Daňový balíček 2021 účinný od začátku letošního roku přinesl výrazné změny v daňových odpisech, které jsou pro daňové subjekty zajímavou možností daňové optimalizace. Mezi jedny z nejvýraznějších úprav patří zvýšení limitů pořizovací ceny pro hmotný majetek a technické zhodnocení, úplné zrušení kategorie nehmotného majetku a tím i jeho odpisování a zavedení možnosti uplatnění mimořádných odpisů. Je třeba upozornit, že všechny tyto změny platí se zpětnou účinností, což může v praxi vyvolávat řadu nejasností. K některým z nich se vyjadřovala Finanční správa na svých stránkách.
Zvýšení limitů pořizovací ceny znamená pro daňové subjekty zejména to, že movité věci nepřekračující limit 80.000, – Kč pořízené od 1. 1. 2021 nelze daňově odpisovat. Stejný limit platí i pro technické zhodnocení, které pokud nepřekročí hranici 80.000, – Kč lze uznat jako daňový náklad. Uvedené lze uplatnit již pro majetek uvedený do užívání od 1.1. 2020.
Finanční správa se zabývala dotazem, zda může daňový subjekt využít zvýšený limit pouze u jednoho individuálně určeného majetku nebo nikoliv. V tomto případě dovodila, že zpětnou účinnost limitů lze využít i pro konkrétní individuálně určený majetek a nemusí tak být využit u všech položek majetku s pořizovací cenou do 80.000, – Kč.
Nehmotný majetek a jeho daňové odpisování již zákon neupravuje a možná je tak pouze daňová uznatelnost účetních odpisů dlouhodobého nehmotného majetku ve smyslu § 24, odst. 1, písm. v) zákona o daních z příjmů. Uvedené se nepoužije pro nehmotný majetek pořízený před 1. 1. 2021, u majetku pořízeného od 1. 1. 2020 je však možnost volby. Spolu s nehmotným majetkem je samozřejmě zrušena i možnost jeho technického zhodnocení, které bylo před 1. 1. 2021 limitováno částkou 40.000, – Kč.
Finanční správa se zabývala dotazem na technické zhodnocením nehmotného majetku, u něhož bylo odpisování zahájeno podle předchozího znění zákona. Potvrdila, že se technické zhodnocení dříve zařazeného majetku bude odpisovat stejně jako doposud, i pokud bude technické zhodnocení dokončeno až po účinnosti novely, tedy bude platit hranice 40.000, – Kč a povinnost rovnoměrně odepisovat nehmotný majetek po minimální dobu.
Mimořádné odpisy se použijí pro hmotný majetek pořízení od 1. 1. 2020 do 31. 12.2020, který je zařazen v odpisové skupině 1 nebo 2. Tyto odpisy se týkají výhradně nového majetku, takže je může uplatnit pouze prvý odpisovatel.
Jak uvedla finanční správa, pokud je nový hmotný majetek pořízen v roce 2020, může u něj poplatník uplatnit mimořádné odpisy nezávislé na tom, zda zvýšenou hranici 80.000, – Kč pro hmotný majetek použije již u majetku pořízeného od 1.1.2020 nebo 1.1.2021.
Co se týče uplatnění mimořádných odpisů u poplatníků, kteří již řádné daňové přiznání za část období podali, lze podle závěrů finanční správy uplatnit mimořádné odpisy formou dodatečného daňového přiznání, tedy stejně jako tomu bylo v případě mimořádných odpisů v roce 2009.
Závěrem je třeba zmínit, že finanční správa obecně potvrdila možnost kombinovat aplikace zákona před novelou a po ní – to znamená že lze využít například mimořádných odpisů a zároveň původního limitu pořizovací ceny pro hmotný majetek.
Více informací naleznete zde:
https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/dotazy-a-odpovedi/dan-z-prijmu-pravnickych-osob/vybrane-dotazy-k-novele-zakona-o-dp-609-2020-11226
https://www.behounek.eu/l/odpisovany-majetek/
https://danovky.cz/cs/financni-sprava-odpovida-na-otazky-spojene-s-novelou-danovych-odpisu
Článek pro Vás připravila spol. APOGEO Group, SE.