Nadace VIA ve spolupráci s Velvyslanectvím USA ocenila jednotlivce a firmy, kteří pomáhají svému okolí. Slavnostní udílení již 17. ročníku Cen VIA BONA se konalo opět v rezidenci velvyslance USA v Praze. „Velvyslanectví USA již několik let podporuje udílení Ceny VIA BONA a jsem poctěn, že i já mohu v této iniciativě pokračovat. Nadace VIA si vážíme za to, že v této zemi dlouhodobě podporuje filantropii,“ řekl velvyslanec USA v ČR Andrew Schapiro.
Cenu za osobní zaujetí – Srdcař roku letos výjimečně získali dva „Srdcaři“ – Petr Sýkora, který stojí za charitativním projektem Dobrý Anděl a Barbora Jindřiška Petrtýlová, která již 14 let pravidelně věnuje svůj čas organizaci Unicef. Zvolením dvou vítězů v této kategorii chce komise zdůraznit, že pro společnost jsou stejně důležití ti, kterým se daří rozjet velké a mediálně viditelné charitativní projekty, tak „obyčejní“ lidé, kteří nemají možnost darovat velké finanční částky, ale přesto se rozhodnou pomáhat se stejně velkým osobním nasazením.
Jak říká filantrop a bývalý podnikatel Libor Malý, jeden z letošních patronů Ceny VIA BONA : „Během své krátké kariéry „filantropa“ jsem si uvědomil, že na světě jsou ve skutečnosti dva druhy filantropů – ti, kteří dělají velké projekty a věnují tomu spoustu peněz, a potom ti, kteří dělají úplně obyčejné věci, ale věnují tomu ohromnou část své energie a volného času. Letos proti sobě stáli dva silní kandidáti – pan Sýkora, který ve velkém dělá opravdu důležitou aktivitu Dobrého Anděla a paní Petrtýlová, kterou v podstatě skoro nikdo nezná, ale s nesmírnou obětavostí měsíc co měsíc naprosto nezištně dělá „úplně obyčejnou věc“. Kdo je tady ve skutečnosti větší Srdcař? Jsem moc rád, že Nadace VIA vyslyšela přání členů výběrové komise a souhlasila s výjimkou – letos jsou opravdu Srdcaři dva! Snad to bude do budoucna inspirací nám všem. Každý z nás může být pro tento svět nepostradatelný, tak jako paní Barbora Jindřiška Petrtýlová…“
Vítězi ročníku Ceny VIA BONA 2014 v jednotlivých kategoriích se stali:
Cena za osobní zaujetí – Srdcař roku:
Barbora Jindřiška Petrtýlová
za mimořádnou výdrž a obětavost, se kterými se již 14 let každou první sobotu v měsíci neúnavně účastní projektu organizace UNICEF Pečení pro děti. Kromě pomoci s realizací akce přímo na místě vytváří a spravuje web projektu, finančně přispívá do fondu UNICEF a jako dobrovolník se účastní i dalších dlouhodobých projektů této organizace.
Petr Sýkora
za osobní nasazení a odvahu, se kterými přistoupil k realizaci unikátního projektu DOBRÝ ANDĚL. Za více než 30 měsíců existence nadačního fondu DOBRÝ ANDĚL pomohl rozdělit více než 1 500 rodinám s nemocnými dětmi téměř 90 milionů korun a umožnil tak více než 27 tisícům dárců zažít radost z dávání. Přínos Petra Sýkory je vyšší než plný pracovní úvazek a mimo jiné je také sám Dobrým andělem a finančně podporuje rodiny s dětmi.
Cena novinářů pro individuálního dárce:
Kvido Štěpánek
za dlouhodobou pomoc a podporu řady neziskových organizací jako např: Orlickoústecká nemocnice, UNICEF, sdružení Jasněnka, Nadace charty 77. Kvido Štěpánek sám říká: „Pokud mám možnost pomoci, tak je potřeba to udělat, protože my, kteří jsme zdraví, zajištění a pomoc druhých nepotřebujeme, bychom měli pomáhat těm potřebným. Neříkejme nikdy „ať to zařídí stát či jím zřízené instituce“. Pokud mám pocit, že by se mělo něco změnit, měl bych se o to zasloužit především sám. Nenadávejme na politiky, sami jsme si je zvolili, pojďme příkladem, protože ač se to nezdá i v dnešní době platí, že příklady táhnou.“
Cena pro mladého filantropa:
Martin Kučera a Vojtěch Paukner
za projekt „Milý Ježíšku…“, funkční systém obdarovávání dětí z dětských domovů. Do projektu bylo zapojeno 24 dětských domovů z České a Slovenské republiky, které nominovaní sami kontaktovali. V prvním kole bylo během tři dní splněno přes 217 dětských přání. Celkem bylo vyslyšeno 500 dětských přání. Webové stránky projektu www.milyjezisku.eu navštívilo 30.000 návštěvníků.
