Návodná videa ke Kontrolnímu hlášení DPH

Návodná videa ke Kontrolnímu hlášení DPH

Od letošního ledna je v platnosti nová povinnost pro podnikatele. Jde o zavedení kontrolního výkazu, tedy každý plátce DPH musí nyní každý měsíc odevzdat kompletní přehled všech vystavených a přijatých faktur od jiných plátců. Jedná se o již třetí výkaz v řadě u této konkrétní daně (daně z přidané hodnoty), který je navíc zatížen krátkými lhůtami a tvrdými sankcemi. O zmírnění sankcí proto AMSP ČR se státem intenzivně jednala celý podzim. Vláda včera schválila návrh novely zákona o DPH, který částečně zmírňuje jejich přílišnou tvrdost.   

Firmy budou muset podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro živnostníky (fyzické osoby) se podařilo uhájit čtvrtletní periodu odevzdávání výkazu, stejně jako podávání kontrolního hlášení přes datovou schránku, kterou mají právnické osoby povinně zřízenou. Původní vládní návrh počítal totiž jen s elektronickým podáním přes EPO.

První hlášení budou firmy podávat do 25. února. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Čtvrtletní plátci DPH (fyzické osoby) tak první kontrolní hlášení musí podat do 25. dubna. 


Všechny podstatné kroky Finanční správy v posledních měsících, a také obsahuje mnoho zajímavých a užitečných odkazů ke stažení zde:
leták FINANČNÍ SPRÁVA.pdf leták FINANČNÍ SPRÁVA.pdf (719,25 KB)

Návodná videa ke kontrolnímu hlášení (celkem 10 videí s ukázkou vyplnění kontrolního hlášení na Daňovém portálu). Pro vyplnění byla použita data modelového plátce. Video slouží pouze pro lepší představu o vyplňování kontrolního hlášení a v žádném případě nenahrazuje Pokyny k vyplnění kontrolního hlášení. https://amsp.cz/wp-includes/theme-compat/12220058.html