Finanční úřady se v rámci svých kontrol často zaměřují na kontrolu sjednaných cen mezi tzv. spojenými osobami. Prostřednictvím účelově nastavených cen může totiž mezi těmito osobami docházet k ovlivnění daňové povinnosti a krácení daně.
Právní úprava vychází z toho, že pokud spolu jednají osoby vzájemně ekonomicky, personálně či jinak provázané, dohodnou si smluvní (a zvláště pak cenové) podmínky mnohdy odlišně, než by tomu bylo mezi nezávislými (cizími) osobami. Často se jedná například o s.r.o., jejichž společníkem je živnostník, přičemž tyto dva subjekty si navzájem poskytují plnění. Hlavním důvodem těchto účelově dohodnutých nestandartních cen je pak často úprava základů daně z příjmů obou dotčených stran, jinými slovy přelévání zisků mezi dotčenými stranami (zvýšení nákladů nebo snížení výnosů u subjektu s vyšším daňovým zatížením).
Spojené osoby definuje přímo zákon. Jedná se o osoby spojené:
- kapitálově – tj. osoby u nichž existuje přímá nebo i nepřímá vazba představující alespoň 25 % základního kapitálu nebo hlasovacích práv nebo
- jinak – tj. osoby, u nichž existuje vazba spočívající v podílení se na vedení či kontrole, dále osoby blízké, osoby ovládané a ovládající,
- případně též osoby, které nejsou nijak propojeny, ale které mezi sebou vytvoří vztah převážně za účelem snížení základu daně.
Definice spojených osob vysvětluje následující příklad. Pan A a pan B (otec a syn) společně založili společnost AB s.r.o., každý má 50% podíl na základním kapitálu. Jednatelem společnosti AB s.r.o. je pan B. Společnost AB s.r.o. poté založila společnost Y s.r.o. a Z s.r.o. a je jednatelem v obou společnostech.
V uvedené situaci můžeme najít například následující vazby:
Společník A je přímo kapitálově spojenou osobou se společností AB s.r.o. a nepřímo kapitálově spojenou osobou se společností Z s.r.o. a Y s.r.o.
Společník B je jako jednatel jinak spojenou osobou se společností AB s.r.o., protože se podílí na jejím vedení a kontrole.
Společnosti Z s.r.o. a Y s.r.o. jsou jinak spojené osoby, neboť se na jejich vedení podílí shodná osoba (AB s.r.o.)
Pan A a B jsou taktéž osoby jinak spojené, neboť jsou osoby blízké (otec a syn).
Jak již bylo uvedeno výše, v případě, že spolu obchodují spojené osoby, dohodnou si často výhodnější cenové podmínky. Zákon tedy stanovuje jisté protiopatření, aby tyto nestandardní ceny nebyly prostředkem pro krácení daně. V případě, že se ceny sjednané mezi spojenými osobami budou lišit od cen, které jsou sjednávány v běžných obchodních vztazích (samozřejmě za srovnatelných podmínek) budou spojené osoby vyzváni, aby tento rozdíl uspokojivě doložili (resp. prokázali, že tento rozdíl defacto neexistuje, protože se jedná o cenu obvyklou). V případě, že tak neučiní, zvýší se jejich základ daně o zmíněný rozdíl, tj. rozdíl mezi cenou sjednanou a cenou obvyklou.
V návaznosti na minulý příklad může nastat situace, kdy pan B, jednatel a společník společnosti AB s.r.o. získá živnostenské oprávnění jako automechanik. V rámci své podnikatelské činnosti opraví společnosti AB s.r.o. automobil a inkasuje za to částku 5.000,- Kč. Finanční úřad však zjistí, že oprava obdobného automobilu ve stejném rozsahu se na trhu poskytuje za přibližně 25.000,- Kč. Finanční úřad tedy může vyzvat pana B k vysvětlení výše ceny pro společnost AB s.r.o. V případě, že tento rozdíl nebude uspokojivě obhájen, zvýší finanční úřad panu B základ daně o zjištěný rozdíl.
Skutečnost, že se jedná o spojené osoby a že je překročena ceny obvyklá dokazuje vždy finanční úřad. Na daňovém subjektu je naopak prokázání, že sjednaná cena nijak „nevybočuje“ z cen obvyklých. Závěrem lze tedy doporučit být při sjednávání cen se spojenými osobami vždy obezřetní. Důležitá je důsledná archivaci podkladů dokládající jak samotnou realizace, tak i výši sjednané ceny, případně mít též zpracovanou dokumentaci k transferovým cenám.