Za posledních pět let přibylo v absolutních číslech 46 000 podnikatelek, zatímco počet podnikatelů stagnoval. Až do roku 2012 byl přitom trend opačný a do podnikání vstupovalo více mužů než žen. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), která ženy aktivní v malém byznysu sdružuje na platformě Podnikavá žena. U příležitosti Dne podnikatelů ČR vyhlásila AMSP ČR za podpory Raiffeisenbank nejlepší z nich.
Jen za poslední rok vzrostl počet podnikatelek ve všech regionech, zatímco muži-podnikatelé zvýšili svůj počet pouze v polovině krajů. Nejvíce žen podniká v Praze, následuje jihovýchodní a severovýchodní oblast. Zatímco u mužů je živnost volná zastoupena přibližně polovinou, u žen to jsou dvě třetiny. Stejně tak ženy mají dvojnásobně větší podíl vůči mužům ve vázané činnosti. Naopak u mužů je třetinově zastoupena živnost řemeslná, zatímco u žen je to jen z necelých 15 %. Nejčastější obory, kde ženy začínají živnosti, jsou oblasti sociálních služeb, ekonomických služeb, odborné projektové činnosti, maloobchodní aktivity nebo malé restaurace. Ženy zakládají mateřské školky, provozují fitness centra, kosmetické salony, ale nebojí se ani drobné výroby a konzultační činnosti.
Eva Vašková Čejková, členka dozorčí rady AMSP ČR a ambassadorka projektu AMSP ČR „Podnikavá žena“, k tomu dodává: „Každý rok cítíme větší zájem ze strany žen o podporu jejich malého podnikání. Nejvíce se jedná o skupinu žen po mateřské dovolené, které se nevracejí do svých zaměstnání, které hledají flexibilitu a chtějí vice naplňovat své dovednosti a zkušenosti a zvládnout rodinu a práci. Silnou skupinou jsou pak také ženy 50+, které se často rozhodnou samy pro změnu anebo již nemohou na trhu najít uplatnění. Vedle finanční podpory vítají podporu v podobě PR a networkingových setkání, kde mohou s ostatními sdílet zkušenosti.“
„Příběhy podnikavých žen nás každý rok zásobují přívalem pozitivní energie, mísí se v nich odhodlání s vírou v sebe sama a touhou uspět, a proto jsme rádi, že můžeme i letos podpořit ty nejlepší z nich částkou 10.000 Kč pro další rozvoj jejich podnikání. Věříme, že podpora malého podnikání podobnými programy dává smysl, protože právě tento segment je páteří zdravě fungující ekonomiky“, doplňuje Tomáš Němčík, segmentový manažer Raiffeisenbank.
TOP 10 – Podnikavá žena roku 2017
(nejde o pořadí, ženy jsou si v hodnocení rovny, seznam níže je abecedně dle příjmení)
Lucie Balarinová
Lucii Balarinové změnila život situace, která může potkat každého z nás. V přeplněném autobuse hleděla na mladíka, který se zmítal v křečích. A ač byla studentkou zdravotní školy a dokázala změřit tlak nebo odebrat krev, pomoc v terénu „holýma rukama“ pro ni byla novinka. S řidičem tehdy zavolali rychlou záchranou službu a Lucie se rozhodla, že se začne vzdělávat v první pomoci. Od této události uběhlo už více než deset let. Lucie je dnes maminkou, studentkou doktorského studia a podnikatelkou. Na základě svého zážitku založila „První pomoc živě“, která se zaměřuje na kurzy první pomoci pro jednotlivce i ve firmách.
Lenka Blažková
Lenka Blažková vystudovala ekonomii a pedagogiku, srdcem ale vždycky byla umělkyní a svou vášní se nyní i živí. Začínala doma u stolu, potom si vlastními silami zrekonstruovala nevyužívané suterénní prostory domu, kde bydlela, aby je proměnila na ateliér. Od té doby se věnuje naplno tomu, co jí baví a k čemu vždy směřovala – tvorbě originálních šperků pod značkou LENKA BLAZA.
