rychlejší odpisy a řešení DPH z neuhrazených faktur

 

 

Praha, 25. května 2020. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se o víkendu účastnila jednání úzké poradní skupiny Ministerstva financí k připravovanému protikrizovému balíčku. Některá opatření jsou přínosná, u jiných je třeba větší odvahy.

Obsahem protikrizového balíčku z dílny MF jsou:

  • Zpětné uplatnění daňové ztráty
  • Změna sazby DPH na ubytování na 10 %
  • Změna sazby DPH pro návštěvu kulturních zařízení na 10 %
  • Doplnění možnosti obce osvobodit nemovitosti od daně z nemovitých věcí
  • Zrychlení vratky tzv. „zelené nafty“ o 20 dní
  • Zavedení možnosti prodloužení lhůty v zákoně o mezinárodní spolupráci při správě daní
  • Návrh osvobození spropitného zaměstnanců

Více informací naleznete zde:
https://amsp.cz/amsp-cr-zada-vladu-o-rychlejsi-odpisy-a-reseni-dph-z-neuhrazenych-faktur/


25. květen 2020 – velká vlna rozvolnění opatření v souvislosti s koronavirem,hygienická pravidla však platí dál

 

V pondělí 25. května budou otevírat dlouho očekávané vnitřní prostory restaurací, kaváren, barů a také řada dalších provozů jako jsou hotely, kempy a ostatní ubytovací zařízení. Návštěvníkům budou zpřístupněny také vnitřní prostory hradů a zámků nebo třeba zoologických a dendrologických zahrad. Navíc bude platit mírnější režim pro povinné nošení roušek. Rozvolňování však neznamená opomenutí nezbytných hygienických pravidel.

Bližší informace zde:
https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/05/specifikace_pokyny_2505.pdf
https://koronavirus.mzcr.cz/blizi-se-velka-vlna-rozvolneni-opatreni-v-souvislosti-s-koronavirem-hygienicka-pravidla-vsak-plati-dal


Odpuštění sociálního pojištění za zaměstnance

 

MPSV avizuje jednání 25. 5. 2020 s tripartitou a týž den předložení návrhu na odpuštění sociálního pojištění za zaměstnance na jednání vlády. Návrh zahrnuje firmy, na které dopadla koronavirová krize. Zahrnoval by měsíce červen, červenec a srpen za podmínky dodržení vyplacení 90 % objemu mezd a počtu zaměstnanců. V návrhu jsou dvě varianty: pro firmy do 25 zaměstnanců nebo do 50 zaměstnanců. Dle předběžného vyjádření se MPO kloní k variantě pro firmy do 25 zaměstnanců. Sněmovna by návrh měla projednat na svém zasedání ve středu 27. 5. 2020.

Zdroj: ČT


Portál občana

 

Na Portálu občana budou brzy přístupné informace ze systému veřejného zdravotního pojištění. Díky spolupráci Ministerstva vnitra a VZP tak online zjistíte například kontakt na lékaře včetně přehledu o kapitačních platbách.

Doporučujeme také využít eObčanky –  od 1. července se zásadním způsobem mění komunikace občana s úřady, obcemi v ČR a v budoucnu i v celé Evropě. Už žádné zbytečné čekání, obíhání úřadů a dodržování úředních hodin. Nyní můžete vše řešit jednoduše online. Stačí vám k tomu nová elektronická občanka  s čipem – eObčanka. Díky ní se můžete připojit do portálu Občana na GOV.CZ, kde všechny úřady najdete. Ty, které tam zatím nejsou, budou přibývat postupně v průběhu následujících měsíců: potvrzení o bezdlužnosti, informace o důchodu, informace o neschopence, vystavení eReceptu, výpis z rejstříků, body řidiče, volby online, dokumenty pro hypotéku, přihlášení auta, poplatek za popelnice.

Více informací zde: 
https://portal.gov.cz/obcan/


Podporu jednatelů malých s.r.o. projedná znovu sněmovna

 

Společníci malých s.r.o., kterým vládní opatření zkrátila nebo zastavila tržby, stále čekají na pomoc od státu. Nyní se na ně nevztahuje kompenzační bonus pro OSVČ ani podpora v rámci programu Antivirus. Příspěvek ve výši až 44.500 Kč pro malé s.r.o. už sice odsouhlasila vláda, stále ale neprošel zákonodárným procesem. Na finanční úřady už se zoufalí „společníci“ obracejí s žádostí o bonus s takovou intenzitou, že je úředníci museli vyzvat k trpělivosti. (Zdroj: CNN Prima News).

Podle informací AMSP ČR z MF je projednání návrhů zákonů vrácených Senátem na programu Poslanecké sněmovny v úterý 26. 5. 2020 od 14 hodin. Mezi vrácenými návrhy zákonů je také Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 159/2020 Sb., o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2 /sněmovní tisk 850/2/, který obsahuje rozšíření bonusu i na „malé s. r. o.“. Pokud zákon nabyde účinnosti, budou moci o podporu 500 Kč na den po dobu od 12. března do 8. června žádat společníci v jedno či dvoučlenných s.r.o., anebo vícečlenných, jde-li o rodinné firmy. Žádosti budou stejně jako u Pětadvacítky pro OSVČ přijímat finanční úřady. Podmínkou pro požádání je nečerpat již Pětadvacítku coby OSVČ, nepobírat na sebe coby na zaměstnance kurzarbeit a nemít společnost v úpadku či v likvidaci. Čestným prohlášením je potřeba taky prokázat minimální roční obrat. Z pohledu žadatelů je tedy nutné počkat na definitivní schválení návrhu zákona.

Více informací naleznete zde:
https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/koronavirus-covid-19/2020/podpora-pro-s-r-o-38415


Antivirus by se měl zjednodušit

 

Podle informací ministryně financí Aleny Schillerové na ČT24 dne 21. 5. 2020 projedná vláda v pondělí  25. 5. 2020 návrh na zjednodušení programu Antivirus. Úřady jsou zahlceny administrativou. Na tuto skutečnost upozorňovala AMSP ČR od samého počátku jak z pohledu podnikatelů, tak z pohledu úřadů. Viz: https://amsp.cz/kurzarbeit-ve-schvalene-podobe-zustal-bohuzel-nadale-komplikovany-pro-podnikatele-i-urady/


Návrh na snížení DPH na ubytování

 

Ministryně financí Alena Schillerová na ČT24 dne 21. 5. 2020 avizovala, že MF předloží v pondělí 25. 5. 2020 na jednání vlády návrh na snížení DPH na ubytování z 15 % na 10 %.


MALÉ FIRMY V OHROŽENÍ – PROPAD ZAKÁZEK ZA KVĚTEN A ČERVEN HLÁSÍ 70 PROCENT FIREM

 

Ekonomická situace českých firem se kvůli koronavirové krizi výrazně zhoršuje. Přicházejí o stále více zakázek a potýkají se častěji se špatnou platební morálkou svých odběratelů. Většině firem by pomohlo, kdyby vláda prodloužila program Antivirus na pokrytí části mzdových nákladů až do konce srpna. Opatření státu v oblasti daní zatím firmám nepomáhají. Zjistil to květnový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, kterého se zúčastnilo 242 podniků.

Nejzranitelnější jsou v nynější krizi malé firmy. Z podniků, které hlásí propad zakázek o více než 40 procent, je 85 procent malých firem s méně než 50 zaměstnanci.

„Průzkum potvrdil, že problémy výrobní firmy teprve čekají. Zatím se koronavirový útlum týkal spíše služeb a retailu, průmyslové firmy hlásí propad až nyní. Výrobní firmy jsou hlavními tahouny ekonomiky, tvoří hodnotu. Doufám, že se jim dostane pozornosti a pomoci jako tomu bylo dosud u ostatních odvětví,“ podotýká místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková, a dodává: „Firmy připouštějí, že Antivirus funguje relativně dobře, přestože jej převážně hodnotí jako administrativně složitý. Z otevřených odpovědí firem je však zřejmé, že je zejména nedostatečný. Podíl státu ve výši 60 % patří k nejnižším v Evropě, a máme-li po útlumu co nejrychleji opět naskočit do co nejvyššího výkonu, abychom byli konkurenceschopní, tak by i český kurzarbeit měl být konkurenceschopný. Není to žádný dárek podnikatelům, stát si jím de facto kupuje zaměstnanost a určitou kondici ekonomiky po odeznění koronavirové krize. Podobné „šetření“ na tomto místě nebude ve finále úsporou, ale pro firmy i stát jen velkou ztrátou,“ podotýká místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková.

Tisková zpráva SP ČR ke stažení zde:
2020_05_21_SPCR_TZ_pruzkum_koronavirus


COVID III. a dotazy podnikatelů

 

Řada členů AMSP ČR se ozývá do sekretariátu ohledně nastavení programu COVID III. a jsou zklamáni, že tento program již neposkytuje příspěvek na financování úroků. Ano, z hlediska úročení již není tak výhodný jako předchozí COVID I. nebo II., ale na druhou stranu má výrazně vyšší míru záruky pro malé a střední podniky (90 %), což by mělo umožnit na tento úvěr dosáhnout i firmám, které by na předchozí COVID úvěry kvůli své finanční kondici nedosáhly.

Záruka v této výši by též měla být již i dost motivační k tomu, aby komerční banky úvěr poskytly i firmám, které už nemají příliš čím ručit (mají např. už velkou část majetku zastaveného z důvodu předchozích investičních úvěrů). Pro řadu firem může hrát roli i to, že se na COVID III. nevztahují pravidla pro veřejnou podporu (de minimis) a nezkoumá se splnění definice malého a středního podniku. AMSP ČR se nicméně bude zasazovat o to, aby i firmy průmyslové, na něž koronakrize logicky dolehne později, dosáhly na nějakou formu výhodnější podpory. Banky musí jednat v zájmu klienta a budou mít ve smlouvě v souladu s notifikací povinnost, že a) celková externí úroková sazba nepřekročí sazbu, kterou banka nabízela k 28. 2. 2020 ke stejnému produktu a stejné rizikové skupině a b) banka se zavazuje, že v nejvyšší možné míře přenese výhodu ručení na konečného příjemce. Stejné principy uplatňuje v zárukách EIF.

Nutné ovšem také je, aby naše firmy převzaly odpovědnost za obnovu hospodářství, kterou stát sám nevyřeší. Je třeba, aby firmy i v této době začaly investovat, aby nám tuto příležitost opět nevzali zahraniční investoři tak, jak to zatím bylo vždy v minulosti. Tím se z naší země stala ekonomická kolonie, odkud investoři vydělané peníze vozí k sobě domů. Už nyní je třeba přepnout debatu na to, co bude za měsíc, za rok a jak nastavit „restart“.


MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ O POHYBU A POBYTU OSOB BEZ OCHRANNÝCH PROSTŘEDKŮ DÝCHACÍCH CEST

 

Usnesení vlády ze dne 18. května 2020 č. 555 k vydání mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví nařizuje mimořádné opatření pohybu a pobytu bez ochranných prostředků v souvislosti s prevencí nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19.

lze upustit od ochrany dýchacích cest např. u:

 • řidičů ve veřejné dopravě, kteří jsou sami v uzavřené kabině oddělené od prostoru určeného pro přepravu osob,
 • osob, které vykonávají práci zařazenou rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví do kategorie třetí nebo čtvrté pro rizikový faktor pracovních podmínek zátěž teplem, a dále osob, jež vykonávají práci, která dosud nebyla kategorizována a u kterých lze předpokládat, že po provedení kategorizace bude z důvodu přítomnosti rizikového faktoru pracovních podmínek zátěž teplem spadat do kategorie třetí nebo čtvrté.
 • zaměstnanci při pobytu v kancelářích jakožto na svém pracovišti, pracuje-li ve vzdálenosti nejméně 2 metry od jiné osoby.

Usnesení vlády v celém rozsahu včetně mimořádných opatření k nahlédnutí zde:
https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/prehled-vladnich-usneseni-od-vyhlaseni-nouzoveho-stavu-180608/


Ministerstvo zdravotnictví představilo hygienická pravidla k další vlně rozvolňování přijatých opatření od 25. května 2020

 

Resort zdravotnictví připravil další hygienická pravidla pro provozy, které bude možné od 25. května opět otevřít. Týká se to zejména vnitřních prostor stravovacích provozů, hotelů, kempů a dalších ubytovacích zařízení, otevírají se vnitřní prostory hradů a zámků, zoologické a dendrologické zahrady nebo koupaliště. Konání hromadných akcí bude možné až pro 300 osob ve stejný čas. Povolují se také návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízení.  T7ká se restaurací, kaváren, hotelů, penzionů, venkovních kempů, pořádání konferencí, taxislužeb, živností, při kterých je porušována integrita kůže, vnitřních prostor zoologických, botanických a dendrologických zahrad, hradů, zámků, přírodních a umělých koupališť, saun, wellness center, pořádání hromadných akcí, návštěv v zařízeních sociálních či zdravotnických služeb, tréninku sportovců, školení a vzdělávání.

Bližší informace a letáky zde: https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/05/specifikace_pokyny_2505.pdf

Letáky: https://koronavirus.mzcr.cz/

Kde musím mít roušku: https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/05/kde_musim_mit_rousku_2505.pdf

Restaurace, kavárny, bary: https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/05/restaurace_2505.pdf

Koupaliště: https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/05/na_koupaliste_bezpecne_2505.pdf


Ošetřovné

 

Senát dne 20. 5. 2020 schválil, že ošetřovné mohou nadále pobírat i rodiče, kteří nepošlou své děti do otevřených škol.


Odklad plateb na sociální pojištění

 

Senát dne 20. 5. 2020 schválil odklad plateb sociálního pojištění za zaměstnavatele za měsíce květen – červenec 2020.


COVID Nájemné – dotační program MPO projednala vláda, nyní ho čeká evropská notifikace

 

Nový dotační program „COVID – Nájemné“ připravený Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) projednala vláda. Další podpora z řady COVID má za cíl pomoct podnikatelům, kterým byl mimořádnými opatřeními zakázán prodej zboží a služeb v provozovnách, což jim snížilo schopnost platit nájemné. Podstatou programu je participace: pronajímatel sleví 30 % z nájmu, nájemce uhradí 20 % a stát mu přispěje 50 %, a to do maximální výše 10 mil. Kč. Program se má týkat nájemného za druhé čtvrtletí, tedy měsíce duben, květen a červen 2020. Protože jde o dotaci, pravidla už nemusí jít do Parlamentu, vychází se z dřívější legislativy. Program respektuje dočasný rámec Evropské komise, podle kterého je nyní možné poskytovat přímé granty až do výše 800 000 eur. Dotace, která je určená výhradně na částečnou úhradu nájemného podnikatelům, jejichž činnost ovlivnil koronavirus, se bude financovat z vládní rozpočtové rezervyPo projednání vládou je nyní nutná notifikace programu Evropskou komisí. Poté bude program bezodkladně vypsán. U nájemců, kteří mají pronajímatele z veřejné sféry, automaticky poskytne stát 80 %. Podrobnosti MPO zveřejní na webu www.mpo.cz, jakmile bude program schválen, respektive notifikován EK. Záměrem je maximálně využívat elektronické podání dokumentů s cílem vyřizovat žádosti co nejdříve. Firmy, které již uhradily 100 % nájmu (dle nájemní smlouvy platby na měsíc předem) jsou rovněž přijatelnými žadateli. Musí však prokázat, že pronajímateli uhradily minimálně část nájmu za měsíce duben-červen ve výši požadované dotace a doložit dohodu/dodatek nájemní smlouvy s pronajímatelem vztažený k dotčeným měsícům, na které se podpora vztahuje. Žadatel obdrží dotaci za všechny měsíce najednou v rámci jednoho Rozhodnutí o poskytnutí dotace.

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ_MPO_covid_najemne_20_5_20


Program COVID III schválen

 

Vláda dne 18.5.2020 schválila program COVID III na podporu živnostníků a firem do 500 zaměstnanců. Cílem programu je podpořit prostřednictvím ručení za provozní bankovní úvěry podnikatelů, jejichž ekonomické aktivity jsou omezeny v důsledku výskytu koronavirové infekce a souvisejících preventivních opatření.

 

Podmínky:

 • až do výše 90 % jistiny zaručovaného úvěru u podniků do 250 zaměstnanců
 • až do výše 80 % jistiny zaručovaného úvěru u podniků od 250 do 500 zaměstnanců
 • maximální výše zaručovaného úvěru nesmí přesáhnout 50 mil. Kč
 • doba ručení max. 3 roky

 

Podmínky přijatelnosti:
Transakce musí plnit následující kritéria:
 1. bude realizována na území České republiky, včetně hl.m. Prahy,
 2. nepředpokládá získání jiné veřejné podpory, podpory de minimis na stejný zaručovaný úvěr a zaručovaný úvěr nesmí být podpořen z přímo řízeného nástroje Evropské unie,
 3. nebyla podpořena v programu COVID Plus (pozn. program, který spravuje EGAP).
Podpora je poskytována formou ručení ČMZRB spolupracující bance za portfolio transakcí konečných příjemců. Podnikatel o podporu žádá formou žádosti o úvěr u spolupracující banky, která má s ČMZRB uzavřenou smlouvu o portfoliovém ručení pro Program COVID III (pozn.: podnikatelé mohou zahájit jednání o úvěru se svou bankou již nyní). 
 

Více informací na webu ČMZRB zde:  
https://www.cmzrb.cz/podnikatele/zaruky/zaruka-covid-iii/


COVID Nájemné

 

Vláda 18.5.2020 podpořila návrh 50% příspěvku státu na nájem podnikatelům, kteří z důvodu opatření vlády ke koronavirové krizi museli zavřít své provozy. Vše bude samozřejmě dobrovolné. Pokud soukromý pronajímatel nepřistoupí na tuto variantu, tak stát částkou nepřispěje. Jinými slovy, stát je připraven přispět 50 procenty na nájemné za druhé čtvrtletí (duben,květen, červen 2020) za předpokladu, že pronajímatel sleví 30 procent. Podmínkou bude předložení dodatku ke smlouvě o pronájmu u nebytového prostoru. Program je s platností od 1. dubna do 30. června. Nájemcům, kteří platí nájemné státu nebo veřejným subjektům, bude 80 % nájemného rovnou odpuštěno (uhradí stát). Týká se i provozů s několika pobočkami, maximální výše podpory je 10 mil. Kč.


Profesní školení do konce roku

 

Profese vyžadující pravidelné školení je mohou odložit do konce roku 2020.

Uvolnění nošení roušek

 

Od úterý 19.5.2020 nemusí nosit roušku pracovníci v provozech s vysokou teplotou a dále pracovníci v kancelářích při dodržení 2 m odstupu.

Překračování hranic do ČR

 

I po 25.5.2020 bude při vstupu na území ČR požadován negativní test na COVID-19 nebo vstup do karantény, po 8.6.2020 bude negativní test požadován jen v případě přicestování z rizikových zemí.

Ošetřovné pro OSVČ

 

MPO navyšuje alokaci 1 mld. Kč o další 2,5 mld. Kč vzhledem k enormnímu zájmu. Měsíčně eviduje 70.000 žádostí o vyplacení ošetřovného. Na MPO administruje tým ca 60 osob.

Podpora Czech Rise Up 2.0

 

Podpora se týká firem s finálním produktem před jeho zavedením na trh. Zájem je dvojnásobný, než MPO očekávalo, proto navyšuje alokaci 200 mil. Kč o dalších 100 mil. Kč, příp. opět navýší.

Restaurace od 25. května v noci jen s okénkem

 

Restaurace či bary budou po moci od 25.5.2020 fungovat mezi 23:00 – 6:00 h jen přes výdejové okénko. I po otevření restaurací by měli mít hosté roušky s výjimkou konzumace jídla a pití. Roušky by měl nosit i personál. U vstupu bude pro hosty připravena dezinfekce. Před usazením ke stolu bude rovněž muset být provedena jeho dezinfekce. Lidé nebudou muset mít roušky ve chvílích, kdy budou sedět u stolu a komunikovat mezi s sebou. Zákazník musí mít roušku vždy, když se vzdálí od stolu a ve všech společných prostorách, uvádí MZdr. s tím, že provozovatel by měl aktivně bránit shromažďování osob, které spolu nesedí u jednoho stolu. Stanovená distanční vzdálenost je dva metry. Kontakt mezi lidmi by měl být podle představ ministerstva minimální.


Hromadné akce od 25. května i s vyšším počtem lidí

 

Při příznivém vývoji epidemiologické situace se budou moci od 25.5.2020 konat hromadné akce do 300 osob.


Nejčastější chyby podnikatelů v programu Antivirus

 

MPSV rozběhlo v minulých dnech rozsáhlé kontroly ve firmách týkající se žádostí o náhrady mezd v programu Antivirus. Na základě zjištěných pochybení zpracoval Úřad práce ČR nejčastější chyby ve vyúčtování, které poskytuje v přiloženém letáku. Podle názoru AMSP ČR se tak potvrzuje zbytečná složitost a nepřehlednost programu Antivir pro podnikatele a následně i pro úředníky, kteří žádosti zpracovávají, což způsobuje v konečné fázi zpožďování plateb. Tuto skutečnost AMSP ČR od počátku kritizuje.

Leták ke stažení zde:
Nejčastější chyby ve vyúčtování v rámci Programu Antivirus


Antivirus ve zpoždění

 

MSPV 13.5.2020 sdělilo, že příspěvky na mzdy za březen by měly firmy obdržet tento týden (tj. do 15.5.2020). Tuto skutečnost AMSP ČR několikrát kritizovala.


Odklad sociálního pojištění

 

Poslanecká sněmovna 13.5.2020 odsouhlasila odklad úhrady sociálního pojištění za zaměstnavatele a nižší penále.


Podpora malých s.r.o. zatím neprošla

 

Senát 13.5.2020 vrátil poslanecké sněmovně návrh týkající se podpory jednatelů s.r.o. ve výši 500 Kč/den.


EET odložena na delší dobu?

 

Senát 13.5.2020 vrátil poslanecké sněmovně novelu zákona k EET a požaduje odklad do června 2023.


Mimořádná opatření od 18. května 2020 podle zákona o ochraně veřejného zdraví

 

Ministr zdravotnictví na brífinku dne 11. 5. 2020 uvedl, že vláda schválila návrh MZDr., že mimořádná opatření dle krizového zákona budou od 18.5.2020 překlopena do podoby mimořádných opatření dle zákona o ochraně veřejného zdraví.


Venkovní akce

 

Dle současných mimořádných opatření je možné od 11.5.2020 pořádat venkovní akce do maximální počtu 100 osob, předpokládá se rovněž, že od 25.5.2020 bude možné pořádat venkovní akce do 500 osob. Současně budou muset být dodržována všechna hygienická nařízení.


Používání roušek

 

Vláda na svém zasedání 11.5.2020 rovněž schválila, že od 25.5.2020 nebudou na otevřeném prostranství povinně nošené roušky, ale za předpokladu dodržení min. 2m odstupu.


Překročení hranic

 

Podle informací od Ministerstva vnitra dochází od 11.5.2020 k úpravě přeshraničního pohybu. Hraniční přechody, které mohli využívat pouze pendleři a řidiči nákladní dopravy, budou moci využít všichni občané, rovněž se zpřístupní vybrané přechody pro železniční dopravu. Od pondělí 11. května bude rovněž možné na místech, která v čase od 5 do 23 hodin fungovala pouze pro pendlery a nákladní silniční dopravu, překračovat hranice všem kategoriím cestujících. Ve stejném režimu budou zpřístupněna další tři místa pro překračování hranice s Německem: Dolní Poustevna, Hřensko a Kraslice. Dále se vzhledem k očekávanému obnovení mezistátní vlakové dopravy od 11. května zpřístupní hlavní železniční koridory. Jedná se o Českou Kubici a Děčín na hranici s Německem a Břeclav a Horní Dvořiště na hranici s Rakouskem. Vláda rovněž rozvolnila režim pro občany třetích zemí, kteří mohou od 11. května za předpokladu, že se prokáží testem na koronavirus, vstoupit na území České republiky. Jedná se např. o sezonní zaměstnance v zemědělství či pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách.


Vláda schválila odklad sociálního pojištění za zaměstnavatele

 

Vláda na svém zasedání 7. 5. 2020 schválila návrh MPSV o odkladu soc. pojištění za zaměstnavatele. Půjde o dobrovolnou možnost, která vznikne firmě automaticky tak, že neodešle pojistné. Odklad se týká měsíců květen – červenec 2020 (pokud firma nevyužije, květen bude splatný k 20/6.). Odklad bude splatný do 20. října 2020 za podmínky automatického snížení penále za opožděnou úhradu až o 80 %, tj. 4 % p.a., tj. za dané 3 měsíce jde o 1 %. Pokud nedojde k úhradě do 20/10, nabíhá běžné penále, které činí 0,05 % za každý dlužný kalendářní den (tj. 18 %/rok). Měsíční přehledy bude možné podávat pouze elektronicky a bude zrušena možnost úhrady v hotovosti. Návrh jde nyní do Poslanecké sněmovny. Odvod za zaměstnance trvá.


Antivirus režim C stále není (pro firmy, které „jedou“)

 

Podle informací ministryně práce a sociálních věcí po jednání vlády 7. 5. 2020 je tento režim stále v jednání, otázkou zůstává výše, parametry a souběh režimů B a C. Půjde o zásadní rozšíření programu Antivirus. Režim C projednává speciální tým ve složení premiér a ministři MPSV, MF, MPO a MV a bude muset projít jednáním obou hlavních poradních vládních týmů, tj. NERVem a RHSD (tripartitou).


Nejčastější chyby živnostníků v žádostech o kompenzační bonus

 

MF dnes zveřejnilo nejčastější chyby v žádostech OSVČ o kompenzační bonus, které způsobují zdržení či zamítnutí finanční částky. Patří mezi ně: chybějící IČ nebo rodné číslo, chybějící podpis, zasílání žádostí ve více kusech, kde se musí dohledávat poslední platná žádost, chybně uvedený bankovní účet (neexistující), žádost podaná v nesprávném formátu (doporučeno pdf + vyjmenované grafické formáty), podání na místně nepříslušném FÚ (zpozdí se vyřízení kvůli předání na místně příslušný).

Připomínáme, že přímá podpora bude i nadále poskytována formou kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně, a to za další bonusové období od 1. května do 8. června 2020. Na kompenzační bonus dosáhne i člověk, který pracuje na dohodu o provedení práce (DPP) s odměnou do 10 tisíc korun měsíčně a současně je OSVČ s aktivním živnostenským oprávněním i na vedlejší činnost. V případě dohod o pracovní činnosti (DPČ) je tato hranice ve výši 3 tisíce Kč. Ti, co výše uvedené hranice překračují, na kompenzační bonus nedosáhnou, neboť se již jedná o zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění. Tyto hranice jsou dány zákonem o nemocenském pojištění.

Vzor žádosti o kompenzační bonus a postup zaslání Finanční správě:
Žádost a postup o kompenzační bonus naleznete ZDE.
Přímo podání žádosti přes webovou aplikaci můžete provést ZDE.
Další informace od Ministerstva financí k žádosti naleznete ZDE.

Více informací zde: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/snemovna-rozhodla-o-pokracovani-petadvac-38228


Jak se vyznat ve vládních programech pro firmy? Ptali jste se Evy Svobodové, členky představenstva a generální ředitelky AMSP ČR a Pavly Břečkové, místopředsedkyně představenstva AMSP ČR

 

Ve finanční poradně Radiožurnálu a iROZHLAS.cz dne, 6. 5. 2020, odpovídala na vaše dotazy Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR.

Tématem bylo: Jak se vyznat ve vládních programech pro firmy? Nestihli jste se zeptat? Zveřejňujeme všechny dotazy a odpovědi ke zmíněnému tématu od paní Svobodové pro vás ZDE. Třeba tam najdete i odpověď pro Vás.

Dotazy a odpovědi ke stažení zde:
Jak se vyznat ve vládních programech pro firmy


Kompenzační bonus pro OSVČ pokračuje, podpoří i tzv. dohodáře

 

Sněmovna dne 5. 5. 2020 posvětila návrh na pokračování programu Pětadvacítka, který předložilo Ministerstvo financí a schválila vláda. Bylo tím přehlasováno senátní veto a pokud novelu podepíše prezident republiky, bude podpora 500 Kč/den pokračovat i v období od 1. května do 8. června 2020. Žádat bude možné od 7. května 2020. Novela zákona má za cíl dále zmírňovat negativní dopady epidemie koronaviru na OSVČ v důsledku trvání vládních omezení. Zajistí prodloužení přímé podpory pro poškozené OSVČ s výjimkou těch, které jsou účastny na nemocenském pojištění jako zaměstnanci. Na základě přijatého poslaneckého pozměňovacího návrhu se přitom nebude přihlížet k zaměstnání spočívajícímu v pedagogické činnosti. Na kompenzační bonus dosáhne i člověk, který pracuje na dohodu o provedení práce (DPP) s odměnou do 10 tisíc korun měsíčně a současně je OSVČ s aktivním živnostenským oprávněním i na vedlejší činnost. V případě dohod o pracovní činnosti (DPČ) je tato hranice ve výši 3 tisíce Kč. Ti, co výše uvedené hranice překračují, na kompenzační bonus nedosáhnou, neboť se již jedná o zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění. Tyto hranice jsou dány zákonem o nemocenském pojištění.

Více informací zde: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/snemovna-rozhodla-o-pokracovani-petadvac-38228


Jak je to s DPH na čepované pivo podávané na zahrádce? Co nádobí?

 

Pokud restaurace se zahrádkou v běžném provozu naplňuje podmínky restaurační služby, pak dočasný prodej čepovaného piva přes okénko ke konzumaci na zahrádce z důvodu vládních opatření není překážkou pro aplikování 10% sazby DPH na čepované pivo po 1. květnu 2020.”

Zdroj: MF, resp. https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/plati-snizena-sazba-na-cepovane-pivo-koronavirus-do-ni-vnesl-dalsi-zmatek-40322495

Stejně tak je podle vyjádření Ministerstva zdravotnictví možné podávat na zahrádkách jídla a nápoje v běžném skle a nádobí, a to za dodržení všech předepsaných hygienických podmínek, tedy není třeba podávat v jednorázových kelímcích a talířích.


