Praha, 4. 12. 2024 – Využívání digitálních technologií mezi českými malými a středními podniky (MSP) narůstá, avšak s rozdílnou intenzitou a prioritami. Nový průzkum agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) ukazuje, že zatímco oblasti jako účetnictví nebo fakturace jsou již z velké části digitalizované, oblasti jako e-commerce nebo řízení lidských zdrojů mají v jejich digitalizaci ještě rezervy. Klíčovými překážkami dalšího rozvoje digitalizace jsou nedostatek kvalifikovaných IT odborníků a obavy o bezpečnost dat a pro menší firmy zejména srozumitelnost nabídek. Téměř dvě třetiny podniků hodnotí státní podporu jako nedostatečnou, proto také plánují financovat digitalizaci z vlastních zdrojů. Průzkum byl realizován v rámci hlavního ročního projektu AMSP ČR „Rok nové energie 2024“.
Hlavním cílem výzkumu bylo zmapovat využívání digitálních technologií v malých a středních podnicích, identifikovat jejich plány a cíle v oblasti digitalizace, odhalit vnímané překážky a hrozby a zjistit, jak hodnotí státní podporu v této oblasti.
Průzkum ukázal, že české malé a střední podniky podnikají první kroky k digitalizaci, ale čelí mnoha překážkám, včetně nedostatečné podpory státu. Využití technologií, jako je AI nebo cloudové služby, zůstává často výsadou větších firem, zatímco menší podniky se soustředí na jednodušší a praktická řešení, která mají přímý dopad na jejich každodenní činnost. Často však nerozumí „IT jazyku nabídek“ a nejsou schopni se v nich zorientovat.
Digitalizace účetnictví a fakturace je prioritou. Téměř polovina (49 %) českých MSP již plně digitalizovala procesy spojené s účetnictvím a fakturacemi. Jen 6 % firem tento krok nezvažuje. Naopak oblasti jako řízení lidských zdrojů (HR) a e-commerce zůstávají méně digitalizované, přičemž u malých firem až 46 % z nich neplánuje využití digitálních nástrojů pro HR.
Tisková zpráva ke stažení ZDE
Průzkum ke stažení ZDE