Zpětné uplatnění ztráty je jednorázový instrument finanční pomoci společnosti, kdy je možné se dostat velmi efektivně k finančním prostředkům a posílit tak své cash-flow.
Podnikatelé jsou již nyní schopni vyčíslit výsledek hospodaření za zdaňovací období roku 2020 a kvantifikovat výši daňové ztráty z něj plynoucí. Na možnosti jejího zpětného uplatnění vč. souvisejících dopadů se zaměřuje tento příspěvek.
Speciální podmínky pro její uplatnění
Daňová ztráta představuje položku odčitatelnou od základu daně, přičemž ji lze uplatnit zpětně za zdaňovací období, které skončilo ode dne 30. června 2020. Daňovou ztrátu lze uplatnit zpětně za dvě zdaňovací období bezprostředně předcházející zdaňovacímu období, ve kterém byla daňová ztráta stanovena a dále v pěti zdaňovacích obdobích následujících po tomto období. Daňovou ztrátu lze uplatnit zpětně pouze prostřednictvím dodatečného daňového přiznání, a to v maximální výši 30 mil. Kč za obě bezprostředně předcházející zdaňovací období. Daňovou ztrátu lze uplatnit i před jejím pravomocným stanovením, tzv. uplatnění „očekávané daňové ztráty“, ale tato možnost se vztahuje pouze vůči zdaňovacímu období roku 2019.
Obecné podmínky pro její uplatnění
Obecně lze daňovou ztrátu uplatnit pouze, je-li splněn test podstatné změny, resp. test stejné činnosti. Test podstatné změny je splněn, nedošlo-li u poplatníka k podstatné změně ve složení osob, kterých se přímo účastní na kapitálu či kontrole. Změnou ve složení osob se rozumí nabytí nebo zvýšení podílu na základním kapitálu či hlasovacích právech. Podstatnou změnou se rozumí, je-li tato změna vyšší než 25 % podíl na základním kapitálu nebo hlasovacích právech.
Test stejné činnosti je splněn, prokáže-li poplatník v období, ve kterém u něho došlo k podstatné změně, že jsou tržby za vlastní výkony nebo zboží tvořeny nejméně z 80 % stejnou činností, jakou v rámci svého předmětu podnikání provozoval poplatník v období, kdy byla daňová ztráta stanovena a v období, kdy má být daňová ztráta uplatněna.
Negativa spojená se zpětným uplatněním daňové ztráty
Se zpětným uplatněním ztráty dochází k prodloužení prekluzivní lhůty pro stanovení daně, a to až na 10 let. Poplatník má nicméně možnost vzdát se práva na uplatnění ztráty v následujících pěti zdaňovacích obdobích po období, ve kterém byla daňová ztráta stanovena. Vzdání se ztráty se provádí oznámením ve lhůtě pro podání daňového přiznání za zdaňovací období roku 2020 a nelze již vzít zpět.
Zpětným uplatněním daňové ztráty tak dochází k prodloužení prekluzivní lhůty pro stanovení daně následovně:
- Pro zdaňovací období roku 2018, 2019 a 2020 v případě zpětného uplatnění daňové ztráty stanovené ve zdaňovacím období roku 2020 končí prekluzivní lhůta v roce 2029.
- Pro zdaňovací období roku 2018 a 2019 a 2020 v případě zpětného uplatnění daňové ztráty a vzdání se uplatnění ztráty v následujících zdaňovacích obdobích končí prekluzivní lhůta v roce 2024.
Dalším negativem je skutečnost, že v období, ve kterém byla uplatněna daňová ztráta ani v následujícím zdaňovacím období po uplatnění ztráty nelze uplatnit jako daňově uznatelný výdaj daň zaplacenou v zahraničí v souladu s mezinárodní smlouvou, kterou si nebylo možno započíst v daném zdaňovacím období.
Zpětné uplatnění ztráty a přeměny společností
Při přeměnách nelze uplatnit zpětně převzatou daňovou ztrátu vůči základu daně právního předchůdce ani vůči základu daně právního nástupce.
Článek pro Vás připravila spol. APOGEO Group, SE.