S rostoucí inflací dochází ke stále většímu znehodnocování peněz, proto lidé hledají řešení, jak své úspory ochránit před inflací nebo zajistit zhodnocení svých prostředků. Možností je na trhu mnoho akcie, dluhopisy, podílové listy, CFD, a další. Investorům tak mohou vznikat otázky zdanění dividend, zda je možné uplatnit nějaké osvobození nebo jak zdaňovat samotný prodej. Daňové otázky mohou být rozhodující při prodeji, ale i při nákupu.
Příjmy z prodeje cenných papírů, zde se jedná o úplatný převod cenných papírů, včetně příjmů z podílů připadajících na podílové listy při zrušení podílového fondu. Takovéto příjmy se u fyzických osob, za předpokladu, že nejsou zařazeny v obchodním majetku, zdaňují v dílčím základu daně dle § 10 Zákona č. 586/1992., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) jako ostatní příjmy. Příjmy z cenných papírů lze snížit o prokazatelně vynaložené výdaje související s jejich pořízením, avšak pouze do výše příjmů. Stejně tak lze započíst zisk z prodeje jednoho cenného papíru vůči ztrátě z druhého cenného papíru.
Příjmy do sto tisíc osvobozeny
Dle § 4 ZDP je možné za určitých podmínek osvobodit příjmy vzniklé z úplatného převodu cenných papírů, konkrétně se osvobození vztahuje na příjmy jejichž úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím obdobím 100 000 Kč. V souvislosti s limitem 100 000 Kč vzniká otázka, zda při překročení tohoto limitu podléhají zdanění pouze částky nad limit nebo celá částka. Zde je nutné zdůraznit, že pokud je limit překročen, zdanění podléhají veškeré příjmy z úplatného převodu.
Př. Pan X koupil v dubnu 2021 100 ks akcií společnosti A v hodnotě 500 kč/ks. V listopadu 2021 došlo k velkému nárůstu hodnoty akcií na 1 000 Kč/ks, proto se rozhodl, že akcie prodá. Příjem z úplatného prodeje činí 100 000 Kč. Pan X splnil podmínku pro osvobození, z tohoto důvodu bude příjem z úplatného převodu akcie osvobozen od daně z příjmů.
Př. Pan Y koupil v únoru 2021 100 ks akcií společnosti B v hodnotě 1 500 Kč/ks. V listopadu 2021 se rozhodl akcie prodat z důvodu potřeby finančních prostředků. Cena jedné akcie byla v době prodeje 2 000 Kč/ks. Pan Y dosáhl příjmu z úplatného převodu cenných papírů ve výši 200 000 Kč, proto není možné uplatnit osvobození. Pan Y však může vůči příjmům započíst náklady v podobě pořizovací ceny akcií ve výši 150 000 Kč. Základ daně pana Y bude 50 000 Kč.
Př. Pan Y z minulého příkladu se v prosinci 2021 doslechl, že společnost C, jejíž akcie vlastní od května 2021, se začíná dostávat do finančních potíží, z toho důvodu se rozhodl tyto akcie prodat. Pan Y v květnu 2021 nakoupil 100 ks akcií společnosti C v hodnotě 1 000 Kč/ks. V prosinci 2021 tyto akcie prodal, jeho obavy o finančních potížích společnosti C se naplnily, a tak akcie prodal za 500 Kč/ks. V rámci prodeje akcií společnosti C mu tak vznikla ztráta ve výši 50 000 Kč. Pan Y po prostudování Zákona o daních z příjmů zjistil, že si ztrátu vzniklou z prodeje akcií společnosti C může započíst vůči zisku vzniklého z prodeje akcií společnosti B. Výsledný základ daně při prodeji akcií za rok 2021 bude nulový.
Osvobození po třech letech držby
Druhou možností osvobození je držba cenného papíru minimálně po dobu tzv. spekulační doby, která musí být, alespoň 3 roky. Spekulační dobou se rozumí doba mezi nabytím a prodejem cenného papíru. Pokud poplatník drží cenný papír, alespoň 3 roky je příjem z úplatného převodu možné osvobodit bez ohledu na výši příjmu. Tato osvobození se však nevztahují na úplatný převod cenných papírů, které měl poplatník součástí obchodního majetku, a to do 3 let od ukončení samostatné činnosti.
Př. Pan Z a jeho bratr pan W nakoupili v únoru 2018 každý 100 ks akcií společnosti D v hodnotě 10 000 Kč/ks. V roce 2021 se bratři rozhodli akcie prodat, protože došlo k významnému nárůstu jejich hodnoty. Pan Z se rozhodl akcie prodat hned v lednu 2021 za cenu 20 000 Kč/ks, jeho bratr pan W se však rozhodnul s prodejem vyčkat až na březen, kdy akcie prodal za nižší hodnotu než jeho bratr, konkrétně za 19 000 Kč/ks. Panu Z plyne příjem z úplatného převodu akcií ve výši 2 000 000 Kč, jeho bratru W pouze 1 900 000 Kč, pro účely daní je však rozhodující, po jaké době byly cenné papíry prodány. Pan Z prodal akcie sice za vyšší cenu než jeho bratr, avšak pro účely daně z příjmů nesplnil 3letý časový test, aby mohl uplatnit osvobození. Jeho bratr, pan W se však před prodejem akcií rozhodl poradit s daňovým poradcem a prodal akcie až po uplynutí 3letého časového testu. Čistý zisk po zdanění pana Z bude v konečném důsledku nižší, jelikož jeho zisk bude podléhat 15% dani z příjmů, naopak zisk jeho bratra pana W bude od daně z příjmů díky splnění 3letého časového testu osvobozen.
Mezi investory jsou velmi často vyhledávané cenné papíry, které zakládají právo na výplatu dividend (např. ČEZ, Philip Morris, a další… ), nebo podíly na zisku plynoucí z podílových listů. Takovéto příjmy podléhají 15% srážkové dani a zdanění je prováděno přímo u zdroje, to znamená, že majitel cenného papíru již obdrží příjem snížený o srážkovou daň. Proti srážkové dani u fyzických osob není možné uplatnit žádné osvobození, proto je zdanění srážkovou daní považováno za konečné a neuvádí se do daňového přiznání.
Článek pro Vás připravila spol. APOGEO Group, SE.