Restaurační zahrádky – pravidla

 

Vláda svým usnesením ze dne 30.4.2020 upravila pravidla pro otevření provozoven stravovacích služeb, a to s účinností od 11. května 2020, 00:00 h.

Pro provoz venkovních prostor provozovny stravovacích služeb budou dodržována následující pravidla:

 • zákazníci jsou usazeni tak, že mezi nimi je odstup alespoň 1,5 m, s výjimkou zákazníků sedících u jednoho stolu,
 • venkovní prostory provozovny jsou uspořádány tak, aby sedící zákazníci ve kterékoliv části nebyli ve vzdálenosti kratší než 1,5 m od   kolemjdoucích osob, ledaže venkovní prostory provozovny od okolí dělí pevná bariéra bránící šíření kapének z dýchacích cest,
 • provozovatel aktivně brání shromažďování osob ve vzájemné vzdálenosti menší než 1,5 m, včetně čekací zóny provozovny,
 • při vstupu do vnitřních i venkovních prostor provozovny stravovacích služeb je zajištěna možnost dezinfekce rukou pro zákazníky,
 • zákazníkům je umožněn přístup na záchod ve vnitřních prostorech provozovny; provozovatel zajistí, aby zákazníci při pohybu po vnitřních prostorech provozovny udržovali povinný odstup,
 • dezinfekce židlí a stolů se provádí před usazením každé nové skupiny zákazníků,
 • v případě prodeje přes výdejové okénko se dezinfekce výdejového okénka provádí alespoň každé 2 hodiny,
 • zákazník nemá povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest v době konzumace potravin a pokrmů včetně nápojů u stolu,
 • v případě, že pracovník provozovny má tělesnou teplotu 37 °C a vyšší nebo jiné příznaky onemocnění COVID-19, je zamezeno jeho přístupu do provozovny,
 • provozovatel postupuje tak, aby vedl zákazníky k dodržování všech opatření.

Usnesení vlády č.493 – pravidla pro provoz venkovních prostor stravovacích služeb v písmenu l)

Usnesení zde:  https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/tiskove-zpravy/8.pdf

AMSP ČR nabízí zájemcům z řad podnikatelů zdarma zaslání Doporučení pro zajištění správné hygienické praxe při otevření gastroprovozoven v době pandemie COVID-19, která vypracovala ve spolupráci s Českým svazem pivovarů a sladoven, franšízou Bernard Pub a Svazem měst a obcí ČR. V případě zájmu pište na kupec@amsp.cz.


O Technologie COVID-19 je velký zájem, MPO je připraveno peníze navýšit

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu začalo 4. května 2020 přijímat žádostí o dotace v programu Technologie COVID-19. Zájem je skutečně velký, dosud se zaregistrovalo 83 projektů s celkovou požadovanou dotací 409 milionů Kč. Podnikatelé mohou žádat o podporu od 250 tisíc do 20 milionů korun, a to především na nákup strojů a zařízení pro zahájení výroby zdravotnických prostředků a pomůcek osobní ochrany, nebo na likvidaci infekčního odpadu. V programu je nyní 300 milionů korun, MPO je připraveno peníze navýšit. Pokud bude firma požadovat dotaci do 2,5 milionu Kč, nebude muset dokládat dvouletou účetní historii. Žádosti bude MPO přijímat do 5. června 2020. „Schvalování žádostí by mělo být co nejjednodušší tak, aby se projekty mohly rychle realizovat a také proplatit. Pokud by kvalitních projektů bylo daleko víc, než je současná alokace, jsme připraveni finanční prostředky na tuto výzvu navýšit,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Předložené projekty MPO podpoří z 50 % z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). „Aktuální výzva má přímou spojitost s bojem proti koronavirové infekci. Z programu se přímo podpoří růst a posílí konkurenceschopnost malých a středních podniků, které vyrábí zdravotnické prostředky a prostředky osobních ochrany nebo likvidují infekční odpad,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha. Projekty se budou muset uskutečnit do půl roku od data vydání Rozhodnutí o poskytnutí dotace. Podporu bude možné uplatnit i na výdaje vzniklé od 1. února 2020. Podrobnosti o vyhlášené výzvě jsou k dispozici na webových stránkách MPO a API.


Spuštění COVID III. u ČMZRB se očekává tento týden

 

Úvěry budou poskytovat spolupracující komerční banky a Českomoravská záruční a rozvojová banka bude za ně vystavovat záruky. Program bude určen pro OSVČ a firmy do 500 zaměstnanců, a to ze všech regionů vč. hl.m.Prahy. V rámci programu se předpokládá podpoření pořízení drobného hmotného a nehmotného majetku, pořízení a financování zásob či materiálu, ostatních provozních nákladů jako náklady na mzdy, a energie, platby za nájemné, úhrada dodavatelsko-odběratelských faktur, předfinancování pohledávek. Tento program bude o to jednodušší, že žadatel již vůbec nebude přicházet do styku s ČMZRB a ani nebude muset vyplňovat žádnou žádost ani přílohy, jak tomu bylo v předchozích COVID programech. Výše záruky pak bude u MSP až 90 %, u velkých podniků nad 250 zaměstnanců 80 %. Přesné podmínky budou uvedeny v rámci zveřejnění výzvy.

Více informací na www.cmzrb.cz.


Podpora malých s.r.o. odsouhlasena

 

Vláda dne 4. 5. 2020 schválila novelu zákona o kompenzačním bonusu týkající se malých s.r.o., kterou finálně připraví Ministerstvo financí. Půjde o obdobnou podporu jako mají všechny OSVČ postižené opatřeními vlády ke koronaviru, tedy ve výši 500 Kč/den. Půjde o s.r.o., které mají 1-2 společníky nebo 1 společníka a osoby blízké dle § 22, odst. 1 NOZ – manžel, partner, děti, rodiče; vláda chce podpořit zejména rodinné firmy. Tato podpora se nebude týkat osob, které mají pracovní smlouvu, tedy mohou čerpat náhrady mzdy skrze program Antivirus od MPSV, anebo OSVČ, které mohou čerpat podporu tzv. „pětadvacítku“, stejně tak nebudou podpořeni tzv. dohodáři (DPP, DPČ). Podmínkou je, že žadatel – s.r.o. musela existovat před 12. 3. 2020, stejně tak před tímto datem museli být zapsáni společníci. Podmínkou pro žadatele je rovněž minimální obrat 180.000 Kč/rok, což odpovídá cca 15.000 Kč/měsíčně. Pokud půjde o společnosti založené v r. 2020 před 12. 3. 2020, předloží svůj byznysplán, který doloží předpoklad tohoto minimálního obratu za rok 2020, ten bude ověřen finanční správou při podání daňového přiznání za rok 2020 v r. 2021. Podpora se bude poskytovat ve výši 500,- Kč za období od 12.3. do 8.6.2020, tj. max. výše je 44.500,- Kč. Žadatel vyplní žádost, přiloží čestné prohlášení jako OSVČ v žádosti o „pětadvacítku“ + případně jména osob blízkých, jejich vztah (syn), rodné číslo, bydliště a číslo účtu, kam odešle FS podporu do 2-3 dnů. Předpokládá se, že z celkových 350.000 s.r.o. v ČR požádá ca 200.000 s.r.o., což bude představovat odhadem celkové náklady ve výši 10-15 mld. Kč. Podpora se nevyplácí společnosti s.r.o., ale daným osobám. Návrh této podpory bude předložen tento týden poslanecké sněmovně ke schválení ve stavu legislativní nouze.


Odklad EET do konce roku 2020

 

Vláda dne 4. 5. 2020 schválila odložení všech fází EET do konce r. 2020, tedy s náběhem od 1.1.2021. Týká se nejen 3. a 4. fáze, ale i 1. a 2. fáze. V současné situaci je důvodem odkladu komplikované získání nové certifikace a autentizačních údajů pro již fungující zařízení EET z 1. a 2. fáze a dále přerušená informační kampaň pro podnikatele spadající do 3. a 4. fáze EET.


Novela zákona o platebním styku

 

Vláda dne 4. 5. 2020 schválila novelu zákona o platební styku (termíny PCC) týkající se nevýhodného kurzu pro přepočet při platbě v místní nebo české měně. Dozorovat bude ČNB.


Příspěvek na nájemné v komerčních prostorách

 

Vláda dne 4. 5. 2020 schválila návrh MPO na kompenzaci nájemného pro podnikatele v komerčních prostorách, kteří byli zasaženi opatřením vlády ke koronaviru od 12. 3. 2020, a to ve výši 50 % kompenzace od státu, 30 % ponese pronajímatel a 20 % nájemce. Režim bude dobrovolný. Žadatel o tuto podporu, bude muset doložit dodatek k nájemní smlouvě o slevě pronajímatele z nájemného 30 %, dále nájemní smlouvu, prohlášení a doklad o výši nájemného před koronavirovou krizí (výpis z účtu). Pro státní rozpočet bude tato podpora představovat ca 4 mld. Kč /měsíčně při odhadu, že o ni požádá 150-200 tis. podnikatelů. Přesný návrh vypracuje do týdne MPO.


Navýšení ošetřovného pro OSVČ

 

Vláda dne 4. 5. 2020 schválila navýšení ošetřovného pro OSVČ z 424 kč na 500 Kč/den, a to zpětně od 1.4.2020 do 30.6.2020 (dokud budou zavřené školy). Administraci a vyplácení této dávky bude nadále zajišťovat MPO. Za březen je nyní vyplaceno 90 % všech schválených žádostí. Podrobnosti budou zveřejněny tento týden na www.mpo.cz/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/osetrovne-pro-osvc—vyzva-i–253750/. O došlých žádostech o „ošetřovné“ MPO průběžně rozhoduje. Žádosti o „ošetřovné“ se vyřizují nejrychleji v případě, že přijdou datovou schránkou (DS). Pracovníci MPO se lidem ozývají sami, netřeba nikam volat, po telefonu navíc není možné informace o stavu konkrétní žádosti poskytnout kvůli ochraně osobních údajů. Proto MPO doporučuje, aby si lidé průběžně kontrolovali kromě zmiňované DS, také e-mail či klasickou schránku (poštu). Žádost je jednoduchá a příloha je pouze jedna – potvrzení o uzavřené škole, školce. Právě chybějící potvrzení o uzavření školy je častým důvodem, proč se žádost vrací k doplnění. MPO ho potřebuje kvůli kontrole, resort totiž nemá – protože se nejedná o dávku, ale o dotaci – kvůli ochraně osobních údajů přístup do registrů. Aktuálně tak pro MPO není jiný způsob, jak ověřit, že dítě skutečně existuje a že za běžného stavu chodí do školy. Kromě toho u mateřských škol platí, že rozhodnutí o uzavření je na zvážení vedení daného zařízení. V případě, že OSVČ žádá o „ošetřovné“ v souvislosti s péči o hendikepovaného člověka, je třeba potvrzení o uzavření zařízení sociálních služeb. Netřeba se obávat toho, že by nárok na „ošetřovné“ OSVČ za březen „propadl“,  pokud žádost byla podána do 30. dubna 2020. Výzvu z dotačního programu, z něhož se „ošetřovné“ OSVČ vyplácí, MPO vyhlásí v týdnu od 4. 5. 2020. Žádat o pomoc za duben, která bude ve výši 500 Kč za kalendářní den, tedy včetně víkendů a svátků, bude možné podat od 11. května 2020.

Postup pro podávání žádostí:

1. Žádost o poskytnutí dotace na jednoduchém formuláři žadatel vyplní v českém jazyce.

2. Žádost včetně přílohy se podává:

 • prostřednictvím datové schránky nebo
 • poštou poslat originální vlastnoručně podepsanou žádost včetně příloh na adresu: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15 Praha 1

Nejoperativnější způsob vyřízení žádosti o „ošetřovné“ OSVČ je datovou schránkou. Podrobnosti o DS najdete na https://www.datoveschranky.info/.

U „ošetřovného“ OSVČ platí:

 • Jde o pomoc, kterou MPO operativně připravilo v reakci na pandemii koronaviru.
 • Jedná se o dotaci, která je obdobou ošetřovného zaměstnanců. Podle zákona o nemocenském pojištění OSVČ totiž nemají na ošetřovné tohoto typu nárok.
 • Pro operativní vyřizování žádostí o „ošetřovné“ OSVČ vznikl v rekordně krátké době za méně než týden zcela nový informační systém včetně inteligentního on-line formuláře.
 • MPO se podařilo prosadit, že se „ošetřovné“ OSVČ nedaní.
 • Po jednání s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže není potřeba ani podporu zapisovat do registru de minimis, nesnižuje se tak limit pro další podpory.
 • Při splnění stanovených podmínek nikdo o „ošetřovné“ nepřijde, klíčové je podat žádost správně a včas.

 

Aktuální informace jsou k dispozici na www.mpo.cz/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/osetrovne-pro-osvc—vyzva-i–253750/>. Právě na této adrese lidé v tomto týdnu najdou potřebné novinky k „ošetřovnému“ za duben.


Přeshraniční doprava

 

Od 11. 5. 2020 bude fungovat přeshraniční doprava, železniční a autobusová. Cestující budou muset splnit běžné podmínky (test na Covid-19), kontrolovat bude policie. Specifické podmínky nejsou stanoveny. Povolení dopravy neznamená automaticky 100% obnovení všech komerčních mezinárodních spojů, záleží na rozhodnutí provozovatele spoje. Půjde nejvíce o cílené autobusové linky pro sezónní pracovníky či pendlery.


Jak se změní kompenzační bonus pro OSVČ od 1. 5. do 8. 6. 2020

 

Senát vrátil do poslanecké sněmovny návrh na vyplácení kompenzačního bonusu v dalším období od 1. 5. do 8. 6. 2020. Vláda totiž nechce měnit denní částku kompenzačního bonusu 500 Kč na den, zatímco senát navrhuje její zvýšení a rozšíření okruhu osob, které mají na kompenzační bonus nárok.

Návrh senátu obsahuje zvýšení kompenzačního bonusu pro OSVČ z dosavadních 500 Kč/den na 700 Kč/den v květnu a 900 Kč/den v červnu 2020. Zároveň senát navrhuje, aby na kompenzační bonus měli nárok také pracovníci na dohodu s příjmy do 10 000 korun měsíčně, pěstouni a dobrovolníci v pečovatelské službě.

Hlavní informační telefonní linka Finanční správy je dostupná na tel.: 225 092 392 a je v provozu pondělí až pátek 9-17 hod.


Vláda se chystá za podnikatele zaplatit třetinu nájemného, podnikatelé se obávají navýšení cen za další služby při ročním vyúčtování

 

Vláda na dnešním (4.5.2020) zasedání projedná mj. návrh na kompenzaci nákladů na nájemné pro podnikatele. AMSP ČR z pohledu nájemníků prostor pro podnikání VÍTÁ návrh vlády na kompenzaci nákladů na nájemné, a to v navrhovaném režimu z pera MPO: 50 % kompenzace stát, 30 % pronajímatel a 20 % nájemce. Jde každopádně o ulehčení současné situace podnikatelů. Nicméně je třeba mít na paměti, že tato kompenzace se bude týkat opravdu pouze nájemného, nikoli dalších poplatků např. v obchodních centrech, které nájemníci mají (reklama, správa webu, ostraha, pojištění, vzduchotechnika apod.), které jsou na stejné, mnohdy vyšší úrovni, než náklady za nájemné. Podnikatelé se proto obávají, že obchodní centra budou při ročním vyúčtování společných nákladů kompenzovat své ztráty navýšením ceny za tyto doprovodné služby nájemníkům.


Aktualizovaný harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností k 1. 5. 2020

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu v pátek 1. května 2020 zveřejnilo aktuální harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností. To, jaká pravidla je třeba respektovat a jaké podnikatelské aktivity jsou v současné době omezeny, naleznete ZDE.

Obrázek ke stažení zde:
https://amsp.cz/wp-content/uploads/2020/05/95580231_2749803711797517_7669825418920198144_o.jpg


Vláda schválila prodloužení nouzového stavu do 11. května 2020

 

 • Od 11.5.2020 se budou moci konat sportovní a společenské akce do 100 osob.
 • Velké letní akce, zejména festivaly, nebudou povoleny.
 • Vláda schválila zrušení daně z nemovitostí.
 • Od 11.5.2020 budou otevřena nákupní centra, budou muset však zajistit alespoň jednu osobu, která bude dohlížet na dodržování pravidel.
 • V obchodních centrech bude možné zkoušet oblečení po předchozí dezinfekci rukou. Pokud bude zboží vráceno, bude na 24 h uloženo v karanténě.
 • Kadeřníci, manikérky a pedikérky budou muset mít při obsluze zákazníků roušku i štít. Při manikúře a pedikúře bude nutné používat jednorázové rukavice.
 • Zahrádky restaurací budou moci otevřít 11. 5. 2020 se zajištěním 1,5 m rozestupu zákazníků a bude moci zde být obsluha. Vnitřní prostory restaurace budou otevřeny pouze pro využití toalet, ve frontě na WC ale budou muset zákazníky dodržovat 2 m rozestupy. Zákazníci nebudou mít povinnost nošení roušek při konzumaci potravin a nápojů u svého stolu.

  Podrobné informace na webu MPO zde: 
  https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/nouzovy-stav-plati-do-17–kvetna–otvirani-zrychluje–schvaluje-se-dalsi-pomoc–254367/


Vláda dne 30. dubna 2020 zmírnila podmínky pro vstup osob na území ČR

 

Vláda upravila (zmírnila) cestovní režim zejména pro pendlery. Od 1. 5. 2020 platí, že povinnost testovat platí 1×30 dní a nikoliv 1×14 dní. Navíc, i vzhledem k tomu, že v některých zemích jsou testy nedostupné (PL, Německo), může pendler přijet bez testu a do 72 hodin se na území ČR nechat otestovat a tímto testem se pak prokázat při dalším překročení hranic do ČR, které nastane po 72 hodinách od prvního vstupu bez testu.

Další úprava spočívá v tom, že např. v případě výkonu ekonomické činnosti Čechů v zahraničí nad 72 hodin (která nespadá pod pendlerství) je možné nechat se otestovat do 72 hodin od vstupu na území ČR (tj. od návratu) – do 30. 4. 2020 to platilo tak, že bylo nutné prokázat se negativní testem hned na vstupu (tj. při návratu) anebo byla uložena povinná karanténa. Stále platí, že pokud Čech zvládne ekonomickou činnost v zahraničí do 72 hodin, pak netřeba test, následný test ani karanténa při návratu.

Bližší aktuální info najdete na webu MV: 
https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

Přílohy ke stažení zde:
2020-04-30_Usnesení
Výjimky_a_pravidla_pro_vstup_do_České_republiky_včetně_karanténních_opatření_platná_od_1_kvetna_2020


Podnikatelé získali zvýhodněné financování už v objemu 6,5 mld. Kč

 

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v rámci programů COVID k 28. dubnu 2020 schválila podporu pro 780 živnostníků, malých a středních podniků a umožnila jim tak získat zvýhodněné provozní financování v objemu 6,5 mld. Kč. Podpora směřuje napříč obory i regiony. Nejčastěji ji čerpají malé podniky.

Přes polovinu poskytované podpory získali živnostníci, malí a střední podnikatelé z oblasti malo- a velkoobchodu a služeb, tj. včetně segmentu ubytovacích a stravovacích služeb, dopravy a cestovního ruchu. „Podnikatelé působící v oblasti ubytování a stravování jsou dokonce třetím nejvíce podporovaným odvětvím,“ zdůrazňuje Jiří Jirásek, předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB, a dodává: „Nejvíce podporovaným oborem jsou průmyslové firmy. Jim směřuje přes třetinu námi schválené podpory. Což je logické, protože jsme průmyslovou zemí úzce napojenou na automobilový průmysl a zahraniční trhy a tedy i tento segment byl koronavirovou krizí silně zasažen.“

Více informací vč. tiskové zprávy naleznete zde:
https://amsp.cz/podnikatele-ziskali-zvyhodnene-financovani-uz-v-objemu-65-mld-kc/


Pracovnělékařské prohlídky zaměstnanců v době pandemie

 

Na základě Vládního usnesení č. 280 /2020 ze dne 23. 3. 2020 stále platí, že po dobu trvání vyhlášeného nouzového stavu lze u zaměstnanců, jejichž pracovněprávní vztah vznikne ode dne vyhlášení tohoto opatření, nahradit posouzení jejich zdravotní způsobilosti k práci („tzv. vstupní prohlídku“) čestným prohlášením (ke stažení zde) a dále, že u zaměstnanců není potřeba provádět po tuto dobu periodické lékařské prohlídky ve smyslu právních předpisů o pracovnělékařských službách (ustanovení § 11 vyhlášky č. 79/2013 Sb.).

Vzhledem k přijatým opatřením v souvislosti s koronavirem, doposud příznivému vývoji onemocnění a zajištění pravidelných dodávek ochranných pomůcek pro zdravotníky se v ČR otevřel prostor pro restart zdravotní péče, která byla v souvislosti s nastupující epidemií zaměřena zejména na péči o pacienty s koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví (Mzd) proto vyzvalo 14. 4. 2020 poskytovatele zdravotní péče, aby obnovilo zdravotní služby pro ostatní pacienty. Vydalo též doporučení, za jakých hygienických podmínek mají ordinace a zdravotnická zařízení pozvolně a kontrolovaně přecházet k běžnému režimu v poskytování zdravotní péče.

Výtah z Doporučení:
Poskytovatelé ambulantní péče

 • Zdravotní péči preventivní, diagnostickou, dispenzární, léčebnou, léčebně rehabilitační, ošetřovatelskou a paliativní lze poskytovat v plném rozsahu při nastavení následujících protiepidemických opatření:
  • objednávání pacientů na konkrétní dobu tak, aby nedocházelo k přítomnosti více než 3 pacientů pro 1 ambulanci či poradnu v čekárně současně (jeden pacient přichází, jeden odchází, jeden čeká na vyšetření), s ohledem na místní uspořádání prostor pro čekající pacienty,
  • pro objednávání do ambulancí a poraden preferenčně používat online objednávkový systém, event. objednání telefonem,
  • oddělená ordinační doba pro pacienty s onemocněním COVID-19,
  • používání osobních ochranných pomůcek podle doporučení MZd, dostupná dezinfekce přípravky s virucidním účinkem (optimálně plně virucidní účinek),
  • úprava provozního řádu ambulance zohledňující potřebu časté dezinfekce povrchů a bezpečnou likvidaci odpadu.

Výzvu MZd v celém rozsahu najdete zde.

 

Více informací naleznete zde:
SP ČR: https://www.spcr.cz/muze-vas-zajimat/pravni-infoservis/13593-pracovnelekarske-prohlidky-zamestnancu-v-dobe-pandemie


Návrh AMSP ČR na podporu s.r.o.

 

Po úspěšných jednáních s Ministerstvem financí o podpoře OSVČ přes víkend AMSP ČR zpracovávala další normu, která by umožnila podpořit tzv. „jednomužná s.r.o.“ Jde sice o právnické osoby (společnosti s ručením omezeným), ale řada z nich má jediného zaměstnance, a to je jednatel nebo společník. Rozdíl mezi ním a OSVČ z hlediska ztráty příjmů není prakticky žádný. Tito však na kompenzační bonus 500,- Kč na den, který se nám podařilo vyjednat pro živnostníky, nedosáhnou. Jednáme proto s vládou o narovnání podmínek, přičemž kompenzační bonus i pro tato jednomužná s.r.o. se podařilo prosadit. Rozhodně by se nemělo zapomenout také na jednatele s.r.o. se zaměstnanci, kteří postupují podle zákona a nemají sami se sebou uzavřenou pracovní smlouvu, tudíž nemají nárok na podporu z programu Antivirus oproti svým zaměstnancům. Nyní se však jedná o podmínkách, kdy AMSP ČR chce navržený zákon zjednodušit a zprůhlednit, aby nedocházelo k chaotickým aktualizacím jako například u Antiviru (kurzarbeitu).

Návrh zákona chce vyloučit takzvané mrtvé schránky – tedy neaktivní společnosti, kterých je samozřejmě řada, a to je v pořádku. Dotaci tak bude možné poskytnout žadateli, který je společníkem nebo jednatelem společnosti s ručením omezeným, jejíž roční obrat za rok 2019 činil nejméně 80 000 Kč nebo jejíž kvartální obrat za první čtvrtletí roku 2020 činil nejméně 20 000 Kč.

Trochu překvapivě bude patrně tato podpora v gesci MMR (Ministerstvo místního rozvoje), specificky pak administrováno ze Státního fondu rozvoje bydlení.


Návrh AMSP ČR na podporu s.r.o.

 

AMSP ČR se účastnila klíčového jednání s MF ve věci podpory jednočlověkových s.r.o. Je navrženo, aby na bonus měli nárok i ti jednatelé / společníci s.r.o., kteří zaměstnávají někoho na DPP (tj. nemají klasické zaměstnance). Dále jsme apelovali na rodinný aspekt řady firem, tj. navrhli jsme rozšíření nároku na kompenzační bonus až na 4 společníky (pův. návrh byl 2). Rozhodně by se nemělo zapomenout také na jednatele s.r.o. se zaměstnanci, kteří postupují podle zákona a nemají sami se sebou uzavřenou pracovní smlouvu, tudíž nemají nárok na podporu z programu Antivirus oproti svým zaměstnancům. Tento kompenzační bonus by měl být podle předběžných informací vyplácen ze Státního fondu rozvoje bydlení pod MMR.


Valné hromady, funkční období a účetní závěrky v době trvání mimořádných opatření

 

Prezident republiky podepsal  20. dubna 2020 zákon o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 na osoby účastnící se soudního řízení, poškozené, oběti trestných činů a právnické osoby a o změně insolvenčního zákona a exekučního řádu. Součástí zákona jsou i ustanovení, která řeší problematiku konání valných hromad. Zákon stanoví, že orgán právnické osoby může rozhodovat mimo zasedání v písemné formě (per rollam) nebo s využitím technických prostředků (Skype, WebEx, MS Teams apod.) i tehdy, kdy taková možnost rozhodování ve stanovách nebo společenských smlouvách akciových společností, společností s ručením omezeným, družstev či společenství vlastníků jednotek není povolena.

Zákon rovněž upravuje otázku skončení funkčního období v době trvání mimořádných opatření tak, že se funkční období těch členů voleného orgánu, kterým by funkční období mělo v době trvání mimořádného opatření zaniknout, automaticky prodlužuje, a to až do uplynutí tří měsíců ode dne následujícího po dni skončení mimořádného opatření. To platí i tehdy, uplyne-li funkční období v době jednoho měsíce ode dne následujícího po dni skončení mimořádného opatření. Automatické prodloužení funkčních období volených orgánů se však neuplatní, pokud s tím nebude člen voleného orgánu souhlasit. Rovněž je připuštěna kooptace, tedy volby člena orgánu samotnými členy orgánu, neklesne-li jejich počet pod polovinu a pokud s tím souhlasí všichni členové tohoto orgánu, a to i v případech, není-li taková volba připuštěna v zakladatelském právním jednání, nejdéle však do příštího zasedání.

Lhůta pro schválení účetních závěrek (většinou do 30. června) společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti a družstva se prodlužuje o tři měsíce ode dne skončení mimořádného opatření, nejpozději však do 31. prosince 2020.Informace z brífinku vlády 27. 4. 2020

 

Vratky DPH zůstávají na 30 dnech
Na brífinku vlády 27. 4. 2020 informovala ministryně financí Alena Schillerová o skutečnosti, že lhůta nebude prodloužena ze 30 na 45 dnů, jak byl původní návrh, ale zachová se 30 dní, nicméně část sporného odpočtu se vrátí až po ukončení kontroly. Tedy nesporná část DPH se bude vracet do 30 dnů a sporná následně. MF předpokládá, že se podaří projednat v nouzovém (zkráceném) legislativním režimu.

Antivirus prodloužen do května, poté se přepokládá překlopení do klasického kurzarbeitu
Na brífinku vlády 27. 4. 2020 o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Antivirus se předpokládá po 3-6 měsících překlopit do klasického kurzarbeitu, kde se očekává i náběh tzv. režimu C programu Anitvirus jako motivačního pro firmy, které i v době krize „jely“ a udržovaly i přes potíže zaměstnanost.

Odklad odvodů na sociální pojistné
Vláda 27. 4. 2020 projednala návrh věcného záměru MPSV na odklad odvodů na sociální pojištění o 3 měsíce (květen – červenec) s tím, že odvody za květen se musejí max. do 20/6 zaplatit. Půjde o 24,8 % za zaměstnavatele. Za zaměstnance budou firmy nadále soc. pojištění odvádět. Penále 18 % při prodlevě se snižuje na 4 % p.a., pojistné se splatí po odkladu, a to nejpozději do 20. 9. 2020 vč. úroků. Pokud firma nezaplatí odložené pojistné do 20.9., nabíhá zákonem stanovené penále.

Podpora s.r.o. bez zaměstnanců
Vláda dne 27. 4. 2020 tuto podporu projednala a zatím odložila na jednání vlády 29. 4. 2020. Agenda bude spadat pod MMR ve spolupráci s MF a MPO. Je třeba ještě vyprecizovat legislativně technické otázky ohledně vyloučení souběhu s „pětadvacítkou“ a programem Antivirus. Předpokládá se podpora 1-3 členných s.r.o. (jednatelé jsou manželé apod.). Bude předloženo jako balíček.Záruky k úvěrům pro exportéry

 

Vláda dnes (24.4.2020) schválila 4 mld. kč pro EGAP na záruky k úvěrům pro exportéry.


VÝJEZDY DO ZAHRANIČÍ – PRAVIDLA

 

Vláda dne 23.4.2020 schválila nová pravidla pro vstup do ČR pro EU občany vč. vzoru potvrzení o bezinfekčnosti, který byl připraven Ministerstvem zdravotnictví a kterým se (mimo jiná potvrzení) budou občané prokazovat na hranicích. Pro firmy a zaměstnance v tom vidíme velký posun, byť se zatím jedná pouze o EU občany – viz body I.1.i) a j) a pak související opatření (testování místo karantény). Velkým posunem je také úprava pro Čechy (ne pendlery), kteří mohou jet za účelem výkonu ekonomické činnosti až na 72 hodin do zahraniční bez následného testu i karantény (bod I.3 e). Ještě zatím nejsou řešeni tzv. třetizemci (mimo EU).

