Prvním výsledkem pracovní skupiny 4. pro zkušebnictví a certifikaci Rady pro koordinaci a podporu strategických technologií a produktů MPO je publikace: Průvodce regulací OOP a ZP zahrnující vedle řady vysvětlení způsobu regulace OOP a požadavků jejich certifikace a dalších postupů také doporučení pro nákupčí a realizátory veřejných zakázek, jak připravit výběrová řízení tak, aby byly eliminovány případy, kdy zvítězí sice levné, ale nekvalitní, neúčinné prostředky a naopak budou moci uspět zejména české kvalitní a řádně certifikované produkty. Tento materiál byl ze strany MPO poskytnut také dalším relevantním ministerstvům MZ (ty je budou poskytovat jím řízeným nemocnicím) a MV (ministerstvo vnitra bude materiál zasílat prostřednictvím sekretariátu krizového štábu na kraje) a dalším institucím k jejich využití. Doporučené postupy výběrových řízení jsou samozřejmě využitelné nejen pro skupinu OOP.
Tiskovou zprávu zveřejněnou MPO k vypracovanému Průvodci naleznete ZDE.
Průvodce regulací OOP a ZP ke stažení ZDE.
Bližší informace o Radě MPO
Rada byla zřízena na základě vládního usnesení ze 14. září jako poradní orgán ministra průmyslu a obchodu a uskupení, které úzce spolupracuje s vládou a jejími orgány, Národní ekonomickou radou vlády a dalšími institucemi, může být také v krizovém stavu podřazena Ústřednímu krizovému štábu. Rada má za úkol iniciovat, analyzovat a navrhovat strategická hospodářská opatření k podpoře inovačního potenciálu a konkurenceschopnosti českých firem ve vztahu ke strategickým technologiím a produktům. Rada se pak v aktuálním kontextu z velké části soustředí na problematiku strategických potřeb státu pro boj s pandemií COVID-19, včetně problematik certifikace a dodávek osobních ochranných a zdravotnických prostředků. Po prvním zasedání byla MPO zveřejněna tisková zpráva zde.
Na prvním jednání Rady dne 27. 10. byly definovány čtyři základní pracovní skupiny, které mají reagovat na aktuální problémy i rozpracovat dlouhodobé otázky. Struktura a činnost skupin se bude v čase vyvíjet, mohou vznikat a zanikat. Aktuálně se spouští jejich činnost k těmto tématům:
- Pracovní skupina pro zavádění inovativních technologií do praxe pro boj s pandemií COVID19
- Pracovní skupina pro definici strategických technologií a produktů pro ČR
- Pracovní skupina zabývající se legislativními změnami, které by umožňovaly zajištění centrálních nákupů osobních ochranných prostředků a zdravotnických prostředků
- Pracovní skupina pro zkušebnictví a certifikace