Haly společnosti Liko-S stojí po celém světě
Majitel české výrobní a stavební firmy Liko-S Libor Musil začal podnikat ihned po revoluci, v začátcích měl problémy s financemi, nyní ale jeho podnik působí například v Německu či Indii. I díky tomu, že jako první v Evropě začali vyrábět interiérové příčky, montují haly po celém světě.
LIKO-S, a.s. - Česká výrobní a stavební rodinná firma sídlící ve Slavkově u Brna.
Začínal s pilou a svářečkou, dnes montuje haly po celém světě, zajišťuje prestižní zakázky. Je členem představenstva AMSP ČR, garantem Roku rodinného podnikání 2018. O kom je řeč? O Ing. Liboru Musilovi. Do podnikání se pustil hned po revoluci se svým tchánem. Opustil dobré místo technologa výroby ve státní fabrice na elektromotory a vrhl se do stavění hal v tehdejším Československu a v Německu. Bylo mu 26 let a chtěl pracovat svobodně a na svém.
Nelehké začátky
Ne vždy ale byla situace okolo podnikání klanu Musilových tak idylická. Dramatické byly především začátky. Tchánovi Libora Musila bylo v době vzniku firmy padesát let. Byl ohromen možnostmi, které se mu po revoluci otevřely, zároveň však věděl, že už nemá tolik času něco velkého vybudovat. „A tak se snažil všechno zhustit a rychle dosáhnout, co nejvíce mohl. Jenže to někdy v byznysu nejde, zvlášť když nejste finančně silní,“ říká Libor Musil. Firma rostla mimořádnou rychlostí, na konci třetího roku už zaměstnávala 300 lidí, jenže s rozmachem výroby rostly i náklady na financování provozu. „Až jsme se chytili do finanční pasti,“ vzpomíná Musil. Úsporné balíčky tehdejšího ministra financí Václava Klause znamenaly pro firmu pohromu. Měla půjčky ve výši 70 milionů korun a úroky u nich náhle vzrostly na 23 procent. „A banka nám dala nůž na krk, ať s tím něco uděláme.“ Musil se zaručil bankám vším, co měl, a doufal, že se obří dluh podaří smazat. Ve firmě vymysleli strategii, kterou nazvali totální marketing; dali si za cíl získat všechny zakázky, které se na trzích v Česku, na Slovensku a v Chorvatsku objeví. Měsíc se pro ně dělil na dvě čtrnáctidenní období – v polovině měsíce musely odejít výplaty, na jeho konci zase splátky bankám. „Na strach nebyl čas. Makali jsme jak čerti. A hleděli jen k těm termínům,“ ohlíží se Musil. I tehdy se projevily výhody fungování rodinné firmy. Jelikož manželka pracovala s ním, chápala trable, kterým musí čelit. A že jich nebylo málo. Jednoho dne se ozvala banka: „Pane Musile, budeme od vás do 24. 8. potřebovat deset milionů.“ Šibeniční termín, vysoká částka. „V bankách se měnilo vedení a dělaly si s námi, co chtěly,“ vzpomíná Musil. Banka pohrozila, že když částku nedostane, bude realizovat zástavy. Musil si snadno spočítal, že běžným provozem takové peníze nestihne vydělat, a tak začal přemýšlet o alternativním způsobu. Skoupil louky u dálnice za Průhonicemi, kde původně plánoval další sklad pro firmu, a začal je nabízet v Německu. Povedlo se mu najít společnost, která měla zájem u dálnice postavit svůj provoz, jenže problémy nekončily. Asi tři týdny před termínem dostal zprávu, že firma od transakce odstupuje. Že chce Česko řešit až další rok a že aktuální jsou pro ni investiční aktivity s Čínou. „Našel jsem si v jejich firemní filozofii, že se mají chovat k partnerům eticky. A sedl si k faxu a napsal, že ta fráze je pro mě prázdná, jak mě zklamali a že jsem na to spoléhal,“ líčí Musil. Čekal den, dva. Na konci toho třetího konečně zavrčel fax a vylezla ručně napsaná odpověď od majitele: „To není fráze! Přijeďte zítra na jednání.“ Musil vyrazil do Stuttgartu, získal definitivní souhlas a mohl už jen doufat, že vše klapne. Od banky měl termín připsání peněz do 12 hodin. V 11.45 mu zvonil telefon, volal finanční ředitel: „Libore, nebudeš tomu věřit, ale peníze jsou tam.“ To bylo na konci 90. let. První zakázkou byla hala pro státní podnik Ferona v Brně. Ta hala tam slouží dodnes.
Před třinácti lety se firma definitivně všech dluhů zbavila a nyní spokojeně prosperuje. Na trhu si během historie udělala jméno několika novinkami a inovacemi, kterými často tak ohromovala. „Inovace musejí probíhat každý den. Musíte přijít do práce a myslet, co uděláte jinak a lépe než včera,“ vyjadřuje Libor Musil svou filozofii.[1]
Současnost
Dělat věci jinak, určovat trendy v oboru
Inovátorský duch nás pohání vpřed. Neustále vymýšlíme a inovujeme – jako první v Evropě jsme začali vyrábět interiérové příčky, iniciovali jsme trh s pěnovou izolací, nastavujeme trendy. Vrcholem našeho úsilí je vývojové centrum LIKO-NOE®. Tuto experimentální zelenou budovu, která pracuje s energiemi z přírodních zdrojů, jsme postavili za rekordních 27 dní a stali se vítězem kategorie Zdravá kancelář v soutěži Zasedačka roku. Jen osobní rozvoj a vývoj technologií nám umožnil přijít s interaktivní stěnou SMART-i-WALL®. Multimediální příčka budoucnosti umí vše, na co si vzpomenete. S více než 3 miliony m2 instalovaných stropních podhledů a 500 tisíc m2 přestavitelných příček jsme skutečnými mistry oboru.