Hlavní změny od 27.4.2020.

Cestování pro cizince

Nově mohou do ČR přicestovat občané EU, kteří vstupují do ČR za účelem výkonu:

 • ekonomické činnosti, nejdéle na 72 hodin a předloží potvrzení o absolvování testu;
 • ekonomické činnosti, nebo studia na vysoké škole a předloží potvrzení o absolvování testu;
 • tyto osoby musí na následný test mezi 10. a 14. dnem po vstupu;
 • pokud je jejich vstup do ČR nezbytný, lze umožnit vstup i bez předložení potvrzení o absolvování testu; nezbytnost potvrzuje ministr gesčně příslušný za dané odvětví; tyto osoby mají povinnost absolvovat test do 24 hodin po vstupu na území ČR;
 • všem subjektům, které přijímají cizince za účelem ekonomické činnosti  zajistit jim ubytování, lékařskou péči, převoz z hranice a v případě ztráty zaměstnání převoz zpět do země původu;
 • tito lidé musí předem oznámit datum a způsob vstupu na území ČR způsobem stanoveným MZV ČR a nesmí používat hromadnou dopravu a taxi z hranice do místa ubytování (pravidlo zákazu užití této dopravy se vztahuje na všechny, kdo přijedou do ČR).

 

Ostatní osoby musí svůj vstup nahlásit Hygieně a jít do karantény s výjimkou pro:

 • rodinné příslušníky občanů ČR nebo občanů EU s přechodným nebo trvalým pobytem na území ČR, pokud předloží potvrzení o absolvování testu;
 • občany EU a cizince s povoleným pobytem v EU, kteří tranzitují přes ČR za účelem cesty domů a mají k tomuto účelu vystavenou nótu zastupitelského úřadu (průjezd a repatriace), pokud doba jejich pobytu nebude delší než 24 hodin nebo pokud předloží potvrzení o absolvování testu;
 •  cizince, jejichž vstup je v zájmu ČR, pro pracovníky mezinárodní dopravy, pro pracovníky servisu kritické infrastruktury, pro diplomaty a úředníky mezinárodních organizací, pokud doba jejich pobytu na území ČR nebude delší než 14 dní nebo pokud předloží potvrzení o absolvování testu;
 • pendlery, žáky a studenty, kteří za účelem výkonu práce nebo studia v ČR pravidelně oprávněně překračují státní hranici s ČR ze sousedního státu, pokud předloží potvrzení o absolvování testu;
 •  poté při každém dalším překročení státní hranice do ČR, které nastane po 14 dnech po předložení potvrzení o absolvování testu, předkládají potvrzení o absolvování testu, které není starší než 4 dny o tom, že byl proveden test;
 •  pendlery ze zdravotnictví a sociálních služeb, IZS, kritické infrastruktury není stanovena povinnost předložit potvrzení o absolvování testu, pokud doba jejich pobytu na území ČR nebude delší než 14 dnů; potvrzení o absolvování testu dále nemusí předkládat zemědělci hospodařící v bezprostředním příhraničí, jejichž pobyt na území ČR nebude delší než 24 hodin;
 • naléhavé mimořádné situace, pokud doba jejich pobytu v ČR nebude delší než 24 hodin nebo pokud předloží potvrzení o absolvování testu.

 

 

Cestování pro Čechy

Češi musí při vstupu do ČR hranicích předložit buď potvrzení o absolvování testu, nebo se nahlásit na Hygienu. To neplatí pro osoby, které:

 •  za účelem výkonu práce nebo studia v sousedním státě pravidelně překračují státní hranici (pendleři), pokud předloží potvrzení o absolvování testu;
 • poté při každém dalším překročení státní hranice do ČR, které nastane po 14 dnech po předložení potvrzení o absolvování testu, předkládají potvrzení o absolvování testu, které není starší než 4 dny o tom, že byl proveden test;
 •  pro pendlery ze zdravotnictví a sociálních služeb, IZS, kritické infrastruktury není stanovena povinnost předložit potvrzení o absolvování testu, ale nóta zastupitelského úřadu cílové země (jako dosud) pokud doba jejich vycestování nebude delší než 14 dnů;
 • vycestovaly v naléhavé mimořádné situaci na dobu kratší než 24 hodin;
 • vycestovaly jako pracovníci mezinárodní dopravy, servisu kritické infrastruktury, diplomati nebo úředníci mezinárodních organizací, pokud doba jejich vycestování nebyla delší než 14 dní;
 • servis kritické infrastruktury v zahraniční pro tyto případy musí být doplněn nótou zastupitelského úřadu cílové země;
 • hospodaří jako zemědělci v bezprostředním příhraniční, pokud vycestovali na dobu kratší než 24 hodin;
 • vycestovaly za účelem výkonu ekonomické činnosti , pokud doba jejich vycestování nebyla delší než 72 hodin a pokud nejde o pendlera.

 

Potvrzením o absolvování testu se rozumí doklad vydaný lékařem nebo orgánem ochrany veřejného zdraví potvrzující, že byl proveden test RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, který není starší než 4 dny; test si zajišťuje osoba na vlastní náklady.

 

Co je mimořádná situace?

  1.  přeshraniční přejezd příslušníků IZS, včetně horské služby a ostatních složek IZS;

  2.  převoz krve, kostní dřeně a jiného biologického materiálu odběrovými týmy, převoz a průvoz sanitním vozem nebo vozem pohřební služby;

  3.  podstoupení zdravotnických zákroků nebo lékařských prohlídek;

  4.  plnění povinnosti uložené soudem, cesta na základě předvolání státního orgánu, výkon soudního rozhodnutí, nebo jiné úřední jednání či využívání nezbytných finančních a poštovních služeb;

  5.  vyzvednutí či odvoz rodinných příslušníků ze zahraničí nebo do zahraničí, včetně aut na letištích;

  6.  nezbytná péče o blízké rodinné příslušníky, kteří nejsou schopní se o sebe sami postarat, výkonu práva, péče o nezletilé dítě nebo styk s ním a zajištění nezbytné péče o zvířata;

  7.  účast na pohřbech či svatbě;

  8.  jiné humanitární situace.

 

Soubory ke stažení:
usnesení_23_04_2020_FIN (003)
VZOR-lékařské potvrzení o výsledku testu PCR na SARS-CoV-2
VZOR-potvrzeni_o_vykonu_ekonomicke_cinnosti_na_uzemi_CR_nad_72_hod_CZ-EN_-_20200424
Vyjimky_a_pravidla_pro_vstup_do_CR_vcetne_karantennich_opatreni_od_27_dubna_2020_-_20200424v2VZOR-potvrzeni_o_vykonu_ekonomicke_cinnosti_na_uzemi_CR_do_72_hod_CZ-EN_-_20200424


Hackni krizi!

 

Praha, 24. dubna 2020. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se zapojila do virtuálního hackathonu „Hack the Crisis“. Stát firmám v rámci hackathonu nabídne finance, mentoring i volné kapacity v době krize na přípravu moderních výrobních programů pro dobu po krizi.

 • Virtuální Hackathon „Hack the Crisis“ spustil CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a řadou dalších partnerů začátkem dubna 2020.
 • Jedná se o koncept, který spojuje stát, kraje, univerzity, firmy a asociace s cílem urychlit realizaci vybraných projektů reflektujících priority naší země v boji proti koronaviru.
 • Hackaton je další aktivitou, kterou zastřešuje platforma Spojujeme Česko, kde firmy mohou mimo jiné nabízet i poptávat volné kapacity, materiály i služby.

 

Více informací naleznete zde:
https://amsp.cz/hackni-krizi/


Vláda otevřela hranice

 

Vláda 23.4.2020 rozhodla o uvolnění zákazu, který se týká také cestování za hranice, po návratu se bude muset buď prokázat potvrzením o negativním testu na koronavirus, nebo bude daná osoba nucena strávit 14 dní v karanténě. Pendleři budou moci překračovat hranice každý den, ale každých 14 dní se prokáží negativním testem na koronavirus.


COVID PRAHA má 363 žádostí

 

Do záručního programu COVID Praha eviduje ČMZRB 363 žádostí především od OSVČ, malých a středních podniků z oboru služeb.

Více informací zde: https://www.cmzrb.cz/cmzrb-se-v-ramci-programu-covid-praha-zaruci-uvery-za-18-mld-kc/


Plán uvolňování restrikcí zrychlen

 

Vicepremiér Karel Havlíček oznámil po dnešním (23.4.2020) jednání vlády schválený plán uvolňování, který se posouvá o 14 dní dopředu:

Od 27.4.2020 otevřou provozovny i obchody do 2500 m2 za předpokladu samostatného vchodu a umístění mimo obchodní centra nad 5000 m2. Dále autoškoly, posilovny a fitness centra, bohoslužby do 15 osob, knihkupectví, zoologické zahrady, botanické a dendrologické zahrady – venkovní prostory, a to za specifických hygienických podmínek.

Za příznivé situace je vláda připravena 11.5.2020 otevřít i provozovny v nákupních centrech i nad 2500 m2, restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky s prodejem přes výdejní okénko a v rámci venkovní (letních) zahrádek, holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby, muzea, galerie a výstavní sítě, hrady, zámky – venkovní prostory, opět za specifických hygienických podmínek.

Od 25.5.2020 by se pak otevřely restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky – vnitřní prostory, hotely a další ubytovací zařízení (vč. jejich restaurací a kaváren), taxislužby (dosud nepovolené), divadla, zámky, hrady a ostatní kulturní aktivity – vnitřní prostory, za přesně definovaných podmínek. Dále kulturní, společenské, sportovní akce do 50 osob (ještě bude projednáno možné navýšení osob), zotavovací akce apod. pro děti do 15 let věku, svatby za specifických podmínek, zoologické, botanické a dendrologické zahrady – vnitřní prostory.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje přesné hygienické předpisy.  Vše bude podmíněno epidemiologickou situací. Provozy budou ohledně dodržování nařízených hygienických podmínek kontrolovány ze strany ze strany ČOI a živnostenských úřadů.


Další výzva v COVID II již nebude, avízo ke COVID III

 

Podle dnešní (23.4.2020) informace z MPO již nebude vyhlášena další výzva k předkládání žádostí v záručním programu COVID II u ČMZRB. Cílem bude uspokojit všechny žadatele, kteří podali své žádosti do pátku 3.4.2020 do půlnoci.

K navazujícímu programu COVID III je avizováno, že bude třeba mít podepsané úvěry od financujících bank v tomto roce, aby se mohly dané prostředky vyčerpat. Vyhlášení COVID III se předpokládá v prvním květnovém týdnu. Nebude se kontrolovat statut MSP a de minimis se nezapisuje. COVID III je připravován pro cílovou skupinu OSVČ a firem do max. 500 zaměstnanců ze všech regionů vč. Prahy.


Odklad nájemného a platba

 

Poslanecká sněmovna dnes (22.4.2020) schválila, že zavřené firmy budou moci nájemné za březen – červen splatit do konce roku. Stát ale ručit nebude.


Dřívější uvolnění podnikatelských a dalších činností?

 

Premiér Babiš a vicepremiér Havlíček dnes (22.4.2020) oznámili, že předpokládají dřívější uvolnění podnikatelských a dalších činností, a to ke konci května, tedy o 14 dní dřív. Klíčové bude vyjádření epidemiologů.


Odpuštění odvodů pro firmy

 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová avizovala dnes (22.4.2020) návrh na odpuštění odvodů na sociální a zdravotní pojištění pro firmy, který předloží na jednání vlády 23.4.2020.


Ministerstvo zdravotnictví spouští nový komunikační kanál pro informování veřejnosti o globální pandemii COVID-19

 

Komunita Spolu proti koronaviru v aplikaci Viber nabízí uživatelům užitečné informace přímo v jejich mobilním telefonu.

Praha, 22. dubna, 2020. Ministerstvo zdravotnictví České republiky spustilo nový komunikační kanál pro informování veřejnosti ohledně globální pandemie COVID-19. Jde o komunitu nazvanou Spolu proti koronaviru, která funguje v rámci populární komunikační platformy Viber.

Více informací naleznete zde:
https://amsp.cz/ministerstvo-zdravotnictvi-spousti-novy-komunikacni-kanal-pro-informovani-verejnosti-o-globalni-pandemii-covid-19/


Čeští výrobci ochranných prostředků pomáhají v boji proti koronaviru. Uveřejňujeme jejich seznam

Jedná se o certifikované výrobce a dodavatele roušek, respirátorů a polomasek, brýlí a štítů, obleků, návleků a plášťů.

Praha, 22. duben 2020. CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a dalšími partnery vytvořil seznam tuzemských výrobců a dodavatelů, kteří jsou už nyní nebo v blízké době budou schopní vyrábět certifikované zdravotnické a osobní ochranné prostředky. To v praxi znamená, že mohou ihned dodávat státu. Ne všechny firmy, které roušky a další ochranné prostředky v Česku vyrábějí, příslušnými certifikáty totiž disponují. S většinou firem ze seznamu již relevantní ministerstva spolupracují nebo jednají.

Více informací vč. seznamu výrobců ochranných prostředků a fotogalerii naleznete zde:
https://amsp.cz/cesti-vyrobci-ochrannych-prostredku-pomahaji-v-boji-proti-koronaviru-uverejnujeme-jejich-seznam/


Podpora s.r.o. bez zaměstnanců

 

Vicepremiér Karel Havlíček avizuje, že s.r.o. bez zaměstnanců postižená koronavirovou krizí budou podpořena stejně jako OSVČ, tzn. 500 Kč/den zpětně od 12.3.2020. Program připraví MMR, MF a MPO a předloží na jednání vlády ve středu 22.4.2020.


AMSP ČR se podílela na vzniku nových balíčků služeb mobilních operátorů

 

Nové balíčky, které mají pomoci živnostníkům a malým firmám získat nástroje pro digitalizaci a výhodnější telekomunikační služby, připravili mobilní operátoři. A to na základě výzvy Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a podnikatelských organizací.  Pro živnostníky a malé podniky může být přesun činností do on-line světa příležitostí, jak si udržet či znovu rozběhnout po koronaviru podnikání a zároveň zvýšit konkurenceschopnost do budoucna.

Nové nabídky operátorů, které mají být zveřejněny dnes, by se měly týkat například hlasových a datových služeb, zabezpečení datových přenosů, pořízení hardware, marketingu, on-line prodeje, inovativního způsobu prodeje, IT podpory a/nebo vzdáleného přístupu do firmy apod.  To vše s cílem usnadnit malým podnikům a živnostníkům podnikání a fungování v on-line světě.

Malé a střední podniky a živnostníci dlouhodobě tvoří víc než 99 % všech podnikatelských subjektů v ČR, zaměstnávají téměř 60 % lidí a mají i sociální význam v regionu. „Jsou také extrémně citliví na ekonomické výkyvy, na rozdíl od velkých firem zpravidla nemají takové finanční zásoby a prostředky na investice. Apelovali jsme proto na mobilní operátory, aby jim za dobrých podmínek zpřístupnili nové služby nutné pro digitalizaci a on-line komunikaci. A ukázali tak, že jim jde o místo a obyvatele země, kde působí, protože i dostupné moderní služby zvyšují konkurenceschopnost,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

MSP a živnostníci mají mimo jiné zásadní význam pro rozvoj regionů. „Malé a střední podniky a živnostníci pomáhají formovat prostředí na lokální úrovni, přispívají ke komunitní soudržnosti a upevňování mezilidských vztahů. Jednoduše proto, že tam, kde bydlí majitel či majitelka, firma a živnostník zpravidla také působí a má sídlo,“ říká generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová.

„Komunikace a podnikání se během posledních dvou měsíců nesmírně rychle přesunula do digitálního prostředí. V praxi to znamená, že MSP a živnostníci potřebují mít dostatečné nástroje k tomu, aby tento trend využili a mohli fungovat dál, ideálně ještě lépe, například on-line poskytovat výrobky a služby,“ říká vládní zmocněnec pro digitalizace Vladimír Dzurilla.

Mobilní operátoři přislíbili, že nové nabídky zveřejní v průběhu dneška. „Jsme rádi, že operátoři výzvu MPO a AMSP vyslyšeli a připravili nové balíčky se širokým spektrem nástrojů pro digitalizaci. Věříme, že je i jejich snahou pomoci podnikatelům a živnostníkům zvládnout složitou ekonomickou situaci a připravit se na nové modely fungování,“ uzavírá náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Balíčky naleznete zde:

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ MPO Na základě výzvy MPO vznikly nové balíčky služeb pro digitalizaci_21_4_20


Kapacita programu COVID Praha byla po deseti minutách zcela vyčerpaná, příjem žádostí byl proto ukončen

 

Záruční program COVID Praha spuštěný dnes (21.4.2020) ráno v 8:00 h byl určen živnostníkům, malým a středním podnikům aktivním na území hlavního města Prahy pro přístup k provoznímu financování v návaznosti na zmírnění hospodářských následků způsobených opatřeními proti šíření koronavirové infekce známé jako COVID-19. Program připravila ČMZRB ve spolupráci s hlavním městem Praha, je financován z Operačního programu Praha – pól růstu a je určen k profinancování projektů realizovaných na území hlavního města Prahy.


Podpora s.r.o. bez zaměstnanců

 

Na základě četných dotazů z členské základny jsme navrhli podporu pro společnosti s ručením omezeným, které nemají žádné zaměstnance a nemohou tak pobírat ani podporu v rámci „pětadvacítky“ pro OSVČ, ani podporu v programu Antivirus (pokud si vyplácí odměnu jednatele). Dle dnešního (21.4.2020) oznámení vláda projedná návrh na příspěvek 500 Kč/den pro s.r.o. bez zaměstnanců.

 


ODPOVĚDI NA OTÁZKY KOLEM KORONAVIRU NABÍZÍ TAKÉ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE

 

Na AMSP ČR se obrací velká řada firem s otázkami k programu Antivirus. Vzhledem k tomu, že manuál k tomuto programu obsahuje kolize mezi Zákoníkem práce a zákonem o zaměstnanosti, dále nepřesnou metodiku, která jednou používá termín „vyplacená mzda“ a jindy „náhrada mzdy“ apod., doporučujeme firmám kontaktovat Státní úřad inspekce práce, jež odpovídá na dotazy, které se týkají také aktuální situace kolem epidemie koronaviru. Firmy na jeho stránkách mohou získat informaci, jak úřad vykládá některé pracovněprávní problémy nebo otázky bezpečnosti práce. Doporučujeme vyžádat si písemnou odpověď.

Více informací zde:
http://www.suip.cz/informace-o-koronaviru/


Podpora pro OSVČ bude až do června

 

Vláda na dnešním (20.4.2020) jednání schválila podporu pro OSVČ, kteří budou mít nárok na příspěvek ve výši 500 korun denně v rámci programu „Pětadvacítka“ až do 8. června. Za měsíc květen by tak měli získat podporu 15.000,- Kč. Podmínky by měly zůstat zachovány. Na podporu dosáhnou všechny OSVČ na hlavní i vedlejší poměr nebo studenti. Nesmí být ale zaměstnáni.

Více informací zde:
https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/ministerstvo-financi-predstavilo-pokraco-38228


ČMZRB spouští COVID Praha

 

Záruční program COVID Praha usnadňuje živnostníkům, malým a středním podnikatelům aktivním na území hlavního města Prahy přístup k provoznímu financování v návaznosti na zmírnění hospodářských následků způsobených opatřeními proti šíření koronavirové infekce známé jako COVID-19. Program ČMZRB připravila ve spolupráci s hlavním městem Praha, je financován z Operačního programu Praha – Pól růstu a je určen k profinancování projektů realizovaných na území hlavního města Prahy. Podmínkou pro získání této formy podpory je nutné mít vyřízený úvěr od některé ze spolupracujících komerčních bank (jde o téměř o všechny banky zaměřené na malé a střední podniky).

Příjem žádostí bude spuštěn 21. dubna 2020 v 8:00 h.

Více informací zde: https://www.cmzrb.cz/podnikatele/zaruky/zaruka-covid-praha/


Doporučená opatření Ministerstva zdravotnictví k uvolnění opatření 20.4.2020 (podnikatelé)

 

Ministerstvo zdravotnictví připravilo pozvolný plán návratu do běžného života. Uváděn do praxe bude jen za předpokladu, že se situace bude i nadále vyvíjet dobře. 

Preventivní požadavky ke všem povoleným provozovnám:

 • Dodržení odstupů minimálně 2 metry (doporučení plochy, resp. kapacity pro jednoho přítomného zákazníka nejméně cca 10 m2 prodejní plochy),
 • na místě dostupná dezinfekce rukou,
 • povinná ochrana horních cest dýchacích na obou stranách (zaměstnanec i zákazník),
 • manipulace personálu v rukavicích,
 • rukavice i pro klienty na vyžádání.

 

Specifické požadavky k boduFarmářské trhy a tržiště a další trhy a tržiště:

 • Zajistit odstupy mezi stánky, stolky neb jinými prodejními místy nejméně 2 metry,
 • aktivně bránit tomu, aby se zákazníci zdržovali v kratších vzdálenostech, než jsou 2 m,
 • umístit dezinfekční prostředky u každého prodejního místa,
 • povinná ochrana horních cest dýchacích na obou stranách (pracovník prodejních míst i zákazník)
 • zajistit, aby pracovníci prodejních míst nosili rukavice při kontaktu se zbožím a při přijímání plateb od zákazníků,
 • prodávat zboží bez možnosti ochutnávky nebo konzumace potravin a pokrmů nebo zkoušení oblečení na místě.

 

 1. Fáze uvolnění – 20. dubna 2020 zahrnuje:
 • Vysoké školy (vědecko-akademické instituce) – individuální aktivity v rámci studia na vysoké škole pro studenty v posledním ročníku studia vždy do max. počtu 5 studentů.
  Individuální konzultace; individuální zkoušky, zejména státní závěrečné nebo státní rigorózní zkoušky, kterými se řádně ukončuje studium; individuální přítomnost při laboratorních, experimentálních, uměleckých a praktických aktivitách a praxích nebo klinické a praktické výuce, které jsou nezbytné pro dokončení bakalářského, magisterského nebo doktorského studia, popř. dokončení bakalářských, diplomových nebo disertačních prací); individuální návštěvy knihoven a studoven pro všechny ročníky za účelem pouze příjmu či odevzdání studijní literatury.
 • Řemesla s provozovnou
 • Farmářské trhy a tržiště, další trhy a tržiště
 • Autobazary a autosalóny
 • Venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti v menších skupinách za přesně definovaných podmínek (sportovci s profesionální smlouvou, vrcholoví sportovci MO – AČR, MV ČR a VSC MŠMT)
 • Svatby do 10 lidí za specifických hygienických podmínek

Více informací naleznete zde:
https://koronavirus.mzcr.cz/doporuceni-mz-cr-k-uvolneni-opatreni-od-20-4-2020

Obrázek Uvolnění podnikatelských a dalších činností k 1. vlně ke stažení zde:
https://amsp.cz/wp-content/uploads/2020/04/facebook_1587330988052_6657748712512123169.jpg


Ošetřovné pro OSVČ se navyšuje na 80 % zpětně k 1.4.2020

 

Vláda schválila navýšení příspěvku na ošetřovné pro OSVČ na 80 %, a to zpětně od 1. dubna 2020. Pokud ošetřovné bylo čerpáno v dubnu jen několik dní a ukončeno, bude zbývajících 20 % doplaceno ze strany ČSSZ. Ošetřovné pro OSVČ bude nadále řešit MPO.

Více informací naleznete zde: https://www.mpo.cz/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/osetrovne-pro-osvc—vyzva-i–253750/


DE MINIMIS SE NAVYŠUJE NA 1 MIL. EUR

 

Z rozhodnutí Evropské komise se navyšuje podpora de minimis na 800 000 EUR pro podnikatelské subjekty v rámci podpory na pomoc proti šíření COVID-19. Tato podpora je slučitelná s dosavadní podporou ve výši 200.000 EUR.  Celkem by tedy měla být de minimis až 1 mil. EUR. Jde o nový typ podpory na r. 2020, tzv. dočasný rámec. Komise toto sdělení uplatňuje od 19. března 2020 s ohledem na hospodářský dopad ohniska nákazy COVID-19, který vyžadoval okamžitou akci. Toto sdělení je odůvodněno současnými výjimečnými okolnostmi a nebude použito po 31. prosinci 2020. Podpora nepřekračuje 800 000 EUR na podnik ve formě přímých grantů, návratných záloh, daňových nebo platebních výhod; všechna použitá čísla musí být hrubá, tj. před jakýmkoli odpočtem daně nebo jiného poplatku. U této podpory není možná kombinace podpor.

Více informací zde: https://ec.europa.eu/competition/state_aid/what_is_new/sa_covid19_temporary-framework.pdf

Co je podpora de minimis – Jednomu podnikateli nesmí být za jakákoliv tři po sobě jdoucí zdaňovací období poskytnuta podpora přesahující v součtu částku 200 000 EUR, v případě podpory podnikatele podnikajícího v odvětví silniční dopravy 100 000 EUR. Více informací zde: https://www.czechinvest.org/cz/Sluzby-pro-male-a-stredni-podnikatele/Chcete-dotace/OPPI/Radce/Verejna-podpora-a-de-minimis

Informace je rovněž na stránkách ÚOHS https://www.uohs.cz/cs/legislativa/verejna-podpora.html.


OSVČ dostanou dalších 15.000 Kč

 

Dosavadní podporu „pětadvacítku“ pro období 12.3.-30.4.2020 doplní jednorázová částka 15.000 Kč na měsíc květen 2020 pro OSVČ postižené koronavirovou krizí.


Splátky úvěrů a vouchery pro CK

 

Senát dnes (16.4.2020) schválil limit pro sankce živnostníkům za opožděné splátky úvěrů v rámci návrhu novely zákona o spotřebitelském úvěru. Nově se rozšiřuje okruh úvěrů, u nichž jsou stanoveny maximální sankce za opožděné splátky. Doposud se to týkalo jen úvěrů pro spotřebitele. Nově se ochrana bude vztahovat i na úvěry pro OSVČ. Při prodlení delším než 90 dnů nebude výše smluvní pokuty moci přesáhnout 0,1 procenta denně z dlužné částky. Součet všech smluvních pokut pak nesmí přesáhnout polovinu z celkové výše jistiny. Úrok z prodlení navíc po 90 dnech nesmí přesáhnout zákonnou výši.

Senát schválil také možnost odkladu splátek úvěrů a hypoték pro občany i firmy. Lidé i firmy budou moci v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na 3 nebo na 6 měsíců splácení úvěrů a hypoték. O přerušení musí banku požádat. Novela se vztahuje na úvěry sjednané před 26. březnem 2020. Moratorium se nevztahuje na úvěry sjednané po tomto datu, dále na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu. Splátky navíc nelze odložit u úvěrů, u nichž byl dlužník k 26. březnu 2020 ve více než 30ti denním prodlení.

Senát také odsouhlasil, aby cestovní kanceláře mohly za zrušené zájezdy poskytovat poukazy (vouchery). Ty mají platit do srpna 2021, poté bude mít klient nárok na vrácení peněz. Cestovky tak podle této novely mohou odložit vrácení peněz za již zaplacené zájezdy do září. Podmínkou ale je, že dluh v důsledku odstoupení od smlouvy vzniknul od 20. února do 31. srpna. Poukazy budou chráněny zárukou pro případ úpadku cestovní kanceláře. Vydávat se budou muset bez doplatku. Poukaz mohou odmítnout lidé spadající do takzvaných zvláště zranitelných skupin. Patří k nim senioři nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat.


COVID PRAHA a COVID III 

 

Navazujeme na naše avízo z 9.4.2020 a doplňujeme, že Magistrát hl.m.Prahy dnes (16.4.2020) potvrdil alokaci 600 mil. Kč pro podporu pražských podnikatelů skrze program COVID PRAHA, který vyhlásí ČMZRB v pondělí 20.4.2020 s příjmem žádostí od 21.4.2020. Program umožní záruky v objemu 1,9 mld. Kč. Hlavní podpora pro Prahu, především MSP a živnostníky, bude v COVID III, kde MPO potvrdilo podporu ve výši  150 mld. Kč provozních úvěrů a!!! kde se spuštění očekává na přelomu dubna a května. O parametrech záruky ještě probíhají jednání mezi vládou a komerčními bankami. Oba programy bude administrovat ČMZRB. Úvěry budou poskytovat spolupracující komerční banky a ČMZRB bude za ně vystavovat záruky. Bližší informace k programu zveřejní ČMZRB v nejbližších dnech na svém webu www.cmzrb.cz.


NÚKIB 16.4.2020 varuje před kybernetickými útoky, věnujte prosím zvýšenou pozornost el. komunikaci.


Hl. m. Praha odpustí nájem za předzahrádky restaurací na svých pozemcích.


Hl. m. Praha odpustí hotelům a penzionům místní ubytovací poplatky.


Zprostředkovatelé typu airbnb budou muset úřadům dávat údaje o uzavřených smlouvách.


Ministryně Maláčová avizuje, že program Antivirus (kurzarbeit) se téměř jistě prodlouží za 30. duben 2020.


OSA odpustí po dobu opatření provozovnám autorské odměny a umožní odklad plateb

 

Za období, kdy jste museli mít své provozovny zavřené, autorské odměny platit nebudete. Pokud jste již autorské odměny uhradili i na toto období, bude Vám částka vrácena nebo započtena na příští rok.

Více informací naleznete zde: 
https://www.osa.cz/blog/osa-intergram-a-dalsi-kolektivni-spravci-budou-kompenzovat-cast-autorskych-odmen-za-hudbu-a-nabidnou-moznost-odlozeni-plateb/


COVID kalkulačka – na co mají firmy, OSVČ a zaměstnanci v době koronaviru nárok?

 

Advokátní kancelář V4 Legal patřící do mezinárodní poradenské skupiny V4 Group ve spolupráci s Webscope.io připravili pro širokou veřejnost webovou aplikaci JakNaCovid.cz, která poradí, jak na jednotlivá kompenzační opatření.

