Od roku 2020 umožňuje zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) odečíst daňovou ztrátu od základu nejen v pěti zdaňovacích obdobích bezprostředně následujících po období, za které se daňová ztráta stanoví, ale i ve dvou zdaňovacích obdobích bezprostředně předcházejících zdaňovacímu období, za která se daňová ztráta stanoví.
Logickou podmínkou pro uplatnění daňové ztráty jako odčitatelné položky od základu daně je skutečnost, že daňový subjekt musí v obdobích, kdy chce daňovou ztrátu uplatnit vykázat kladný základ daně.
Uplatnění daňové ztráty v obdobích, které již nastaly je označováno jako tzv. „zpětné uplatnění ztráty“. ZDP však omezuje maximální výši daňové ztráty, kterou lze zpětně uplatnit na částku 30 mil. Kč, a to souhrnně za obě předcházející zdaňovací období. Prakticky tak daňové subjekty mohou získat částečně zpět peněžní prostředky za poslední dvě zdaňovací období, které byly nuceny vynaložit na úhradu daňové povinnosti. Tento krok může daňovým subjektům výrazně zlepšit cash flow společnosti.
Zpětné uplatnění ztráty se provádí formou dodatečného daňového přiznání za předchozí zdaňovací období, které by mělo být dle ustanovení § 38zh ZDP podáno současně s daňovým přiznáním, za které je daňová ztráta stanovena.
Uplatnění daňové ztráty jako odčitatelné položky od základu daně má však i jednu negativní vlastnost – konkrétně prodloužení prekluzivní lhůty, tj. období, po kterou lze stanovit daň a správce daně může zahájit daňovou kontrolu, případně doměřit daň. Standardní prekluzivní lhůta činní tři roky a počíná běžet dnem uplynutím lhůty pro podání daňového přiznání.
V případě vykázání daňové ztráty se prekluzivní lhůta prodlužuje o období, kdy je možné ztrátu uplatnit, tj. na 8 let. Pokud tedy byla ve zdaňovacím období 2021 vykázána daňová ztráta a lhůta pro podání daňového přiznání uplynula 1. 7. 2022, tak lhůta pro stanovení daně pro všechny roky, kdy je možné daňovou ztrátu uplatnit (2022 – 2026) končí až 1. 7. 2030, tzn. že do poloviny roku 2030 může být ze strany správce daně zahájena daňová kontrola.
Poplatník však může tuto negativní vlastnost při uplatňování daňové ztráty zmírnit využitím institutu vzdání se práva na uplatnění daňové ztráty. V praktické rovině poplatník podá oznámení o vzdání se práva na uplatnění ztráty ve lhůtě pro podání daňového přiznání za období, za které se daňová ztráta stanoví. Vzdání se práva na uplatnění daňové ztráty však nelze vzít zpět.
Pokud se poplatník rozhodne využít zpětného uplatnění ztráty, doporučujeme využít institutu vzdání se práva na uplatnění daňové ztráty v případech, je-li základ daně snížen o stanovenou ztrátu v plné výši. Důvodem je, že vzdáním se práva na uplatnění daňové ztráty nedochází k prodloužení prekluzivní lhůty na 8 let. Na zdaňovací období, ve kterém byla daňová ztráta stanovena se tak aplikuje standardní lhůta, která činí tři roky.
Článek pro Vás připravila spol. PKF APOGEO Group, SE.