Velmi nestandardní způsob, jak řešit nedostatek pracovníků na trhu práce představil předseda Senátu Milan Štěch. Ten navrhuje zdvojnásobit zdravotní a sociální odvody osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), čímž část z nich donutí přejít do zaměstnaneckého poměru. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR to považuje zatím za nejbrutálnější útok posledních let vůči téměř miliónu živnostníků a bude požadovat odvolání předsedy Senátu.
Způsob, jakým se rozhodl druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi řešit pracovní trh považuje AMSP ČR jak z pohledu ekonomického, tak sociálního za naprosto diletantský. Ten prohlásil na čtvrtečním setkání odborů KOVO v Olomouci, že stačí zvýšit odvodové podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné na úroveň nyní platnou pro zaměstnance, a mnoho „pseudopodnikatelů” se raději nechá zaměstnat.
V České republice podniká podle analýzy AMSP ČR v současnosti 971 tisíc OSVČ. 58 % z nich provozuje živnost jako činnost hlavní, 42 % jako vedlejší. Velmi intenzivně přitom narůstá počet žen, které si zakládají malou firmu a částečně tím řeší svojí sociální situaci. Jen za posledních pět let (2012-2016) byl absolutní nárůst počtu žen podnikatelek 34 795, zatímco u podnikatelů byl úbytek 193 mužů. Poměr mužů a žen v podnikání byl ke konci roku minulého roku 1,8:1.
Na základě analýzy AMSP ČR a serveru Podnikatel.cz z předminulého roku dále vyplývá, že OSVČ odvádí na sociálním pojištění v průměru v porovnání se zaměstnanci méně o 53 %, jsou zde nicméně započítány i odvody, které platí za zaměstnance zaměstnavatel. Stejným způsobem se porovnávaly i zdravotní odvody, kde OSVČ platí v průměru méně než zaměstnanec o 41 %. Nižší odvody jsou ale kompenzovány tím, že OSVČ nemá prvních 14 dnů nemoci žádné prostředky plynoucí z nemocenského pojištění, zatímco zaměstnanec pouze první tři dny. OSVČ nemá na rozdíl od zaměstnance proplácenou dovolenou. Zatímco zaměstnanci mají během péče o nemocné dítě nárok na nemocenskou dávku ošetřovné, OSVČ nemohou čerpat ošetřovné. OSVČ musí zaplatit minimální pojistné, i když nemá žádné příjmy. Při problémech zaměstnavatele mají zaměstnanci nárok na odstupné (navíc běží výpovědní lhůta), zatímco OSVČ mohou skončit ze dne na den a bez peněz. Při zavinění škody činí náhrada škody ze strany zaměstnance maximální 4,5 násobek průměrného měsíčního výdělku, ale drobní živnostníci ručí celým svým majetkem. Analýza AMSP ČR a Podnikatel.cz mj. vyvrátila tvrzení, že například do státního zdravotního systému OSVČ platí méně, než z něj čerpá. Ve skutečnosti platí dvojnásobek, než kolik zpětně využije.
AMSP ČR respektuje diskusi ohledně ceny práce a odvodů, ta ale musí být podložena fakty a analýzou dopadů. Řešení, které navrhuje předseda Senátu je populistický předvolební výkřik, který nemá žádný racionální základ a jeho zavedení by mělo negativní sociální dopad ve smyslu ohrožení infrastruktury venkova a regionů. Právě tam totiž vytvářejí drobní živnostníci základní obslužnost.
Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR k tomu dodává: „Zdvojnásobit desetině populace České republiky odvody jenom proto, že se někdo domnívá, že mezi nimi jsou i tací, kteří podnikáním skrývají běžný pracovní poměr je neuvěřitelný návrh. Nejde jen o to, že polovina ze všech živnostníků má živnost vázanou, řemeslnou nebo koncesovanou, tedy tím rozhodně nic neskrývají, ale dalších půl milionu OSVČ jsou především drobní obchodníci, majitelé malých koloniálů nebo například ženy, které si vytvořily živnost s ohledem na zvládnutí pracovních i rodinných povinností. Tento návrh je tak přímým útokem proti většině poctivých živnostníků.“
AMSP ČR považuje veřejný návrh klíčového institucionálního činitele za natolik skandální, že by z něj měla být vyvozena jeho osobní odpovědnost. V nejbližších dnech se proto předseda AMSP ČR sejde s předsedy všech politických stran, které mají v Senátu svoje zastoupení a navrhne, aby se zvážilo jednání o odvolání Milana Štěcha z pozice předsedy Senátu.
Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ_odvolani_predsedy_Senatu.docx (120,28 KB)