Malířství & Natěračství Michal Bedrníček

Jméno: Michal Bedrníček
Název firmy: Malířství & Natěračství
Pozice ve firmě: majitel
Obor podnikání: malířské, natěračské a lakýrnické práce – velkoobchod a maloobchod, profesionální stříkací technika a prodej barev
Kraj: Pardubický kraj

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval svou firmu?

..hm, trošku složitá otázka. Hned po vojně jsem byl zaměstnán u mého kamaráda v témže oboru, kde jsem se přiučil, ale daleké dojíždění a budoucí stavba rodinného domu mi to začala komplikovat. Nehledě na to, že jsem se chtěl pořád zdokonalovat v oboru což bylo trochu složité.

Samozřejmě jsem chtěl být svým pánem, jenže jsem si neuvědomil co to znamená začít podnikat v jiném regionu a čelit konkurenci, která je místní. Ze začátku to byla džungle, ale začal jsem pomalu, ukazovat pravé malířské řemeslo a poctivou práci za rozumnou cenu. Jeden můj budoucí kamarád pro kterého jsem dělal prestižní zakázku mi otevřel oči a řekl mi.... jsi dobrý a kvalitní řemeslník, proč nechceš dělat sám na sebe? A já šel...

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Pomohlo mi to, že jsem 6let pracoval u mého kamaráda, kolegy a získal nějaké zkušenosti nejen v oboru, ale i v komunikaci se zákazníky, slušné chování a vystupování, ale i velký pozor na lidi, kteří měli za lubem (šmejdi). Samozřejmě i vstup do Cechu malířů a lakýrníků ČR, kde jsem se zdokonalil ve školení, jak teoreticky tak i prakticky, sdružování se s kolegy, vyměňování si různých poznatků a společných problémů, vzácné rady od našeho hodného pana cechmistra Radka Konečného a generálního sekretáře Pavla Žatečky. Nesmím taky zapomenout na svoji manželku, bez ní bych to asi nezvládal. Ze začátku mi komplikovalo život se uchytit v regionu, když nemáte žádný kapitál a máte uživit zároveň rodinu, pozdní splátky faktur od stavebních firem, ale nikoho nezajímá že vám nezaplatili a stát po vás chce každý měsíc zaplatit, nezaplatíš a máš nemilosrdně penále!!! Moje penále za opoždění faktur o až půl roku nikoho nezajímalo a samozřejmě úřední šiml byl vždy v pohotovosti. Dnes mi komplikují život nejen zedníci, kteří dělají naše řemeslo a neoprávněně, hodinoví manželé a meloucháři, kteří nemusejí odvádět daně atd. Dříve to byli i polští řemeslníci a všichni ti jmenovaní, kteří mají podbízivé ceny ale nekvalitní práci. Lidé mě s nimi házejí do jednoho pytle a proto musím pořád dokazovat, že práce od vyučeného řemeslníka je ta nejkvalitnější.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Můj úspěch je ten, že se mi stalo řemeslo koníčkem, a že tu práci dělám ze srdce a duší a není to jen honba za penězi. Zdokonalení se v oboru, to že jsem napřed před konkurencí, a to vše díky cechu. Naučil jsem se jednat se zákazníkem a hlavně prodat svoji práci, také jsem se zdokonalil v obchodě a snažil se oslovovat konkurenci o spolupráci, což je v dnešní době moc těžké. Pracovní úspěchy jsou, když je ve finále zákazník nad míru spokojen, zaplatí vám za dobře odvedenou práci, a pak se k vám za čas znovu vrátí. Po krátké době podnikání jsem se dostal na rekonstrukci fasády zámecké věže na zámku Hluboká nad Vltavou, kde jsem nabyl mnoho zkušeností, a také kompletní rekonstrukce fasády a interiéru ZŠ Jamné nad Orlicí.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Nadále se zdokonalovat v oboru a spolupracovat s cechem malířů a lakýrníků ČR. Zorganizovat nábor pro mladé lidi, že řemeslo je škola hrou, aby věděli, že se dají dělat i jiné věci než doma sedět u PC a pařit hry. Složit mistrovské zkoušky a vyučit mladé lidi poctivé práci. Mít solidní firemní zázemí, dílna lakovna, pěkné auto s reklamou atd.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval?

Stručně a jasně...Co je psáno to je dáno!! Dříve jsem to nedělal a tvrdě jsem narazil.