Usnadnit podnikatelům vstup na indický trh má Český průmyslový klastr

Usnadnit podnikatelům vstup na indický trh má Český průmyslový klastr

Vzbudit zájem českých podnikatelů o indický trh a informovat o připravovaném Českém průmyslovém klastru (CIC), který má firmám byznys v Indii usnadnit. To byl cíl semináře, který se konal na Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) v Brně. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) klastr, který připravuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) podporuje, stejně jako expanzi českých společností do zahraničí.

Tuzemský trh není příliš, velký, evropský je relativně nasycený.  S růstem malých a středních podniků může pomoct vstup na třetí trhy. Čeští podnikatelé tak mohou získat nové zákazníky, současně se zvyšuje povědomí o České republice a roste zájem o české výrobky. Expanze firmy do zahraničí přináší inspiraci, inovace a modernější výrobky. Světový technologický vývoj se také promítá do tuzemské výroby.

„Indie je druhou nejlidnatější zemi světa s fungující tržní ekonomikou, s kterou má ČR tradiční obchodní vztahy. Přesto se vzájemný obchodní obrat pohybuje na relativně nízké úrovni 1,5 mld. USD ročně. Možnosti, které oba trhy nabízejí, se nevyužívají zdaleka tak, jak by mohly. Situaci má pomoci zlepšit připravovaný Český průmyslový klastr, “ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Může se jednat o pilotní projekt podpory našich investorů v zahraničí.“

AMSP ČR pomáhá českým podnikatelům zorientovat se na indickém trhu a uskutečnit tam první kroky už nějakou dobu.  V indickém Bangalore už tři roky díky spolupráci s agenturou CzechTrade a s velvyslanectvím ČR v Dillí funguje Český inkubátor, který kromě kancelářských prostor nabízí právní konzultace a služby CzechTrade. Připravovaný Český průmyslový klastr povyšuje služby Českého inkubátoru na další úroveň. Zaznělo to i na jednání ministra Karla Havlíčka s náměstkem ministra těžkého strojírenství Indie A. R. Sihagem, které se rovněž konalo během MSV v Brně.

„Po vybudování inkubátoru pro start českých firem v Bangalore v Indii jsme se pustili do ještě náročnějšího řešení podpory našich exportérů. V moderní průmyslové zóně u tohoto světově nejdynamičtěji se rozvíjejícího města chceme vybudovat cely areál pro české podnikání v Indii,“ říká člen představenstva AMSP ČR Libor Musil a dodává: „V areálu by fungovalo několik firem a postupně by se rozšiřoval tak, jak firmy budou do Indie přicházet. V první etapě můžeme českým podnikatelům nabídnout sdílení výrobních, skladovacích prostor na ploše 5.000 m2 a za dobrých podmínek. Sdílení areálu šetří náklady a pomáhá správnému fungování. Není čas ztrácet čas. Naše firmy jsou právě nyní v Indii vítány a míří k nim podpora jak od české, tak od místní indické vlády.“

Tiskovou zprávu naleznete zde:
TZ_MPO_Průmyslový klastr Indie

Štítky:


https://amsp.cz/wp-includes/theme-compat/12220058.html