Od 9. 7. 2021 bude nutný test po návratu ze všech zemí, žádat ho musí i zaměstnavatelé

Od 9. 7. 2021 bude nutný test po návratu ze všech zemí, žádat ho musí i zaměstnavatelé

Test na covid-19 bude nutný při návratu do České republiky ze všech zemí, rozhodla dnes (1.7.2021) vláda. Zaměstnavatelé současně nesmějí vpustit na pracoviště po návratu ze zahraniční dovolené lidi bez negativního testu.

Po příjezdu z takzvaných zelených a oranžových zemí si budou muset lidé udělat minimálně antigenní test, a to do pěti dnů. Toto pravidlo ale nebude platit pro plně naočkované a ty, kteří covid prodělali.

Zaměstnavatelé nebudou smět vpustit na pracoviště po návratu ze zahraniční dovolené lidi bez negativního testu. Lidé budou mít povinnost vyplňovat příjezdové formuláře, hygiena pak bude kontrolovat, jestli to lidé a zaměstnavatelé dodržují.

Plošné testování ve firmách a na úřadech by vláda opět zavedla, pokud by bylo za 7 dní 25 nakažených na 100 000 obyvatel. Nyní je jich 8.

Nově do takzvaných černých zemí s extrémní mírou rizika nákazy koronavirem na mapě cestovatele nebudou mít lidé zakázáno jet, bude ale platit důrazné nedoporučení cesty. Vláda mezi tyto země zatím nezařadila Velkou Británii. Situaci vyhodnotí příští týden, pokud se nezlepší, bude mezi černými zeměmi od pondělí 12. července 2021.

Jedna dávka nestačí  

Kromě toho kabinet schválil, že lidem k jako potvrzení o bezinfekčnosti nebude stačit jedna dávka vakcíny. Lidé budou muset mít očkování dokončené, za bezinfekčního bude člověk považován 14 dní po druhé dávce, resp. dokončení očkování. Bezinfekčností se musí lidé prokázat například při návštěvě vnitřního sportoviště, restaurace či kulturní akce.

Důvodem ke změně opatření je mutace delta. Proti ní je totiž při očkování jednou dávkou účinnost vakcín asi 33 % a plná ochrana podle odborníků nastupuje až dva týdny po očkování.

Opatření se týká vakcín, u kterých se aplikují dvě dávky, tedy Pfizer/BioNTech, AstraZenecu i Modernu. Projeví se to u návštěvy restaurací nebo návštěv kulturních akcí. Situace začala stagnovat a v Praze se dokonce bohužel i zhoršuje. Zásadní je ale šíření delta mutace, která je velmi infekční.

 https://amsp.cz/wp-includes/theme-compat/12220058.html
X