Cena za otevírání nových cest:
Aleš Jeník
za dlouhodobou podporu neziskového sektoru, která začala zapojením do projektu společnosti Vodafone Rok Jinak, jehož výsledkem bylo vytvoření online platební brány pro neziskové organizace Darujme.cz. Pan Jeník následně založil sdružení CRM pro neziskovky, které pomáhá profesionalizaci neziskového sektoru napojením na CRM systém Salesforce.com. Aleš Jeník neustále hledá nové možnosti, jak daný projekt rozšířit a jak neziskový sektor technologicky dále rozvíjet.
Cena pro malou a střední firmu:
GALVAMET spol. s.r.o.
za dlouholetou podporu Charity Vsetín. Kromě významné finanční pomoci se do společných aktivit zapojují i samotní zaměstnanci firmy, kteří podporují již běžící projekty a sami iniciují vznik nových.
Cena pro velkou firmu:
AVAST Software s.r.o.
za rozvoj paliativní péče v ČR a dlouhodobou pomoc občanskému sdružení Cesta domů, která díky tomu mohla posílit stabilitu zdravotního týmu a zvýšit kapacitu poskytované pomoci. Avast nominovaly i další organizace, které firma finančně podporuje: Hospicová péče sv. Zdislavy, o.p.s., Hospic Anežky České, Sdílení o.p.s., Nadační fond Umění doprovázet, Domov Sue Ryder, o.p.s., Společnost DUHA, Oblastní charita Červený Kostelec a Sdružení Linka bezpečí.
Podle odhadu Nadace VIA překračuje celkové soukromé dárcovství v Česku již třetím rokem po sobě hranici 4 miliard korun a je tedy na vyšší úrovni než v předkrizovém roce 2007. V roce 2013 jsme byli v České republice celkově 2,9x štědřejší než v roce 2000. Tempo růstu soukromého dárcovství tak v ČR předbíhá jak tempo růstu HDP, tak i tempo růstů průměrné mzdy. „Fyzické osoby darovaly i v roce 2013 přes 1,5 miliardy Kč – to znamená, že darujeme ročně v průměru 150 Kč na obyvatele. Máme tedy co dohánět, neboť například v USA darují lidé – prostřednictvím každoročních darů a také díky dobročinným závětem – částku zhruba 840 dolarů na obyvatele a rok“, komentuje vývoj dárcovství v České republice Jiří Bárta, výkonný ředitel Nadace VIA.
Patrony 17. ročníku Ceny VIA BONA se stali Muriel Anton, Libor Malý a manželé Volínovi. Symbolicky tak ceny za filantropii zaštiťují samotní filantropové.
Muriel Anton je bývalá generální ředitelka společnosti Vodafone, zakladatelka mentoringového programu Odyssey na podporu rozvoje českých manažerek.
Libor Malý se věnuje podpoře filantropických projektů, které ho oslovily svou pozitivní energií, podpoře buddhistických komunit a rozvoje myšlenky ekonomiky daru.
Manželé Volínovi, začínající filantropové, které srdce táhne hlavně k podpoře mladých lidí.
Ze zaslaných nominací, kterých bylo ve všech kategoriích celkem 111, vybírala tři finalisty hodnotící komise složená ze zástupců firem a neziskových organizací. V Ceně novinářů pro individuálního dárce pak vybírala komise složená z patnácti zástupců předních českých médií.
Členové hodnotící komise Ceny novinářů pro individuálního dárce:
- Robert Čásenský, měsíčník Reportér
- Dalibor Dostál, Profit
- Petr Dudek, Český rozhlas
- Tomáš Feřtek, Eduin
- Petra Fundová, Burda Media
- Ivan Hamšík , ředitel Ecopressu pro digitální média, šéfredaktor čtvrtletníku Umění darovat
- Jiří Humplík, Deník
- Zuzana Kleknerová, Aktuálně.cz
- Hana Kejhová, Economia
- Miroslav Motejlek, Motejlek.com
- Václav Sochor, Bison & Rose
- Marek Stoniš, Reflex
- Marek Šálek, Instinkt
- Krystyna Wanatowiczová, MF Dnes
- Petr Závozda, Lidové noviny
Členové hodnotící komise Ceny pro mladého filantropa:
- Tomáš Feřtek, Eduin
- Martin Frýdl, AC&C
- Bob Kartous , Eduin
- Michaela Dostálová, SCIO
- Tomáš Knaibl, US Embassy
Členové hodnotící komise pro ostatní kategorie:
- Tomáš Slavata, vítěz Ceny VIA BONA 2013 v kategorii Srdcař roku
- Andrea Bartoňová, PwC
- Miroslav Čepický, Vodafone
- Klára Gajdušková, Česká spořitelna
- Libor Malý, patron Ceny VIA BONA
- Jiří Wald, Audabiac
- Matěj Lejsal, Domov Sue Ryder
- Tomáš Knaibl, US Embassy
- Martin Frýdl, AC&C
Informace o dárcovských aktivitách individuálních dárců a společností nominovaných na Cenu VIA BONA 2014 naleznete na webových stránkách www.cenaviabona.cz.
Pro více informací kontaktujte:
Tereza Skálová, tereza.skalova@nadaceviacz, 777 613 362
Michaela Kreuterová, michaela.kreuterova@nadaceviacz, 732 983 118