Praha, 29. ledna 2020. Konference s názvem „3. a 4. fáze EET: Papír nebo mobil?“ se uskuteční v pátek 7. února 2020 od 14:30 hodin v rámci veletrhu Střechy Praha v PVA Expo Praha Letňany. Připravila ji Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) spolu s Ministerstvem financí a Finanční správou.
Konference je tematicky zaměřena zejména na řemeslníky, jejich cechy a další profesní spolky. Ty AMSP ČR vyzvala k účasti na projektu Fandíme řemeslu, do kterého se jich zapojilo více než 20. Účast je pro registrované bezplatná, zaregistrovat se je možné na webu amsp.cz.
Další konference se stejným názvem a zaměřením se uskuteční 21. února v Ostravě, 20. března v Brně a 3. dubna v Liberci.
„Na všechny potvrdila účast vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová,“ říká členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová. „V programu vystoupí metodici Finanční správy se zaměřením problematiky zejména na řemesla a spolky, rovněž my přispějeme s našimi zkušenostmi z vlastního informačního portálu www.eltrzby.cz. Velká část programu bude věnována dotazům z publika. Součástí konference bude i doprovodná expozice s ukázkami dodavatelských řešení a možnost individuálních konzultací,“ slibuje Svobodová.
Třetí a čtvrtá fáze EET startuje 1. května 2020. Bude se týkat až 300 000 podnikatelů, kteří si budou moci zvolit mezi elektronickou (on-line) evidencí tržeb a možností tzv. papírové evidence tržeb (zvláštní režim off-line).
Účastníci dostanou odpovědi nejen na základní otázky, jako koho se evidence tržeb týká, jaké tržby jí podléhají, jak se na ni připravit a jaké povinnosti bude nutno plnit, ale dovědí se také, zda a proč je pro ně vhodná elektronická nebo papírová evidence tržeb či zda je možné obě varianty kombinovat. Zároveň bude diskuse věnována specifikům EET a také vyvrácení některých mýtů, které ve společnosti kolují.
„Oceňujeme papírovou variantu evidence pro nejmenší podnikatele, kterou však podle našich odhadů využijí jen nižší procenta nově evidujících. S ohledem na stále dostupnější a levnější řešení EET na trhu totiž nebude složitá administrativa dávat pro většinu z nich smysl,“ bilancuje Eva Svobodová.
Josef Jaroš, garant projektu Fandíme řemeslu a většinový vlastník poradenské společnosti APOGEO, dodává: „Pozitivní dopad EET dokládají například čísla Českého statistického úřadu o tempu růstu tržeb v pohostinství a stravování, kde meziročně vzrostly o více než 20 procent.“
Podle dat ČSÚ také tempo růstu průměrné hrubé mzdy v pohostinství v posledních třech letech výrazně převýšilo mzdovou dynamiku ve zbytku České republiky. Mezi roky 2017-2019 byla dynamika růstu mezd v tomto sektoru v průměru rychlejší o 7,4 procentních bodů.
Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ-2020-01-29-Řemeslníci se na konferenci dovědí jak si poradit s 3. a 4. fází EET