Praha, 23. 5. 2018. Nejvýznamnější exportní destinací mimo Evropskou unii se staly Spojené státy americké a odsunuly na druhé místo Rusko. Tam jsme přitom ještě před pěti lety vyváželi o 40 % více zboží než do USA. Naši vývozci současně dosahují přitom na amerických trzích mimořádně dobrých marží. Američané projevují zájem o investice s vyšší přidanou hodnotou, čehož mohou využít naše výzkumná centra, školy i podniky. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a Komerční banka (KB) vydávají u příležitosti setkání představitelů českého byznysu a výzkumu s šéfy nejvýznamnějších amerických firem analýzu vzájemného obchodu a investic.
Do ČR míří nejvýznamnější delegace amerických podnikatelů posledních let. Dvacítka nejvyšších manažerů firem Amgen, Archer Daniels Midland, Lockheed Martin, Medtronic, Merck Sharp & Dohme, Orbital ATK, Phillip Morris International, TE Connectivity, Textron, Thermo Fisher Scientific a Westinghouse se 23. 5. 2018 setká mj. s prezidentem ČR, předsedou vlády a některými ministry. Proběhne rovněž setkání zaměřené na aplikovaný výzkum a inovace, které za českou stranu povede místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace a předseda AMSP ČR Karel Havlíček a zúčastní se jej dále vrcholoví představitelé agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Akademie věd ČR nebo vysokých škol. Letecká technika, kosmický průmysl, farmaceutický průmysl, potravinářství, energetika, obranný průmysl, obnovitelná paliva nebo např. medicínské technologie budou hlavními tématy spojené s investicemi, rozvojem vzájemného obchodu a společného výzkumu.
Analýza AMSP ČR a KB ukazuje, že náš export do USA vzrostl za posledních pět let o 27 % a ve výčtu teritorií mimo EU se Spojené státy americké posunuly na první pozici, před Rusko a Čínu. V celkovém žebříčku, tedy včetně zemí EU, drží Spojené státy u našich exportérů dvanáctou pozici s objemem vývozu 87,7 miliard korun. V přepočtu na přidanou hodnotu ale dosahujeme v USA shodných výsledků jako např. v exportech do Francie nebo Itálie, kam přitom směřuje dvojnásobně více objemu zboží než do Spojených států.
Člen představenstva AMSP ČR Evžen Reitschläger, odpovědný v asociaci za mezinárodní vztahy, k tomu dodává: “Pro malé střední firmy je to klíčové sdělení. Menší podniky nesoutěží o obrat, ale o zisk a efektivitu prodaného objemu zboží. Díky vysokým maržím si mohou vývozci navíc dovolit pojišťovat pohledávky, což znamená snížení rizika. Americké trhy se tak stávají pro menší firmy velmi atraktivní.“
Exporty do USA jsou vyvážené, žádná položka není dominantní, jedná se zejména o průmyslové produkty jako jsou motory, turbíny, čerpadla, výrobky pro automobilový průmysl nebo produkty na bázi železa a oceli.
Stejně vysokým tempem rostou dle analýzy i dovozy z USA. Zatímco ještě v roce 2013 jsme importovali z Ameriky zboží za 61 miliard korun, v uplynulém roce to již bylo více jak 93 miliard korun. Hlavními dovozovými produkty jsou motory, příslušenství k motorovým vozidlům, ale například i vrtulníky, léky, přístroje na bázi ICT nebo produkty pro kosmický průmysl.
„Americký trh je určitě jedním z nejdynamičtějších a americký zákazník jedním z nejnáročnějších. Více než tisícovka malých a středních podniků, která využívá služeb KB, proto investuje do automatizace výroby, optimalizace, inovací, a neotřelých řešení. Mohou přitom využít dotací z EU fondů či jiné podpory evropských finančních institucí, s čímž máme několik let zkušeností. Zároveň musí v prostředí rostoucích sazeb a kolísavého kurzu zvažovat zajištění kurzových a úrokových rizik, která jinak mohou snížit ziskovost jejich zakázek,“ říká Jitka Haubová, výkonná ředitelka pro Korporátní bankovnictví KB.
Vysokých objemů dosahujeme rovněž v oblasti prodeje i nákupu služeb. Nejvíce exportujeme telekomunikační a ICT služby, naopak nejvíce dovážíme služby v oblasti dopravy.
Nejčastější obory, kam směřují americké investice v ČR jsou oblasti velkoobchodu, maloobchodu, opravy motorových vozidel. V průmyslu převládají chemické a farmaceutické obory. Významným odvětvím amerických investic v ČR jsou dále oblasti ICT, optických přístrojů, ve službách potom ubytovací, stravovací a finanční služby.
V současné době registrujeme v USA přibližně sedmdesát českých investic, zejména v oborech ICT, chemickém průmyslu, dopravním průmyslu, strojírenství, obranném průmyslu a spotřebním zboží.
Karel Havlíček, předseda AMSP ČR a místopředseda RVVI komentuje vzájemný obchod, investice a výzkumnou spolupráci: “Američané mají zájem investovat zejména do oborů s vyšší přidanou hodnotou. Toho musíme využít i s ohledem na výzkumné kapacity, které u nás máme. Podmínkou podpory investic musí být to, že zahraniční investoři budou komerčně využívat výzkumná centra u našich vysokých škol, ústavů Akademie věd a podniků. Za posledních deset let jsme u nás vybudovali více jak sto výzkumných center a infrastruktur, která dnes disponují špičkovými technologiemi a výzkumnými týmy. Tímto směrem dnes musí jít naše pobídková politika.“
Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ-2018-05-23-Čeští exportéři dosahují v USA rekordních zisků
Analýza ke stažení zde:
Analýza ČR USA OBCH INV 05 2018 final