Po necelých 6 měsících od začátku připomínkového řízení k materiálu Antibyrokratický balíček III. vláda schválila tento materiál na svém zasedání 7. května 2024. Materiál obsahuje 29 jednotlivých bodů, které vznikly za významného přispění Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), kdy jejich cílem je zjednodušení běžného života podnikatelů a zjednodušení komunikace s orgány státní správy.
Jak už z názvu napovídá, jedná se o třetí balíček, jehož cílem je zjednodušení každodenního života podnikatele a snížení administrativní zátěže, kterou nejvíce pociťují živnostníci. Vládou schválené usnesení k Antibyrokratickému balíčku s pořadovým číslem III. dává jednotlivým ministerstvům úkol připravit návrhy řešení do konce září 2024. Některé body v tomto Antibyrokratickém balíčku do něj byly zařazeny na základě připomínkového řízení k předcházejícím dvěma Antibyrokratickým balíčkům, kdy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR předložila 16 připomínek, jejichž cílem bylo zlepšení podnikatelského prostředí s důrazem právě na malé a střední podnikatele.
Za nejvýznamnější povinnosti, které zaniknou nebo se jejich způsob plnění změní, uvádíme následující:
- Zaměstnavatelům se uleví v oblasti zasílání méně klíčových pracovněprávních dokumentů, kdy bude možné takové dokumenty – zejména mzdové výměry – zasílat na elektronickou adresu v rámci vnitřních elektronických komunikačních systémů zaměstnavatele.
- Dojde také k rozšíření svobody smluvních stran, kdy bude možné, aby se zaměstnavatel se zaměstnavatelem dohodli na způsobu rozvrhování pracovní doby zaměstnance. Posunem bude také možnost kombinace plánování směn ze strany zaměstnavatele s plánováním ze strany zaměstnance, což povede k vyšší spokojenosti zaměstnanců za zachování jistoty naplnění směn pro zaměstnavatele.
- Velkým zjednodušením pro podnikatele i zaměstnance bude prioritní výplata mezd bezhotovostně, kdy výjimečně by mohla být mzda vyplácena v hotovosti. Uzákonění bezhotovostního styku do výplaty mezd tak bude dalším krokem k digitální ekonomice a zároveň povede k transparentnosti a sledovatelnosti finančních toků.
- Dalším digitalizačním krokem je komunikace OSVČ i společností se zdravotními pojišťovnami v elektronické podobě, kdy se ustoupí od současné listinné podoby podání.
Postupně tak dochází k naplňování požadavků, které AMSP ČR dlouhodobě předkládá.