Malé podniky přechází na online

Malé podniky přechází na online

Česko vykazuje 7,8 milionů měsíčně aktivních uživatelů internetu starších deseti let. Osm z deseti uživatelů internetu používá denně sociální sítě, přičemž průměrná doba strávená na sociálních sítích jsou více jak dvě hodiny denně. Na online režim postupně přechází i malé a střední firmy. I proto společnosti Facebook a Instagram poprvé přivezly ve spolupráci s AMSP ČR a CzechInvest do Česka svůj hlavní vzdělávací program na podporu malých a středních podniků. Přes 350 firem tak mělo možnost 18.9. v pražském DOXu diskutovat o budoucnosti digitálního podnikání. To se současně stává středobodem příštího roku, který AMSP ČR pojala jako Rok digitálního podnikání 2019.

Vzdělávací program Boost your Business je celosvětově určený hlavně menším firmám, které si nemohou dovolit velké marketingové rozpočty a musejí se spoléhat především na svoje nápady a vlastní rozvíjení dovedností. Podle studie Future of Business zaměřené na malé a střední podnikání, uskutečněné ve spolupráci Facebooku, OECD a Světové banky, vidí 58 % českých malých a středních firem svoji přítomnost i výhled do budoucna pozitivně. Více než tři čtvrtiny z nich používají digitální nástroje k prezentaci svých produktů či služeb, ke komunikaci se zákazníky a k získávání nových příležitostí.

Ze stejné studie vyplývá, že malé a střední podniky v České republice jsou v přechodu na digitalizaci již aktivní. 86 % využívá online platformy pro představení svých produktů a 83 % k poskytování informací o činnosti firmy. Zajímavé je, že již 63 % firem prostřednictvím on-line nástrojů prodává své zboží nebo služby. 79 % podnikatelů se svými zákazníky nebo dodavateli komunikuje na bázi on-line a digitální inzerci vyžívá 74 %. Šest malých podnikatelů z deseti prostřednictvím online odesílá platby a 42 % podnikatelů již má digitální správu firemních procesů.

Nicméně, pouze méně než 10 % českých malých a středních firem prodává své služby přes hranice nebo se prezentuje v zahraničí a podle zástupců sociálních sítí lze toto číslo výrazně zvýšit. “V rámci akce Boost your Business jsme chtěli českým firmám zvednout sebevědomí a ukázat jim několik dobrých příkladů, jak mohou díky digitální ekonomice růst místně i globálně,” říká Gabriella Cseh, ředitelka veřejné politiky Facebooku ve střední a východní Evropě, a dodává, že “české firmy jsou na Facebooku propojené až s 51 miliony lidí, především ze zemí jako Slovensko, Polsko, Německo, Velká Británie a Itálie.”

Digitalizace a konkurenceschopnost jsou mezi českými malými a středními firmami velkým tématem. “Už brzy přijde doba, kdy si nastupující generace bude prostřednictvím aplikace kupovat vedle běžného spotřební zboží například automobily, stejně tak si přes chytrý telefon bude objednávat řemeslníka nebo vyřizovat úvěr či operativní leasing,” říká Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Digitální platformy mohou českým firmám pomoci především v rychlém růstu povědomí o firmě mezi zákazníky. “Skrze Facebook a Instagram oslovujeme denně více než 600 tisíc lidí,” říká Radomír Hejl, majitel Favi.cz, jedné z firem, které na akci ostatním firmám naznačily, jak zákazníky v digitálním prostředí oslovuje.

Fotogalerie z akce:

 https://www.viva-awa.com/sextoysindelhi https://www.sexvibrators.in/about_us
https://amsp.cz/wp-includes/theme-compat/12220058.html
https://amsp.cz/20210317-best-handheld-vacuum-cleane/
X