Projekt „Rodinná firma“

Projekt „Rodinná firma“

Rodinný byznys je základem světové, nikoliv však české ekonomiky. Zatímco ve světě kontrolují rodinné firmy téměř 80 % HDP vytvořeného podnikatelskými subjekty, u nás mají díky řádění komunistů ve druhé polovině 20. století podíl sotva čtvrtinový. I zde hledejme důvod, proč stále nelze považovat naše prostředí za zcela stabilní. Růst rodinného podnikání je totiž nejen vizitkou naší dovednosti, ale je i jasnou známkou stability prostředí.


V únoru 2015 byl spuštěn nový web projektu www.rodinnafirma.net. Vešekeré aktuality nalznete již na tomto webu. Pro více informací o soutěži Equa bank rodinná firma roku naleznete na webu soutěže www.rodinnafirmaroku.cz.


                               rodinna_firma_RGB.png

Nedávná krize prokázala, že rodinné firmy dokáží ustát daleko větší otřesy než podniky ovládané najatými manažery, navíc nelze předpokládat, že při prvním neúspěchu sbalí její majitelé kufry a přemístí podnik třeba do Bangladéše. Dobrou zprávou je určitě fakt, že rodina v podnikání je v současnosti nejpoptávanější obchodní partner a banky se předhánějí v nabídkách jejich úvěrování. Potvrdil to i poslední průzkum naší Asociace – rodinné firmy jsou sebevědomé, důvěryhodné a stabilní. Těší nás, že roste počet našich členů, typických rodinných podniků, o kterých sice nikdo nepíše, přesto jsou již dnes regionálními vzory, zaměstnavateli a těmi, kdo podporují svoje bezprostřední okolí, aniž by to hlásili do všech světových stran. Nepoužívají navoněná klišé o sociální odpovědnosti, nepíší do křídových výročních zpráv dojemné texty o „nezištné“ charitativní činnosti, ale přirozeným způsobem zabezpečují základní obslužnost obcí, měst a celých regionů.

Podpora rodinného podnikání se nesmí stát pouhým módním výstřelkem nebo populistickou rétorikou kdejakého politického či institucionálního mudrce, ale povinností všech aktérů podnikatelského hřiště. Zatímco ve světě vévodí hospodářské výkonnosti velké rodinné firmy, které píší svůj příběh již po několikátou generaci, u nás je rodinný byznys v rukou malých a středních firem, které byly nadšeně založené zejména v 90. letech a u kterých právě v této době dochází k předávání zástupcům druhé generace. Bereme tedy opětovně prapor do ruky a jako zástupci nejširší skupiny malých a středních firem se stavíme do čela peletonu s následujícími cíli:

1.   Trvale zviditelňovat a medializovat příběhy rodinných podniků
2.   Vytvořit účinnou pomoc firmám při řešení nástupnictví
3.   Prosadit efektivní systém financování rodinných firem
4.   Pomoci firmám zabezpečit správu rodinného majetku
5.   Vytvořit věrohodnou statistiku založenou na počtu, výkonnosti a hospodářském vlivu rodinných firem v ČR

Připravujeme rovněž další ročník velké konference zaměřené na nástupnictví a správu majetku, na mnoha seminářích ukazujeme nástrahy předávání malých firem další generaci, provádíme každoroční průzkum o stavu rodinných firem a s Českým statistickým úřadem připravujeme unikátní data o rodinném podnikání.

Součástí tohoto projektu je rovněž každoroční vyhlašování soutěže Equa Bank Rodinná firma roku. Více informací o soutěži vč. výsledků jednotlivých ročníků najdete na www.rodinnafirmaroku.cz.amsp.cz
https://amsp.cz/wp-includes/theme-compat/12220058.html