Ve firmě lidi nenabíraji, ale pečlivě vybírají. Na jedné straně je důležitá jejich odbornost, ale na druhé straně musejí mít osobní předpoklady, aby se sžili s firemní filozofií a hodnotami rodinného podnikání - a to je pro některé lidi příliš náročné. …Pokud chceme pracovat na špičce v oboru, tak si všichni musíme uvědomit, že tam fouká….[2] Už dvacátým rokem firma vydává podnikový časopis - od běžných časopisů se liší tím, že autory příspěvků jsou kolegové nebo blízcí spolupracovníci. Časopis pomáhá v otevřené komunikaci, která je jedním z pilířů firemní strategie. Lidé si tak každý měsíc mohou přečíst aktuální informace ze života společnosti a jejích zaměstnanců. LIKO-S spojuje energie lidí odvádějících tu nejlepší práci. Naši zaměstnanci chtějí přemýšlet, co udělat jinak a lépe, rozvíjet se a my je v tom maximálně podporujeme. Oceňujeme energii inovovat, chuť naplňovat naši vizi, odlišit se od ostatních. Prostě být nejlepší.
Firemní filosofie v 7 bodech:
- VĚŘÍME, ŽE NEJLEPŠÍ JE BÝT NEJLEPŠÍ. Nejlepším se stane ten, kdo je nejtvrdší sám k sobě.
- VĚŘÍME V DŮLEŽITOST DETAILŮ. Pro toho, kdo usiluje o první místo, je detail absolutní veličinou.
- VĚŘÍME V INDIVIDUALITY. Firma složená z individualit je firmou ostře diferencovanou ve všech svých aktivitách a projevech.
- VĚŘÍME V NEJVYŠŠÍ KVALITU PRODUKTŮ A SLUŽEB. Kvalitu definujeme jako přínos (benefit) pro zákazníka.
- VĚŘÍME V INOVACI, A TO I ZA CENU CHYB. Kdo nevidí chyby, kdo se jich bojí a toleruje je, nemůže úspěšně inovovat.
- VĚŘÍME V DŮLEŽITOST NEFORMÁLNOSTI KOMUNIKACE. Klíčovými faktory jsou vstřícnost, soudržnost a kooperativnost.
- VĚŘÍME V RŮST A ZISK S RADOSTÍ. Náš růst nesmí nikdy ohrozit kteroukoliv výše zmíněnou zásadu. Každý z nás sám a všichni dohromady musíme umět dobře hospodařit.
V LIKO-Su je rodina podstatou dobrého života, ale i základem kvalitní firmy. LIKO-S stojí na rodinných základech. …To nám pomáhá překonávat zlé časy v životě i byznysu, pohání nás vpřed a přináší radost v časech dobrých. Už dvě generace ručíme za svou práci. A to, jak se k sobě chováme v rodině, se odráží do života celé firmy….
Novinka ze zahraničních trhů?
Kromě klasických zakázek v Německu, Rakousku apod. se firma nebojí působit ani v Indii. Od roku 2012 hledala firma možnosti spolupráce na indickém trhu, v roce 2015 uspěla v několika projektech pro společnost Honda v Bengalúru. Svoje dosavadní působení i v jihoindickém státě Karnataka završila úspěšným jednáním s ministrem průmyslu Raghunathem Deshpande o založení Českého technologického parku v Indii a podpoře českých firem při začátku podnikání na tamním trhu. Při této příležitosti byl podepsán zakládací dokument indické pobočky LIKO-S India private limited company.[3] 21.2.2018 ve výrobní hale LIKO-S India, kterou bude firma i částečně pronajímat, se uskutečnil zahajovací obřad puja k uctění bohů prosperity - boha Ganeshe a bohyni Lakshmi, aby se výrobě v nové hale dařilo. Poté pan majitel účastníky pohostil vynikajícím obědem podávaném tradičně na banánovém listu….
LIKO-S, a.s.
sídlo: 68401 Slavkov u Brna, U Splavu 1419
datum vzniku: 28.12.1994[4]
Tel.: +420 5 44 22 11 11, e-mail: info@liko-s.cz, http://www.liko-s.cz
Autor: AMSP ČR. Ing. Naděžda Petrů, Ph.D. Manažer marketingové komunikace pro projekt Rok rodinného podnikání 2018. Tel. 736 528 436. e-mail: petru@am
[1] FORBES. O startu z cukrovaru, záchraně z dluhu a štafetě generací. Jak LIKO-S vyrostl do světové špičky. 30.6.2017. Dostupné z http://www.forbes.cz/z-male-haly-v-cukrovaru-mezi-svetove-firmy-liko-s-slavi-25-let-existence/
[2] HOVORKOVÁ, Kateřina. Začínal s pilou a svářečkou, dnes montuje haly po celém světě. 30.1.2015.
Zdroj: https://finance.idnes.cz/rozhovor-s-liborem-musilem-majitelem-firmy-liko-s-fsi-/podnikani.aspx?c=A150128_223800_podnikani_kho
[3] LIKO-S.cz. Příprava českého technologického parku v Indii. 13.11.2017. http://www.liko-s.cz/cs/priprava-ceskeho-technologickeho-parku-v-indii
[4] Údaje byly ověřeny v databázi ekonomických subjektů ARES 22.4.2018