12/12/2016, Hospodářské noviny: AMSP ČR chystá revoluční podporu pro rodinné firmy

12/12/2016, Hospodářské noviny: AMSP ČR chystá revoluční podporu pro rodinné firmy

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR předloží poslancům legislativní změnu. Ta má zarámovat pojem rodinná firma. Pokud změny nakonec schválí Poslanecká sněmovna, bude se jednat o revoluční změnu, která umožní čerpat rodinným podnikům specifickou podporu. Návrh podporuje ministr financí Andrej Babiš, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Podnikatelská asociace chce upravit zákon tak, aby ukotvil rodinné firmy a farmy. Ty by si díky tomu mohly sáhnout na finanční podpory z národních i evropských peněz. Přesná podoba zákona by se měla intenzivně projednávat během příštího roku. Tématu se věnovala pondělní konference Rodinné firmy na rozcestí.

Doposud bylo velmi těžké říct, co je to vlastně rodinná firma. Nikdo přesně nevěděl, kolik členů rodiny se musí zapojit do byznysu a jaké funkce mají vykonávat. „Rádi hovoříme o významu rodinných firem, ale doposud neexistoval žádný konkrétní nástroj jejich podpory,“ říká předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček. 

Klíčovými parametry, které by mělo podnikání splnit tak, aby mohlo být považováno za rodinné, jsou především vlastnická účast rodiny na podnikatelské činnosti a podíl členů rodiny na manažerském rozhodování. Podle návrhu se například na rodinné živnosti musí majetkem nebo prací podílet alespoň dva členové rodiny a nejméně jeden mít živnostenský list. Podobné to je u rodinných farem. 

Celý článek naleznete zde:

http://byznys.ihned.cz/c1-65553500-v-cesku-vznika-zakon-ktery-ukotvi-rodinne-firmy-podporuji-ho-babis-mladek-i-slechtovahttps://amsp.cz/wp-includes/theme-compat/12220058.html
X