(*Upozorňujeme současně, že tento produkt má pouze informativní charakter, situace se rychle mění a AMSP ČR nepřebírá odpovědnost za včasnou aktualizaci údajů v této aplikaci.)


VLÁDNÍ PLÁN ROZVOLŇOVÁNÍ OPATŘENÍ (brífink vlády 14. 4. 2020,17:50 h)

 

Plán má 5 etap, bude záležet na vývoji epidemiologické situace a nákazy Covid-19  a bude doprovázen podrobnými informacemi k podmínkám. Každá etapa bude vyhodnocována.

1.Fáze – 20. dubna 2020
– Řemesla s provozovnou;
– Farmářské trhy;
– Autobazary a autosalony;
– Venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti v menších skupinách za přesně definovaných podmínek (sportovci s profesionální smlouvou, vrcholoví sportovci;
– Svatby do 10 osob za specifických hygienických podmínek.

2. Fáze – 27. dubna 2020
– Provozovny do 200 m² pokud nejsou v nákupních centrech nad 5 000 m² (netýká se provozoven, které budou otevírány v dalších etapách).

3.Fáze – 11. května 2020
– Provozovny do 1 000 m², pokud nejsou v nákupních centrech nad 5 000 m² (netýká se provozoven, které budou otevírány v dalších etapách);
– Autoškoly;
– Posilovny a fitness centra bez využití zázemí (sprchy, šatny).

4.Fáze – 25. května 2020
– Restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky s prodejem přes výdejní okénko a v rámci venkovních (letních) zahrádek;
– Holičství a kadeřnictví, pedikúra, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby;
– Muzea a galerie, výstavní síně;
– Zoologické zahrady (uzavřené pavilony, jen venkovní výběhy).

5.Fáze – 8. června 2020
– Všechny provozovny v nákupních centrech;
– Provozovny nad 1000 m², které nejsou v nákupních centrech;
– Restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky – vnitřní prostory;
– Hotely a další ubytovací zařízení (včetně jejich restaurací a kaváren);
– Taxislužby (dosud nepovolené);
– Živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (tetování, piercing);
– Divadla, zámky, hrady a ostatní kulturní aktivity za přesně definovaných podmínek;
– Hromadné akce s odstupňovaným počtem účastníků;
– Kulturní, společenské, sportovní akce (do 50 osob);
– Zotavovací akce apod. pro děti do 15 let věku;
– Další včetně opatření v cestovním ruchu;
– Svatby za specifických hygienických podmínek;
– Zoologické zahrady (včetně vnitřních prostor).

Harmonogram ke stažení zde:
https://amsp.cz/wp-content/uploads/2020/04/A4-data-vlny-fin6_6.jpg
První čísla COVID II

 

Během necelých dvou dnů přijala Českomoravská záruční a rozvojová banka v rámci programu COVID II 5900 žádostí o vystavení bankovní záruky za úvěry komerčních bank v objemu přibližně 19 mld. Kč. To vše se odehrálo 2. a 3. dubna 2020. Ihned, jakmile byl příjem žádostí do COVID II uzavřen, počínaje nadcházejícím víkendem a dalšími dny včetně velikonočních svátků, ČMZRB již schválila 58 žádostí o vystavení záruky. První podnikatelé schválení v COVID II jsou ze všech odvětví, na které se ČMZRB primárně zaměřuje, tzn. jedná se o firmy působící jak ve strojírenství, stavebnictví, automobilovém průmyslu, textilním průmyslu, maloobchodu a velkoobchodu, tak i služeb cestovního ruchu nebo podniky navázané na gastronomii. Objem vystavených záruk je necelých 500 mil. Kč, což znamená, že byly zaručené úvěry v celkové hodnotě větší než 600 mil. Kč. Nejčastěji byly zaručovány úvěry poskytnuté Českou spořitelnou, ČSOB a Komerční bankou. V současné době se do programu COVID II zapojilo již 13 bank působících na českém trhu a s dalšími ČMZRB průběžně uzavírá smlouvy o spolupráci.


Vláda projedná podporu pro DPP

 

AMSP ČR ve svém vyjádření ve Velkých zprávách FTV Prima dne 8.4.2020 uvedla, že podpora pro DPP by mohla být jako další v pořadí po OSVČ a DPČ. Dle vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové dne 10.4.2020 projedná vláda v týdnu po Velikonocích (po 14.4.2020) návrh MF a MPSV na podporu osob pracujících na DPP, které byly postiženy opatřeními vlády ke koronaviru. Osoby pracující na DPP s příjmem do 10.000,- Kč neodvádějí žádné pojištění, tedy chybí jejich evidence u úřadů. DPP nad 10.000 Kč odvody již mají a jejich evidenci má ČSSZ. Podle dostupných údajů tak bude zjištěno, jak velké skupiny osob by se tato podpora týkala. Podpora se předpokládá v řádu několika tisíc, nižší než podpora pro OSVČ „pětadvacítka“.


Spuštěn příjem žádostí OSVČ o příspěvek 25.000 Kč

 

Na základě dnešního (9.4.2020) schválení Senátem spustilo Ministerstvo financí příjem žádostí o příspěvek 25.000 Kč pro OSVČ postižené koronavirem. Žádosti je možné podávat počínaje dneškem. Příspěvek je za období 12.3. – 30.4.2020. Příspěvek byl schválen v předložené podobě, tedy není zde již podmínka meziročního srovnání příjmů za 1.Q., bude se vztahovat i na podnikatele, kteří přerušili živnost v průběhu koronavirové krize, na podnikatele se sekundárním dopadem (průvodci, taxislužby), i na podnikatele se sezónními pracemi (vládní návrh uvádí vč. přerušení po 31. 8. 2019). Ti, kteří přerušili živnost a přihlásili se na Úřad práce, kde pobírali dávky v rozhodné době (tj. 12.3.-30.4.2020), budou moci také zažádat o tento příspěvek s tím, že živnost obnoví a dané období, kdy pobírali dávky od Úřadu práce, se od příspěvku 25.000 Kč odečte. Žádost se podává formou jednoduchého čestného prohlášení, kde se vyplní místně příslušný FÚ, identifikační údaje podnikatele, bankovní účet, datum a podpis. Tento bonus je osvobozen od daně, nebude uplatněn na nedoplatky, exekuce či výkon rozhodnutí. O příspěvek se může žádat elektronicky skrze datovou schránku, daňový portál, e-mailem, poštou, na podatelně nebo prostřednictvím sběrných boxů na FÚ. Na FÚ budou k dispozici i tištěné formuláře. Start vyplácení se předpokládá v 2. polovině dubna, nejdříve v pondělí 20.4.2020. Obvyklá doba výplaty bude 3-4 dny od podání žádosti. Na žádost budou mít podnikatelé ještě 60 dní po 30. dubnu 2020, tj. do 30.6.2020.

Více informace a formulář zde: 
https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/mf-spousti-primou-podporu-pro-zasazene-o-38055


Kurzarbeit – režim C

Příprava motivačního příspěvku pro firmy, které „jedou“, je v projednávání týmů MPO a MPSV, detaily budou oznámeny v týdnu po Velikonocích.


Lhůta pro stažení cigaret se starým kolkem se prodlužuje

Na vládě prošel další návrh MF, který prodlužuje lhůtu pro stažení cigaret se starým kolkem o 1 měsíc do konce června. Prodej těchto cigaret se ale neprodlužuje, úplný náběh nových sazeb spotřební daně se ponechává na 1. června.Z brífinku po jednání vlády 9. 4. 2020, 14:00 h:

 

Vláda obnovila činnost NERV

Národní ekonomická rada vlády (NERV) obnovuje svou činnost jako poradenský, nezávislý orgán zodpovědný za její svolávání a koordinaci je vicepremiér Karel Havlíček, který není jejím členem. Členy NERVu jsou osobnosti z ekonomické, podnikatelské a sociální sféry. NERV má 15 členů: p. Solomon (ČS), p. Juchelka (KB), p. Singer (Generali), p. Wojnar (Škoda Auto), p. Beneš (ČEZ), p. Jonák (Coca-Cola, SP ČR), p. Dlouhý (HK ČR), p. Havrlant (Rockaway Capital), p. Bartoníček (02), p. Prokop (sociolog), p. Jurajda (vědecký pracovník CERGE-EI), p. Švejnar (ekonom, Centrum pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku), p. Zámečník (ekonom). p. T. Sedláček (ekonom), p. Kovanda (ekonom). Čeká se na vyjádření nově navržené členky paní Švihlíkové (ekonomka). Týmy NERVu fungují už několik týdnů.

Vláda avizuje otevírání dalších provozoven

Nouzový stav je prodloužen do 30.4.2020. Vláda avizuje otevírání dalších provozoven, na scénáři se pracuje a bude dokončen během Velikonočních svátků ve spolupráci MPO, MZDR a epidemiologů. Po monitoringu zkušeností v zahraničí nebudou kroky v ČR k otevření provozoven připraveny jako oborové, ale podle m2 z cílem zachovat eliminaci shlukování lidí. Proces bude několikatýdenní, již v týdnu po Velikonocích budou moci otevřít další provozovny, vláda sdělí 3 dny předem, představa už je. Předpokládá se také otevření farmářských trhů s podmínkou přísných hygienických opatření, bez konzumace na místě.

COVID III. pro velké firmy avizován v 2.polovině dubna

Program COVID III. pro velké podniky je avizován ke spuštění ke konci dubna

COVID Praha

Program COVID pro pražské podnikatele je připraven ze strany MPO, čeká se na zdroje od Magistrátu hl.ml.Prahy, očekává se rozhodnutí v týdnu po Velikonocích.ABB spolu s AMSP ČR přichází s nabídkou bezplatného zapůjčení robota

 

Pro mnohé české firmy, jež se aktuálně zabývají výrobou ochranných pomůcek (štíty, filtry atd.) je limitujícím faktorem pro investici do robotizace „dočasnost“ aktuálního vývoje. Mají oprávněnou obavu, že jakmile se vlna přežene, jednalo by se do budoucna o nevyužitou investici. ABB ve spolupráci s AMSP ČR proto nabízí možnost bezplatného zapůjčení a též naprogramování (plus uvedení do provozu) robota pro takovéto účely.

Nabídka se týká pouze členů AMSP ČR.

Kontakt pro případné zájemce:

Vítězslav Lukáš
Country Managing Director ABB Czech Republic
Local Business Manager Robotics and Discrete Automation
ABB s.r.o.
BB Centrum Delta II
Vyskočilova 1561/4a
140 00, Praha 4, CZ
Mobile: +420 731 552 208
Tel.: 800 312 222 (from abroad: +420 597 468 940)
www.abb.cz


FACEBOOK POMÁHÁ S KOMUNIKACÍ A BOJI PROTI DEZINFORMACÍM

 

Zamezení šíření misinformací a škodlivého obsahu o koronaviru je naší prioritou.

 • Reklamní politika – Dočasně zakazujeme reklamu a komerční inzeráty na prodej zdravotních roušek. Naše týmy nejen intenzivně monitorují situaci kolem COVID-19, ale v případě, že se lidé pokusí zneužít současného stavu veřejné nouze pro svůj prospěch, jsou také připraveny upravit naše Zásady komunity.
 • Falešné zprávy – Začali jsme odstraňovat obsah s falešnými tvrzeními nebo konspiračními teoriemi, jež byl nahlášen vedoucími světovými zdravotnickými organizacemi a lokálními autoritami a který může lidem, kteří mu uvěří, způsobit újmu. Děláme to navíc v rámci našich současných politik odstraňování obsahu, který může způsobit fyzickou újmu. Přesto, že spoléháme, že nám naše komunity zavádějící obsah ohledně koronaviru nahlásí, v případě, že na takový obsah osobně narazíte, pošlete mi prosím URL adresy a já je okamžitě nechám zkontrolovat.
 • Kredity na reklamu – Podporujeme orgány veřejné správy jak technicky, tak poskytnutím kreditů na reklamu, díky kterým mohou komunity oslovit se smysluplnými a věrohodnými informacemi o koronaviru. Již jsme začali jednat ohledně kreditů na reklamu s komunikačním týmem českého Ministerstva zdravotnictví.
 • Informační zprávy Facebooku – Sdíleli jsme speciální zprávu ve Vybraných příspěvcích pro všechny uživatele Facebooku v Česku, odkazující na oficiální stránku českého Ministerstva zdravotnictví (odkaz: https://koronavirus.mzcr.cz/). Tato zpráva se dostane ke 100 % českých uživatelů Facebooku, kteří uvidí tuto zprávu opakovaně několikrát v následujících týdnech.
 • Lokalizovaný vyhledávač Facebooku – Pokud uživatel v Česku vyhledává na Facebooku heslo koronavirus, zobrazíme mu malý informační box a nasměrujeme ho na oficiální stránky českého Ministerstva zdravotnictví (odkaz: https://koronavirus.mzcr.cz/).
 • WhatsApp API – V současnosti navazujeme na WhatsAppu v rámci podnikatelské API (programátorského rozhraní aplikace) spolupráci s ministerstvy zdravotnictví. Většina těchto služeb je založena na nabídkovém chatbotovi, stejně jako nedávno spuštěný chatbot pro Světovou zdravotnickou organizaci. Pokud by se Vám to zdálo vhodné a potřebné i ve Vašem případě, dejte nám prosím vědět.
 • CrowdTangle Live Displays – Pokud Vy a Vaše týmy máte zájem sledovat, co se ohledně COVID-19 diskutuje na Facebooku a Instagramu, můžete využít i tento nástroj. Připravujeme nástroj – souhrnný přehled aktivit na sociálních médiích nazvaný CrowdTangle Live Displays, jenž bude shromažďovat různé facebookové a instagramové účty a jejich příspěvky. Nyní připravujeme lokální verze tohoto nástroje pro různé země. Tento přehledový nástroj Vám umožní zdarma sledovat klíčové informace z Facebooku a Instagramu, v reálném čase a na vyžádání. Komunikační oddělení a koordinátoři opatření proti COVID-19 mohou rychle sledovat klíčové zdroje komunikace na jednom přehledném místě a předat tak kompetentním autoritám a policymakerům širší přehled reakcí od médií, vládních agentur a politiků aktivních na Facebooku a Instagramu.
 • Data for Good – Abychom pomohli k efektivní reakci na COVID-19, můžeme výzkumníkům a správním institucím poskytnout mapu hustoty zalidnění v rámci facebookové iniciativy Data for Good. K této mapě můžeme poskytnout také 6 demografických složek, které ukazují počty zastoupení žen, mužů, dětí, mládeže a žen v reproduktivním věku v populaci. Mapy jsou ke staženína této stránce.
 • Kontakt se složkami vymáhání práva – příslušný tým Facebooku má na starosti kontakt s autoritami pro vymáhání práva. V případě, že by české autority potřebovaly záznamy z Facebooku nebo Instagramu, nechť kontaktují pana Birgera Witta (birgerwitt@fb.com).

 

POMOZTE UŽIVATELŮM A MÍSTNÍM PODNIKŮM KOMUNIKOVAT ONLINE

 

 • Záchranné složky a vládní organizace

Oznámili jsme, že nabízíme Workplace Advanced (naše komunikační řešení pro podniky a organizace) pro záchranné složky a vládní organizace zdarma na 12 měsíců.

Víme, že nyní je více než jindy důležité, aby se lidé v klíčových rolích a pozicích mohli soustředit na svou záslužnou práci, i když spolu nemohou být osobně. Využívaná technologie bude v tomto směru klíčová, pokud ovšem situaci ulehčí a nezkomplikuje. Zásadní jsou tedy nástroje, které je snadné použít bez většího zaškolování. Tedy řešení, která fungují jak na počítači, tak na mobilu. Znamená to platformu spojující všechny, ať už musí pracovat odkudkoli. Pokud by to Vaši organizaci zajímalo, najdete veškeré potřebné informace v tomto příspěvku na blogu.

 • Místní komunity

Víme, že malé a střední podniky v Česku mohou kvůli světovému rozšíření COVID-19 zažívat výpadky.

Naslouchali jsme malým podnikům, abychom porozuměli, jak jim co nejlépe pomoci. Naprosto zřejmé je, že finanční pomoc jim pomůže překlenout toto období a zaplatit zaměstnance, kteří nemohou přijít do práce. Proto dnes oznamuji, že Facebook investuje 100 milionů dolarů na pomoc 30 000 malých podniků ve více než 30 zemích, kde naši zaměstnanci žijí a pracují.

Chceme podnikům zjednodušit hledání pomoci a využití školení a podpory od našich týmů. Vytvořili jsme proto specifickou stránku s tipy a zdroji pro malé a střední podniky přítomné na Facebooku.

V době, kdy školy jsou zavřené a podniky musí pracovat na dálku, jsme rádi, že můžeme našim uživatelům poskytnout nástroje a informace o tom, jak fungují, aby mohli pracovat online. Pro mnohé, včetně škol, jsou velmi užitečným řešením Skupiny na Facebooku. (ODKAZ) Dovolte mi prosím také, abych Vás informovala, že základní verze Workplace, našeho komunikačního řešení pro podniky, je k dispozici zdarma.

Jelikož musí studenti studovat z domu a učitelé se musí na tuto situaci rychle adaptovat, vyvíjíme zdroj pro školy na podporu učitelů a studentů s komplexním informačním balíčkem o řešeních a informacích, které mohou být užitečné pro pedagogy. O těchto aktualizacích Vás budu informovat, jakmile budou k dispozici.

Abychom bojovali proti šíření COVID-19, musíme přesvědčit naše komunity, aby zůstaly doma. S ohledem na tento cíl jsme vyvinuli prvotní verzi odznaku profilu s hashtagem „#zustandoma“. Rádi bychom s Vámi spolupracovali na aktivaci tohoto odznaku. Prosím, dejte nám vědět, zda Vás bude zajímat a zda budete mít nějaké návrhy designu.

Naší prioritou v této těžké době je pomáhat našim komunitám v České republice. Pokud by kterékoli z výše uvedených řešení bylo pro Vás a Vaši instituci užitečné, neváhejte se na mě obrátit.

Rádi bychom Vás ujistili, že jsme teprve na začátku těchto aktivit a chceme udělat více. Týmy v celé naší společnosti každý den pomáhají komunitám na Facebooku. Ať se stane cokoli, budeme se snažit pomáhat našim uživatelům překonat toto bouřlivé období.

Ráda se s Vámi opět spojím, jakmile budeme moci nabídnout další podporu. Všechny souhrnné informace o úsilí Facebooku ke COVID-19 naleznete na této stránce.

 

S pozdravem,

Gabriella Cseh


Příspěvek pro OSVČ ve výši 25.000 Kč schválen sněmovnou

 

Dnes (8.4.2020) schválila sněmovna příspěvek pro OSVČ postižené opatřeními vlády ke koronaviru ve výši 25.000 Kč za období 12.3. – 30.4.2020. Příspěvek byl schválen v předložené podobě, tedy není zde již podmínka meziročního srovnání příjmů za 1.Q., bude se vztahovat i na podnikatele, kteří přerušili živnost (vládní návrh uvádí po 31. 8. 2019). O příspěvek bude možné žádat u finančního úřadu, formulář bude zveřejněn 9.4.2020. Půjde o jednostránkovou žádost, kde se vyplní identifikační údaje, číslo účtu a přiloží se čestné prohlášení. Tento bonus je osvobozen od daně. O příspěvek se může žádat skrze datovou schránku, daňový portál, e-mailem, poštou, na podatelně nebo prostřednictvím sběrných boxů na FÚ. Na žádost budou mít podnikatelé ještě 60 dní po 30. dubnu 2020, start vyplácení se předpokládá v 2. polovině dubna.

Následovat bude projednání návrhu v senátu dne 9.4.2020 a podpis prezidenta.

Více informací na webu MF zde:
https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/mf-spousti-primou-podporu-pro-zasazene-o-38055

Nejčastější otázky a odpovědi zde:
https://www.mfcr.cz/cs/o-ministerstvu/sluzby-verejnosti/komunikace-s-verejnosti/casto-kladene-otazky/kompenzacni-bonus-pro-osvc-ve-vysi-25-ti-38072


Moratorium na splátky úvěrů, hypoték a půjček schváleno sněmovnou

 

Sněmovna dne 8.4.2020 schválila návrh vlády k zavedení odkladu všech hypoték a úvěrů podnikatelů i spotřebitelů u bankovních i nebankovních institucí. Týká se všech úvěrů před 26. 3. 2020. Odklad bude možný na 3 nebo 6 měsíců dle volby klienta banky, k čemuž se bude muset klient aktivně přihlásit, jinak běží dále splátkový režim jako doposud. Pokud klient požádá o odklad, banka nebude zkoumat a zařadí do moratoria. Odklad se týká i úroků, splátky se dále nenavýší, pouze se prodlouží doba splácení. U podnikatelských úvěrů fyzických osob jde o odklad jistiny + úroku, u právnických osob pouze o odklad jistiny, úroky se platí i v průběhu moratoria. Smluvní úroky zůstávají v původní výši, tzn. odkládá se vše mimo úroků právnických osob. Spotřebitelské úvěry budou ve stejném režimu, týká se právnických i fyzických osob. Strop úroků se stanoví jako repo sazba (max. základní úroková sazba ČNB) + 8 %, tedy 9 % (na ochranu spotřebitele, neboť úroky od nebankovních institucí jsou velmi vysoké). Klient si opět může vybrat odklad na 3 nebo 6 měsíců a aktivně se přihlásí. Tento režim bude bez poplatků. Moratorium se netýká revolvingu, faktoringu, kontokorentu, operativního leasingu, kreditních karet a nesplácených úvěrů. Začátek ochranné doby je 1. den v měsíci po podání žádosti, max. do 31.10.2020.

Následovat bude projednání návrhu v senátu dne 9.4.2020 a podpis prezidenta.


Moratorium na nájemné schváleno sněmovnou se změnou

 

Sněmovna dne 8.4.2020 změnila návrh vlády na moratorium pro firmy v nájmu, které byly postiženy opatřením vlády ke koronaviru (od 12.3. zavřené provozovny, maloobchod, služby apod.), o odkladu nájemného do 30.6.2020 s platností od 12.3.2020 s tím, že ochranná doba pro ně je po dobu téměř 2 let, do 31.3.2022. Nájemce je povinen doplatit odložené nájemné nově již do 31.12.2020. V době odkladu nájemného, tedy do 30.6.2020, nemůže pronajímatel dát nájemci výpověď z důvodu neplacení nájemného.

Následovat bude projednání návrhu v senátu dne 9.4.2020 a podpis prezidenta.


Informační telefonní linka Finanční správy: 225 092 392

 

Ministerstvo financí připravilo pro poplatníky zasažené současnou situací liberační balíček, který přináší faktické posunutí podání přiznání k dani z příjmu fyzických a právnických osob o tři měsíce do 1. července 2020. Individuálně promíjí pokuty za opožděné tvrzení všech daní v případech, kdy daňový subjekt prokáže důvody související s koronavirem. Fakticky posouvá také účinnost závěrečné fázi EET o tři měsíce do 1. srpna. Během této doby bude Finanční a Celní správa postupovat s maximální tolerancí a plnit pouze poradní funkci. Hlavní informační telefonní linka Finanční správy je dostupná na čísle 225 092 392. K dispozici je od pondělí do pátku v čase 9:00-17:00, připraveno kvalifikovaně odpovídat a radit je více než 100 metodiků. Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi a všechny další potřebné informace najdete na informační stránce Finanční správy.


Liberační balíček daňových opatření ke koronaviru

 

Obsahuje informace k přiznání k dani z příjmu, záloze na daň z příjmu, k dani z nemovitosti, k posečkání úhrady daně (např. DPH), pozastavení povinnosti k EET. Připravuje se i zpětné uplatnění daňové ztráty.

Více informací naleznete zde:
Letak_2020-03-26_Liberacni-balicek-danovych-opatreni-kvuli-koronaviruVláda avizuje další uvolnění po Velikonocích

 

Pendleři – minimální pobyt v zahraničí bude zkrácen ze tří na dva týdny plus zůstává následná dvoutýdenní karanténa po návratu. Týká se sociálních a zdravotních služeb a pracovníků kritické infrastruktury.

Farmářské trhy – předpokládá se jejich povolení po Velikonocích současně s povinným zajištěním požadovaných hygienických opatření (dezinfekce k dispozici pro zákazníky, rozestupy mezi stánky apod.).


DATOVKA POMÁHÁ! Společná výzva podnikatelům i občanům: Zřiďte si datovou schránku a pomozte sobě i svému úřadu

 

Praha, 7. 4. 2020. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se připojuje k výzvě spolu s Hospodářskou komorou ČR, Svazem měst a obcí ČR, Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů ČR, ICT unie a Iniciativou Podejto.cz. Speciální podporu výzvě přislíbila společnost SYSCAE, která je připravena vybavit zdarma ochrannými štíty pracovníky CzechPOINTů.

Občané mohou zřizovat datové schránky na počkání a bezplatně i v době nouzového stavu. Ministerstvo vnitra přijalo výzvu místopředsedy výboru pro veřejnou správu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a místopředsedy ODS Martina Kupky, aby ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví upravilo úřední hodiny na CzechPOINTech a umožnilo tak rychlé založení datové schránky občanům, podnikatelům a neziskovým organizacím, kteří ještě datovou schránku nemají.

Více informací naleznete zde:
https://amsp.cz/datovka-pomaha-spolecna-vyzva-podnikatelum-i-obcanum-zridte-si-datovou-schranku-a-pomozte-sobe-i-svemu-uradu/


Leták pro prodejny k vytištění

 

V návaznosti na usnesení vlády č. 395 ze včerejšího dne https://apps.odok.cz/attachment/-/down/RCIABNFACMUP, kterým bylo schváleno mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví z 6.4.2020 viz:  https://apps.odok.cz/attachment/-/down/RCIABNFACPD5 , je k dispozici leták Ministerstva průmyslu a obchodu, který si mohou provozovatelé prodejen vytisknout a vyvěsit ve svém obchodě a bude tím splněn bod č. 2 uvedeného mimořádného opatření.

 

Soubory ke stažení zde:
COVID A4 fin3 print
COVID A4 fin3


Z brífinku po jednání vlády 6. 4. 2020, 17:40 h:

Uvolnění rekreačních individuálních sportů od zítřka 7.4.2020

Vláda dnes 6.4.2020 schválila uvolnění režimu rekreačních volnočasových individuálních sportů, a to venkovních. Individuální běh, jízda na kole v lese bude povolena bez roušky. Je třeba dodržovat nadále 2 m odstup.

 

Uvolnění sběru a výkupu surovin vč. kompostáren od zítřka 7.4.2020.

Uvolnění vstupu do hobbymarketů, stavebnin, železářství, servisů jízdních kol apod. od čtvrtka 9.4.2020.

Další uvolňování maloobchodních prodejen je podmíněno situací s vývojem nákazy v ČR po Velikonocích.

 

Přísnější hygienická pravidla doprovázejí uvolněné režimy

Zákazníci v otevřených obchodech musí dodržovat min. 2m odstup (mimo rodiny, doprovodu ZTP apod.), současně musí prodejny povinně zabezpečit u vchodu i východu dezinfekční prostředky pro zákazníky, jednorázové igelitové rukavice a dále zóny pro zákazníky s 2m odstupem uvnitř (fronty u pokladen) i venku. Vyvěšeny musejí být informace zákazníkům – ty poskytne MPO, MZDR nebo Úřad vlády během úterý/středy (7.-8.4.2020) na svých webových stránkách jako hotový leták k vytištění.

 

Odklad vrácených plateb cestovních kanceláří

Sněmovna zítra 7.4.2020 projedná na návrh MMR odklad vrácených plateb uhrazených zákazníkem u cestovních kanceláří a agentur, které nemají zdroje na vratky (již uhrazené pobyty v hotelích, letenky leteckým společnostem apod.). Zaplacená částka bude nabídnuta zákazníkovi formou poukazu (voucheru), ve stejné hodnotě, který bude moci vyčerpat do 31.8.2021 nebo po skončení ochranné lhůty si nechat proplatit. Zároveň do 31.8.2021 běží ochranná lhůta pro CK. Voucher mohou odmítnout senioři a ZTP. Cílem vlády je odvrátit celkový kolaps českých cestovních kanceláří.

 

Povolení výjezdů do zahraničí od 14.4.2020

Dnešní (6.4.2020) usnesení vlády mění režim výjezdů občanů do zahraničí za účelem nezbytně nutných aktivit – služební cesta, montáž, technická oprava, návštěva lékaře nebo příbuzného. Po návratu do ČR je povinná 14ti denní karanténa. Podrobnosti oznámí ministr vnitra 7.4.2020 na své tiskové konferenci.

 

NERV – obnovení činnosti

MPO navrhuje obnovení činnosti Národní ekonomické rady vlády – na dnešním zasedání vlády (6.4.2020), odloženo na 8.4.2020.

 

Moratorium nájemné

Vláda schválila 6.4.2020 změnu moratoria pro firmy v nájmu, které byly postiženy opatřením vlády ke koronaviru (od 12.3. zavřené provozovny, maloobchod, služby apod.), o odkladu nájemného do 30.6.2020 s platností od 12.3.2020 s tím, že ochranná doba pro ně je po dobu téměř 2 let, do 31.3.2022. Změnou je, že moratorium se nebude vztahovat na služby (ty musí nájemník uhradit), ale pouze na čisté nájemné. V této ochranné době do 30.6.2020 nemůže pronajímatel dát nájemci výpověď z důvodu neplacení nájemného. V jednání je participace všech 3 stran (pronajímatel, nájemce, stát), hledá se cesta po vzoru Slovenska, prostor do do 30.6.2020. Otázkou zůstává, kdo bude tyto úkony ve státní sféře administrovat.

 

Program COVID pro pražské podnikatele

Připravuje ČMZRB, obdoba COVID II., spuštěn bude do Velikonoc, přes 500 mil. Kč uvolňuje Magistrát hl.m.Prahy a dalších 400 mil. Kč MPO, celkem je alokováno 4-5 mld. Kč na 2 výzvy. Jde o úvěr, tedy nebude schválen pro firmy se záporným vlastním kapitálem, nulovým majetkem nebo s fatálními problémy už z loňského roku apod.

