V podvečer 24.11.2011 se v Kongresovém sále hotelu Ambassador uskutečnil již 9.ročník této akce pořádané Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR. V hlavní debatě na téma „Kam bude směřovat malé a střední podnikání v r. 2012? Je krize před námi či za námi? Co můžeme očekávat od státu? Kam investovat?“ moderované předsedou asociace Karlem Havlíčkem se zúčastnili: místopředsedkyně vlády Karolína Peake, nový ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, ministr dopravy Pavel Dobeš, dále spolumajitel firmy SAPELI a.s. Jindřich Procházka, investor Ivan Pilný a analytik, člen NERV a ředitel společnosti CYRRUS a.s. Jan Procházka.
Podnikatelé by nejvíc ocenili, kdyby se podařilo vymýtit korupci a kdyby stát podporoval malé a střední firmy v exportu na vzdálené trhy mimo Evropskou unii. Dni podnikatelů České republiky se na tom shodli odborníci, které pozvala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.
„Mezi mé hlavní priority patří podpora exportu, posilování naší konkurenceschopnosti a omezování administrativní zátěže podnikání.“, uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). „Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes připravuje novou exportní strategii. Ta se zaměří zejména na malé a střední podnikatele a já chci, aby to byl živý dokument, ve kterém stát firmám nabídne skutečně funkční podporu, která našim podnikatelům pomůže prostřednictvím sady opatření prorazit na rozvíjejících se trzích, kam se sami bez podpory státu nedostanou,” řekl ministr Martin Kuba a dodal: „Podnikatelé od nás také potřebují informace o příležitostech na těchto trzích. A takové informace se k nim musí dostávat rychle.“ Podle něj by státní podpora exportu měla zohlednit stagnaci tradičních evropských trhů. Český vývoz by se měl začít orientovat na rostoucí trhy zejména v jižní Americe a v Asii.
„Jedním z konkrétních účinných způsobů podpory, jak můžeme podnikatelům v době nejisté ekonomiky pomoct, jsou záruky za úvěry pro malé a střední podnikatele, které ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou stát nabízí. Chci, aby tato forma podpory byla otevřená co největšímu počtu našich podniků. Také proto považuji za důležité, aby stát usiloval o navýšení vlastnického podílu v ČMZRB na více než tři čtvrtiny,” zmínil také během svého vystoupení ministr Kuba.
„Právě tímto směrem se v poslední době začala ubírat naše politika,“ sdělil předseda představenstva a generální ředitel České exportní banky (ČEB) Tomáš Uvíra. „Konkrétní službou pro podnikatele pak bude přítomnost manažerů ČEB v klíčových teritoriích – v Indii, Vietnamu a Jižní Americe,“ doplnit Uvíra. Zároveň ocenil spolupráci s AMSP ČR při konzultaci konkrétních kroků banky.
Předseda představenstva AMSP ČR Karel Havlíček upozornil na skutečnost, že ochotu podnikatelů rozvíjet své firmy výrazně podvazuje skutečnost, že se nedaří zajistit transparentní obchodní prostředí. Narážel evidentně na vysokou míru korupce. „Může se zdát, že korupce ve vysokých patrech politiky a managementu se malých firem netýká. To je ale hluboký omyl, stabilita tuzemské ekonomiky je dána mj. velmi solidárním prostředím, firmy i občané si uvědomují, že stát jim vytváří mantinely a jsou připraveni odvádět mu nemalé daně. Nemyslím si, že by podnikatelé nechtěli platit daně,“ řekl Havlíček během diskuze. „Nechtějí ale platit daně v okamžiku, kdy peníze odtékají pryč, aniž by bylo zcela jasné kam. Nebezpečí spatřuje ve snížení důvěry v institucionální sektor, což se projeví neochotou na něj přispívat.“
Korupce a boj proti ní se přitom v posledních letech staly výraznými tématy. „Obávám se, aby se z boje proti korupci nakonec nestala kouřová clona, za níž bude ke korupci docházet dále,“ poznamenala místopředsedkyně vlády, pověřená bojem proti korupci Karolína Peake (VV).
Ivan Pilný jako investor poodhalil zájmy investorů o firmy, kde jednoznačně vítězí společnosti, které „pracují s hmotou“ nikoli virtuálními službami. Uvedl rovněž, že při vstupu investora do firmy je třeba zachovat „komfortní“ pocit obou stran, neboť je třeba mít na paměti, že se stávajícím managementem je nutná spolupráce, tedy není dobré jej tlačit ke zdi. Naopak nevkládá přílišné naděje do připravovaného fondu rizikového kapitálu pod MPO (tzv. seed fond) z pohledu zájmu investorů a za hlavní příčinu považuje administraci fondu státními úředníky.
Analytik Jan Procházka vyzdvihl spolupráci AMSP ČR a NERVu při přípravě Strategie konkurenceschopnosti ČR na léta 2012-2020. Současně nastínil vývoj ekonomiky v roce 2012, a i když byl v prognózách velmi opatrný, nedomnívá se, že je důvod k panice. Přesto doporučil obezřetnost v investování, a to zejména s ohledem na čerpání dlouhodobých úvěrů.
Jindřich Procházka, spolumajitel firmy SAPELI, který se ve svých 85 letech podílí na řízení firmy ze 400 zaměstnanci a miliardovým ročním obratem, potvrdil určitou obezřetnost při plánování rozpočtu firmy na příští rok, kde očekává mírný pokles zakázek.
Zástupci státní správy i podnikatelského sektoru se na čtvrtečním Dni podnikatelů České republiky shodli na tom, že pro zdravý rozvoj domácí ekonomiky je nejdůležitější zajistit, aby právo a celý právní systém byly předvídatelné a stabilní.
AMSP ČR děkuje za podporu akce:
Hlavnímu partnerovi – České exportní bance
Partnerovi – GE Money Bank
Podporovatelům – Českomoravské záruční a rozvojové bance a EGAP
Fotogalerie