Náhrada nemocenské v důsledku COVID-19 státem? AMSP ČR jedná intenzivně s MPO o možných kompenzacích pro podnikatele

Náhrada nemocenské v důsledku COVID-19 státem? AMSP ČR jedná intenzivně s MPO o možných kompenzacích pro podnikatele

Praha, 7. března 2020. Preventivní karanténa, která od dnešní půlnoci dopadá na všechny občany vracející se z Itálie, postihne dle odhadů vlády zhruba 16.500 osob. Z hlediska pracovního práva má zaměstnanec v nucené karanténě nárok na nemocenskou, tj. příjem ve výši 60 % průměrného výdělku. Tuto nemocenskou hradí s ohledem na délku karantény zcela zaměstnavatelé. Výrazně závažnější je pak situace pro živnostníky, kteří po dobu karantény zřejmě nedostanou nic a tento výpadek pro ně může být kritický. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) proto jedná intenzivně o potřebných opatřeních k dopadům na podnikatelskou sféru.

AMSP ČR v souvislosti s šířením infekce COVID-19 již minulý týden vyzvala premiéra a příslušné resorty k vyjádření, jakým způsobem budou podnikatelům pomáhat kompenzovat vzniklé škody. Nehovoříme zde o škodách v důsledku ekonomického poklesu, který infekce s sebou logicky přináší, ale o škodách vzniklých v přímé souvislosti se zásahy státu činěnými ve prospěch zdraví občanů. Tyto zásahy pak nejsou pouze přímé, ale z převážné většiny preventivní.

„Nežádáme kompenzaci ztrát zisku, ale chceme kompenzaci a úlevu v mimořádných nezaviněných nákladech spojených s naprosto mimořádnou situací tak, aby to podnikatelé přežili a mohli pak hned zase v podnikání, vytvářením hodnot, poskytováním práce zaměstnancům a placením daní státu pokračovat,“ vysvětluje Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR.

Podle propočtů AMSP ČR zastavení výroby na měsíc znamená propad v ročním obratu o 10 % a v zisku o 15-20 %. Záleží na tom, jak velké má (může mít) firma skladové zásoby. To vše bude mít dopad na výběr daní a celkovou ekonomiku státu.

AMSP ČR vede od včerejšího dne intenzivní jednání s resortem průmyslu a obchodu ohledně pomoci státu v důsledku dopadů jeho krizových opatření proti šíření infekce COVID-19 a prosazuje zejména následující:

  • kompenzace mezd a odvodů prvních 14 dnů (i pro OSVČ);
  • možnost bezúročného provozního úvěru s odkladem splátek a s možností prolongace a případného navýšení, pokud bude karanténa či provoz v důsledku infekce COVID-19; podstatně omezen – jde zejména o pokrytí splátek úvěru, které firmy budou mít problém splácet komerčním bankám, když nebudou vyrábět – čili tlak státu na banky a jejich risk; management ke vstřícnějšímu postoji směrem k firmám;
  • vyjednávání odkladu plateb za energie, plyn apod. s velkými korporacemi;
  • odklad plateb DPH.

 

Stát profitoval z dobrých výsledků firem v minulých letech, tedy předpokládáme, že jako řádný hospodář má rezervy na horší časy. Ty nyní přijdou. Firmy část rezerv vydaly na raketový růst mezd, proto obecně polštář moc velký nemají. Věříme, že se nám podaří vyjednat pro podnikatele a zejména živnostníky dobré podmínky na podporu od státu. Přislíbená kompenzace státu organizátorům světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě za ztráty vzniklé zákazem účastni diváků nám dává velmi velkou naději, že kompenzace škod v důsledku zásahů státu budou poskytnuty i jiným podnikatelům. Nedovedeme si představit, že by zde stát používal dvojí metr,“ dodal Zdeněk Tomíček, místopředseda představenstva AMSP ČR a předseda Legislativní rady MSP.

Karel Dobeš, předseda představenstva AMSP ČR na závěr doplňuje: AMSP ČR apeluje na všechny, aby si uvědomili, že situace bude vážná a nepoužívali vzniklou situaci k politickému boji. Paušální kritika je jednoduchá a měli bychom ocenit práci těch, kteří s velkým nasazením mají odpovědnost trefit závažná rozhodnutí.“

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ-2020-03-07-Opatření k dopadům koronaviru na podnikatele

 https://amsp.cz/wp-includes/theme-compat/12220058.html
X