Na Radě pro konkurenceschopnost, konané v pátek 10. prosince 2010 v Bruselu, se jedenáct členských zemí vyjádřilo pro zahájení tzv. zesílené spolupráce v oblasti patentu EU (minimálně devět zemí).
Myšlenka jednotného patentu, kterou prvně nadnesl francouzský senátor již před šedesáti lety, tak dostala příležitost být konečně realizována. V předvečer Rady obdržel komisař pro vnitřní obchod Michel Barnier od deseti zemí (Francie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Německo, Litva, Lucembursko, Holandsko, Slovinsko a Švédsko) oficiální žádost pro vytvoření patentu EU v rámci tzv. zesílené spolupráce. Je to vůbec poprvé, co bude zesílená spolupráce použita v oblasti vnitřního trhu. Belgie vložila během šesti měsíců svého předsednictví veškeré úsilí do vyjednávání, nicméně nedokázala přesvědčit dvě země – Itálii a Španělsko. Tyto státy zejména nesouhlasí s použitím trojjazyčného režimu (francouzština, angličtina a němčina), který odpovídá jazykovému režimu Evropského patentového úřadu a nejpoužívanějším jazykům v oblasti patentů. Je s podivem, že Itálie, která stála u zrodu Evropských institucí v roce 1957 a souhlasila s těmito třemi jazyky pro Evropský patentový úřad, nyní s navrženým jazykovým režimem nesouhlasí. Cílem návrhu bylo zejména zlevnit dnes v Evropské unii vydávané patenty, jejichž cena desetkrát přesahuje cenu patentů ve Spojených státech (1 800 eur) či Japonsku. Vysoká cena patentů tak snižuje konkurenceschopnost našich podniků. Podnikatel dnes zaplatí přes 18 tisíc euro, aby mohl být jeho výrobek chráněn ve všech dvaceti sedmi zemích Unie. Obvykle raději zvolí pouze čtyři až pět zemí, což o něco sníží cenu, nicméně zaručí ochranu výrobku pouze v těchto vybraných zemích. Vysoká cena patentu reflektuje náklady na překlad (V Evropské unii se mluví 23 jazyky.). Nová cena patentu by měla činit přibližně 6000 euro (včetně všech poplatků a překladu) a zajistit pokrytí celého území Evropské unie.
Podnikatelé ze zemí, které se zesílené spolupráce neúčastní, budou mít možnost patent EU rovněž využít. Zesílená spolupráce je metodou otevřenou, vyjádří-li jakýkoliv členský stát přání přidat se k zemím zesílené spolupráce, je možné tak učinit během legislativního procesu. Evropská komise má v úterý 14. Prosince formálně potvrdit toto rozhodnutí Rady a vydá návrh, který předloží Evropskému parlamentu k souhlasu. Na březnové Radě pro konkurenceschopnost přijmou ministři formální rozhodnutí, na jehož základě Evropská komise předloží dva návrhy, a to návrh na vytvoření jednotné patentové ochrany a návrh na vytvoření jednotného režimu překladů. Návrhy se budou zakládat na návrhu Evropské komise z letošního roku a kompromisního návrhu belgického předsednictví. Evropský komisař zodpovědný za oblast Vnitřního trhu věří, že patent EU bude přijat do konce roku 2011.
Zdroj: CEBRE