 

Program COVID pro velké podniky

Připravuje ČMZRB pro podniky nad 250 zaměstnanců, spuštěn bude 12.4.2020, příjem žádostí u ČMZRB se předpokládá v 2.polovina dubna 2020, celková alokace bude min. 20 mld. Kč.

 

Ošetřovné pro OSVČ

MPO přijalo celkem 37.000 žádostí za 4 dny, vše elektronicky, na konci tohoto týdne (9.4.2020) se začne proplácet tak, aby do 25.4.2020 bylo vše žadatelům zaplaceno. Více informací a formuláře zde: https://www.mpo.cz/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/osetrovne-pro-osvc—vyzva-i–253750/Platforma SPOJUJEME ČESKO / CovPoint A VÝZVA AMSP ČR

 

AMSP ČR se připojuje ke specializovanému týmu složenému ze zástupců agentury CzechInvest, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva zdravotnictví. Za podpory Svazu průmyslu ČR pomáhá v boji proti Covid-19 zejména propojováním potřeb s nabídkami firem.

Tým vznikl již před časem jako reakce na novou situaci, která vytváří i zcela nové potřeby a kapacity, jak na straně státu, tak na straně trhu. Misí týmu je propojit co nejvíce firem ochotných pomoci státu s příslušnými orgány a zároveň spojovat současnou poptávku a nabídku firem tak, aby jejich spolupráce byla co nejefektivnější a pomohli jsme tak zmírnit dopady této situace.

Platforma CovPoint je na adrese:  www.covpoint.org  a je součástí široké škály aktivit připravených státem a dalšími partnery pro podporu řešení současné situace „Spojujeme Česko“, viz:  www.spojujemecesko.cz .

Podpůrné programy MPO pro české firmy (firmy s produkcí v ČR) pro rozšíření výroby a inovativní řešení proti COVID-19:

 • Program MPO „Country for the Future“, výzva v podprogramu „Inovace do praxe“ – větší projekty zaměřené na zavádění inovací v podnicích, včetně pořízení know-how, pořízení potřebných technologií či certifikace nových výrobků před samotným spuštěním výroby či poskytováním služby. V soutěži mohou být podpořeny projekty například v odvětví zdravotnické techniky a aplikací, které přinášejí nový nebo podstatně vylepšený výrobní postup nebo poskytování služeb. Dále projekty ve všech odvětvích podnikání, zaměřené na zavádění takových inovativních provozních či logistických procesů, které sníží rizika šíření nakažlivých onemocnění. Zejména jde o projekty zvyšující míru digitalizace, automatizace či schopnosti organizace pružně reagovat a přizpůsobovat se podobným výjimečným situacím.: výzva 300 mil. Kč
  https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/mpo-podpori-inovativni-firmy–ktere-bojuji-s-pandemii-koronaviru—253816/

 

Výzva AMSP ČR k výše uvedenému:

AMSP ČR žádá vládu o stanovisko k povinnosti (ne)realizovat výběrová řízení při pořizování technologií nutných k rychlému zahájení výroby zdravotnických a ochranných prostředků (program Technologie COVID)

Cílem programu je dotovat stroje a zařízení, umožňující zahájení rychlé výroby nezbytných zdravotnických a ochranných pomůcek, využitelných v boji proti epidemii COVID19. Vyhlášení této dotační výzvy velmi vítáme. Je však třeba upozornit na základní úskalí spočívající v povinností příjemce dotace realizovat výběrová řízení dle Pravidel pro výběr dodavatelů OPPI u všech nákupů nad 2 miliony Kč. Příprava a realizace takové výběrového řízení zabírá v průměru 2-3 měsíce, čímž se celospolečensky žádoucí efektivita každého projektu zásadně zpožďuje, ne-li vytrácí. Např. cena velkokapacitní 3D tiskárny vhodné pro výrobu respirátorů se pohybuje okolo 13 mil. Kč, tzn. režimu výběrového řízení by taková investice podléhala. Obdobně i další důležité technologie, jak vyplývá z komunikace s výrobci a dodavateli zdravotnických pomůcek.

Dovolujeme si požádat o zrušení povinnosti realizovat výběrová řízení u projektů podpořených v tomto dotačním programu, případně v programech obdobných, tedy bezprostředně reagujících na současnou epidemiologickou situaci (Např. další plánovaný program MPO  Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19). V těchto programech doporučujeme nahradit povinnost výběrových řízení zpětným doložením faktu, že investice byla zrealizována za ceny v místě a čase obvyklé. Tím bude zajištěna požadovaná rychlost potřebných dodávek a výroby.


GASTRO-DOPORUČENÍ OCHRANNÝCH OPATŘENÍ PRO ZNOVUOTEVŘENÍ RESTAURACÍ


Evropská rezoluce MSP za účasti AMSP ČR

 

AMSP ČR se minulý týden zúčastnila jako pozorovatel zasedání největší evropské konfederace pro malé a střední podniky a živnostníky „European Entrepreneurs CEA-PME“, na kterém byla s naší podporou schválena přiložená rezoluce. Jde zejména o výzvu k finanční podpoře pro evropské MSP ve výši 1 bilion EUR, která by měla odstartovat nejpozději do měsíce s příjmem žádostí dozačátku června a pravidlem „platby do 7 dní“ od státu.

Coronavirus Impact Resolution 20200402 def


Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

 

Ministryně financí Alena Schillerová vyslyšela argumenty AMSP ČR a chystá výrazné zmírnění podmínek pro přiznání pětadvacetitisícové podpory. Podmínka poklesu příjmů z návrhu zcela zmizí, bonus navíc budou moci získat třeba i podnikající studenti.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/koronavirus-osvc-podnikatele-alena-schillerova-ministerstvo-financi.A200403_135013_ekonomika_vov


AMSP ČR navrhla zjednodušení pravidel pro výplatu náhrady 25.000 Kč pro OSVČ

 

Praha, 3. dubna 2020. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) již dříve sdělila, že vítá postoj vlády týkající se schválení nějakého mechanismu kompenzace pro živnostníky, aby při nemožnosti pracovat nezůstali na čistém dně. Protože u nás chybí krizová legislativa, na podobný scénář nebyl nikdo připraven. I to je důvod, proč došlo k natolik nešťastnému nastavení parametrů pomoci živnostníkům, na niž by řada z nich vůbec nedosáhla.

Více informací naleznete zde:
https://amsp.cz/amsp-cr-navrhla-zjednoduseni-pravidel-pro-vyplatu-nahrady-25-000-kc-pro-osvc/


„Pětadvacítka“ – AMSP ČR žádá o změnu

 

Na dnešním jednání (2.4.2020) v týmu ministryně financí A. Schillerové navrhla AMSP ČR zjednodušení pravidel pro výplatu náhrady 25.000 Kč pro OSVČ vč. rozšíření na podnikatele, kteří v obavách přerušili podnikání. S napětím očekáváme finální rozhodnutí.


Pro velký zájem o záruční program COVID II došlo ke změně výzvy. Proto ČMZRB obnovuje příjem žádostí do 1. kola, které bude otevřené do 3. dubna 2020, 23:59 hodin.

 

Žádosti a přílohy do programu COVID II se přijímají pouze na oficiálních formulářích, žádost včetně příloh naleznete zde.


COVID II. za půlden naplněn, další kolo 20. dubna 2020

 

První kolo záručního programu COVID II bylo naplněno. O záruku za provozní úvěr požádalo více než 700 živnostníků, malých a středních podniků. Hodnota předložených úvěrů přesahuje 1,5 miliardy korun. Všechny žádosti budou vyhodnoceny v následujících 10 pracovních dnech. Druhé kolo programu COVID II bude spuštěno 20. dubna 2020.


Zveřejněný manuál MPSV pro kurzarbeit (Antivirus) považuje AMSP ČR za skandální!

 

MPSV dnes 2.4.2020 v 10:00 h zveřejnilo podrobný manuál pro zaměstnavatele k Programu Antivirus, bohužel uvádí, že má pouze INFORMATIVNÍ charakter a bude postupně aktualizován. 

Zveřejněný manuál MPSV pro kurzarbeit (Antivirus) vč. níže uvedené tabulky naleznete zde:
https://www.mpsv.cz/documents/20142/1443715/Manual_Program_Antivirus.pdf/eacabb67-657a-42d3-2279-82ae3280b1fa

Více informací zde:
https://www.mpsv.cz/web/cz/antivirus


Vyjádření AMSP ČR k „Pětadvacítce“

AMSP ČR vítá, že vláda schválila pro živnostníky nějaký mechanismus kompenzace, aby nezůstali na čistém dně. S parametry posuzování nároku spokojeni nejsme, není to šťastně nastaveno ani komunikováno. Navržený režim nezohledňuje přirozený růst tržeb, typicky kvůli inflaci. Zásadní vliv na tržby obecně měl poměrně rapidní nárůst vstupů za poslední rok, což v reálu může znamenat nárůst tržeb a přitom současné snížení marže. Také se nám nelíbí, aby byli potrestáni živnostníci za svůj růst, to jest kdo meziročně rozvinul svůj byznys, tak má pochopitelně fakturaci vyšší, ale to neznamená, že nyní nemá potíže a že není na nule. Rozhodně požadujeme, aby se podpora týkala i všech OSVČ, kteří v březnu přerušili živnost díky nejasné situaci a absenci informací, jaká pomoc pro ně bude.Z brífinku po jednání vlády 1.4.2020, 18:55 h

Moratorium na splátky úvěrů, hypoték a půjček

Vláda schválila 1.4.2020 návrh zavedení odkladu všech hypoték a úvěrů podnikatelů i spotřebitelů u bankovních i nebankovních institucí. Týká se všech úvěrů před 26. 3. 2020. Odklad bude možný na 3 nebo 6 měsíců dle volby klienta banky, k čemuž se bude muset klient aktivně přihlásit, jinak běží dále splátkový režim jako doposud. Pokud klient požádá o odklad, banka nebude zkoumat a zařadí do moratoria. Odklad se týká i úroků, splátky se dále nenavýší, pouze se prodlouží doba splácení. U podnikatelských úvěrů fyzických osob jde o odklad jistiny + úroku, u právnických osob pouze o odklad jistiny, úroky se platí i v průběhu moratoria. Smluvní úroky zůstávají v původní výši, tzn. odkládá se vše mimo úroků právnických osob.Spotřebitelské úvěry budou ve stejném režimu, týká se právnických i fyzických osob. Strop úroků se stanoví jako repo sazba + 8 %, tedy 9% (na ochranu spotřebitele, neboť úroky od nebankovních institucí jsou velmi vysoké). Klient si opět může vybrat odklad na 3 nebo 6 měsíců a aktivně se přihlásí. Tento režim bude bez poplatků. Moratorium se netýká revolvingu, faktoringu a úvěru na platebních kartách.

Moratorium na nájemné

Vláda schválila 1.4.2020 moratorium pro firmy v nájmu, které byly postiženy opatřením vlády ke koronaviru (od 12.3. zavřené provozovny, maloobchod, služby apod.), o odkladu nájemného do 30.6.2020 s platností od 12.3.2020 s tím, že ochranná doba pro ně je po dobu téměř 2 let, do 31.3.2022. V této ochranné době musí nájemce doplatit odložené nájemné (+ je v jednání přidání dalšího času 3 měsíců). V době odkladu nájemného, tedy do 30.6.2020, nemůže pronajímatel dát nájemci výpověď z důvodu neplacení nájemného.

Garance EGAP

EGAP- Exportní garanční a pojišťovací společnost se stává záruční institucí pro úvěry velkých podniků (nad 250 zaměstnanců), tedy bude poskytovat služeb nejen pro exportéry, ale pro výrobní a obchodní podniky. Současný limit je 330 mld. Kč. Půjde o poskytování úvěrů od 5 mil. – 1,4 mld. Kč (50 mil. €), hranice 15 % ročních tržeb, provozní na 3 roky, investiční na 5 let, na úrovni 80 % z celkového úvěru.

Otevření domácích potřeb

Vláda zároveň rozhodla 1.4.2020 o tom, že se od čtvrtka 2. dubna 2020 od 6:00 hodin umožňuje provoz domácích potřeb. A to v případě, že si tam lidé mohou koupit zdravotnické pomůcky. Jde o posilu k lékárnám a drogeriím. V případě současného prodeje potravin musí být tato část oddělená.

Inovace se 100% úhradou státu

Vláda podpoří zavádění inovativních postupů firem při výrobě ochranných pomůcek tak, že stát proplatí 100 % z prokazatelných nákladů (alokace je 3 mld. Kč).

Antivirus nepožaduje bezdlužnost

Novelou zákona o zaměstnanosti se ruší v době stavu nouze dokládat v projektu Antivirus potvrzení o bezdlužnosti. Cílem je urychlení procesu vyplácení náhrad mezd zaměstnanců pro firmy. MPSV vyzývá znovu všechny zájemce, aby nevolali na úřady práce, vše je k dispozici na webu www.mpsv.cz, připravuje se streamování pro dotazy a vysvětlení odpovědí, instruktážní videa. Vše se spouští 6. dubna 2020.

Airbnb s povinnostmi

Mění se podmínky podnikání v cestovním ruchu airbnb – ukládá se povinnost sdílet informace ze živnostenskými úřady a všechna data mohou žádat  hygienické stanice, cizinecká policie apod., a to ihned po otevření hranic (souvisí s chytrou karanténou).

Nezaplacené nájemné z bytu

Zavádí se speciální zákon na ochranu nájemníků, kteří se dostanou do finančních potíží v návaznosti na opatření vlády  a nebudou moci splácet nájemné z bytu. Po dobu stavu nouze nebude možno jim dát výpověď. Dluh jsou nájemníci povinni splatit do 31. 5. 2021.

Úvěry bytových družstev a SVJ

Bytová družstva, společenství vlastníků jednotek mají rovněž možnost odložení splácení úvěrů do 30. 11. 2020 (jistina i příslušenství). Vyúčtování tepla a vody je odloženo o 4 měsíce do 31. 8. 2020, finančí vyrovnání je pak třeba do 30. 4. 2021.Kurzarbeit ve schválené podobě zůstal bohužel nadále komplikovaný, pro podnikatele i úřady

 

Praha, 1. dubna 2020. Vláda včera 31. 3. 2020 večer upravila podmínky kurzarbeitu (v programu Antivirus), na které firmy i živnostníci netrpělivě čekali více než dva týdny. Původní diskutované podmínky i po intervencích profesních svazů a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vláda mírně upravila, a zahrnula do kompenzace zaměstnanosti i část odvodů, které původně nebyly uvažovány. Jde o správný krok, přestože kompenzace je v ČR stále výrazně nižší než v okolních státech. Mzdy a odvody jsou ve většině malých a středních firem zásadní nákladovou položkou, a chce-li stát udržet zaměstnanost, musí se na nich podílet. Kdyby je musel od firem převzít (na úřadech práce), vyšlo by ho to mnohem dráž. 

Kurzarbeit ve schválené podobě bohužel i nadále zůstal poněkud komplikovaný pro podnikatele, a i úřady práce budou mít nesmírně obtížnou práci s vyhodnocováním, zpracováním i kontrolní činností. Požadovali jsme i proto sjednotit kurzarbeit na jeden režim stejný pro všechny, neboť útlum se již mezitím přelil do většiny odvětví a typů firem, není již rozdíl mezi provozem zavřeným z důvodu krizového nařízení vlády a provozem zavřeným z důvodu nedostatku poptávky, firma prostě netvoří hodnotu.

Více informací naleznete v naší aktualitě zde:
https://amsp.cz/kurzarbeit-ve-schvalene-podobe-zustal-bohuzel-nadale-komplikovany-pro-podnikatele-i-urady/


Z brífinku po jednání vlády 31.3.2020, 18:10 h

Pětadvacítka pro OSVČ

 

Vláda rozhodla o jednorázovém příspěvku OSVČ na hlavní i vedlejší činnost ve výši 25.000 Kč, kteří byli postiženi dopady v souvislosti s opatřeními vlády. Týká se nejen OSVČ, ale i dalších svobodných povolání dle spec. zákona (umělci, lékaři apod.), přivýdělků invalidních důchodů, starobních důchodců, rodičů, příp. lidí pečujících o další osoby. Podmínkou je prokázání poklesu příjmů minimálně o 10 % v porovnání příjmů za 1-3/2019 a za 1-3/2020. Týká se i podnikatelů podnikajících jen část roku (min. 1 měsíc s tržbou aspoň 15.000 Kč) nebo za celorok s tržbou aspoň 180.000 Kč. Rozhodné období je 12.3.2020 do konce dubna 2020. Půjde o bonus, který budou spravovat finanční úřady prostřednictvím jednoduchého el. formuláře A4, kde budou identifikační údaje osoby + čestné prohlášení, že nepobírá jinou podporu (nemocenská apod.), dále číslo bankovního účtu, telefon, e-mail, podpis. Bude možnost i vyplnění tištěného formuláře a odevzdání do sběrného boxu na příslušném FÚ. Tento příspěvek bude bonus sledovaný zcela odděleně od dalších daňových nedoplatků, nebude předmětem výkonu rozhodnutí (exekucí) apod.  Návrh jde do poslanecké sněmovny 7.4.2020 k projednání v režimu legislativní nouze.


Spuštění kurzarbeitu od 6. dubna 2020 (program MSPV „Antivirus“)

 

Hlavním cílem je pomoci firmám se mzdovými náklady, aby nebyly nuceny propouštět zaměstnance. Žádosti o refundaci mezd budou moci zaměstnavatelé podávat od pondělí 6. dubna. Celý proces bude probíhat elektronicky a náhrady mezd dorazí na účty zaměstnavatelů v řádu dní. Způsobilost je stanovena k datu 12.3.2020 – 30.4.2020 (zatím). Podniky budou moci žádat o příspěvek na náhradu mezd svých zaměstnanců.

Režim A – Nucené omezení provozu a karanténa – náhrada 80 % ze superhrubé mzdy, max. však 39.000 Kč

Režim B – Související hospodářské potíže – náhrada 60 % ze superhrubé mzdy, max. však 29.000 Kč

Režim C – avizován, bude teprve projednán a upřesněn: motivační příspěvek pro firmy, které udržují provoz a hradí zaměstnancům 100 % mzdy, přičemž pokles jejich produkce je min. 30 %, kompenzace státu 20 % (v jednání)

Podrobnější informace + očekávaná metodika ZDE: https://www.mpsv.cz/web/cz/antivirus

Podmínky: Zaměstnavatel striktně dodržuje zákoník práce; zaměstnanec nesmí být ve výpovědní lhůtě a nesmí mu být dána výpověď; týká se firem v podnikové sféře, zaměstnanci musí být v pracovním poměru a musí se účastnit nemocenského a důchodového pojištění; zaměstnavatel musí vyplatit mzdu a odvést odvody.

Podávání žádostí o všechny uvedené příspěvky bude zcela elektronizované, a tedy bezkontaktní. Zaměstnavatelé tak nemusí volat na jednotlivé úřady práce nebo chodit na kontaktní pracoviště Úřadu práce. Všechny potřebné informace budou na webu MPSV i ÚP ČR. Na webech také funguje chatbot, který bude naprogramovaný, aby odpovídal i na dotazy související s programem. Jakmile firmy vyplatí mzdy svým zaměstnancům, okamžitě mohou žádat na ÚP o refundaci. Tento režim bude účinný zpětně od března (je to přímo nařízení vlády, nemusí na schválení do Poslanecké sněmovny). Předpokládá se plošný systém kontrol celého procesu vyplácení. Očekává se, že kurzarbeit by se mohl dotknout až 280.000 firem.


Ošetřovné pro OSVČ – Výzva I.

OSVČ mohou začít žádat od 1.4.2020 od 9:00 h, kdy bude k dispozici jednoduchý podávací formulář.

Kdo může žádat: osoba samostatně výdělečně činná (dále jen „OSVČ“) na hlavní činnost, která na základě mimořádného opatření vlády ČR proti šíření infekce COVID-19 nemůže vykonávat svoji podnikatelskou činnost z důvodu péče o:

 • dítě/děti, které/á navštěvuje/í školu nebo jiné dětské zařízení, která byla uzavřena (které bylo uzavřeno) na základě usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření v souvislosti s šířením infekce COVID-19 a je/jsou mladší 13 let, nebo
 • nezaopatřené dítě (děti) maximálně do věku 26 let, které/á je/jsou závislé na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o sociálních službách“), pokud nemůže/nemohou navštěvovat školu z důvodu jejího uzavření na základě mimořádného opatření proti šíření infekce COVID-19, nebo
 • osobu/y, která/é z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je/jsou závislá/é na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona o sociálních službách, která/é byla/y umístěna/y dočasně do domácí péče z důvodu uzavření zařízení sociální péče, kde jinak pobývá/ají, na základě mimořádného opatření proti šíření infekce COVID-19.

Výše dotace: 424 Kč/den

V případě potřeby mohou pomoci s vyplněním obecní živnostenské úřady.

Aktuální info a formulář na MPO zde: https://www.mpo.cz/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/osetrovne-pro-osvc—vyzva-i–253750/


Moratorium na splátky úvěrů a půjček (avizováno)

 

Na programu jednání vlády bude 1.4.2020, v Poslanecké sněmovně v týdnu po 6.4.2020. Předkládá se návrh zavedení odkladu plošně na 3 nebo 6 měsíců dle volby klienta banky, k čemuž se bude muset klient aktivně přihlásit, jinak běží dále splátkový režim jako doposud. Pokud klient požádá o odklad, banka nebude zkoumat a zařadí do moratoria. Tento režim bude bez poplatků. Snaha je ochránit zejména OSVČ, v jednání je, zda se bude týkat korporátních úvěrů. U spotřebitelských úvěrů se bude jednat o zastropování úroků, které jsou obvykle vysoké (10-20 %), stejně tak se předpokládá zastropování vysokých pokut u nebankovních institucí při pozdním splácení/nesplácení.


Jednodušší kurzarbeit?

 

Po včerejší výzvě AMSP ČR, zveřejněné v tiskové zprávě a kritizující zbytečnou komplikovanost připraveného kurzarbeitu, dnes ve vládě projednává ministryně práce a sociálních věcí tuto zjednodušenou variantu. Podnikatelé netrpělivě čekají na výsledek a rovněž na prováděcí předpisy k celému procesu.

Leták ke stažení zde:
https://amsp.cz/wp-content/uploads/2020/03/antivirus-30.3.návrh.png


AMSP ČR podporuje záchranný plán cestovního ruchu připravený Fórem cestovního ruchu

 

Materiál obsahuje analýzu výchozího stavu, návrh opatření v období stavu nouze, střednědobá opatření v době 0-2 měsíce a 3-6 měsíců po skončení stavu nouze

Záchranný plán ke stažení zde:
Záchranný plán cestovního ruchu COVID 2020 v.0.3


COVID III. v přípravě pro pražské firmy a podnikatele

 

Dle dnešního (30.3.2020) oznámení ČMZRB se připravuje pro podporu podnikatelů z Prahy program COVID III., probíhají jednání s Magistrátem. Spuštění se očekává ca do dvou týdnů. Program COVID II., kde startuje příjem žádostí ve čtvrtek 2. dubna 2020, se týká žadatelů ze všech regionů ČR vyjma hl.m.Prahy.


Silniční daň

 

Zálohu na silniční daň bude možné uhradit až do 15. 10. 2020.


Prominutí DPH na bezúplatné dodání zboží

 

MF navrhlo úplné prominutí DPH na bezúplatné dodání zboží (roušky, respirátory apod.) po celou dobu stavu nouze.


Odklad nájemného

 

MPO navrhuje pro podnikatele, kteří museli ukončit svůj provoz z důvodu opatření vlády, možnost požádat o odklad nájemného až o půl roku.


Chytrá karanténa

 

Spuštěna právě dnes (30.3.2020) v JM kraji. Pokud se osvědčí rychlé trasování všech, kdo mohli být v kontaktu s nakaženou osobou, dojde podle vyjádření premiéra A. Babiše ke zmírnění karantény po Velikonocích. Trasování bude probíhat dle mobilního telefonu či použití kreditní karty – sestaví se tzv. vzpomínková mapa, kde nakažená osoba byla, kde platila, s kým se potkala a koho mohla nakazit. Hygienici mohou požádat o poskytnutí dat pouze se souhlasem dané osoby. Auditorská společnost PWC bude kompletně dohlížet na správce těchto osobních údajů, kteří musejí data po 6 hodinách smazat.

Zdroj: ČT


Jak za současné situace řešit exekuce a insolvence?

 

V souvislosti s vládními opatřeními zaměřenými na omezení šíření onemocnění COVID-19 může osobám samostatně výdělečně činným a zaměstnancům hrozit nižší příjem nebo jeho celková ztráta. Celá situace může být komplikovanější pro toho, kdo je navíc v exekuci nebo insolvenci. Věděli jste, že lidé v exekuci mají možnost požádat o její odklad a lidem v insolvenci pak zjednoduší situaci snížení měsíčních splátek nebo jejich přerušení? Ministerstvo spravedlnosti přináší několik užitečných informací, jak řešit tíživou situaci, a zveřejňuje následující vzory:

Více informací naleznete zde:
https://www.justice.cz/?clanek=jak-za-soucasne-situace-resit-exekuce-a-insolvenc-1


Předložený kurzarbeit je příliš komplikovaný a pro podnikatele zcela nedostačující

 

Tisková zpráva. Praha, 30. března 2020. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) považuje navržený model kurzarbeitu za komplikovaný a nepřehledný pro podnikatele. Jde o čas.  Požaduje jej proto sjednotit na jeden režim stejný pro všechny. Skutečný příspěvek státu podle předloženého modelu je na úrovni pouhých ca 35 %. AMSP ČR požaduje zvýšení tohoto procenta a převzetí 100 % odvodů za zaměstnance ze strany státu. Horní hranici zastropovat. Spodní hranice je sociálně neúnosná.

 

AMSP ČR KE KURZARBEITU POŽADUJE:

 1. Sjednotit kurzarbeit, 5 režimů je příliš komplikovaný model a jsou nerovné podmínky. Rozumíme tomu za měsíc březen, ale nadále již je přelito do většiny odvětví a selekce není nutná ani žádoucí, ničemu nepomáhá.
 2. Zjednodušení procesu získání kurzarbeitu, každá složitost postup komplikuje a jde o čas.
 3. Zásadní požadavek je větší podíl státu na mzdách (viz Německo, Rakousko, Dánsko, UK – všude stát pokrývá 100 % snížené mzdy, často + odvody). V ČR nyní 50 % ze 60% mzdy – to je příspěvek, který většinovou zaměstnanost neudrží, po přepočtu reálný příspěvek státu činí asi 30 – 35 %.
 4. Záměr AMSP ČR je podpořit většinové MSP, kde běžné hrubé mzdy se pohybují mezi 20 až 30 tis. Kč – právě pro ně to musí mít smysl. Zde je třeba, aby stát pokryl 100 % vyplacených mezd a odvodů. Tedy žádáme: 100 % veškerých nákladů na zaměstnance ve výši 60% mzdy zaměstnance pokrýt státem. Za těchto podmínek (v bodě 4) akceptujeme zastropování navrhované MPO ve výši 33.182 Kč krácené superhrubé mzdy  => U vyšších mezd bude tím pádem příspěvek státu poměrově klesat.
 5. Současně navrhujeme zvážení pokrytí spodní hranice. Jde o sociální aspekt podpory nižších příjmových skupin, například dělnických profesí a oborů. Jinými slovy, má-li někdo hrubou mzdu 18.000 Kč, v čistém je to asi 14.500 Kč, a když padne na 60 %, tak je to 8.500 Kč na měsíc. To nejsou například rodiny s dětmi schopny ustát. Týká se to v některých oborech řady MSP, kde jsou mzdy nesrovnatelné s nadnárodními korporacemi a v drtivé většině nedosahují ani průměrné mzdy (tj. 36.000 Kč). Jde zde též o to, aby zaměstnanci s podprůměrnými mzdami nespadli na skoro polovinu současných kompenzací živnostníkům (tj. 15 tis měsíčně) a nově též pracujícím na DPP.
 6. Není možné tuto podporu zahrnovat u podnikatelů do režimu „de minimis“.

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ-2020-03-30-Kurzarbeit je komplikovaný a nedostačující


Ohlášeno půlroční moratorium na splácení veškerých úvěrů a půjček

 

Ministerstvo financí oznámilo, že na středeční zasedání vlády předloží návrh na půlroční moratorium na splácení všech úvěrů. Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová dnes (29.3.2020) v pořadu Partie tv Prima uvedla, že by lidé i firmy mohli půl roku přestat splácet své spotřebitelské a podnikatelské úvěry a také hypotéky. Po tu dobu by byl úročeny „co možná nejnižší sazbou“. Moratorium by mělo být vyhlášeno nejen na bankovní půjčky, ale i na ty půjčky, které si vzali klienti třeba u splátkových nebo leasingových firem, opatření by se ale nemělo týkat kontokorentů. Šlo by de facto o odklad splátek s tím, že o tuto dobu by se splácení následně prodloužilo. Vládní moratorium by bylo zavedeno plošně pro všechny s „opačným“ režimem, tzv. opt-in, tj. ozval by se pouze ten, kdo by nechtěl splátky odkládat a nadále pokračovat v současném režimu.


ČMZRB schválila první žádosti o úvěr COVID I

 

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) schválila první žádosti malých a středních podnikatelů o bezúročný úvěr z programu COVID I v objemu 90 mil. Kč.

Příloha ke stažení zde:
ČMZRB schválila první žádosti o úvěr COVID I


AMSP ČR podporuje vouchery pro české cestovní kanceláře a agentury

 

V oblasti cestovních kanceláří a agentur bychom rádi podpořili jejich požadavek o podporu zavedení možnosti legislativně upraveného odložení čerpání zaplacených služeb zákazníkem na budoucí období (vydání voucheru s platností např. 18 měsíců), což se nám jeví jako rychlá, účinná a efektivní pomoc cestovním kancelářím a agenturám, s nulovým finančním zatížením pro stát a bez finančních ztrát pro zákazníka.

