Svaz průmyslu a dopravy České Republiky: Minimální mzda nesmí růst o více než 700 korun

Svaz průmyslu a dopravy České Republiky: Minimální mzda nesmí růst o více než 700 korun

Minimální mzda by se příští rok měla zvýšit maximálně o 700 korun na 14 050 korun měsíčně, prosazuje Svaz průmyslu a dopravy ČR, jehož je AMSP ČR členem. To je částka, která odpovídá očekávanému růstu ekonomiky a inflace i vzorci pro výpočet minimální mzdy, který Svaz průmyslu snaží dlouhodobě prosadit.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová přišla v září s návrhem, aby se minimální mzda pro příští rok zvýšila o 1350 korun na 14 700 korun za měsíc. Svaz průmyslu takový růst odmítá. „Minimální mzda pro rok 2020 by se měla zvýšit maximálně o 700 korun na 14 050 korun. Toto zvýšení odpovídá odhadovanému růstu ekonomiky a inflace za letošní rok. Zároveň tato částka potvrzuje správnost vzorce, který se Svaz průmyslu snaží dlouhodobě prosadit jako objektivní mechanismus pro výpočet minimální mzdy,“ říká Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Svaz průmyslu dlouho požaduje, aby se do zákoníku práce zavedl mechanismus pro výpočet minimální mzdy, který zabrání každoročním politickým bojům o její výši. Podle vzorce, s nímž už dříve přišel Svaz průmyslu, by se minimální mzda na rok 2020 vypočítala jako 44 procent z průměrné mzdy za rok 2018. Po zaokrouhlení jde právě o částku 700 korun, což by znamenalo růst o zhruba 5 procent. To je také očekávaný růst mezd na příští rok.

Navýšením o 700 korun by tak vláda naplnila dlouhodobě deklarovaný cíl přiblížit se výší minimální mzdy 40 procentům průměrné mzdy. Pokud by minimální mzda činila 14 050 korun, tak nejen, že minimální mzda bude nad 40 procenty celkové průměrné mzdy. Ale nad tuto hodnotu se dostane i ve 12 z 19 odvětví ekonomiky.

Výsledek obrázku pro sp čr logohttps://amsp.cz/wp-includes/theme-compat/12220058.html
X