K tomuto návrhu zákona, který připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, se staví AMSP ČR zamítavě. Lze pochopit, že stát hledá jakýkoli další zdroj k zalepení děr rozpočtů, ale směr zvyšování odvodů plynoucích z pracovních poměrů, jakož i DPP není šťastný hned z několika důvodů:
- Již takto je v ČR výrazně větší celkové zdanění práce (vč.odvodů) než v Evropě, ale jsme i nad celosvětovým průměrem
- Flexibilita (malá administrativa, rychlost) tohoto nástroje (DPP) se tím zcela vytrácí.
Vhodnějším řešením by bylo spíše hledat, kde se plýtvá a kudy ze zdravotního a dalších pojištění utíkají zdroje, než snížit flexibilitu pracovního trhu jakýmsi dalším zdaněním.DPP (dohoda o provedení práce) je jedním z nemnoha flexibilních nástrojů, jenž zákoník práce podnikům a živnostníkům umožňuje. Jeho dalším znevýhodněním se skutečně riziko šedé ekonomiky zvýší, čímž stát reálně přijde navíc i o daň z příjmu, která se nyní z DPP platí.
Pracovní síla v Česku není levná a zákoník práce potřebuje velmi výrazné změny k tomu, aby odpovídal ekonomických trendům a nedusil podnikání v ČR.S návrhem nelze souhlasit, jde totiž často o nárazovou, popř. specializovanou práci, jejíž ohodnocení může být snadno výrazně vyšší než 5.000,- Kč, avšak zdaleka se neopakuje každý měsíc v roce. Bude-li zaměstnanec či zaměstnavatel chtít, lze se pojištění snadno vyhnout fiktivním rozložením dané činnosti do vícero měsíců. Jde však o řešení nedůstojné a je škoda, že zákonodárce k takovým krokům podnikatelské prostředí nepřímo směřuje.
Nejde primárně o pravidelnou činnost vykonávanou každý měsíc. Návrh v této podobě je opět spíše honem na čarodějnice vytrženým z kontextu spíše než promyšlenou koncepční záležitostí. Problém je v principu zpojištění této formy práce. DPP je jedním z velmi mála flexibilních nástrojů jinak velmi rigidního a zastaralého ZP, který snižuje konkurenceschopnost českých firem. Za podmínek daných současným ZP každý podnikatel velmi pečlivě zvažuje přijetí kmenových zaměstnanců. Stát tímto eliminuje i ty nejdrobnější prvky flexibility silně sešněrovaného trhu práce, čímž v důsledku přispívá k vyšší nezaměstnanosti.
Zaměstnavatelé budou tak ještě obezřetnější při výběru spolupracujících partnerů (jímž osoba s DPP je). Část z nich, kteří mají možnost, bude realizovat mnohé práce mimo Česko, kde jsou podmínky k výkonu podnikatelské činnosti příznivější (což není až tak obtížné). A konečně, určitá část zaměstnavatelů (často na popud samotných zaměstnanců DPP) se pochopitelně pokusí tento nekoncepční návrh obejít, těch cest se najde více.