Olga Bušková
Olga Bušková se před několika lety zamilovala do východní nauky Feng shui a od té doby se věnuje vytváření prostor s příběhem a inspiruje lidi k vědomému bydlení. A protože jí na trhu chyběl praktický průvodce Feng shui, sama se do psaní jednoho takového pustila. Bude v něm vše o tom, jak mohou barvy, tvary, obrazy a další prvky v interiéru ovlivňovat emoce i vztahy.
Dobromila Darnádyová
Dobromila Darnádyová se již více než 10 let věnuje ženám, které jsou po operaci prsu. Původně obchodní ředitelce změnilo život, když se s nemocí setkala ve svém blízkém okolí. Dnes má poradenské a prodejní centrum ve Zlíně, kam jezdí ženy z celé republiky i ze Slovenska. Ženy navštěvuje i přímo na onkologických odděleních.
Eva Hufová
Evě Hufové se podstatně změnil život, když jí lékaři oznámili, že její syn je autista. Od té doby je nejen pečující mámou na plný úvazek, ale založila i vlastní projekt Porozumím autismu, kde pomáhá i ostatním rodičům a vytváří pomůcky upravené pro speciální vzdělávací potřeby dětí a nabízí je dál. Pomůcky jsou užitečné, praktické a neotřelé a chválí si je jak děti a rodiče, tak i terapeuti, kteří s nimi pracují.
Martina Chomátová
Martina Chomátová realizuje svůj sen. Tvoří hravé teambuildingy po Praze pro rodiny s dětmi a skupiny přátel. Po narození dcery se více zaměřila i na psaní a pravidelně píše články na svůj web www.playeveryday.cz. Napsala i svůj první e-book na téma poporodních depresí, které sama zažila, s názvem Návrat k sobě aneb 7 tipů, jak být spokojená i po porodu.
Petra Mašková
Petra Mašková rozjela podnikání na mateřské. S pomocí sestry a celé rodiny si otevřela kavárnu, ze které by ráda měla místo, které bude útočištěm pro rodiny, maminky s dětmi, kámošky, které si chtějí popovídat, kluky, kteří chtějí pozvat své přítelkyně na rande anebo i pro jednotlivce, kteří chtějí jenom vypnout u dobrého kafíčka.
Hana Moneam
Hana Moneam pomáhá ženám najít a propojit vnitřní a vnější krásu ve svém salonu Jinový svět. Propojuje zde roli kadeřnice s rolí průvodkyně a mentorky, pečuje o přirozenou krásu a autenticitu žen v souladu s přírodou.
Bohuslava Nejedlá
Bohuslava Nejedlá cítila potřebu životní změny, když jí odrostly dcery. Chtěla dělat něco, co vybuduje od A do Z sama. Tak vznikly kondiční jízdy speciálně pro ženy Jedu sama, které kladou důraz na příjemnou atmosféru a přátelský přístup lektorek jízdy.
Eva Zikmundová
Eva vaří džemy a marmelády už více než šest let a z jejího koníčku se postupem času stalo podnikání. Vznikly Mlsné skleničky, které vaří vždy z čerstvého ovoce a jsou bez chemických konzervantů, barviv a éček. Jejím největším dosavadním úspěchem je stříbrná medaile z prestižní soutěže The World‘s Original Marmalade Awards 2017, kterou si odnesla za marmeládu z krvavých pomerančů.
Meziroční přírůstky podnikatelů ČR dle pohlaví v letech 2006 – 2016 (zdroj AMSP ČR, MPO)
Počet podnikatelů (muži – ženy) a celkový počet živnostenských oprávnění v letech 2005 – 2016
(zdroj: AMSP ČR, MPO)
Muži – struktura živnostenských oprávnění Ženy – struktura živnostenských oprávnění
Nárůst počtu podnikatelů v regionech Nárůst počtu podnikatelek v regionech
Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ-2017-10-04-TOP 10 Podnikavá žena web
Videozáznam z předávání:
Fotogalerie:
9 oceněných podnikavých žen