V současné době, kdy jsou uzavřeny hranice, jsou cestovní kanceláře a agentury zcela paralyzovány a neschopny služby poskytovat. Snaží se přesměrovat klienty na odložení čerpání, což však zákazníci nejsou ochotni akceptovat a požadují vrácení zaplaceních prostředků. Bohužel většina cestovních kanceláří není schopna z důvodů uhrazení záloh zahraničním dodavatelům tyto prostředky vracet.


Plnění povinnosti evidence tržeb bylo pozastaveno pro všechny fáze EET

 

Prezident republiky podepsal 26. 3. 2020 zákon č. 137/2020 Sb. Zákon o některých úpravách v oblasti evidence tržeb v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu, který pozastavuje povinnost evidence tržeb, a to po dobu stavu nouze a následujících tří měsíců. Zákon byl vyhlášen ve sbírce 27. 3. 2020 a tímto dnem nabývá účinnosti.

Více info zde:
https://www.eltrzby.cz/cz/aktuality/224-plneni-povinnosti-evidence-trzeb-bylo-pozastaveno-pro-vsechny-faze-eet


Česká gastronomie vs. COVID-19 – návrhy řešení

 

Více informací naleznete zde:
Hospodska – Česká gastronomie vs Covid-19


NÁVRHY A PODNĚTY AMSP ČR K ŘEŠENÍ KORONAVIROVÉ KRIZE

 

Zdraví a bezpečnost:

 • OCHRANNÉ POMŮCKY DO FIREM – urgentně je třeba zajistit možnost zakoupit kvalitních ochranných pomůcek pro zaměstnance a domácnosti. Zaměstnavatelé se obávají, že v případě nákazy zaměstnance v práci od kolegy budou čelit žalobám jejich rodin, že jako zaměstnavatele nezajistili ochranné pomůcky pro práci. Distribuce z krajů není dodržována dle stanovených pravidel. Vydat hygienickou směrnici, jak lidé musí být ochráněni ve firmách, jak zajistit chod firem s minimálním rizikem šíření nákazy. Normy na spotřebu ochranného materiálu ve firmách.

 

 • VÝROBA OCHRANNÝCH POMŮCEK – doporučujeme nařídit českým textilním výrobcům výrobu ochranných pomůcek a zajistit jim přístup k vstupnímu materiálu a zrychlené financování v tomto „nouzovém stavu“ (viz Pietro Filipi, kteří šijí pro Slovensko a diví se, že nešijí pro ČR) a dostat jejich výstupy co nejrychleji do zdravotnictví, dále pak pro firmy a domácnosti.

= stabilizace této situace, aby se lidi uklidnili.

 

Co nyní potřebují firmy:

 • HotovostSouhlasíme s určitou podporou formou úvěru, ale zaručení avalem spoustu podnikatelů odradí, protože nikdo není schopen nyní říci, jestli se ekonomika roztočí do nějakého normálu v dubnu 2020 nebo v dubnu 2021, 2022 atd. Půjčuji si na něco, co musím splatit (tzn. pořád je to úvěr a můj závazek splatit něco v budoucnu), ale mnoho firem vůbec neví, jestli budou za 3,6, 12 měsíců fungovat. Stát ale nemůže sanovat přece všechny firmy….

 

– Zvýšit procento kompenzací od státu v kurzarbeitu nebo PŘEVZÍT ODVODY za zaměstnance, to je pro firmy, které nejedou, velká zátěž a více než 2-možná 3 měsíce to nevydrží. Kurzarbeit v čistých mzdách znamená faktický příspěvek na mzdy pro firmu ca 35 % (proč nemá ČR ve stejné výši jako v jiných zemích? Německo: zaměstnanec pobírá 60 % (pro pracovníky bez dětí), 67 % (pro pracovníky s dětmi), příspěvek státu 100 % (a platí i sociální pojištění); Rakousko: pracovník dostává 70 %, stát hradí 100 %, Velká Británie 70 % s tím, že je zastropováno na cca 2000 GBP měsíčně, opět stát platí 100 %. Český stát by měl převzít odvody za firmy nebo aspoň odklad na 6 měsíců jako u OSVČ po dobu nouzového stavu. Stropy jsou tak nízké, že ve strojírenství vychází na 9-11.000 Kč.

– odklad plateb DPH o 6 měsíců (šlo by o jednoduchý „Covid III.“, stát o nic nepřijde a udrží kondici firem).

 

– pokud by se podařil odklad DPH, tak po uplynutí doby odkladu PROMINUTÍ DPH z NEZAPLACENÝCH FAKTUR (tedy v důsledku druhotné platební neschopnosti).

 

– Nájemné podnikatelů – podnikatelé se potýkají s neochotou pronajímatelů vyjít vstříc s odkladem, snížením splátek nájemného pro ty, kteří museli z důvodu vládních opatření zavřít a jsou s tržbami na nule. Častokrát jsou na obou stranách vztahu podnikatelé. Tím, že se jedná o vyloženě soukromoprávní vztah, pak je to složitá situace. Jsou v podstatě dvě možné cesty – (a) stát bude kompenzovat nájemné pro podnikatele, kteří nemohli řádně prostory užívat (karanténa atd.) nebo (b) stát udělá návod, jak ideálně postupovat v soukromoprávních vztazích – např. ustanovení o vyšší moci nebude moci být v nájemních smlouvách dobrovolně vyloučeno (zde riziko řady sporů se státem kvůli retroaktivitě) nebo žalobce (pronajímatel) bude muset při žalování úhrady nájemného prokázat, že se před tímto krokem pokusil s nájemcem dohodnout na alternativním způsobu (ať již bude jakýkoli) placení nájemného za dobu, kdy se nemohly prostory využívat – pokud tak neučiní, nebude moci žalovat (něco jako předžalobní výzva a její vztah na náhrady nákladů řízení).

 

 • PoptávkuTady bude největší problém – celosvětová poptávka klesá a klesá. Komplikace s cestováním ji budou srážet ještě níže, protože zvlášť exportéři naráží a Česká republika a její investice jsou pro většinu z nás malým rybníkem. Navíc, pokud nebude Německo v pořádku, je většina českých podniků stejně v háji. Tzn. nastartování poptávky je schopna vláda ovlivnit pouze v ČR, tedy státní zakázky a investice do českých firem.

 

 • Zdravé lidi, kteří chodí do práce a neleží doma na gauči s tím, že argumentují, že stát to zaměstnavateli stejně zaplatí, tak proč on by měl riskovat zdraví. Lidi skutečně zneužívají systému a někteří nechtějí chodit do práce. Když budeme mít přístup k ochranným prostředkům a lékařské péči, spousta věcí se urovná a nebudou se mít na co vymluvit.

 

 • Stimuly – podpora investic. Je třeba urgentně motivace pro firmy, které jedou. Je třeba, aby stát firmy podpořil tím, že firma, která v tuto dobu udrží zaměstnance, bude mít nějaký benefit v podobě… Firma, která v této době udělá investici např. nad 30, 50 mil. CZK (např. od českých dodavatelů), bude mít např. motivační benefit v podobě ….. Firma, která se účastní aktivně R&D – navýšit koeficient – např. v NCK.

 

Firmy potřebují investovat a místo toho si stahují likviditu pod sebe – což je začátek konce.

Tyto podniky naráží na to, že nebude komu vyvážet, protože v zahraničí jsou ty podniky zavřené, takže vyrábět chtějí, mají třeba i poptávku nebo hledají nové trhy a zákazníky, ale stojí je to peníze a ty nechtějí vydávat, protože rezerva je rezerva. Uzavírá se koloběh peněz, a to je špatně. Potřebujeme jít dál a investovat a na to stát musí vytvořit mechanismus. Pokud tady budeme slyšet, že státní zakázky jedou dál, je sice super, ale těch se MSP převážně neúčastní a pokud ano, tak pouze jako subdodavatelé, a s ti jsou finančně ve většině případů v kleštích (velké firmy využívají své síly a mnohdy menší firmě nezaplatí ani zádržné).

(pro Vase info – několik velkych stavebnich firem ma nastupit na opravy dalnice D1 a zrejme nenastoupi, protože jim všichni ti Ukrajinci, Madari, Polaci utekli do rodnych kraju a nekolik nasledujících tydnu se namohou vrátit, takze se dostavame do patove situace).

 • přesné návody, jednoduché postupy – kde požádat, kam zavolat, co vyplnit, naprosto chybí!

 

 • MONTÁŽNÍ VÝJEZDY DO ZAHRANIČÍ – montáž zařízení je součástí dodávky technologického celku a podmínkou fakturace české firmy. Jde o turnusové výjezdy montážních skupin pracovníků do zahraničí (3-10 týdnů, pak počítají s tím, že po návratu půjdou automaticky na 2 týdny do karantény) + servis na technologiích (údržba, havárie – týká se zejm. pekárenských technologií, firem s 200-250 zaměstnanci). Povolit nejen do Německa a Rakouska, ale i do Polska a na Slovensko (největší obchodní partneři, řada českých firem má na Slovensku i pobočky a obtížně je nyní řídí).

 

 • Avizované vyhlášení Technologie COVID (stejně tak Czech Rise Up) – požadujeme zrušení povinnosti realizovat výběrová řízení a nahradit povinnost zpětným doložením faktu, že investice byla realizována za ceny v místě a čase obvyklé. Tím bude zajištěna požadovaná rychlost potřebných dodávek a výroby.

 

Cílem programu je dotovat stroje a zařízení, umožňující zahájení rychlé výroby nezbytných zdravotnických a ochranných pomůcek, využitelných v boji proti epidemii COVID19. Vyhlášení této dotační výzvy velmi vítáme. Je však třeba upozornit na základní úskalí spočívající v povinností příjemce dotace realizovat výběrová řízení dle Pravidel pro výběr dodavatelů OPPI u všech nákupů nad 2 miliony Kč. Příprava a realizace takové výběrového řízení zabírá v průměru 2-3 měsíce, čímž se celospolečensky žádoucí efektivita každého projektu zásadně zpožďuje, ne-li vytrácí. Např. cena velkokapacitní 3D tiskárny vhodné pro výrobu respirátorů se pohybuje okolo 13 mil. Kč, tzn. režimu výběrového řízení by taková investice podléhala. Obdobně i další důležité technologie, jak vyplývá z komunikace s výrobci a dodavateli zdravotnických pomůcek.

Dovolujeme si požádat o zrušení povinnosti realizovat výběrová řízení u projektů podpořených v tomto dotačním programu, případně v programech obdobných, tedy bezprostředně reagujících na současnou epidemiologickou situaci (Např. další plánovaný program MPO  Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19). V těchto programech doporučujeme nahradit povinnost výběrových řízení zpětným doložením faktu, že investice byla zrealizována za ceny v místě a čase obvyklé. Tím bude zajištěna požadovaná rychlost potřebných dodávek a výroby.

 

 • GASTRO – upravit předpisy pro provoz restaurací, hotelů, ubytoven, fitness, salony, obchody a další místa, kde dochází k seskupení lidí tak, aby mohli tito podnikatelé co nejdříve své provozy částečně otevřít, ale za přísně regulovaných podmínek a ty postupně uvolňovat podle vývoje nákazy. Jde nám také o to, aby se naši lidé venku nenakazili a nepřinesli to do práce.

 

Požadavky za provozovatele restaurací a hospod:

 • Náhrada mzdy 80 % je dostačující. Rádi bychom nicméně navrhli odpuštění sociálního a zdravotního pojištění po dobu zákazu, či jakkoli omezeného provozu.

 

 • Rádi bychom navrhli odpuštěný nájem v nájemních vztazích se státem, městem, obcí, či státních institucí po dobu trvání nouzového stavu a 50% slevu na nájmu po dobu 6ti měsíců od ukončení opatření. Rádi bychom, aby vláda navrhla stejné opatření i pro soukromou sféru. Pokud to není možné zákonně nařídit, prosíme alespoň o vážný morální apel na privátní pronajímatele po dobu omezení i po ukončení nařízení. Případně bychom navrhli zvážit kompenzace tak, aby provozovatelé v soukromých nájmech měli férové podmínky.

 

 • Navrhujeme schválit novou jednotnou úroveň DPH a udržet jí po dobu 3 let (ve shodě s úvěry Covid). Tuto sníženou sazbu DPH navrhujeme nastolit na úroveň 5 %, po uplynutí doby 3 let zvýšit sazbu daně na 10 %.

 

 • Pro rozjezd oboru by výrazně pomohlo zrušení, či alespoň výrazné navýšení limitů u DPP (dohoda o provedení práce) tak, abychom nebyli tolik omezeni hodinami, či celkovou vyplacenou sazbou. To by mohlo pomoci flexibilitě zaměstnanosti.

 

 • Informovanost ohledně COVID-19 – je třeba vysvětlit, jaký je náš cíl, tj. kdy považujeme šíření infekce za kontrolovatelné a tím pádem omezujeme restrikce.

 

 • Připravit programy podpory růstu ekonomiky v novém období a tyto programy co nejrychleji zavádět do praxe. Tyto programy zaměřit na naše firmy a nelákat sem další zahraniční investory.

 

 • ZAJISTIT NOVÉ PŘEDPISY PRO FUNGOVÁNÍ FIREM A LÉKAŘŮ – je třeba začít urychleně dělat kroky k tomu, aby se začala postupně obnovovat činnost firem. Je třeba zajistit nové předpisy pro fungování firem a jejich vybavení. Státní úřady pokulhávají Hygiena nevydává nové pracovní předpisy ani nevíme, kdy je vydá. Firmy nemají ochranné prostředky a neví, jak je správně používat, žijí v právní nejistotě. Nefunguje spousta důležitých zařízení nutných pro chod podniku – např. lékařské ambulance (vstupní, výstupní prohlídka pro zaměstnance, řešení úrazů ve firmách), notáři to také sami o sobě zavřeli a stát na poště kvůli ověření podpisu ve frontě?

 

 • POSÍLIT APARÁT MPO I MPSV ADMINISTRUJÍCÍ VŠECHNY PODPORY – živnostníci i firmy vezmou všechny možnosti podpor útokem a přijde velká vlna žádostí ke zpracování a mnoha firmám i OSVČ jde o čas.

 

 • OSVČ – někteří nemají elektronický bankovnictví, ale pobočky bank jsou zavřené. Je třeba vytvořit systém, jak je s regulací zpřístupnit.

 

Dokument ke stažení zde:
Návrhy a podněty AMSP ČR


Chytré vzory smluv zdarma na Vzorném právu pro členy AMSP ČR – důležité právní vzory vybrané s ohledem na situaci Covid-19

 

Ve spolupráci se společností Wolters Kluwer Vám přinášíme možnost využívat vybrané vzory smluv na portále Vzorné právo.

Vzorné právo je webová aplikace, která umožňuje jednoduše a správně vytvářet smlouvy, dohody a jiné právní dokumenty a jejich následnou správu. Vzory vytváří specialisté z právní kanceláře PRK Partners, kteří garantují aktuálnost a kvalitu právních dokumentů. Použité technologie umožňují vytvořit si přesný vzor na míru online a bez nutnosti konzultace s právníkem.

Na adrese vzornepravo.cz/amsp najdete vzory zdarma vybrané pro členy AMSP ČR s ohledem na aktuální situaci a dopad na podnikání.

Více informací naleznete zde:
Dopis_clenum_AMSP_Vzorne_pravo_20200326_v3


DESATERO INFORMACÍ PRO ZAMĚSTNAVATELE PRACOVNÍKŮ ZE TŘETÍCH STÁTŮ V DOBĚ NOUZOVÉHO STAVU

Ministerstvo vnitra připravilo ve spolupráci s dalšími ústředními orgány státní správy a sociálními partnery aktualizované Desatero k zaměstnávání cizinců.

Soubor ke stažení zde:
Desatero pro zaměstnavatele cizinců_25_3_21hod


SPOUŠTÍME ON-LINE ALTERNATIVNÍ ZASEDÁNÍ PODNIKATELŮ

TAB je mezinárodní společnost, která celosvětově poskytuje podporu v rozvoji malých a středních podniků již celých 30 let. Jelikož ví, že mnozí podnikatelé i mimo jejich členskou základnu se ocitli ve složité situaci, nabízí nyní účast na strukturovaných a profesionálně facilitovaných on-line zasedáních podnikatelů až do odvolání ZDARMA!

Při rezervaci termínu respektujte kategorie firem dle počtu zaměstnanců.

REZERVACE ZDE.

VÍCE INFORMACÍ ZDE


COVID II. startuje v pondělí 30. března 2020

 

Cílová skupina: zejména OSVČ a MSP

Forma: záruka za komerční úvěr od 10 tis. – 15 mil. Kč s finančním příspěvkem na úhradu úroků

Splatnost: 2 roky

Odklad splátek možný až o 12 měsíců

O úvěr žádá klient u SVÉ BANKY, následně ČMZRB poskytuje záruku

Alokace: 5 mld. Kč

Příjem žádostí: od 30. března 2020

Tento program má za cíl usnadnit ve vzniklé mimořádné situaci přístup podnikatelům a malým a středním podnikům k provoznímu financování. Finance z tohoto úvěru mohou využít na nákup drobného hmotného nebo nehmotného majetku, na pořízení a financování zásob, na mzdy zaměstnanců, náklady na energie, nájemné, k úhradě dodavatelsko-odběratelských faktur, předfinancování pohledávek a na další provozní výdaje. S vyřízením úvěru pomohou bankéři na pobočkách nebo specialisté pro podnikatele (očekává se rychlejší a jednodušší administrativa).

Sledujte web ČMZRB: https://www.cmzrb.cz/


Přímá finanční podpora OSVČ 15.000 Kč měsíčně, COVID II. od 30.3.2020

 

Na TK vlády 26.3.2020 bylo oznámeno následující:

 • Finanční podpora 15.000 Kč měsíčně pro OSVČ s podnikáním na hlavní činnost, které musely uzavřít své provozovny či jim byla znemožněna činnost v souvislosti s opatřením vlády. Výplatu budou zajišťovat finanční úřady. Podmínky budou zveřejněny v pondělí 30.3.2020. Bude provázáno s dávkami v hmotné nouzi MPSV k vyloučení duplicit. Částka se již nebude danit.

 

 • Zákon o spotřebitelském úvěru – schválen záměr zjednodušit zejm. pro OSVČ postižené koronavirovými opatřeními systém splácení úvěrů, a to snížením či odložením splátek.

 

 • Vstřícnost bank – MF jedná se zástupci všech komerčních bank o vydání tzv. bankovního balíčku, ideálně se stejnými podmínkami, který by se týkal možnosti odložení splátek úvěrů o min. 3 měsíce, dále snížení či odpuštění úroků z úvěrů zejm. pro OSVČ a MSP. Čeká se na výsledek jednání bank.

 

 • Insolvence – Ministerstvo spravedlnosti jedná s Českou bankovní asociací a soudy o úpravě insolvenčního zákona ve smyslu požádání o prodloužení oddlužení dlužníků, zároveň se jedná o moratoriu na podávání nových insolvenčních návrhů – čeká se na návrh České bankovní asociace a VŠE v příštím týdnu (bude projednáno ve stavu leg.nouze).

 

 • Exekuce – vyjednává se o možnosti odložení či prodloužení lhůt, zpracovává se návrh formuláře žádosti zejm. pro OSVČ.

 

 • Ošetřovné pro OSVČ – definitivně schváleno vládou ve výši 424,- Kč/den, max. 13.144 Kč/měsíc, pro všechny děti do 13 let bez spodní věkové hranice. Žádat se bude u živnostenských úřadů jednoduchým čestným prohlášením, že manžel/-ka  již nečerpá (elektronicky nebo osobě), a to s platností po celou dobu uzavření škol.

 

 • Kurzarbeit i pro OSVČ se zaměstnanci – OSVČ zaměstnávající další osoby může využít režimu tzv. kurzarbeitu (program Antivirus u MPSV).

 

 • Program COVID II. – příjem žádostí spouští ČMZRB v pondělí 30. března 2020, dostupnější pro OSVČ a mikrofirmy – obdoba COVID (bezúročný úvěr, roční odklad splátek, 2 roky splatnost), jednodušší režim, spodní hranice je již od 10.000 Kč (do 15 mil. Kč), klient žádá u své banky, ČMZRB dává záruku (úhrada úroků).

 

 • Hotely a penziony – uvolnění á la ubytovny či školní zařízení – pro všechny osoby, které budou chtít ubytovat za účelem obchodní či podnikatelské činnosti i cizincům s povolením k pobytu.

 

 • Spojujemecesko.cz – online tržiště pro firmy a podnikatele spuštěné dnes ve spolupráci agentury Czechinvest, Ministerstva zdravotnictví a SP ČR.

 

 • Zemědělci – spuštěna podpora k zajištění potravinové soběstačnosti – skrze PGRLF pro zemědělce, potravináře, lesníky); vyjednává se akceptace dalšího odložení či snížení splátek apod.

 

 • Zdravotní zákon – rozhodnutí vlády spadají pod zákon o ochraně veřejného zdraví, nikoli krizový zákon – vláda chce jasně pomáhat, ale zamezit spekulativním návrhům (viz kauza Diag Human) týkajícím se např. ušlého zisku či náhrady škod. Pandemická krize se týká ochrany zdraví, opatření mohou být vydávána i po skončení nouzového stavu. Krizový stav byly například povodně, kdy byl někomu zabrán majetek (zbourán dům) nebo pracovník poslán na jiné práce, to se v opatřeních k pandemické krizi nečiní.

 

Více informací naleznete zde:
https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/vlada-schvalila-dalsi-kroky-na-podporu-podnikatelu-a-zivnostniku–253634/


SEZNAM.CZ nabízí pomoc – nenechame-vas-v-tom.cz

 

Největší český internetový vyhledávač nabízí pomoc českým firmám a živnostníkům, jejichž podnikání bylo nejvíce zasažené koronavirovou nákazou, v podobě zvýhodněné, či bezplatné inzerce, a to v celkové výši 100 mil. Kč. Pro mnoho firem a podnikatelů jsme důležitým obchodním partnerem. Seznam.cz si uvědomuje, že se aktuální koronavirová krize na spoustě jeho klientů podepíše, ať už tím, že jim klesnou tržby, nebo že budou muset i přes pokles příjmů nadále platit své fixní náklady. Proto je chce podpořit v opětovném nastartování jejich byznysu.

Více informací zde:
https://nenechame-vas-v-tom.cz/?utm_source=hp&utm_medium=banner_selfpromo_high&utm_campaign=nenechame_vas_v_tom&utm_content=hp_inarticle


Mapy.cz vám řeknou, jestli jste byli v blízkosti nakaženého koronavirem

 

Mapy.cz oznamují, že vyráží do boje s s COVID-19! Každý tak může pomoci zastavit jeho šíření. Stačí si v aplikaci zapnout sdílení polohy. Aplikace vám pak pošle notifikaci, když vyhodnotí, že jste se ocitli v blízkosti pozitivně testovaného člověka.

Více informací zde:
https://native.seznamzpravy.cz/zastav-covid/


Schváleny všechny návrhy vlády na podporu podnikatelů a živnostníků

 

Další protikrizová opatření na podporu zaměstnavatelů, zemědělců i OSVČ ve stavu legislativní nouze připravila vláda, projednala Poslanecká sněmovna a dnes (25.3.2020) schválil i Senát. Očekává se i rychlý podpis prezidenta.

Jedná se především o:odpouštění minimální povinné platby na důchodové pojištění po dobu 6 měsíců pro OSVČ, dále i odvodů na zdravotní pojištění, odložení spuštění závěrečné fáze EET do doby uplynutí tří měsíců od ukončení stavu nouze, Liberační balíček – prominutí červnové zálohy na daň z příjmů fyzických a právnických osob, zavedení institutu zpětného působení daňové ztráty, zavedení kurzarbeitu, pomoc zemědělcům, úvěr COVID I., program COVID II., ošetřovné pro OSVČ (vyplácení zpětně) – zatím nejsou definitivně schváleny parametry, zrušení poplatků za odesílání zpráv datovou schránkou, programy Technologie COVID 19 a Czech Rise Up.

Více informací zde:
https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/vlada-schvalila-dalsi-kroky-na-podporu-podnikatelu-a-zivnostniku–253634/


ONLINE WEBINÁŘE A PREZENTACE ZDARMA V OBDOBÍ KARANTÉNY od MEDIATEL CZ

 

Chceme pomoci a tak spouštíme ZDARMA online webináře, prezentace a workshopy na zajímavá témata, o kterých jsme přesvědčeni, že je můžete využít. A nebo třeba jen při nich přijít na chvíli na jiné myšlenky. Seznam dostupných témat bude postupně narůstat. Věříme, že si vyberete. Stačí se pak jen k příslušnému tématu a času zaregistrovat.

Přehled témat naleznete zde:
https://www.mediatel.cz/webinare-zdarma/


Refresher rozdá malým podnikatelům více než 1 000 000 korun v podobě inzerce zdarma. Dej nám o nich vědět

 

Refresher je vedoucí stránkou pro mladé v Česku a na Slovensku. Je každodenní destinací pro lidi, kteří se zajímají o hudbu, módu, filmy, techniku a přináší to nejzajímavější ze světa a domova. Máte ve svém okolí oblíbenou restauraci či kavárnu, která nemůže plnohodnotně nabízet své služby? Víte o malém rodinném podniku, který živí celou rodinu? Nebo prostě víte o někom, kdo v těchto těžkých časech potřebuje podporu? Řekněte zde o něm a my mu pomůžeme i #DIKYTOBE:

Více informací naleznete zde:
https://refresher.cz/82365-Refresher-rozda-malym-podnikatelum-vice-nez-1-000-000-korun-v-podobe-inzerce-zdarma-Dej-nam-o-nich-vedet


Vláda připravuje další kompenzace pro podnikatele

 

Očekává se, že vláda ve čtvrtek oznámí nové podpory a kompenzace pro firmy, které udržují zaměstnanost a svůj provoz i v krizovém režimu.


Česká exportní banka nabízí exportérům pomoc a zvýhodněné podmínky

 

Jde především o předexportní financování, financování zahraničního odběratele, odkup pohledávek, bankovní záruky.

Více informací naleznete zde:
https://www.ceb.cz/novinky/tiskove-zpravy/ceb-nabizi-exporterum-pomoc-a-zvyhodnene-podminky/


Podpora firem v programu „Antivirus“ -program MPSV na ochranu zaměstnanosti

Vláda schválila 23. 3. 2020 další návrhy ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na podporu zaměstnancům i zaměstnavatelům v rámci programu „Antivirus“. Opatření ochrání další firmy, na které nepřímo dolehly dopady vládních omezení v důsledku epidemie COVID-19. Stát bude prostřednictvím Úřadu práce ČR kompenzovat firmám vyplacené prostředky. Toto opatření pomůže zaměstnavatelům lépe zvládnout současnou situaci a nebudou tak muset sáhnout k propouštění. Kurzarbeit se vztahuje na firmy ze segmentu výroba, obchod i služby, stejně tak na OSVČ se zaměstnanci.

 

Více informací naleznete zde:
https://www.mpsv.cz/web/cz/-/podpora-firem-v-programu-antivirus-pokracuje-vlada-schvalila-dalsi-navrhy-ministryne-malacove


PRYMULA k distribuci ochranných pomůcek a nošení respirátorů; chytrá karanténa

 

Na dnešní (24.3.2020) tiskové konferenci uvedl náměstek ministra zdravotnictví a hlavní epidemiolog prof. Roman Prymula, že distribuce ochranných pomůcek jde přímo na kraje, kde je stanoven způsob distribuce jednotlivým složkám, avšak není ze strany krajů vždy dodržován – ochranné pomůcky jsou přerozdělovány jinak. Apeloval na kraje a dodržování pravidel a připomněl, že dopravu ochranných pomůcek na kraje zajišťuje stát zdarma.

Dalším tématem bylo nošení respirátorů s ventilem, které prof. Prymula rozhodně nedoporučuje pro širokou veřejnost, protože respirátor sice chrání dotyčnou osobu, která jej nosí, ale naopak umožňuje rozptyl příp. viru při vydechování osobou do okolí. Jednoznačně doporučil jako ideální cestu nošení roušky a s příslušnou péčí o ni.

Představena byla také tzv. chytrá karanténa, což je elektronické trasování kontaktů nakažených lidí přes mobilní operátory či transakce platební kartou. Zmapuje se tak pohyb nakaženého člověka za posledních 5 dní. Přes call centra budou tito lidé pak osloveni, otestováni, příp. izolováni vč. dezinfekce míst, kde se nakažený pohyboval. Bude to znamenat značnou potřebu personálního posílení, kdy vypomůže krajským hygienickým stanicím armáda.


CO JE „VYLOUČENÁ DOBA“?

 

Na základě častých dotazů od řady členů v návaznosti na odpuštění minimálních záloh OSVČ na půl roku přinášíme výklad ČSSZ:

Vyloučenými dobami jsou doby, po které trvala tzv. sociální událost bez výdělku, např. doba dočasné pracovní neschopnosti, doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, doba péče o dítě do čtyř let věku nebo péče o závislou osobu aj. Význam vyloučených dob spočívá v tom, že při stanovení výše důchodu se počet dnů vyloučených dob odečítá od celkového počtu dnů, na který se rozpočítává průměr výdělků. Tím se docílí toho, že při výpočtu příjem nebude tzv. „rozmělňován“. Vyloučené doby tedy mají na výši důchodu pozitivní dopad. Neposouvá se tím ani o půl roku odchod do důchodu, neboť se jedná o pojištěnou dobu.

Zdroj: ČSSZ


DATOVÉ SCHRÁNKY ZDARMA

Uživatelé datových schránek mohou odesílat zprávy do odvolání zdarma.


ZÁKAZ HROMADNÝCH AKCÍ

Podle vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha bude zákaz hromadných akcích zrušen jako jeden z posledních.


Finance na zvláštní opatření kvůli koronaviru hodlá stát získat půjčováním a prodejem dluhopisů

 

Na koupi státních dluhopisů se ministryně financí  Alena Schillerová už dohodla s guvernérem České národní banky Jiřím Rusnokem.

Více informací naleznete zde:
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3066352-penize-sezeneme-treba-dluhopisy-avizuje-schillerova-jejich-nakup-uz-domluvila-s


EET bude pozastavena na dobu nouze a tři měsíce k tomu, rozhodla vláda

 

Vláda v pondělí jednomyslně schválila pozastavit elektronickou evidenci tržeb (EET) po dobu trvání nouzového stavu a následujících tří měsíců. Znamená to, že žádný poplatník nebude muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována, uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Návrh, který je třeba upravit zákonem, v úterý projedná sněmovna na mimořádném zasedání.

