Rodinná farma pokračuje v odkazu svých předků
Jiří Šonka založil v roce 1991 rodinnou Farmu u lesa a navázal tak na práci svého dědečka Františka. Ten spolu se svou matkou a sourozenci vybudoval v roce 1917 v Sudoměřicích statek, ve kterém dnes žije rodina Jiřího Šonka. Začínali s hospodářstvím o dvanácti hektarech polností, dnes mají 80 hektarů pastvin a dalších 20 hektarů luk. Farma vykrmuje brojlery, prodává nosné kuřice a krůty a chová koně a masný skot. V roce 2016 zvítězila v soutěži Farma roku.
FARMA U LESA, a.s. je rodinná farma, nacházející se v jihočeské obci Sudoměřice u Bechyně. Farma se zabývá převážně zemědělskou činností – výkrmem brojlerů, prodejem nosných kuřic a krůt, chovem masného skotu plemene Aberdeen Angus, ustájením koní. Na farmě je provozována agroturistika, výcvik koní a jezdců, na statku je možné se ubytovat Na farmě našlo domov i několik menších zvířat, například pár chovných lam, psi, papoušci, kozlíci, beránci, okrasné slepice nebo kachny. Rodina hospodaří na osmdesáti hektarech pastvin a dvaceti hektarech luk.[1]
Předci selského rodu Šonků byli nedlouho poté, co roku 1569 zakoupil bechyňské panství Petr Vok z Rožmberka, pozváni, aby se zde usídlili a pomohli pozvednout selský a myslivecký stav v této chudé oblasti. Povedlo se a i díky jejich potomkům se tu sedlačině daří dodnes. Jedním z důkazů je bezesporu Farma u lesa rodiny Šonkových v Sudoměřicích u Bechyně, které se za posledních několik let podařilo posunout hranice hospodaření o notný kus dál. O tom svědčí i vítězství v jubilejním 15. ročníku soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku 2016.
„Statek, ve kterém dnes žijeme, a který byl v té době v Sudoměřicích největší, vybudoval společně se svojí matkou a sourozenci děda František. Ten musel v roce 1917, ve svých devíti letech, kdy padl ve válce jeho otec, hodně rychle dospět a o spoustu věcí se postarat. Hospodářství s dvanácti hektary polností, osmi kravami, dvěma páry koní, prasnicemi a výkrmem býčků za jeho éry vzkvétalo, nebál se ani pěstování méně tradičních plodin včetně kmínu či bylinek, pracoval v lese, povozničil. Když bylo hospodářství opravdu slušně zajeté, přišla kolektivizace a děda, aby se vyhnul vystěhování rodiny, nuceně vstoupil do JZD,“ vypráví Jiří Šonka, který na dědečkův odkaz navázal na jaře roku 1991.
Tehdy dal na radu svého otce, uznávaného odborníka na chov drůbeže u nás, autora mnoha odborných knih a publikací a dlouholetého vedoucího výrobního oddělení v drůbežářském podniku Xaverov, Františka Šonky, a na původním rodinném statku otevřel prodejní středisko drůbeže. Nabízel odchovaná i rozkrmená brojlerová kuřata, nosné kuřice, krůťata, kachny i husy. O rok později v těsné blízkosti statku, „na zelené louce“, vybudoval první dvě haly na výkrm brojlerů s kapacitou 50 tisíc kusů, několik let nato pak další dvě, které dnes představují moderní, počítačem řízenou technologii chovu drůbeže.
Od dědečka získaný vztah k půdě a velkým hospodářským zvířatům však Jiřímu Šonkovi nedovolil zůstat „pouze“ u drůbeže. „Ještě v době, kdy u nás nebyl chov masného skotu zdaleka tak rozšířený jako dnes, jsem při své návštěvě Německa uviděl na pastvinách v okolí Hamburku stádo plemene aberdeen angus a hned bylo všechno jasné. Do Sudoměřic před 17 lety putovalo prvních pět březích jalovic,“ vzpomíná hospodář.
V posledních letech se ovšem okruh činností Farmy u lesa, zejména díky manželce Jiřího Šonky Haně, značně rozšířil, a to o chov koní a s ním spojené poskytování služeb. Jde hlavně o ustájení, činnost jezdeckého klubu se základnou okolo tří desítek jezdců a pořádání jezdeckých kurzů, nejrůznějších závodů, ale i letních či zimních pobytů pro děti se zaměřením na koně a jezdectví. Ideální podmínky pro koně, jejich majitele i ostatní klienty se Šonkovým podařilo zajistit poměrně nedávnou stavbou komfortní jezdecké haly se zázemím pro jezdce se sedlovnou, šatnou, sociálním zařízením a velkou klubovnou (restaurací), ze které je možné pozorovat dění v hale. K dispozici je také venkovní písková jízdárna, nově i deset prostorných zateplených boxů pro koně.
Stranou ale nezůstává ani původní usedlost, kterou rodina kompletně, velice citlivě zrekonstruovala a její část je nyní využívána pro potřeby agroturistiky. Ke dvěma velkým pokojům se společenskou místností, kuchyňkou a sociálním zařízením, využívanými zejména dětskými účastníky letních táborů, přibyly před čtyřmi lety za přispění dotace z evropských fondů dva velice pěkné apartmány ve venkovském stylu. Díky kvalitnímu ubytování, venkovnímu i vnitřnímu posezení, velkému grilu, možnosti výuky jízdy na koni a dalším aktivitám vyhledává zdejší lokalitu stále více lidí, ale i např. firem k pořádání svých teambuildingových akcí.
Do pestrých faremních aktivit je kromě manželů Šonkových zapojena i široká rodina. Velkou radost dělá stávajícímu hospodáři jeho syn Jan, který vidí v hospodaření svou budoucnost. Po založení Klubu mladých farmářů ASZ ČR se stal jeho členem a je nadšeným účastníkem akcí tohoto sdružení nové generace sedláků z celé republiky.
Tři generace rodu Šonkových – František, Jiří a nejmladší Jan[2]
Farma u lesa, a.s.
Sídlo farmy: 39172 Sudoměřice u Bechyně 6
Datum vzniku: 18.12.2000[3]
e-mail: info@farmaulesa.cz
Tel.: Hanka Šonková – jízda na koni, ustájení, agroturistika, ubytování, +420 739 277 504
Jiří Šonka – drůbež, masný skot, jízdy terénním vozidlem +420 608 029 559
Text částečně převzat. Napsala Šárka Gorgoňová, vedoucí mediálního oddělení ASZ ČR . Dostupné na http://www.asz.cz/cs/soutez-o-farmu-roku/farma-roku-2016/o-farme-u-lesa-vitezi-souteze-farma-roku-2016.html
AMSP ČR. Ing. Naděžda Petrů, Ph.D. Manažer marketingové komunikace pro projekt Rok rodinného podnikání 2018. Tel. 736 528 436. e-mail: petru@amsp.cz.
[1] http://www.farmaulesa.cz/cs
[2] http://www.asz.cz/cs/soutez-o-farmu-roku/farma-roku-2016/o-farme-u-lesa-vitezi-souteze-farma-roku-2016.html
[3] Údaje byly ověřeny v databázi ekonomických subjektů ARES 13.6.2018