Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) zveřejňuje usnesení svého představenstva, které projednalo otázky konkurenceschopnosti malých a středních podniků a živnostníků. Je znepokojeno stále se zhoršujícími podmínkami konkurenceschopnosti. Vyzývá vládu k podpoře konkurenceschopnosti zejména malých a středních podniků a k přípravě růstových opatření.
Podle aktuální analýzy Světového ekonomického fóra zaměřené na pilíře konkurenceschopnosti ČR má
- Instituce a kvalita veřejné správy – nehorší hodnocení, 72.místo, před ČR jsou státy jako Gruzie či Albánie, je nízká průhlednost hospodářské politiky, plýtvá se veřejnými zdroji
- Korupce – 52.místo, podle analýzy Transparency International jde o propad o 7 míst
- Podmínky pro podnikání – 74.místo – bez specialisty prakticky není možné založit společnost nebo zaplatit daně
- Efektivita finančních trhů – 48.místo, banky málo půjčují, a to zpomaluje ekonomický růst a restrukturalizaci soukromých firem
- Makroekonomické prostředí – 48.místo
- Zahraniční investice do ČR klesly – za rok 2009 šlo o 186 projektů za 17 mld. Kč, za 1.pol. 2010 je to 125 projektů, ale pouze za 7 mld. Kč (zdroj CzechInvest) – chybí novela zákona o investičních pobídkách
- Vzdělávání / školství – ohromný propad ČR. Ještě v r. 1995 byla ČR na 6.místě ve světě v měřitelných výsledcích 15 letých dětí, nyní jsme klesli na průměr, trend jde dolů a za 10 let budeme na úrovni Gruzie a Rumunska. Za 10 let nebudou pracovníci ve vědeckých institucích.
/Zdroj: tvZ1/
Podmínky podnikání – podmínky konkurenceschopnosti jsou nadále zhoršovány tím, že:
- Vláda v rámci snižování zadluženosti ČR připravuje prodloužení nemocenské, kterou budou muset hradit zaměstnavatelé, a to ze dvou týdnů na tři. Toto opatření může být pro malé a střední podniky zničující až likvidující. Sotva co se vzpamatovávají s prožité krize, která však není ještě definitivně ukončena, přicházejí další finanční náklady, na které podniky nemají a nemohou mít vytvořené rezervy. Toto opatření navíc přinese problémy lidem častěji nemocným, protože společnosti se jich budou zbavovat. Samozřejmě opatření přinese i snížení hospodářského výsledku a tím i výběr daní.
- Je současně avizováno zdražení elektrické energie díky „fotovoltaice“, nebo spíše neschopnosti politiků. Toto opatření dopadne tvrdě zvláště na podniky se zvýšenou spotřebou elektrické energie, jako jsou např. pekárny, výroba železa, chemický průmysl, strojírenské podniky, apod. Vzhledem k tomu, že máme dražší elektrickou energii než např. Německo, je jakékoliv zvýšení nepřijatelné.
Výše uvedené body představují poměrně velké snížení naší konkurenceschopnosti a tím ohrožení „zatím“ pozitivního vývoje v průběhu letošního roku. Jakkoliv si uvědomujeme, že vláda není schopná zásadně ovlivňovat kurz české koruny, je třeba připomenout, že současný trend posilování koruny již sám o sobě snižuje konkurenceschopnost tuzemských výrobců a jakékoliv další zatížení podniků vyplývající z výše uvedených bodů, pro ně může mít likvidační charakter. Podnikatelé chápou, že v době hospodářské krize museli přijmout, podobně jako ostatní evropské podniky, celou řadu nezbytných opatření, vedoucích k ozdravení celé ekonomiky, nicméně avizované kroky jsou ryze lokálního charakteru a povedou k jednoznačnému oslabení tuzemských firem.
„Vyzýváme Vládu, aby ve výše uvedených případech našla účinná řešení a nebyla zakladatelem nového úpadku /recese/. Současně vyzýváme vládu k přípravě růstových opatření, která pomohou dalšímu zlepšení konkurenceschopnosti a která přispějí k tomu, že na straně příjmů státního rozpočtu bude větší výběr daní při stávajícím daňovém zatížení,“ uvádí Břetislav Ošťádal, předseda představenstva AMSP.
Tato výzva byla formou tiskové zprávy zaslána všem médiím.