Více informací naleznete zde:
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3066268-eet-bude-pozastavena-na-dobu-nouze-a-tri-mesice-k-tomu-rozhodla-vlada


Firmy, které uzavřely bez objektivního důvodu, nebudou mít nárok na pomoc od státu

 

Stát proplatí část mzdy pracovníků jen firmám zavřeným kvůli propadu odbytu, chybějícímu materiálu nebo zaměstnancům v karanténě. Podniky, které kvůli šíření koronavirové nákazy uzavřely bez „objektivního důvodu“, na náhradu nebudou mít nárok. V ČT to v pondělí řekl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.

Více informací naleznete zde:
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3065930-firmy-ktere-uzavrely-bez-objektivniho-duvodu-nebudou-mit-narok-na-pomoc-od-statu


KURZARBEIT – STÁT FIRMÁM PŘISPĚJE NA MZDY

 

Kurzarbeit je termín, který se používá pro dohodu mezi zaměstnanci, zaměstnavatelem a státem. Zaměstnancům se zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát, který tak nemusí hradit podpory v nezaměstnanosti. Firma totiž nikoho kvůli omezení produkce nepropustí. Kurzarbeit se vztahuje na firmy ze segmentu výroba, obchod i služby, stejně tak na OSVČ se zaměstnanci.

Více informací naleznete zde:
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3066268-eet-bude-pozastavena-na-dobu-nouze-a-tri-mesice-k-tomu-rozhodla-vlada – ROLUJTE DOLŮ


Vláda schválila odpuštění minimálních záloh OSVČ na půl roku

 

Minimální měsíční záloha na sociální pojištění činí letos 2544 korun a na zdravotní pojištění 2352 korun. „Definitivně bude odpuštěno zhruba třicet tisíc korun,“ uvedl vicepremiér Havlíček. Minimální záloha na sociální a zdravotní pojištění činí měsíčně 4896 korun, za šest měsíců je to 29 376 korun.

Více informací naleznete zde:
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3066268-eet-bude-pozastavena-na-dobu-nouze-a-tri-mesice-k-tomu-rozhodla-vlada – ROLUJTE DOLŮ


MAKRO pomáhá zachránit české restaurace

 

S gastronomickým průvodcem Restu spouští průběžně aktualizovaný katalog restaurací s možností online objednávky a dovozu

Velkoobchod MAKRO Cash & Carry ČR chce pomoct všem českým restauratérům, kteří byli nuceni uzavřít provoz na základě rozhodnutí vlády. Ve spolupráci s gastronomickým průvodcem Restu spouští pro uživatele možnost prohlédnout si všechny dostupné nabídky restaurací v okolí a prostřednictvím doručovacích služeb si vybraný pokrm objednat a nechat dovézt, případně jej pouze zaplatit a pro objednávku si dojet. Iniciativa má pomoci snížit vysoké finanční ztráty podniků a ulehčit jejich tíživé situaci.

Gastronomický průvodce Restu je mezi uživateli oblíbený jako platforma pro rezervace místa v restauracích a kavárnách. V reakci na novu situaci od 17. března 2020 nabízí komplexní přehled restaurací v okolí, které nabízí jídlo s sebou nebo jeho rozvoz. Do projektu se může zdarma zapojit jakýkoliv gastronomický podnik, který potřebuje v současné situaci rozšířit o nové možnosti provozu. Funkci nyní nabízí 18 % z více než 17 000 registrovaných podniků.

Jakmile se daná restaurace zaregistruje na makro.cz/pomáháme se svou nabídkou, bude mít zákazník možnost objednávku v některých případech zaplatit online přes systém Storyous a jídlo si vyzvednout nebo si ho nechat dovézt prostřednictvím jedné z dovážkových služeb. Lidé najdou na stránce vše, co potřebují – od provozní doby, přes speciální nabídky, kontaktu na restauraci, mapu umístění podniku nebo možnosti rozvozu až po filtry pro snadný výběr.

Za bezpečný provoz a prevenci

MAKRO celým projektem podporuje rovněž iniciativu vlády vedoucí k minimálnímu vycházení. Pro restaurace jde zejména o pomocnou ruku, jak přečkat obtížné období, které by mělo zároveň omezit volný pohyb venku a zmenšit tak riziko potenciální nákazy a přenosu viru. Předávka jídla je pak nastavena bezkontaktně podle nařízených hygienických pravidel.

MAKRO zároveň spouští na svých webových stránkách makro.cz/pomahame sekci s nejdůležitějšími odkazy na státní a obchodní instituce a také speciální nabídku pro všechny gastronomické provozovny. Podnikatelé tam tak snadno a přehledně najdou vše důležité, co potřebují pro přípravu jídla s sebou jako jsou např. krabičky na jídlo nebo přenosné tašky.

 

Více informací naleznete zde:
https://www.makro.cz/pomahame


Úvěr COVID II. – další státní podpora podnikatelům

 

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) připravila pro podniky a živnostníky navazující záruční program COVID II. v objemu až 30 mld. korun. I přes snahu podrobně vše vysvětlovat prostřednictvím webových prezentací, elektronických zpravodajů, přímých i nepřímých vystoupení v médiích docházejí do Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) neustále dotazy k možnostem získání jakékoli podpory, která by zmírnila ztráty v souvislosti s uzavřením provozoven či poskytováním služeb. Proto se AMSP ČR rozhodla obrátit se s nejčastějšími dotazy svých členů na generálního ředitele a předsedu představenstva Českomoravské záruční a rozvojové banky, Jiřího Jiráska, který je zároveň členem představenstva AMSP ČR.

Celý rozhovor naleznete zde:
Úvěr COVID II. 


Pozvánka na webinář: Odpovědnost statutárních orgánů (nejen) v době krize

 

Advokátní kancelář elegal pro vás připravila bezplatný seminář na téma „Odpovědnost statutárních orgánů“, který se koná 31. 3. 2020 od 10:00 h.

Současně je také advokátní kanceláří spuštěn projekt Právo v roušce – web, na kterém podnikatelé najdou vzory smluv a dokumentů, které se mohou hodit v současné krizi. Na webu se podílely vybrané advokátní kanceláře.

 

Připojte se 31. 3. v 10:00 na bezplatný webinář

Více informací naleznete zde:

Pracovněprávní desatero boje s koronavirem od MPSV

 

Pracovněprávní desatero boje s koronavirem od MPSV ke stažení zde:
Desatero_tabulka


Návrhy AMSP ČR ke kurzarbeitu (stav k 23.3.2020, 12:00 h)

 

Kurzarbeit musí existovat a měli bychom ho mít připraven v “krizové legislativě” tak, abychom jej mohli v případě nutnosti hned použít s lehkou modifikací dle aktuálních podmínek vč. návaznosti na zákoníku práce. V krizi jde o čas.

K navrženému kurzarbeitu máme tyto připomínky:

1. Chybí zastropování shora (to má většina zemí, Dánsko, Německo…). Jde o to, aby stát neplatil 100 tisíc na někoho, kdo v čase hojnosti pobírá 200 tis. měsíčně. To pro přežití nikdo nepotřebuje.

2. Chybí pokrytí spodní hranice. Jde o sociální aspekt u nízkopříjmových, např. dělnických profesí a oborů. Jinými slovy, má-li někdo hrubou mzdu 18 tis. Kč, v čistém je to cca 14,5 tis. Kč, Je při zavedení kurzarbeitu na 60 %, tak je to 8,5 tisíc Kč na měsíc, což třeba s dětmi nejsou schopni ustát. Týká se to v některých oborech řady MSP, kde jsou mzdy nesrovnatelné se velkými korporacemi a v drtivé většině nedosahují ani průměrné mzdy (dnes 36 tis. Kč).

Navrhujeme obecně nekomplikovaný model kurzarbeitu například takto: stát pokryje každé firmě v režimu kurzarbeit minimálně POLOVINU MEDIÁNOVÉ MZDY vč. odvodů (tj. 1/2 z 31 tis. = 15.500 + odvody 5.5 tis. = 21 tis. celkem. Hlavním přínosem je, že nízkopříjmové profese nespadnou na dno chudoby.

Současně navrhujeme horní hranici příspěvku státu zastropovat na určitě sumě (například na průměrné mzdě).

Úkolem kurzarbeitu je pomoci slušně přežít, nikoli zachovat komfort. 

 


Výzva – Potřeby finanční pomoci pro nasazení technologií proti epidemii a následkům COVID-19

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu urgentně žádá o rychlou reakci podnikatelů s odpověďmi na 6 otázek, což poslouží jako základ pro program finanční pomoci firmám s technologiemi využitelnými pro boj s Covid-19 (vč. nemedicínských). Jde o rychlý sběr dat, termín vyplnění je tato neděle 22. 3. 2020, aby MPO mohlo s výsledky již od pondělí pracovat.

https://forms.gle/jZWs5Z6aGQq4fwTu9

Předem moc děkujeme, v případě dotazů se, prosím, obracejte na Jana Kleslu – klesla@mpo.cz


Vicepremiér Havlíček oznámil odpuštění odvodů pro OSVČ a další kompenzace pro firmy

 

Vicepremiér v dnešních (20.3.2020) Událostech oznámil připravované odpuštění odvodů na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ a další kompenzace pro malé, střední i velké firmy. O konkrétní podobě bude o víkendu jednat vláda.


JAK SI FIRMY MOHOU PŮJČOVAT ZAMĚSTNANCE, NÁVOD PODLE ZÁKONÍKU PRÁCE

 

Podnikům, kterým v těchto dnech chybí zaměstnanci například kvůli karanténě nebo péči o děti, můžou vypomoci lidé z jiných firem, kde pro ně zrovna není dost práce. Umožňuje to české pracovní právo. Uvádíme některé možnosti jako dočasné přidělení zaměstnance podle §43a zákoníku práce. Více informací  ZDE.

 


Vláda rozhodla o kompenzacích

 

Ošetřovné pro živnostníky – bude administrováno u MPO přes Živnostenské úřady, denní dávka 424,- Kč (ca 14.000,- Kč/měsíc), pro děti 6-13 let, OSVČ vyplní jednoduchý formulář, doloží, že má dítě a jeho manžel/-ka nečerpá nemocenskou v zaměstnaneckém vztahu. Doručuje se datovou schránkou nebo osobně na ŽÚ, MPO následně proplácí (začátkem měsíce).

MPSV prodlužuje ošetřovné po dobu mimořádného opatření bez výuky na školách. Návrh výše jde k projednání do Poslanecké sněmovny, nově stanovuje věk dítěte s nárokem na ošetřovné do 13 let, náhrada 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Nově platí i pro rodiny a denní stacionáře dotčené rozhodnutím vlády o uzavření objektů (školy, stacionáře apod.). Platí zpětně za každý kalendářní den.

Vláda připravuje podporu ochrany zaměstnanosti (tzv. antvirus), kde přispěje firmám na mzdy k ochraně pracovních míst 1) v případě karantény, kdy zaměstnanec byl v karanténě a čerpal 60 % nemocenskou, kterou mu hradil zaměstnavatel prvních 14 dní – vše bude refundováno zpět zaměstnavateli; 2) všechny firmy, které jsou dotčeny rozhodnutím vlády o uzavření provozů a vyplácí 100 % náhrad mezd zaměstnancům, dostanou zpět od vlády 80 % těchto nákladů. Celkem se toto opatření dotýká ca 100.000 osob, celkové náklady 1,1 mld. Kč.

 


Jak nárokovat kompenzaci vzniklých škod podle krizového zákona?

 

Podnikatelé nyní čelí bezprecedentním výzvám. Advokátní kancelář Squire Patton Boggs s.r.o.,

se rozhodla připravit na pondělí 23. března 2020 od 10:00 hod. prakticky orientovaný webinář k jednomu z aktuálně zásadních témat: případným nárokům na náhradu škod podle krizového zákona – co by měli podnikatelé vědět a učinit nyní pro zvýšení svých šancí nárokovat kompenzaci vzniklých škod podle krizového zákona?

Tyto nároky mohou existovat vedle režimu záchranných balíčků připravovaných vládou.

Možnost připojit se k webináři je jednoduchá, registrovat se lze pomocí tlačítka RSVP na pozvánce – přihlašovací údaje do webinářové aplikace budou přihlášeným zaslány nejpozději v pondělí ráno. Účast je zdarma.

Příloha ke stažení zde:
Krizový zákon a nároky na náhradu škody_Co udělat nyní


Úvěr COVID pozastaven, připravuje se Úvěr COVID II.

 

ČMZRB dnes, 20. 3. 2020, pozastavila příjem žádostí o Úvěr COVID (přijato 4.000 žádostí). Zároveň ohlásila nový záruční program v objemu 30 mld. Kč, který bude dostupnější pro OSVČ a menší firmy. Jeho spuštění se očekává do 2 týdnů.


EXPORTÉŘI budou moci do odvolání využívat všech služeb vládní agentury CzechTrade bezplatně.

Toto rozhodnutí vlády oznámil vicepremiér Karel Havlíček na večerní tiskové konferenci 19. 3. 2020.


MPO avizuje další program ČMZRB „COVID II“, o který je velký zájem. MF a MPSV připravují odklady odvodů a kompenzace mezd.

 


AMSP ČR vyhlašuje KAMPAŇ NA PODPORU MALÝCH PODNIKŮ A ŽIVNOSTNÍKŮ ZASAŽENÝCH KORONAVIREM

 

Video –Kampaň na podporu malých podniků a živnostníků zasažených koronavirem naleznete ZDE.

Více informací naleznete zde:
KAMPAŇ NA PODPORU MALÝCH PODNIKŮ A ŽIVNOSTNÍKŮ ZASAŽENÝCH KORONAVIREM


Vzor žádosti o posečkání daně

 

Přinášíme informace k postupu při žádosti o posečkání daně vč. vzoru žádosti – informace z GFŘ.

Více informací vč. vzoru žádosti naleznete zde:
poseckani s dani informace GFŘ a formular


Tipy pro efektivní firemní mobilitu 

 

Naprostá většina firem v ČR využívá ke svému podnikání nějaký vozový park (fleet). Jeho náklady jsou vždy ostře sledovaným ukazatelem a mají významný vliv na konkurenceschopnost firmy a její ziskovost. Častým omylem (nejen) českých firem je, že hledají zdroje úspor vně, tedy při vyjednávání s dodavateli. 80 % zlepšení ekonomiky fleetu se nachází uvnitř firem. Využijte více jak 20letých zkušeností, které vám tímto předáváme.

Více informací naleznete  zde:
Tipy pro efektivní firemní mobilitu


Bezplatná online poradna pro podnikatele

 

Nabízíme k využití bezplatnou online poradu k právním otázkám vyvolaným karanténou a omezeními podnikání a cestování. Zaměřuje se na okruhy, jako jsou vztahy se zaměstnanci, vztahy s dodavateli a odběrateli, vztahy s bankami, cestování do zahraničí atd. Jsou zde otevřeně k dispozici dotazy a odpovědi. Poradna bude postupně doplňována.

 

Sekce pro podnikatele viz:
https://koronavirus.frankbold.org/kategorie/podnikatel/


SOUČASNÁ SITUACE VE FIRMÁCH A NÁVRH OPATŘENÍ AMSP ČR

 

Stav firem:

– firmám klesá poptávka, a to jak v ČR, tak ze zahraničí.
– přejímací technici a inspektoři nemohou nebo nechtějí přijet na přejímky -> firmy nemohou fakturovat, zvažují, zda-li přerušit práci na zakázkách nebo investovat do daných zakázek více svého kapitálu s vysokou mírou nejistoty rychlosti návratu těchto peněz.
– vysoký podíl peněz ve skladových zásobách a v rozpracovanosti, které nikdo nekupuje nebo nemá kdo montovat – mrtvé peníze.
– firmy nemohou nebo nechtějí vysílat své montážní a servisní techniky do zahraničí – nemohou dokončit díla a uvést do provozu, či provést základní servisní úkony specializovaných technologií (nemohou fakturovat).
– firmy začínají mít velké problémy s cashflow – pokles zakázek, druhotná platební neschopnost, rušení stávajících objednávek.
– v některých případech mají firmy vysoké úvěrové zatížení, které nejsou spolu s ostatními povinnými odvody schopny udržet, a to i v krátkodobějším horizontu (např. 4-8 týdnů).
– vývoj kurzů – nákup komodit ze zahraničí je skokově dražší – není promítnuto v cenách tohoto kvartálu/ pololetí.
– komplikovaná a velmi zpožděná logistika jak z Evropy, tak i z Asie – např. dodávky dílů, oceli atd.
– riziko pozdních dodávek na sjednaný termín = riziko penále.
– zahraniční pracovníci nemohou do ČR – oslabení výrobních týmů (strach českých pracovníků, že noví pracovníci ze zahraničí nejsou testováni – nejen na Coronavir – je pravda, že nemají povinnost mít všeobecnou zdravotní prohlídku jako naši pracovníci při nástupu do zaměstnání – mj. zdravotní prohlídky jsou aktuálně zrušeny).
– zákaz cestování – problém s exportem, jeho dalším vývojem, a to nejen v EU, ale pak i těch vzdálenějších destinacích.
– problémy spojené se zavíráním automobilek – dodavatelé a subdodavatelé – nemožnost rychle nahradit jinými zakázkami, když firmy nemohou dělat v zahraničí řádnou akvizici nových zákazníků.
– silná nevole výrobních pracovníků ve vztahu k nevýrobním ohledně home office – „proč já musím jít do práce, když on může být doma“ – problém nejen v ČR, ale i v zahraničí.
– zahraniční dodavatelé zavírají nebo utlumují své provozy – problém s vývozem, uskladněním, skladovacími prostory apod.
– vysoká míra zaměstnanců musí být doma a hlídat děti.
– ve firmách všeobecně panuje panika, lidi hltají každou přefouklou zprávu z médií = roztříštěná a nekorektní informovanost.
– firmy se snaží zavést opatření, ale nemají dostatečné nebo žádné ochranné pomůcky jako respirátor, roušky atd. , s těmito opatřeními jsou spojené vyšší náklady – práce v noci po menších skupinách, aby se zamezilo případnému přenosu apod.
– bezúročné úvěry – pouze omezené řešení – odsun problému splácení do nejisté budoucnosti. Většina firem, se kterými jsme v kontaktu, si daly termín do Velikonoc a soustředí se na to zabezpečit chod do těchto svátků (hlavně cashflow)
– některé firmy vzhledem k poklesu tržeb na 0, mají enormně vysoké náklady na nájmy, personál, mají peníze ve skladových zásobách, další objednané zásoby na cestě – vícenáklady na skladování mimo vlastní firmu. Rychle jim bude docházet likvidita z úspor (a to i u velkých firem).

 

STAVEBNICTVÍ:

– některé stavby se zastavují. Živnostníci nepřišli do práce, mají strach z nákazy a raději zůstávají doma (manželky je nechtějí pustit, aby nenakazili rodinu). Je to tím, že na některých stavbách jsou opatření chabá nebo žádná.
– Zavřené jsou ubytovny. Ta je zásadní rána pro stavebnictví. Jsou dokonce lidé, kteří nemají kde bydlet. Byli formálně někde nahlášeni, ale bydleli na ubytovně. Montéři na některých stavbách pracují 4 hodiny a zbytek je cesta tam a zpátky každý den. Neúnosné, drahé.
– snažíme se provoz udržet, ale je to vyhazování peněz z oken než tvoření hodnot. Tyto stavby určitě budou v mínusu.
– na většině staveb se dostáváme do potíží s dodržením termínu. Řešíme to podle smluv, někde to jde, někde nás investor bude asi tlačit ke snížení ceny – další rána. Podle názoru právníka nemá nárok na náhradu škody, ale platí smluvní pokuty. To zvyšuje nervozitu, nechuť pokračovat. Je to případ od případu. Někdo se nyní tváří, že se dohodneme, někdo striktně trvá na snížení ceny. Nicméně i ta první skupina časem zřejmě obrátí a peníze bude chtít až přejde tento čas solidarity a budou se hledat peníze, kde to půjde. Je to opravdu problém.
– Ještě ve větších potížích jsou v tomto živnostníci, protože ti většinou podepsali GD jejich smlouvy s obrovskými dodatky. Většinou to ani nečetli. Spláčou nad výdělkem. Většina stavebních kapacit stojí na OSVČ. TADY BUDE TŘEBA UDĚLAT NĚJAKOU PRÁVNÍ OCHRANU, PORADENSTVÍ, POMOC. Oni nebudou mít na právníky. Je to otázka, jak moc se na nich generální dodavatelé budou chtít zahojit. Ale s ohledem na to, že stavby fakt nyní již krvácí a oni jsou placení z rozdílu za co nakoupí a prodají, tak se dá očekávat, že po OSVČ budou peníze chtít.
– technické týmy ve firmách nemají co dělat. Zastavují se nabídky na nové stavby, a rozběhnuté ztratily tempo. Některé firmy od zítra zadávají údržbu areálu, ale to je řešení na pár dní.
– efektivita lidí na Home Office je nižší o 30 %. Neumíme to zatím dělat efektivně. Vše předěláváme na bezpapír, ale třeba lidé na stavbách jsou zvyklí na výkresy. Kupujeme parťákům tablety s velkou obrazovkou, ale je to porod.

 

STROJÍRENSTVÍ, SPECIÁLNÍ VÝROBA:

– klesla výkonnost lidí. Mají obavy, co bude. Do práce chodí z důvodu solidarity s firmou, ale bojí se;
– někteří nejlepší odborníci jsou ve vyšším věku. Mají obavy o své zdraví;
– do firmy jezdí dopravci, kteří nám můžou zavléct nákazu. Jezdí i z Itálie, Rakouska….děláme drastická opatření, aby nevylezli z auta, měříme jim teplotu, dezinfikujeme je…ale výsledkem je, že nakládky, skládání trvá 3x déle a všichni stejně mají strach. Každé auto je další nebezpečí a stoupá šance nákazy;
– nemohou k nám jezdit zahraniční přejímací technici. Vyrobené zboží zůstává na skladě a nemůžeme fakturovat. Lepší by bylo zastavit výrobu a nedělat na sklad;
– lidi jsme rozdělili, aby se nepotkávali – tak zní nařízení a logika – ale to vše výrobu prodražuje. Děláme už nyní se ztrátou;
– uvažujeme, že propustíme všechny lidi ve zkušební době. Těžko jsme je sháněli;
– zastavili jsme nábory – a zrovna se nám přihlásili dobří pracovníci, dali výpověď a mají nyní smůlu;
– firma vypadá jak v neděli. V kanceláři nikde nikdo. To je deprimující pro všechny.

 

DOPORUČENÍ:

– vyzvat firmy ke vzájemné výpomoci – nejsou brigádníci na sázení chmele a zeleniny a v jiných oborech nemají práci (cestovky, gastro apod);
– Snížení nebo odsunutí daní, a to včetně záloh – již v běhu;
– prominutí nebo odsunutí povinných odvodů za zaměstnance – řeší se;
– snížení rezervované kapacity odběru energií v závislosti na poklesu potřeby bez sankcí od dodavatelů jako je ČEZ;
– vytvoření pracovních dohod s úřady práce – část mzdy nese úřad práce, část mzdy nese zaměstnavatel, ale nemusí propouštět;
– rychlá podpora investic do technologií (i když to bude na úkor pracovní síle);
– jako podporu cestovnímu ruchu umožnit firmám benefit – finanční příspěvek na domácí rekreaci a uplatnit  jako odečitatelnou položku z daní (podporuje MMR).

Pokud je zřejmé, že stávající situace na Vaší společnost dolehne a krize se Vám nevyhne, pomoci s řešením může specializovaný krizový manager.

Toto je draft poznatků převážně firem do 100 zaměstnanců. Větší firmy začínají mít také problémy s likviditou a zvažují propouštění méně potřebných pracovníků.

 

Co je pro firmy nejdůležitější nyní = v jakém stavu chceme firmy, aby byly po útlumu (po epidemii) + jak toho docílit:

– absolutně šetřit – nevyčerpat cash, kterou bude akutně potřebovat minimálně pak na rozjezd. Pokud není odbyt, pak lidi poslat domů (dovolená, či doufejme, že se vláda k tomu postaví čelem jako i v dalších zemích), nemá smysl vyrábět na sklad nebo dělat nesmysly, stahuje to cash.

Tj. – aby firma po útlumu byla schopna ihned naskočit, tak bude potřebovat zásadně dvě věci: LIDI a CASH. Vše ostatní totiž jakž takž ve firmě zůstává, tj. stroje, zásoby, energie – vše tam je. Pro firmy je tak zásadní udržet si AKCESCHOPNÝ TÝM zaměstnanců a CASH, bez toho nejde káru roztlačit. A poučme se z Německa a krize 2009 – tam přesně toto vláda masivně podpořila a přesně proto se jim podařilo se z krize otřepat jako prvním.

Ad LIDI: někde dělají lidé až 70 % nákladů, v zájmu zachování zaměstnanosti i cashe by tady bylo vhodné se o náklady na lidi podělit (FIRMA a STÁT) => odpustit odvody soc a zdr, a sanovat pobyt zaměstnanců doma (o poměru se bavme). Stát tímto firmě nic nedaruje, stát si tímto kupuje zaměstnanost a funkční ekonomiku po úlumu !!!

Ad CASH:

 • úvěry, nájmy – jak změkčit odčerpávání cash z firmy. Opět – není to o žádné dotaci či daru, jde jen o ROZLOŽENÍ PLATEB V ČASE (natažení a zajištění plynulosti). Tedy optimálně:
 • ÚVĚRY – Banky => pozastavit splatnost úvěrů o 2-3 měsíce a protáhnout o tuto dobu finální splacení úvěrů (musí mediovat stát)
 • NÁJMY – mediace či cokoli jiného, dopad je drtivý, ale podnikatelé jsou na obou stranách (nájemci a pronajímatelé, kteří také mohou být zatíženi úvěry apod.)

Další významnou oblastí k řešení je:

ZASTAVIT SPEKULANTY a EXEKUTORY – v situaci, kdy lidé zůstanou doma na 60% mzdy, tak aby se exekutoři nepřišli hned hojit…. (nařízení vlády, že v nouzovém stavu země neplatí lhůty /prodlužují se lhůty atp…..(?)

Ustanovit expertní skupinu složenou z lidí z univerzit, průmyslu, služeb, zemědělství, kultury, neziskovek, zdravotnictví…která si sedne do nějakého opuštěného hotelu a připraví to pro všechny oblasti během 3 dnů. A může se jít ven s koncepcí a tu porovnávat se skutečným stavem. A dělat systémová opatření. Lehce bychom potom dokázali vše spočítat, naplánovat, změřit.

 

Více informací ke stažení zde:
AMSP ČR-stav a doporučení Coronavir k 18.3.2020


KRIZOVÉ ŘÍZENÍ A KORONAVIRUS

 

Předkládáme všem podnikatelům velmi cenné rady krizových manažerů, které zpracoval náš kolektivní člen – Česká asociace interim managementu. Cílová skupina: české malé a střední podniky, zejména výrobního charakteru.

Struktura dokumentu:
Nastala krize – Potlačení paniky – Velení – Získávání a přenos informací – Obchod a prodej – Plánování zakázek – Technická příprava – Nákup a zásobování – Logistika – Výroba, kooperace – Expedice – Poprodejní servis, reklamace – Ekonomika, finance – Personalistika – Interní komunikace – Systém řízení jakosti – Externí projekty – Kritická infrastruktura – Externí komunikace, PR – ICT systémy

Dokument ke stažení zde:
200316-CAIM-Krizové řízení a koronavirus


Vláda poskytne firmám a podnikatelům 1 bilion korun

 

Podle dnešních informací vláda uvolní pro firmy a podnikatele postižené dopady koronaviru 1 bilion korun, a to 100 mld. Kč přímo a 900 mld. Kč na záruky. MPSV předkládá zítra (19.3.2020) do vlády návrh na prodloužení placení ošetřovného na celou dobu pandemie, snaha je i o vyšší míru, než je 60 %. Ošetřovné je navrženo nově i pro OSVČ, návrh MPSV je v částce 424 Kč/den, nakonec bude tuto problematiku ale řešit MPO, kde se návrh nyní zpracovává.

MPSV dále předpokládá prominutí penále u přehledů příjmů a výdajů, které předkládají OSVČ měsíc po podání daně z příjmů a dále předpokládá změnu legislativy, a to že by za 3-6/2020 OSVČ neplatili vůbec sociální pojištění. Zítra o tomto návrhu bude jednat vláda a rozhodne buď o odsunutí nebo odpuštění těchto pravidelných plateb.

Očekáváme, že pro OSVČ bude náklady na ošetřovné a příspěvek na úhradu úroku za úvěr kompenzovat ČMZRB skrze programy Záruk, což je jednodušší a rychlejší cesta než bezúročný úvěr COVID.


PROPEA  – produkt na podporu exportérů

 

Vicepremiér Karel Havlíček 18.3.2020 oznámil nový program PROPEA na podporu exportérů spočívající v možnosti najmutí tamní expertní organizace na daném trhu, tzv. „blízkého experta“, který bude v době omezeného cestování našich exportérů po světě placen českým státem. Produkt bude k dispozici pro vybrané země jako např. Maroko, Japonsko, Mongolsko, Indie, Peru, Čína, Mexiko a další.


Společnost Facebook avizuje pomoc pro malé podniky

 

Facebook oznámil, že přistoupil k vytvoření grantového programu o objemu 100 milionů dolarů, který pomůže 30 000 malým podniků z celého světa. Pro urychlení doporučujeme se zaregistrovat k odběru novinek a sledovat spuštění zde: https://www.facebook.com/business/boost/grants

Více informací ke stažení zde:
Media alert_Facebook_20200317


Ošetřovné prodlouženo, bude i pro OSVČ

 

Premiér Andrej Babiš právě oznámil, že ošetřovné ve výši 60 % základu mzdy pro rodiče dětí do 10 let bude vládním nařízením prodlouženo na dobu trvání epidemie. Pro OSVČ půjde pomoc skrze MPO.


Výzva – Jak doma vyrobit roušku bez šití?

 

Co potřebujete? Papírovou utěrku, papírové kapesníky, gumičky, sešívačku + dezinfekci na ruce.

K ochraně zaměstnanců, podnikatelů i všech občanů doporučujeme nejdostupnější řešení v současné chvíli:
https://www.youtube.com/watch?v=rm_FdCJTWtQ


TECHNOLOGIE PRO BOJ S COVID-19 – BLESKOVÁ VÝZVA!

 

Upozorňujeme na  výzvu EU pro přijímání žádostí o grant na technologie a řešení, které by mohly pomoci v boji s pandemií koronaviru. Jde o výzvu EIC pro SME a startupy a je otevřená i pro nemedicínská řešení, která pomohou například s monitoringem, organizací a podobně. Termín je šibeniční do středy 18. března 2020 do 17:00, ale přihláška není složitá a Ministerstvo průmyslu s CzechInvestem zajistili kapacitu pro konzultaci/pomoc s přihláškou a komunikují napřímo se zadavateli v Bruselu pro případné dotazy a upřesnění.

V případě zájmů se prosím obraťte přímo na Jana Kleslu – e-mail: klesla@mpo.cz , tel.: 773 105 894.

Odkaz na výzvu: https://ec.europa.eu/info/news/startups-and-smes-innovative-solutions-welcome-2020-mar-13_en


Bezplatná právní poradna pro podnikatele

 

Advokátní kancelář eLegal nabízí právní konzultace zdarma firmám, které se ocitly ve svízelné situaci. Tady najdete podrobnosti.


EGAP připravil balíček opatření pro exportéry zasažené pandemií onemocnění COVID-19

 

Exportní garanční a pojišťovací společnost pro usnadnění sjednání pojištění připravila balíček opatření na podporu exportérů, kteří se potýkají s důsledky nutných restrikcí bránících šíření virové infekce. Záměrem balíčku je omezit firmám rizika, zrychlit cash flow a zvýšit pro ně stěžejní dostupnost úvěrů. Podrobné informace naleznete ZDE.


Prohlášení České bankovní asociace o přijetí mimořádného opatření bankami v podobě poskytnutí možnosti odkladu splátek úvěrů

 

Dne 12. 3. 2020 se prezidium České bankovní asociace shodlo, že vhodným nástrojem je v doložených případech poskytnout klientům možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotéčních a spotřebitelských úvěrů. Primárně se přitom banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a OSVČ, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne epidemie nejtíživěji. Více informací na webových stránkách ČBA.


Jak efektivně zmírnit dopady pandemie na Váš byznys?

 

Poradí doporučení společnosti Deloitte – home office, finanční hledisko, cash flow, závazky vyplývající ze smluv, klíčová rizika, výzvy spojené s placením daní.

Více informací ke stažení zde:
Deloitte_COVID-19_Jak efektivně zmírnit dopady pandemie na Váš byznys


Česko platí kartou – možné řešení pro Vás?

 

Bezhotovostní způsob platby nyní hýbe společností a usnadňuje podnikatelům kritické období. Zažádejte si o platební terminál zdarma. Naše asociace je součástí projektu Česko platí kartou. Více info zde: https://www.ceskoplatikartou.cz/


Koronavir – jak vykrýt zakázky řemeslníků a dalších živnostníků?

 

Doporučujeme odložit zakázky plánované v bytových jednotkách, rodinných domech, zdravotnických zařízeních, domovech důchodců a domovech s pečovatelskou službou apod. V případě nutnosti provedení ověřit předem, zda budete na pracoviště vpuštěni a zakázku budete moci zrealizovat. Při práci dodržujte zvýšená hygienická opatření. Počítejte s potížemi ohledně oběda a občerstvení. Oslovte na základě nařízení vlády, uzavřené školy či školky, restaurace, jídelny, obchody, kanceláře, hudební kluby, bazény, sportoviště, fitness centra, divadla, kina atd. s nabídkou uvolněných kapacit pro vaše práce v tomto termínu. Můžete tak vyřešit zakázky, které se obvykle plánují na jiné roční období.

(Děkujeme za tyto tipy našim řemeslným cechům!)


Bezúročný Úvěr COVID pro podnikatele od ČMZRB bude spuštěn už 16. 3. 2020 odpoledne, o 14 dní dříve, než bylo avizováno. Na řadě jsou i OSVČ.

 

MPO společně s ČMZRB oznámili spuštění bezúročného úvěrování firem skrze Úvěr COVID ve výši 0,5 – 15 mil. Kč se splatností 2 roky s odkladem splátek na 1 rok, viz: https://www.cmzrb.cz/podnikatele/uvery/uver-covid/. Připravuje se urychleně i řešení pro nejmenší firmy a OSVČ, a to změnou programů Záruka Expanze a Záruka 2015-2030 pro klienty se zaručovanými úvěry 0-15 mil. Kč (příspěvek na úhradu úroku, který platí své bance a příspěvek kompenzující pro OSVČ karanténu nebo ošetřování člena rodiny). Zároveň ČMZRB chystá změny programů tak, aby ve větší míře podporovaly provozní financování .

Více na www.cmzrb.cz.


SOUPIS DOPORUČENÝCH FIREMNÍCH OPATŘENÍ K OCHRANĚ PŘED KORONAVIREM

 

Podle velikosti firmy a charakteru činnosti vybrat z níže uvedeného relevantní opatření, být raději vždy na straně bezpečnosti, nepodceňovat situaci. Onemocnění 1 člověka způsobí karanténu části/celé firmy.

Ustanovit specialistu – Epidemic manažera – EM (popis pracovní činnosti), který se bude zabývat výhradně kontrolou, navrhováním opatření a realizací všech nařízení, která vyplývají z dokumentů vedení firmy či orgánů státní správy. Zajistit jeho případnou zastupitelnost.

 

1. Omezení vstupu cizích osob do firmy:

 • Zákaz návštěv ve firmě. Vše vyřizovat elektronicky (telekonference, e-mail, telefon…). Výjimku povoluje pověřený člen představenstva a eviduje Epidemic manažer (EM) a recepce/vrátnice.
 • Pro mimořádné návštěvy je vyhrazena jedna zasedací místnost co nejblíže u vchodu se speciálním dezinfekčním režimem. Každý zaměstnanec bude mít při jednání s návštěvou cizího člověka roušku, dezinfekci rukou. Roušku i návštěvník.
 • Po každé návštěvě místnost dezinfikovat.
 • O návštěvách vést přesný přehled.
 • Každý návštěvník před návštěvou pošle elektronicky prohlášení o pobytu v rizikových oblastech, povinné karanténě, zdravotních obtížích
 • Firemní projekt manažeři se mohou stýkat s klienty jenom ve výjimečných případech a vždy s rouškou.
 • Zákaz osobního kontaktu firemních obchodníků s klienty. Vše domlouvat vzdáleně. Platí, že opatření proti epidemii mají přednost před obratem společnosti.

 

2. Snížení počtu pracovníků v areálu:

 • Všichni technici, kteří nejsou vázáni na výrobu, přechází na Home Office.
 • Pravidla pro Home Office – zvláštní dokument.
 • Projekt manažeři a obchodní manažeři – Home Office.
 • Pro konzultační schůzky vyhrazena jedna zasedačka co nejblíže vchodu s mimořádným dezinfekčním režimem.
 • Všem na Home Office je zakázán vstup do areálu, kromě vyhrazené místnosti.
 • Návštěvu konzultační místnosti je třeba dopředu hlásit členům představenstva a EM. Bez schválení není možné ani do této místnosti vstoupit.
 • Účetní – práce z domu, Home Office.
 • IT – zajistit pro všechny na Home Office vybavení a připojení. Kontrola kvality. Školení, vzdělávání našich lidí.
 • Výjimky navrhuje ředitel, schvaluje představenstvo, eviduje EM.
 • Zákaz kouření v celém areálu.

 

3. Zabránit míchání pracovních kolektivů a omezit styk lidí v areálu:

 • Zastupitelnost: rozdělit klíčové týmy na A a B s tím, že tým A pracuje ve firmě a tým B je doma se 100% náhradou a čeká na zavolání. V případě karantény v týmu A nastupuje tým B a není zcela ochromena firma.
 • Výrobní provozy rozdělit do sekcí a označit sekce viditelně. Pracovníky v sekcích označit odlišnou barevnou páskou na rukávu.
 • Každé výrobní sekci určit, kam v areálu může chodit. Do jiných částí areálu vstup zakázat.
 • Pracovním skupinám v jednotlivých sekcích odlišit časově příchod do práce – tzn. s cílem nepotkávat jiné lidi v jídelně, při vstupu do areálu, v šatně, při odchodu. Dodržování pracovní doby je nezbytné.
 • Organizovat přestávky tak, aby se nepotkaly pracovní skupiny.
 • Pohyb v areálu omezit i pro THP a management.
 • Zákaz společných porad. Vše řešit elektronicky a individuálně.
 • Speciální pomoc a podpora montérům v terénu. Zákaz jejich vstupu do areálu s výjimkou určeného prostoru.
 • V případě dobrého počasí přemístit společné setkání do prostor venkovních určených pro práci.
 • Venkovní prostory na terasách vybavit dezinfekcí a pro pracovní činnost.

 

4. Omezit provoz kantýny, společných kuchyněk, jídelních koutů:

 • Nejlepší stravování je stravování z jídla dobře upraveného a doneseného z domova.
 • Kantýna – přechod na balené porce jídla. Zákaz výdeje jídla z várnic na talíře.
 • Každý pracovník bude mít svůj vlastní příbor a jídelní nádobí. Určit místa pro umývání nádobí ve firmě. Dokonalé umytí až doma.
 • Žádné soukromé nádobí, hrnky, ve společných skříňkách a prostorech. Vše uložené u pracovníka v jeho stole či skříňce.
 • Příbory v kantýně – balené po jednom kusu v ubrousku. Postupně doplňovat.
 • Žádná volná dochucovadla k dispozici.
 • Veškerou výzdobu a doplňky zrušit z důvodu dokonalého čištění provozu.
 • Ve výrobních zónách vybudovat nové jídelní kouty s možností ohřátí doneseného jídla a možností umytí nádobí. V každém koutě lednice pro uložení doneseného jídla.
 • Uložení jídla v lednici pouze ve vlastních hermeticky uzavřených a jménem označených boxech. Lednice každý den dezinfikovat. Zbytky jídel odstranit.
 • V jídelních koutech umístit kontejnery na zbytky jídla a komunální odpad.
 • Na dílnách a v provoze, kde to lze, nainstalovat výdejní automaty na občerstvení (sladkosti, potravinové doplňky, bagety). Platby pouze kartou.
 • Každé použití společného předmětu – držadla konvice, trouba, lednice … po sobě otřít dezinfekčním ubrouskem.
 • Po každém použití jídelního koutu skupinou je nutná 10minutová dezinfekce úklidovou firmou/určeným pracovníkem.
 • Prostředky na mytí a dezinfekci rukou mít k dispozici před vstupem do jídelního koutu.
 • Povinné mytí a rukou a dezinfekce před jídlem pro každého.
 • Prodloužení placené doby na oběd o 10 minut.

 

5. Mimořádná hygienická opatření:

 • Ustanovení funkce Epidemic manažer. Popis pracovní činnosti. Striktní kontrola speciálního režimu ve firmě.
 • Zvýšení závazku úklidové firmy o 100 %. Prodloužení doby pobytu na dvojnásobný čas a specifikace nových činností.
 • Odstranění všech tiskovin, vizitek a organizérů ze stolu z důvodu provádění dokonalého úklidu.
 • Přechod na bezpapírovou digitální kancelář. Žádné kolování dokumentů ke schvalování. Zpracovat bezodkladně k tomu směrnici – manažeři.
 • Na smlouvách jenom jeden podpis oprávněné osoby, bez parafování. Schválení smluv, dokladů a dokumentů digitálně.
 • Každý vstupující do areálu (zaměstnanec, návštěva), musí mít u EM uložené prohlášení o pobytu a zdravotním stavu).
 • Každému vstupujícímu změřit teplotu.
 • Každý vstupující si dezinfikuje ruce podle návodu.
 • Všechny toalety jsou vybavené návody na mytí rukou a dezinfekcí. Povinnost používat.
 • Odstranění všech předmětů z toalet, společných prostor a chodeb tak, aby mohla být denně prováděna dezinfekce celých ploch.
 • Generální úklid všech výrobních prostor ihned. Úklid provádět na denní bázi na konci směny. Označení všech prostor zodpovědnými pracovníky za daný prostor. Kontrola úklidu na denní bázi.
 • Úklidová firma nesmí působit jako přenašeč nákazy mezi jednotlivými sekcemi areálu – rozdělit úklid areálu mezi konkrétní pracovníky a nestřídat je.
 • Po celou pracovní dobu v areálu nechat pracovat podle daného postupu uklízecí tým, který neustále udržuje dezinfikované hlavní koridory, společně prostory, toalety. Dezinfekce všech klik.
 • Nahrazení mechanických dveří u hlavních vstupů elektrickými na senzor.
 • Vybavit každého zaměstnance dezinfekčním a ochranným balíčkem. Specifikace a doplňování podle jednotlivých pozic.
 • Povinnost všech pracovnků čistit své pracovní nástroje a nářadí (platí i pro počítače, tiskárny…). Denně po skončení práce, ale i v průběhu.
 • Všechna pracoviště vybavit hygienickými ubrousky, dezinfekcí vč. doplňování.
 • Nepoužívat na toaletách elektrické vysoušeče rukou. Nahradit papírovými ručníky na jedno použití.
 • Vyčistit vzduchotechniku odbornou firmou v celém areálu.
 • Dezinfekce firemních vozidel dle stanoveného režimu. Zajišťuje údržba. Nákup čističe s ozonem.
 • Zajistit čističky vzduchu do určených prostor, zasedaček.

 

6. Zdravotní reporting zaměstnanců:

 • V případě změny zdravotních poměrů u zaměstnance (zdravotní potíže, podezření z nákazy u zaměstnance nebo kohokoliv z okolí, návštěva společné akce, kde hrozí přenos nákazy…) je třeba zůstat doma, kontaktovat nadřízeného a další pracovní postup s ním konzultovat. Toto platí i pro zaměstnance na Home Office.
 • EM zpracuje každý den report pro vedení firmy o vývoji u zaměstnanců a nejbližších subdodavatelů.
 • Na všechna pracoviště je zaveden informační panel (nástěnka/obrazovka), kde jsou pracovníci aktuálně informováni o novinkách a plánech.
 • Každý zaměstnanec je zapojen do informačního sms systému, aby mohl dostat urgentní zprávy a doporučení.
 • Každý zaměstnanec ví, kam má volat v případě zdravotních komplikací a jak má postupovat. Každý zaměstnanec obdrží brožuru o koronaviru.
 • Každý zaměstnanec ví, kde se může ve firmě zeptat a konzultovat svoje potíže, návrhy, nedorozumění.
 • V celém areálu odstranit zbytečné staré pokyny a nahradit je novými. Pokyny okolo C-19 musí mít stejnou grafiku.

 

7. Obecné:

 • Porušení jakékoliv zásady je bráno jako hrubé porušení pracovní kázně se všemi důsledky.
 • Nezavádění neprodleně všech opatření zodpovědnými manažery a nedostatečná kontrola těchto opatření je také hrubé porušení pracovní kázně.
 • Manažeři mají za úkol stále sledovat vývoj situace a podle toho provádět opatření, podávat hlášení.
 • Pro všechny zaměstnance platí, že ochrana zdraví je jejich vlastní starostí a z toho vyplývá i povinnost hlásit porušování těchto opatření a navrhovat jejich vylepšování.
 • Dle možností firmy zajistit pracovníkům příspěvek na potravinové zdravotní doplňky ve výši 200,-Kč měsíčně.
 • Platí, že lépe je hygienická opatření přehánět než jakkoliv podceňovat. Nechránit zdraví jenom svoje, ale i zdraví lidí okolo sebe.
 • Situaci zvládneme jenom ve spolupráci, v úctě jednoho k druhému, a ne v izolaci.
 • Myslet, myslet, myslet!

 

Update verze z 14.3.2020

 

S poděkováním za podklady firmě LIKO-S a.s.

 

SOUPIS DOPORUČENÝCH FIREMNÍCH OPATŘENÍ K OCHRANĚ PŘED KORONAVIREM ke stažení zde:
COVID-19 opatření 15.3.2020


Úvěr COVID – klíčové body postupu poskytování zvýhodněných úvěrů:
FAQ_covid


 

MPO od 14.3.2020 spouští informační linku na tel.: 224 854 444 – v kontextu s koronavirem + zveřejňuje nejčastější dotazy a odpovědi.

Praha, 14.3.2020 – V návaznosti na noční vládní usnesení k obchodům a restauracím MPO spustilo informační linku pro veřejnost. A na www.businessinfo.cz postupně zveřejňuje otázky a odpovědi.

Více info zde:
https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/224-854-444-je-informacni-linka-mpo-v-kontextu-s-koronavirem–253478/

Otázky a odpovědi na portálu MPO BusinessInfo.cz zde:
https://www.businessinfo.cz/clanky/odpovedi-na-nejcastejsi-dotazy-podnikatelu-ohledne-aktualnich-opatreni-proti-sireni-koronaviru/

Brožura od CEE Attorneys s.r.o., advokátní kanceláře ke stažení zde:
Koronavirus


V pondělí 9. března 2020 byl vládou schválen národní program Úvěr COVID. Cílem je usnadnit přístup malým a středním podnikatelům k provoznímu financování, jejichž ekonomické aktivity jsou omezeny v důsledku výskytu koronavirové infekce a souvisejících preventivních opatření. Dne 13.3.2020 zveřejnila ČMZRB předběžnou výzvu k tomuto programu s bližšími informacemi, pro koho je určen a za jakých podmínek lze toto financování získat.

 Více informací zde:
https://www.cmzrb.cz/zverejnili-jsme-predbeznou-vyzvu-s-blizsimi-informacemi-k-uveru-covid/


Ministerstvo financí v řádu dnů představí liberační balíček

AMSP ČR se 13. 3. 2020 zúčastnila jednání pracovní skupina na Ministerstvu financí k opatřením, která se budou týkat dopadů na podnikatele v souvislosti s koronavirem.

Jde zejména o:

 • Plošné prominutí pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob a úroku z prodlení, a to nejdéle do 1. července 2020.
 • Prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně a pokuty za nepodání kontrolního hlášení ve všech případech, kdy daňový subjekt individuálně požádá o prominutí úroku z prodlení a prokáže důvody související s koronavirem.
 • Plošné prominutí druhé pokuty za nepodání kontrolního hlášení ve výši 1 000 Kč v roce 2020 bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem. Dnes je ze zákona automaticky promíjena první pokuta ve výši 1 000 Kč.
 • Bude možné individuálně prominout pokuty za nepodání kontrolního hlášení, a to bez časového omezení, pokud bude prokázána spojitost s koronavirem.
 • Plošné 75% prominutí správního poplatku za podání žádosti o posečkání nebo splátkování daně z důvodů souvisejících s koronavirem. Poplatek se sníží ze 400 Kč na 100 Kč.
 • V souvislosti s 3. a 4. vlnou EET bude Finanční a Celní správa při kontrolní činnosti postupovat citlivě a s tolerancí k případným zjištěným nedostatkům. Podnikatelé dotčení koronavirem se např. nemusí obávat sankcí, pokud z důvodu nařízené karantény nebudou schopni vyřídit vše potřebné včas.

 

Bližší informace zde: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/ministerstvo-financi-v-radu-dnu-predstav-37832


 

V souvislosti se šířením koronaviru Evropou jsme si Vám dovolili připravit několik preventivních doporučení ze zkušeností členských firem. Nemáme zatím žádné instrukce ze strany státu, nechceme vůbec šířit paniku, ale kdo je připraven, není překvapen. Je třeba bez odkladu řešit prevenci a připravit firmy provozně. Panika vzniká, pokud lidé nejsou informováni a ponecháni svému osudu.

 1. Omezení konzumace jídla ve velkých skupinách.
 2. Do odvolání zajistit obědy pouze hygienicky zabalené, aby se vyloučila možnost kontaminace při vydávání ve společné kantýně. Zaměstnancům dát k dispozici hygienicky zabalené příbory.
 3. Všechna oddělení vybavit čistícími ubrousky na PC a klávesnice. Všichni mají povinnost si denně čistit klávesnice a PC.
 4. Kuchyňky – z kuchyněk si všichni odnesou své soukromé nádobí a uschovají si ve svých stolech.
 5. Úklid pracovních ploch – všichni zaměstnanci si uklidí své pracovní plochy, které budou maximálně vyklizené. Všechny papíry, vizitky a ostatní vybavení bude uklizeno v šuplících a ve stolech, aby bylo možno provádět co nejlepší úklid a dezinfekci.
 6. Omezit návštěvy do firmy – dodavatelé úplně, zákazníci – na schválení vedení / ředitelů divizí apod. dle organizačního schématu konkrétní firmy. Veškeré schůzky realizovat přes Skype.
 7. Šatny muži – vyklidit police, které nejsou uzavřené. Všechny věci uskladnit do odvolání ve skříňkách.
 8. Šatny ženy –  veškerou svou kosmetiku mít zavřenou ve skříňce.
 9. Zákaz kouření v celém areálu firmy z důvodů shlukování se ve skupinách.
 10. Zaměstnanci vybraných divizí nebudou do práce chodit přes centrální recepci v hlavní budově a budou využívat vchody přímo pro svoje budovy.
 11. Pomoc a podpora montérům v terénu. Vybavit je hygienickými balíčky na cesty (dezinfekce rukou, dezinfekční jednorázové ubrousky, roušky, vitamíny). Požádat montéry, aby omezili co nejvíce kontakt s lidmi z firmy při cestách na centrálu firmy a do poboček firmy pro zamezení případnému šíření na obě strany.
 12. V okamžiku, kdy se použijí spotřebiče ve společných kuchyňkách, vždy se otřou dezinfekčními ubrousky.
 13. Všem zaměstnancům dát příspěvek 200 Kč na nákup vitaminových a potravinových doplňků pro zvýšení obranyschopnosti organismu.
 14. Na WC vypnout vysoušeče rukou. Odstranit papírové kapesníky a veškerou kosmetiku. Nechat pouze mýdlo, dezinfekce, dezinfekční ubrousky a papírové ručníky.
 15. Zajistit celodenní úklid firmy úklidovou firmou – dezinfekce celé firmy.
 16. Určit Koronavirus managera – pracovní náplň: kontrola plnění úkolů a opatření ze zápisů na téma Koronavirus. Zavedení nových opatření.
 17. Rozmístění dezinfekce do prostor – vrátnice, šatny, prostory výroby, kuchyňky, zasedačky. Na WC budou dávkovače vyměněny.
 18. Vybavit menší kanceláře s velkou fluktuací lidí čističkami vzduchu.
 19. Zasedací místnosti – kompletně uklidit, vyhodit staré čisticí prostředky na tabule a dodat nové. Doplnit dezinfekci na ruce.
 20.  Kantýna:
  a) eliminovat dodávku nezataveného jídla od externích dodavatelů;
  b) obsluha kantýny bude do odvolání povinně nosit ochrannou roušku a rukavice;
  c) z pultu odstranit ovoce i pečivo;
  d)  vitamíny budou k dispozici pouze na vydání obsluhou kantýny;
  e)  z kantýny odstranit veškerou výzdobu, květiny, ze stolů odstranit solničky a pepřenky. Nakoupit balený pepř a sůl, které budou vydávány obsluhou kantýny;
  f)  odstranit kelímky;
  g)  k terminálu na objednávání obědů doplnit dezinfekční ubrousky;
  h)  vyčistit varnou konvici v kantýně;
  ch) na vstupní dveře do kantýny instalovat ceduli: zákaz vstupu osobám, které nebyly dezinfikovány.
 21. Vyčistit vzduchotechniku v celé firmě – odbornou firmou – zajistit dezinfekci, vyměnit filtry ve vzduchotechnice.
 22. Telefonní budky – vyvěsit cedule: pokud možno nepoužívat.
 23. Veškerá opatření zavést současně i na pobočkách – zodpovědnost mají vedoucí poboček.
 24. Na pobočkách omezit chození do restaurací.
 25. Nakoupit čističky mobilních telefonů.
 26. Tisk letáků na vchody – oddělit zaměstnance co nejvíce od sebe.
 27. Se strážní službou domluvit otevření recepce už od 6.00 h.
 28. Zjistit možnosti automatického otevírání dveří a antibakteriální kliky.
 29. Svačiny a nákupy sjednávat na základě objednávek asistentky, kantýna poté předá v krabici pod páskou, aby nedošlo ke styku zaměstnanců jiných divizí.
 30. Nákup bezkontaktního automatického lisu na citrusy.
 31. Provozy vybavit novými mikrovlnnými troubami.
 32. Oddělit partie při obědě – možnosti: stan na terase, výhřevná tělesa na terasu.
 33. Zásobování kávou pro lidi z určitých provozů.
 34. Dokoupit teploměry na pobočky.
 35. Omezit přístup montérů do budovy, předávání zakázek přes Skype, elektronicky, složky realizací, výkresy…
 36. Každý zaměstnanec dostane hygienický balíček – rouška, dezinfekční ubrousky a gely.
 37. Vytipovat zaměstnance na home office – s tím, že budou chodit do práce pouze max. 2x týdně.
 38. Rozdělit montéry na pevné týmy, netočit lidi v autech, pevné týmy do odvolání.
 39. Dezinfikovat auta, vybavit auta dezinfekcí.
 40. Vyvíječ ozónu – dezinfekce vozů.
 41. Zajistit komunikaci uvnitř firmy pro případy nouze, přes soukromé kanály – SMS brána a Mailchimp.
 42. Využít vlastní aplikace pro okamžitou informovanost všech zaměstnanců skrze mobilní telefony.
 43. Zajistit informovanost zaměstnanců o aktualitách a nových nařízení, včetně výrob, prostřednictvím nových informačních monitorů.
 44. Dezinfikovat myčky nádobí.
 45. Recepční se bude při příchodu každého hosta povinně ptát, zda nebyl v posledních 14 dnech v rizikové oblasti. Ty, co byli, nevpustí. Ostatní bude upozorňovat na povinnost dezinfikování rukou, která bude pro vstup podmínkou.
 46. HR zajistí informace o: Počtu osob, které jsou momentálně na dovolené a kde. Vedoucí pracovníci budou informovat HR o dovolených svých podřízených, do jaké jedou oblasti, přes jaké dopravní uzly budou cestovat atd. HR poté po jejich návratu bude řešit, jak postupovat a počtu osob, která jsou v domácí karanténě nebo dohodne Home.
 47. Zvážit prodlužování smluv lidem ve zkušební době.
 48. Revidovat finanční zdroje – banka, zásoby, pohledávky.
 49. Odložit školení.
 50. Zajistit na ubytovnách nový hygienický režim.
 51. Naplánovat pro případ karantény režim pro ostrahu majetku a služební vozy.
 52. Předat všem zaměstnancům základní info o postupu, pokud se necítí dobře. Předat kontakty na příslušné hygienické stanice a postup.
 53. Informovat zaměstnance, že firma se cíleně připravuje, má plán. Nedostatek informací způsobuje paniku. 

 

S poděkováním za podklady firmě LIKO-S a.s.

 

Postupně se určitě objeví ještě další informace z jiných zdrojů (média, lékaři apod.), ale prozatím poskytujeme alespoň výše uvedené doporučení. Oficiálním dopisem ze dne 25.2.2020 jsme oslovili předsedu vlády Andreje Babiše, vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka, ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se žádostí k vyjádření o plánovaném postupu vlády pro případ, kdyby bylo třeba přistoupit ke krizovým opatřením. O řešení dopadů na MSP a živnostníky vedeme intenzivní jednání s vládou. Průběžně Vás budeme informovat.


AMSP ČR v souvislosti s dopady koronaviru na podnikatele prosazuje:

 • Kompenzace mezd a odvodů prvních 14 dnů;
 • Ošetřovné i pro OSVČ;
 • Bezúročné provozní úvěry s odkladem splátek a s možností prolongace a případného navýšení, pokud bude z důvodu karantény či navazujících opatření v důsledku koronaviru podstatně omezen;
 • Apelujeme na vládu a banky ohledně vstřícnosti bank při neplnění úvěrových kovenantů podnikateli a firmami v důsledku těchto opatření, kompenzace úroků z prodlení;
 • Odklad plateb DPH;
 • Odklad plateb za energie a plyn, kompenzace části úroků z prodlení;
 • Zejména pro OSVČ a mikrofirmy kompenzace snížením odvodů na sociální pojištění, u OSVČ snížení záloh pojistného na důchodové pojištění + příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

 

AMSP ČR VYZÝVÁ FIRMY A PODNIKATELE K MAXIMÁLNÍM OPATŘENÍM V OBLASTI PREVENCE VE FIRMÁCH A DODRŽOVÁNÍ VŠECH NAŘÍZENÍ.

V souvislosti s celosvětovým výskytem onemocnění COVID-19 uvádíme přehled doporučených zdrojů informací:

Vláda České republiky
Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Státní zdravotní ústav

Kontakty na krajské hygienické stanice: http://www.szu.cz/knihovna/hygienicke-stanice-a-zdravotni-ustavy

Další informace viz aktuality na webu: 
https://amsp.cz/clanky-na-webu-amsp/
https://amsp.cz/v-sobotu-navrh-amsp-cr-na-mpo-v-pondeli-zverejneno-konkretni-opatreni-koronavir/
https://amsp.cz/nahrada-nemocenske-v-dusledku-covid-19-statem-amsp-cr-jedna-intenzivne-s-mpo-o-moznych-kompenzacich-pro-podnikatele/

Praktická příručka pro zaměstnavatele od Eversheds Sutherland, advokátní kancelář, s.r.o.:
https://www.eversheds-sutherland.com/global/en/what/publications/shownews.page?News=en/czech-republic/cz/Koronavirus_prakticka_prirucka_pro_zamestnavatele

 

Vaše AMSP ČR

Příspěvek ke stažení zde:
Jak připravit firmu na koronavir

Štítky:


https://amsp.cz/wp-includes/theme-compat/12220058.html
X